Şimdi Ara

Müzik sektörü gelirlerinin yarısı çevrim içi müzik sistemlerine gitti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 2001 yılından sonra iTunes ile müzik sektöründe başlayan dijital devrim yeni bir yöne doğru evriliyor. Yıllarca dijital indirmelerin fiziksel satışları geride bırakmasını izlemiştik. Şimdi ise abonelik sistemi her ikisini geride bıraktı.

Dev gelir payı

Spotify ve Deezer gibi örneklerle büyümeye başlayan çevrim içi müzik platformlarına ilk başlarda soğuk bakılsa da milyonlarca parçanın tek bir ödeme yöntemi ile sunulması ön yargıları kırdı. Özellikle 2015 yılından sonra hızlı bir çıkış görüldü. Apple Music platformunun yarışa katılmasıyla rekabet de iyice kızıştı.

Ayrıca Bkz.ABD’de istenmeyen reklam çağrılarına 460 bin dolar tazminat cezası verildi

2018 yılı sektör analizlerine göre müzik endüstrisinin toplam geliri 19.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2017 yılına göre yüzde 10 civarında bir artış yaşandı. Endüstri arka arkaya 4 yıl büyüme başarısı gösterdi.

Abonelik tabanlı sistemler gelir pastası içerisinde yüzde 37 pay elde etmeyi başardı. Yıl bazında yüzde 32.9 büyüdü. 2015 yılında sadece CD satışlarını geçebilen abonelik sistemlerinin 3 yılda aldığı mesafe inanılmaz. 2018 sonunda 255 milyon ücretli abone olduğu ifade ediliyor.

Reklam tabanlı abonelik sistemleri de yüzde 10 olarak sayılmış. Yani çevrim içi müzik sistemleri toplamda yüzde 47 oranına ulaşmış. Dijital indirme ise yüzde 12 civarında ve eski günlerinden oldukça uzak. Fiziksel satışların ise yüzde 25 civarında olduğu görülüyor.

• Bizi korsandan kurtarın diye ağlayıp zırlayan müzik sektörü nankörlük yapmasın. Mp3 gibi korsan formatlar yüzünden neredeyse bitme noktasına gelmişlerdi. Sırf bu yüzden kaliteli besteciler ve müzisyenler yaptıkları yapacakları işe lanet etmişlerdi ve geri çekilmişlerdi. Oluşan boşlukta piyasayı kalitesiz müzisyenler ve anlamsız berbat besteler ele geçirmişti. Çevrim içi müzik, bu bitik sektörün imdadına koştu da kaliteli müzik olgusu yeniden doğdu. Kaliteli besteciler, kaliteli müzisyenler yeniden ortaya çıktı.
  • deezer ses kalitesiyle spootify'a fark atar
    valla ben deezer kullanıyorum artık

• Bizi korsandan kurtarın diye ağlayıp zırlayan müzik sektörü nankörlük yapmasın. Mp3 gibi korsan formatlar yüzünden neredeyse bitme noktasına gelmişlerdi. Sırf bu yüzden kaliteli besteciler ve müzisyenler yaptıkları yapacakları işe lanet etmişlerdi ve geri çekilmişlerdi. Oluşan boşlukta piyasayı kalitesiz müzisyenler ve anlamsız berbat besteler ele geçirmişti. Çevrim içi müzik, bu bitik sektörün imdadına koştu da kaliteli müzik olgusu yeniden doğdu. Kaliteli besteciler, kaliteli müzisyenler yeniden ortaya çıktı.
  • dere.beyi kullanıcısına yanıt
    bende telefonumda yani NOTE 4'te spotify kullanıyorum , farkı hisseder miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

deezer ses kalitesiyle spootify'a fark atar
    valla ben deezer kullanıyorum artık
    Aynen hocam deezer bencede iyi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: heyysanadiyom

bende telefonumda yani NOTE 4'te spotify kullanıyorum , farkı hisseder miyim?
    emin ol farkı çok iyi anlıcaksın hocam
    ücretsiz kullanım süresi de var zaten farkedemezsen iptal edersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

emin ol farkı çok iyi anlıcaksın hocam
    ücretsiz kullanım süresi de var zaten farkedemezsen iptal edersin

Alıntıları Göster
    spotify üyelik almıştım , iptal etmeye değer yani? Yarın son gün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Burda yazdığınızı okudum deneme üyeliği açtım. Ses farkı cidden var ama Spotify ile yarışamayacağı yer Türkçe içerikler sanırım. Spotify listemde ki şarkıların yarısı yok :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: heyysanadiyom

spotify üyelik almıştım , iptal etmeye değer yani? Yarın son gün

Alıntıları Göster
    bence değer bak aşşağıdaki arkadaş denemiş memnun kalmış :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: KoşanBalık

Burda yazdığınızı okudum deneme üyeliği açtım. Ses farkı cidden var ama Spotify ile yarışamayacağı yer Türkçe içerikler sanırım. Spotify listemde ki şarkıların yarısı yok :(
    ben türkçe sorunu youtube dan çekerek hallediyorum :))
    ama kalite türkçe den daha önemli ya
  • 23 senedir birfiil bilgisayar / internet kullanıcısıyım. Ciddi arşivler yaptım ama artık uğraşmıyorum. Artık dediğim neredeyse 10 sene olmuştur. O zamanlar Spotify Türkiye'de yoktu. İngiliz VPN'i ile servise bağlanıyorduk. O zaman premium diye bir şey de yoktu ama şimdi verdiğim 15tl'ye acımıyorum. Helal olsun Spotify'a. Spotify varken müzik konusunda hiçbir şeye ihtiyacım olmuyor. Sadece TOOL yok, ona üzülüyorum.
    O bahsettiginiz HiFi uyeligi icin, normali Spotify ile ayni. HiFi cok az daha pahali, 20TL aylik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Önder Çatalkaya

O bahsettiginiz HiFi uyeligi icin, normali Spotify ile ayni. HiFi cok az daha pahali, 20TL aylik.
    Spotify premium ile karşılaştırdım , şimdilik yüzeysel olarak hissettirdiklerini yazıyorum , sesteki perde kalktı ve çözünürlük arttı , hislerim bu yönde , SANKİ sese kan can gelmiş gibi hissettim , şöyle düşünürsek , ekulayzır ayarları spotify'da hepsi dengede diyelim , deezer'de İSE tüm ayarları yukarıya çekip dinliyormuşum gibi , detaylarını sonra yazarım heralde ....

Deezer menüsü daha çok hoşuma gitti bu arada
  • Artık korsan nedir bilmeyen bir Z kuşağı varken internet tabanlı müzik platformları bu kuşak için vazgeçilmez oldu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.