Şimdi Ara

Birleşmiş Milletlerden dev fırtınalara bile dayanabilen yüzer şehir konsepti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İklim değişikliği tehdidinin kol gezdiği bir dönemde, Birleşmiş Milletler (BM) yükselen deniz seviyelerine karşı kıyı nüfusunu koruyabilmenin yollarından biri olarak gördüğü yüzer şehirler projesini tanıttı.

Çarşamba günü, hükümetler arası grup, mimar Bjarke Ingels ve Oceanix adlı şirketin iş birliği ile geliştirilen yüzer şehirler konseptine ait Oceanix City adlı projeyi ortaya çıkarttı. Yüzer yapılar inşa etmekte uzman olan Oceanix firması ile Ingels, geleceğin şehir yaşamına ait planlarını da bu sayede ortaya koymuş oldular.

Altıgen şekilli platformlardan oluşan ve deniz tabanına demirli her bir şehir, ihtiyaç halinde birleşip kendi kendine yeten ve 10,000 kişiyi barındırabilen tek bir yüzer şehir haline dönüşebiliyor.

Doğal afetlere dayanıklı

Şehrin tasarımı, iklim değişikliği nedeniyle sayıları sürekli artan sel, tsunami ve Kategori 5 fırtınalar gibi aşırı hava koşullarına dayanabilecek şekilde geliştirilmiş.

Sayısız miktarlarda bulunan şehir konseptlerinin aksine Oceanix City projesinin hayata geçirilmesinin mümkün olabileceği paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. BM İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) desteği ile söz konusu şehirlerin kısa zaman içinde okyanuslarda kurulmaya başlanabileceği ifade ediliyor.

Çarşamba günü yapılan etkinlikte konuşan BM İnsan Yerleşimleri icra direktörü Maimunah Mohd Sharif, kurumun; BM’nin New York’taki karargâhı yakınında bulunan Doğu Nehri üzerinde bir Oceanix City prototipi inşa etmek için birkaç ay içinde Oceanix, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Kâşifler Kulübü ile ortak çalışacaklarını belirtmiş.

Oceanix CEO’su Marc Collins ise Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Ekipteki herkes şehrin inşa edilmesini istiyor. Ortada teori mevzunu konuşan kimse yok.” Sözleriyle projenin hızlı bir gelişim göstereceğinin sinyallerini vermiş.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Oceanix
    Oceanix
    Oceanix
    Oceanix
    Oceanix
    Oceanix
    Oceanix

• İzmirdeyim ve korkuyorum. Çünkü buradaki bazı elektrik direkleri kendi ağırlıklarıyla bile yıkılacak gibi gözüküyor. Geçen yıl durakta otobüs beklerken tepedeki bir elektrik kablosu kopup yılan gibi kıvrılıp durmuştu.

Elektrik çarpmazsa kesin spin atan magandalar çarpar.

Fırtınaya gerek yok.

Umarım yeni belediye başkanı trafik magandalarını toplatıp kulübelere yerleştirir, mamalarını verir de insanlar rahat eder.
  • Açık denizlerin evsel atıklarla mahvedilmesine sebep olur.

• İzmirdeyim ve korkuyorum. Çünkü buradaki bazı elektrik direkleri kendi ağırlıklarıyla bile yıkılacak gibi gözüküyor. Geçen yıl durakta otobüs beklerken tepedeki bir elektrik kablosu kopup yılan gibi kıvrılıp durmuştu.

Fırtınaya gerek yok.

Umarım yeni belediye başkanı trafik magandalarını toplatıp kulübelere yerleştirir, mamalarını verir de insanlar rahat eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

İzmirdeyim ve korkuyorum. Çünkü buradaki bazı elektrik direkleri kendi ağırlıklarıyla bile yıkılacak gibi gözüküyor. Geçen yıl durakta otobüs beklerken tepedeki bir elektrik kablosu kopup yılan gibi kıvrılıp durmuştu.

Fırtınaya gerek yok.

Kardeş benim evimin önünde elektrik direği var sökmediler devamlı çat pat patlıyor sonra o patlama sonrası direk yaylanıp sallanıyor bir kaç patlama sonrası ardında da kablo kopuyor. 6 yıldır aynı binada oturuyorum ve o direği kaldırmadılar patlama olduğunda camı kapatıyoruz ve devamlı da oluyor, yıllardır aynı belediye yönetiyor Ak parti. Bu sorumluluk belediyenin olduğu kadar elektriği veren firmanında sorumluluğu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Portraitclub kullanıcısına yanıt
    Sizinki artık half-life oyununun başları gibi olmuş. Hakkınızı arasanız bu sefer zombi ilan edilirsiniz. Tepemdeki kopan kablo bize veya durağa değseydi oğlumla kömüre dönerdik Allah korumuş resmen. Siz de çok zorlamayın şansınızı bence, o direği teröristler dikti galiba deyin belki o zaman ilgilenirler.

