Şimdi Ara

Nokia telefonları yanlışlıkla Çin’e veri göndermiş!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Çinli üreticilerin akıllı telefonlarında veya Çin’de telefon ürettiren firmaların akıllı telefonlarında kullanıcıdan izinsiz olarak Çin’deki sunuculara veri gönderildiğine dair zaman zaman iddialar gündeme geliyor. Son iddia ise Nokia markası ile ilgili.

Yanlış yazılım

Nokia 7 Plus sahibi Finli bir kullanıcı telefonun arka planda Çin’deki sunuculara veri gönderdiğini tespit etmiş. Devlet destekli China Telecom tarafından yönetilen vnet.cn sitesine gönderilen bilgiler arasında SIM kart numarası, telefonun IMEI numarası ve konumu yer alıyor.

Ayrıca Bkz.HBM2E bellek üretimi başlıyor

Kullanıcı konuyu veri koruma ombudsmanına iletmiş ve sonrasında yetkili kurumlar bir soruşturma başlatmış. İlk etapta Nokia 7 Plus modelinin Çin için üretilen sürüm olduğu ve kanun gereği Çin’deki sunuculara veri gönderdiği düşünülmüş ancak bunun doğru olmadığı anlaşılmış.

Sonrasında yapılan araştırmalar ve HMD Global firmasının açıklamasına göre bahse konu şikâyet doğru görünüyor. Ülkede satılan bir kısım Nokia 7 Plus modelinde yanlışlıkla Çin’deki sürümler için hazırlanmış bir kod paketi kullanılmış. Bunun sonucunda da veri gönderimi yapılmış. HMD Global bir süre önce yayınladığı güncelleme ile hatayı giderdiğini ifade ediyor.

Bununla birlikte daha başka Nokia telefonlarında da aynı kod hatası yapıldı mı merak konusu. Eğer yapıldıysa pek çok ülkeden Nokia telefonların Çin’de veri gönderdiği ön görüsünü yapabiliriz. Şimdilik bununla ilgili bir açıklama yok.

• Koreli şirketlerin ürettiği telefonlara güven duyuyorum. Haa samsungun lg nin çin menşeili telefonu yok mu var ama o modellerden uzak duruyorum. Haa fbi ajanimiyim ya da mit personelimiyim hayir ama biometrik verilerimin , bankacilik uygulamalarindaki bilgilerimin daha fazla ele gecmesini istemiyorum. Çin e bu konuda güven duymuyorum. Abd ise zaten tüm bilgilerimize sahip yazilimlar sayesinde ama hack olaylarinin daha cok asya kokenli olmasi sebebiyle Çin e karsi bakis acim biraz daha farkli. Adamlar donanima girip yazilimi bile kandirabiliyor.

• Veriler Amerika'nın elinde olunca sıkıntı yok ama Çin'e gidince sıkıntı oluyor veya büyük haber değeri oluyor bende bunu anlamıyorum. Elimizde ki telefonların Amerika'ya veya başka bir ülkeye bilgi sağlamadığının düşünülmesi kadar da saçma bir şey yok. Saçma olan ne hikmetse Amerika'ya hiç veri sağlanmadığının düşünülmesi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darknesia -- 22 Mart 2019; 11:2:12 >
  • Darknesia kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mihrali Bey -- 12 Şubat 2020; 19:35:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yanlışlıkla mıdır? 😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mihrali Bey M kullanıcısına yanıt
    Ama ben başka bir şeyden bahsediyorum, mevzuyu yanlış anlamışsın. Çan Çin Çonlara da ver demiyorum ki :/

• Bu yanlışlıklar hep Çin'e gönderiyor nedense... Neden Türkiye'ye ya da benim bilgisayarıma değil de Çin'e gidiyor hep?!?!? Firmalar bunu da cevaplarlarsa seviniriz...

Hani adım gibi eminin isteyerek göndermek için bile tonla kod yazılması gerek, gömülecek, belli şartlarda çalışacak, kasmıcak bilmem ne... Bir de yanlışlıkla olmuş muş... Ulan adam yapmak istiyor da yapamıyor sen yanlışlıkla kod çalışmış diyorsun... Utan be...

• Kaynak neden belirtmiyorsunuz?!

Bu nasıl bir haber çalmadır. Tamam, paylaşın türkçeleştirin elinize sağlık. Ama kaynak belirtin yahu!
  • Güzel güvenlik açığı ama yanlışlıkla olmuştur kesin 😀

• Verin parasını ben bilgileri paylaşayım. Niye dalavereli işler yapıyorsunuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu verileri zaten bizler ellerimizle teslim ettik. Hatta üstüne para verdik. Önemli olan verilerin kimde olduğu değil; onların nasıl kullanıldığıdır. Bence, gelecekte bizleri nelerin beklediğini düşünmek daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Distopya ya da ütopyalar, başlangıçlarındaki çok ufak farklara bağlıdır.

• Hata kodu hmmm

• Darknesia kullanıcısına yanıt
    Hocam abd bunu inkar etmiyor ki, Çin için sıkıntılı olan bunu el altından yapıp salağa yatmaları.
  • MrKattchup kullanıcısına yanıt
    O da doğru bak hiç öyle düşünmemiştim
  • Bu çin dunyanin basina çok büyük bela olacak surekli söylüyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 80 Terebyte... Yanlışlıkla... ( boyut mecazi )

• Nokiayı eski nokia zannedenler buyursun.

• Haber başlığındaki ünlem işaretini yanlış yerde kullanmışsınız.
    Doğrusu ;
    Nokia telefonları, yanlışlıkla! Çin'e veri göndermiş.

• Pardon, bilişim ürünleri fabrikanız mı vardı?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.