Şimdi Ara

Facebook yüz milyonlarca kullanıcı şifresini düz metin olarak sakladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Neredeyse her ay farklı bir skandalla gündeme gelen Facebook, bu ayı da boş geçmedi. KrebsOnSecurity tarafından yapılan araştırma sonucu yüz milyonlarca kullanıcı şifresinin düz metin olarak saklandığı öğrenildi.

Şifreler dışarı sızmadı

Teknoloji devleri bu tarz bilgileri korumalı hale getirmek için şifreleyerek saklarlar. Böylece herhangi bir sızıntı durumunda şifreleriniz gizli kalmış olur. Facebook, sayıları 200 milyon ila 600 milyon arasında olan kullanıcıların şifresini düz metin olarak tuttuğu için oldukça büyük bir güvenlik açığına sebep oldu. Sosyal medya devinin söylemine göre bu şifrelerden dışarı sızan olmadı. Ancak şirket çalışanlarının şifrelenmemiş bu verileri görmesi mümkün.

Etkilenen hesaplardan büyük çoğunluğu Facebook Lite kullanıcılarına ait. Geri kalan küçük bir kısmı ise diğer Facebook ve Instagram kullanıcıları oluşturuyor. Güvenlik açığının 2012 yılından bu yana devam ettiği düşünülüyor.

Ayrıca Bkz.Almanca Vikipedi, AB telif hakkı reformunu boykot etmek amacıyla bir günlüğüne erişime kapatıldı

Facebook, şifreler dışarı sızmadığı için korkulacak bir şey olmadığını ve açığı kapatıp etkilenen hesaplara bildirim yolladığını söylese de her ihtimale karşı özellikle Facebook Lite kullanıcılarının şifrelerini yenilemelerini önerebiliriz. Facebook’un son birkaç ay içerisinde başına gelen güvenlik skandallarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

• söliyim şifremi yaz gir 1234567890

• Bu facebook kadar boş bir iş yok... İçerik zaten iyice siyaset vs. çöp oldu... Kendisi de zaten varlığıyla güvenlik açığı...

• Facebook’ta eskiden insanlar eş dost arkadaşlarını bulurdu şimdi belasını buluyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Galiba Facebook'u bitirme çalışmaları bunlar. Geçen seneden beri Facebook'u sadece skandalları ile anar olduk.

• Teknoloji devlerinin aslında o kadar da dev olmadıklarını anlamak gerçekten üzücü. Herhangi bir web developer'a şifreleri hash'lemeden saklıyorum ben derseniz kıçıyla güler.

• Güzel güvenlik açığı 😅

• bu kadar basit güvenlik açığı vs.. den sonra facebook un CIA&MOSSAD ürünü olmadığını inkar etmek zor..

• quote:

Orijinalden alıntı: crazywinner3

Teknoloji devlerinin aslında o kadar da dev olmadıklarını anlamak gerçekten üzücü. Herhangi bir web developer'a şifreleri hash'lemeden saklıyorum ben derseniz kıçıyla güler.

Ben kasıtlı olarak düz metin olarak saklandığını düşünüyorum. Koca firmanın yaptığı hataya(!) bak sen. Tabi yersen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2015'den beri kullanmıyorum. Ve bu şirkete ait instagram kullandığım için kendi fotoğrafımı bile paylaşmıyorum.
  • Fişletin kendinizi.

• hackface

• Facebook hala kullanılıyor mu?

• Şifreler.txt

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.