Aynen elektrik şirketi de çok sorumsuz. Ödeme gecikince acımıyor kapatıyor ama biz açarken veya elektrik kesintisi yapılacağı zaman tınlamıyor hiç. Yap işlet şettiret modunda herkes.

• Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt
    dostum gediz elektrik dağıtım anonim şirketi genel müdürlüğüne git, sistem işletme müdürüyle görüşecem de, dilekçe ver. 2 hafta içinde dönüş yapmak zorundalar. şunu belirteyim emniyet ihlali yoksa, yatırım planı içinde o direk yoksa kaldırmazlar. tahminim o direk dediğin trafo direği, fotoğrafını çekip gönderirsen etrafını da çek daha net yardımcı olurum.

• İklim değişikliğini engellesinler asıl

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PurposeLess sinan

dostum gediz elektrik dağıtım anonim şirketi genel müdürlüğüne git, sistem işletme müdürüyle görüşecem de, dilekçe ver. 2 hafta içinde dönüş yapmak zorundalar. şunu belirteyim emniyet ihlali yoksa, yatırım planı içinde o direk yoksa kaldırmazlar. tahminim o direk dediğin trafo direği, fotoğrafını çekip gönderirsen etrafını da çek daha net yardımcı olurum.
    Yatırım planında neye öncelik veriliyor acaba? Turistik yerlerse mantıklı.
  • general4242 kullanıcısına yanıt
    naspınlar onu engelleyince diğer insanlar ölmez ki
  • Adam memleketi beğenmez evini yüzerek Başka ülkeye götürür artık

• Hangi belediyeymiş merak ettim birde resim atarsanız ..!

• Kevin Costner'ın Waterworld adlı bir filmi vardı onu aklıma getirdi. Tabi bu çok daha modern olanı.

• Fırtınanın hızı değişse de Florida'da ölen sayısı değişmemiş. 39.

• interwap kullanıcısına yanıt
    Fırtınanın geleceğini kaç gün öncesinden bildirdiklerinden şehir boşaltılmış oluyor zaten.

Kalanlar oluyor ama illa binalarda sağlam olunca iyice azalıyor kayıp sayısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gun -- 6 Nisan 2019; 17:32:33 >
    sizin mahallenin muhtarı ne iş yapar? ufak at da civcivler yesin diye bir cümle var. senin civcivler 6 senede değil tavuk horoz olmayı, kimilerinin midesine henüz inenememiş görünüyor. bir altı sene daha gideri var..
  • bu proje tutmaz. tutsa bile sonu ucube bir harabe yapıya döner. nerden tutsan elinde kalır. turist olarak gemi ile dünya turuna çıkmak daha cazip. hiç bir akıllı insan kendisini herşeyden mahrum bırakacak bir yüzen adaya kendisini mahkum etmek istemez. eninde sonunda canı sıkılır. ha kıyıya pararlel yüzecek diyenler çıkacak bu sefer. yani tamamen para sömürmeye yarayan bir sistem. fırtına da yıksa sorun yok zaten sigorta sistemi de var. no problem. sistem zaten kodomonlar için yürüyor. terk etmek için bir iki yıldırım düşse kafi olur. bunu geç karadaki yaşam ile suda yüzen bir alandaki yaşamın kaybettireceklerini düşünen biri bu projede yer almaz. akıl dışı. geçen bir yorum okumuştum nükleer santraller ile ilgili. bir mühendis nükleer santrali denizin için de inşaa edelim demiş. biri de kapak olacak bir yorum yapmıştı. bu durum aynı şeye benziyor. hemen mars' a gidelim. ee normal adamın sıcacık evi var. bir eli yağda bir eli balda. maddi sıkıntısı yok. can soıkıntısı var. ee karalar dolmuş yer kalmamış. bakmış gs adasına ya biz de yüzen bir şehir inşaa edelim demiş. kuralı da kendisi koyacak. su dışarıdan gelecek, yakıtı öyle, yiyeceği öyle, elma alacak kilosunu siz düşünün. evler yıkılmaz olsa ne olacak, en fazla ters döner ve nihayetinde su altında yaşamaya karar verirler. belki soulungaç çıkmasına da vesile olur.

unutmşum yazmayı, deprem riski de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 7 Nisan 2019; 19:0:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa Oğuzhan Aydemir

Hangi belediyeymiş merak ettim birde resim atarsanız ..!
    Direğin resmi
    Birleşmiş Milletlerden dev fırtınalara bile dayanabilen yüzer şehir konsepti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    bir tane vinç. kaynak operatörü veya jet taşı kullanacak bir operatör ve çevreyi koruma altına alacak bir ekip o işi çözer. belediye bile o işi halleder ama ben sizin muhtara taktım kafayı. muhtar resmi yazışma ile o işe talepte bulunabilir. sana bir şey söyleyim mi, en tepesinden halat bağlayın ve doç kamyon ile asılın yamultun iyice aşağı yola doğru. ertesi gün gelip kesmezler ise bana ne söylwersen söyle..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.