Şimdi Ara

Rekabet Kurumu'ndan Google'a soruşturma!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Rekabet Kurumu, 2018’in sonunda 93 Milyon TL ceza kestiği Google’a bir soruşturma daha açtı. Soruşturma, arama hizmetlerinde rekabeti engelleyici çalışmalardan dolayı açıldı.

Soruşturmanın nedeni: 

Google’ın arama motoru pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak rakiplerini dışlayarak kendi arama motorunu öne çıkardığı için soruşturma açılmasına karar verildi.

2018’in Eylül ayında Rekabet Kurumu, Google hakkında açılan başka bir soruşturma hakkında 93 milyon TL para cezasına karar vermişti. Bu soruşturma, Android işletim sistemli cihaz üreticileriyle yapılan sözleşmede Google arama motorunu öne çıkarmaya yönelik maddelerin bulunmasından dolayı açılmıştı. Kurul, Google’ın rekabeti ihlal ettiğine karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun açıklaması şu şekilde:

"Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.02.2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

• Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,
    • Google International LLC,
    • Google LLC,
    • Google Ireland Limited,
    • Alphabet Inc.

hakkında soruşturma açılmasına, 19-08/94-M sayı ile karar verdi."

Rekabet Kurumu’nun 4054 Sayılı Kanun’un 6. maddesi şöyle:

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticarî avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.

• iizi mani

Edit : Sırada Windows'un media player gömülü işletim sistemi var. Bide varsayılan tarayıcı otomatik olarak edge geliyor, değiştirmek istrsen de hacı emin misin bize bi şans ver diyerekten kullanıcının aklını çelmeye çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SPaCeLoRD -- 12 Mart 2019; 18:42:53 >
  • Bu incelemeyi yapan kurumun devleti okullarda Android tabanlı tablet dagitti. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2D4E48676 -- 12 Mart 2019; 19:2:11 >
  • Yaani
    Di mi rekabet kurulu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Google'la rekabet etmek mi, verin cezayı.

• Vay be
    Bizde rekabet kurumu da varmış

A Haber dahil medya
    Ballı ihaleler dahil yandaşları da kapsıyor mu bu kurum
    Yoksa laf olsun torba dolsun diye mi var
  • SPaCeLoRD kullanıcısına yanıt
    "Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı"
    Anahtar kelime bu "hakim durumunu kötüye kullanmak". Ms'in tarayıcı pazarında bir hakim durumu yok. Olduğu dönemler yok değildi. Sadece İnternet Explorer, Netscape ve Opera'nın olduğu yıllarda Ms bu hakim durumunu kötüye kullanmaktan kendi ülkesinde bile asrın cezalarını yedi, yaşı yeten herkes bunu bilir. Ayrıca Windows 10'la birlikte Windows Media Player diye bir şey de kalmadı sadece işletim sistemiyle gelen basit bir oynatıcı var. Gelişmiş oynatıcı seçenekleri istiyorsan ücretli ya da açık kaynaklı istediğini kurup oynatabilirsin.

• alaz1903 kullanıcısına yanıt
    tarayıcı işin espirisiydi ama diğer ülkelerin dava nedenlerine bakıp biz niye dava etmiyoruz diye düşünülürse (dün de apple'a ceza verileceği ile ilgili konu vardı), zamanında ms'e verilen cezaları duyup ordan da yürürler diye şeyettim. ms te çıkıp vl versiyon işletim sistemi çıkarmıştı :)

haberi çok okumadım ama google kendi aramasını nasıl öne çıkarmasın? işletim sistemi kendisinin, tapu onun ev onun birileri geliyor kendi evinde istediğini yapamazsın diyor adamlara.

çok dert oluyorsa bunlar kullanmasınlar android işletim sistemini.

herifler 1 arama motoruyla dünyadaki ülkelerden bir kısmından daha zengin oldu diye kıskançlıktan başka bişey değil.
  • Geçen gün de Apple'a soruşturma açılması gündemdeydi. Tabii para lazım olunca nereden geldiği pek önemli olmuyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dusunsenize google sen kim kopek diyip turkiyeden erisimi kapatiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

Bu incelemeyi yapan kurumun devleti okullarda Android tabanlı tablet dagitti. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi.

