Şimdi Ara

Apple’dan Spotify’ın gelir paylaşımı itirazına ağır bir cevap geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple ile Spotify arasındaki gerginlik uzun bir süredir devam ediyor. Ancak son zamanlarda tarafların sert adımlar attığına şahit oluyoruz. Spotify, Apple’ın App Store üzerindeki uygulamalardan yüzde 30 komisyon almasından şikayetçi. Hatta bu şikayetini geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’na kadar çıkardı. Bugün ise Apple’dan konu hakkında oldukça sert bir cevap geldi.

“Ücretsiz uygulama imkanlarını istiyorlar”

Apple, Spotify’ın ücretsiz bir uygulama olmamasına rağmen App Store’daki ücretsiz uygulama imkanlarına sahip olmayı istediğini belirtti. Ayrıca Apple’ın güvenli ödeme sistemleri ve dijital servislerine değinen yazı, yüzde 30’luk komisyonun sonraki yıllarda yüzde 15’e indiğini de aktarıyor. Devamı ise şu şekilde;

“Bunun ne anlama geldiği konusunda açık olalım. Apple, Spotify ile kullanıcılarımızı bağlıyor. Kullanıcıların uygulamalarını indirip güncelleyeceği bir platform sunuyoruz. Spotfiy uygulamasının geliştirilmesi için de önemli yazılım geliştirme araçlarını paylaşıyoruz. Ayrıca kullanıcıların uygulama içerisinde güvenli bir şekilde ödeme işlemi yapabilecekler sistemi kurduk. Spotify, tüm bu olanaklardan yararlanıp, gelirin yüzde 100’ünü almak istiyor.”

“Spotify, App Store ekosistemi olmasaydı bugünkü halinde olmazdı”

Yazının devamında Spotify’ın, App Store ekosistemi olmadan bugünkü halinde olmayacağı söylendi. “Ancak şimdi büyüklüğünü kullanarak gelecek nesil uygulama girişimlerine ve ekosistemin korunmasına destek vermekten kaçınmak istiyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde de son buluyor.

Ayrıca Bkz.Galaxy S10 5G testlerde 2.6Gbps hızlarına ulaştı

Kısacası Apple ile Spotify arasındaki gerilimin gün geçtikçe daha da arttığını söyleyebiliriz. Daha öncesinde Spotify yöneticisi Daniel Ek tarafından da Apple’ın komisyon oranlarına yönelik bir yazı paylaşılmıştı.

• “Spotify, App Store ekosistemi olmasaydı bugünkü halinde olmazdı”

Cümle çok açık. Spotify cin olmadan adam çarpmaya çalışıyor. Her müzik/video servisi komisyon ödüyor. Ama Spotify'ın derdi milyonlarca kullanıcısının ödediği miktardan Apple'ın aldığı komisyonu da kendisi alabilmek. Aldıkları yetmiyor herhalde 😂

Yetiş ya Avrupa diye ağlamaya başlamış. Milyon aboneye sahip bir servisin bu tür şeylerle gündem olmaya çalışması da ne bileyim.
    “Spotify, tüm bu olanaklardan yararlanıp, gelirin yüzde 100’ünü almak istiyor.”

Aynı durumu steamde yaşadı. Bazı oyun yayıncıları oyunlarını başka platformlarda yayınlamaya başladı. Çünkü steamde %30 pay alıyordu. Sadece uygulamayı yayınlamak ve güncellemekten ibaret bir platform için ben %30 payı çok görüyorum.

Sonuç olarak herkes parasının peşinde
  • Tabii apple da boş değil apple music servisi var o da onu daha popüler hale getirmek istiyor. Ve bence %15 biraz fazla gibi bilemiyorum.

• Geliştirme araçları için yanılmıyorsam yıllık 99 dolar gibi bir ücret istiyorlar zaten geliştiriciden, bir de komisyonlar... Sunulan ekran görüntüsü başına da 1 lira almaya başlayabilirler.

• “Spotify, App Store ekosistemi olmasaydı bugünkü halinde olmazdı”

Cümle çok açık. Spotify cin olmadan adam çarpmaya çalışıyor. Her müzik/video servisi komisyon ödüyor. Ama Spotify'ın derdi milyonlarca kullanıcısının ödediği miktardan Apple'ın aldığı komisyonu da kendisi alabilmek. Aldıkları yetmiyor herhalde 😂

Yetiş ya Avrupa diye ağlamaya başlamış. Milyon aboneye sahip bir servisin bu tür şeylerle gündem olmaya çalışması da ne bileyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 15 Mart 2019; 23:43:47 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Spotify 2006'da yayında iken iphone yoktu.

• Aether kullanıcısına yanıt
    Apple 2001'de çıkardığı iPod'tan beri müzik sektöründe.

• esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    Konu ipod değil ki?
    Appstore 10 Temmuz 2008'de açıldı.

App Store 10 Temmuz 2008'de açıldı. Spotify'ın yayınlanma tarihi ise 7 Ekim 2008. Farkında değilsin sanırım.

Konu iPod değil diyorsun gitmiş kel alaka bir şekilde 2006'da iPhone yok demişsin. Ben sana Apple'ın müzik sektörüne daha erken girdiğini söylüyorum, müzik akış servisine geç girmeyi tercih ettiler o ayrı.

Eski olmak yetmiyo bro

• Ulan apple 10 yılda bir iş yapıyorsun kanser gibi yapışıyorsun ios olmasa sonun nokiadan beter olurdu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hömmgüzel kullanıcısına yanıt
    Tabi ki yetmiyor. Adamlar geriden de gelse dayatma yapabiliyor. Apple'ın evi ios.

Spotify malesef play store ve apple store suz yaşayamaz.
  • Apple yavaş yavaş sonunu hazırlıyor. Mezarlıklar kendilerini vazgeçilmez sanan insanlarla doludur.
    Makul gelir payı istese neyse de adamın gelirinin %30'una çökmek de nedir. Şirkete ortak olsaydın bir de.
    Şimdi windows pc ile spotify kullanıyorum diye Microsoft da Spotify'dan para istesin o zaman. Saçmalık.

Yok o sizin saygısızlığınız.

Şarkılar gökten mi iniyordu, iTunes Store denen bir şey var. Hiç mi Apple ürünü kullanmadınız? Söyleyin de ona göre ciddiye alınıp alınmayacağınıza karar verebilelim.

Itunes store iphone 4'e kadar kullanmadım. Şimdi geçmişine baktım. 2003 yılından bu yana müzik satışı yapıyormuş.
    Sony çıkardığı walkman ile 50 senedir müzik sektöründe.
    ipod ile yazılımı kıyaslamak iyimiş...

ve kimsenin haberi dahi yoktu

• İkiside birbirine muhtaç. Varsa delikanlı rest çeksin görelim kimde 5 as varmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by__metallica -- 16 Mart 2019; 2:34:57 >
  • “Spotify, tüm bu olanaklardan yararlanıp, gelirin yüzde 100’ünü almak istiyor.”

Aynı durumu steamde yaşadı. Bazı oyun yayıncıları oyunlarını başka platformlarda yayınlamaya başladı. Çünkü steamde %30 pay alıyordu. Sadece uygulamayı yayınlamak ve güncellemekten ibaret bir platform için ben %30 payı çok görüyorum.

Sonuç olarak herkes parasının peşinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    10 kişi kullanıyordu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.