Ne alaka ya Bu elma-muz bağlantısı gibi alakasız bir şey

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Google bir sakal at diyor bizimkiler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kamucan kullanıcısına yanıt
    A haber çok komik ya :) Amerika ve İsrail sizden rahatsız oluyor diye işine son verdiği Banu Avar'ın başka bir kanalda partilerle ilgili yaptığı açıklamaların sadece chp ile ilgili olan kısımlarını kesmiş, sanki bir de ahabere çıkıp konuşmuş gibi lanse etmiş ve Banu Avar bile chp için şöyle böyle diyor diye sunmuş :) Yani ahlaksızlığın bu kadarı. Kadın facebook sayfasında bas bas yazıyor, asıl akp nin amerika tarafından nasıl oluşturulduğunu anlattım ben ama onları kesmişler diyor. İşine son verdikleri, hiç bir yerde görmeye, duymaya tahammül edemedikleri insandan bile medet umuyorlar diyor. Yazık.

• alaz1903 kullanıcısına yanıt
    Öyle değil. MS'nin işletim sistemi pazarındaki hakimiyetini kötüye kullanarak tarayıcı pazarındaki rakiplerini engellemeye çalıştığı iddia edilebilir. Nitekim edildi. Nitekim sırf bu nedenle MS AB'de Windows N sürümlerini yapmak zorunda kaldı ve yanlış hatırlamıyorsam bir sürü de ceza ödedi.

• Bu rekabet kurumu, Aral Game'e de soruşturma başlatsa ya o zaman. Piyasada tekel durumundalar, danışıklı bir şekilde mağazalarda oyunlar yüksek kar marjlarıyla satılıyor. Yetmiyor, yetkili benim, benden ucuza satamazsınız diyerek playstation store'daki oyunların fiyatlarını yükselttiriyor. Yeni bir oyun en az 450tl ye çıkar oldu. Akıl almaz bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 13 Mart 2019; 1:6:53 >
  • Bunlar siyasi kararlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

A haber çok komik ya :) Amerika ve İsrail sizden rahatsız oluyor diye işine son verdiği Banu Avar'ın başka bir kanalda partilerle ilgili yaptığı açıklamaların sadece chp ile ilgili olan kısımlarını kesmiş, sanki bir de ahabere çıkıp konuşmuş gibi lanse etmiş ve Banu Avar bile chp için şöyle böyle diyor diye sunmuş :) Yani ahlaksızlığın bu kadarı. Kadın facebook sayfasında bas bas yazıyor, asıl akp nin amerika tarafından nasıl oluşturulduğunu anlattım ben ama onları kesmişler diyor. İşine son verdikleri, hiç bir yerde görmeye, duymaya tahammül edemedikleri insandan bile medet umuyorlar diyor. Yazık.
    İşleri habercilik değil onların
    Tetikçilik yapsın, iftira atsın, aslı olmayan haberlerle toplumu yanıltsın.

Ne kadar kemik o kadar gazeteci yani bunlar
  • Once calinan 50 milyon vatandasa ait kimlik bilgilerinin hesabini versinler.

Google a ne yapacaklar sanki. Para cezasi kes, adamlar ulkeden cekiliyoruz dese buna karsilik, milletin yarisi interneti kullanamaz. Hele gelip Android lisansi Turkiye'de gecersizdir tarzi bir laf etseler bitti zaten

• Google'ın değeri bugun 1 trilyon doları geçti(dolaylı servisler dahil) artık bu arama motor tekelini kimse durduramaz. İstediğini yapıyor. kim ne diyebilir ki kesilen cezalar çerez parası. İkinci dava belli ki akpli hissedarla, yaniiciler turkcelli yandaşlar olduğu ortada.paypal vari bir durum yaşanıyor şu an.
  • Google piyasayı tokatlıyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.