Şimdi Ara

MSI GE75 8SF Raider RTX 2070 dizüstü inceleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    MSI'ın 144Hz tazeleme 1ms tepki süresine sahip ince çerçeveli ekranı ve Nvidia RTX 2070 ekran kartıyla dikkat çeken dizüstü bilgisayarı MSI GE75 8SF Raider test masamızda.

• Bunu alacak para millette var mı sanki?

• Oyun bilgisayarı iyice hayal oldu. RTX li Monsterlar da 14 binden başlıyor artık :( Fiyatları MSİ ve Asusla aynı hatta daha fazla.

• Ücreti merak ettim.. 15 bin var mı?

• Amazon'da 2.300 dolar civarında. Daha ucuza, daha ince ve ips panelli Asus Zephyrus varken pek satabileceğini düşünmüyorum açıkçası.

https://www.amazon.com/Zephyrus-i7-8750H-GeForce-Military-Grade-Chassis/dp/B07KS1JF2H?th=1
  • Hata var açıklamada 1 ms değil 3 ms

• Ben mi kaçırdım bilmiyorum ama fan gürültüsüyle ilgili yorumunuzu duyamadım (5.50'den itibaren soğutmadan bahsediyorsunuz), donanım olarak biraz farklılar biliyorum ama özellikle Rog Strix Scar II'ye göre yük altında fan gürültüsü nasıldı? Belirtirseniz çok sevinirim. İnceleme için teşekkürler.

• ASUS Rog Strix Scar II RTX 2060 incelemenizde dlss in görüntü kalitesini ciddi şekilde düşürdüğünden bahsederken bu incelemede dlss için grafik kailtesinden çok fazla ödün verilmediğinden bahsetmişsiniz. aradaki fark ekran kartı mı ? yoksa bu videoyu daha önce çekip sonra mı yayınladınız ki dlss in kaliteyi düşürdüğünü asus incelemesinde fark ettiniz?

• Merhabalar . Monster tulpat t10 sahibiyim aslında clevo p650 serisi diyebilirim. (1060m 7700hq ) hiçbir oyunda hiçbir zaman işlemci 75-80 dereceleri geçmedi bu bilgisayarda işlemci 90 derece civarında biraz fazla geldi bana.

• Touchpad in ne kadar önemli olduğunu halen idrak edememeleri üzücü boyutuna , yapısına ve konumuna baktığımız zaman, klavyenin altındaki saçma sapan sticker lar yerini koruyor , touch padin etrafının kırmızı olması gibi çeşitli saçmalıklar da sürmekte , sonra neden kimse almıyor , tasarım departmanına reset atmakta fayda var.

Bu fiyat bantında notebook bakanlara aşağıdaki ürün tavsiye edilir , şahsen almayı düşünüyorum.

https://www.amazon.com/Razer-Blade-15-RTX-Smallest/dp/B07MD1FX4Q/ref=sr_1_fkmrnull_1_sspa?keywords=Razer+Blade+15+RTX&qid=1550681857&s=gateway&sr=8-1-fkmrnull-spons&psc=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Question-X -- 20 Şubat 2019; 19:59:5 >

• methotrexat M kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bu inceleme Battlefield'a DLSS güncellemesi gelmeden önce yapıldı. Yani Scar II incelemesinden önce. Bu yüzden DLSS ne yapacak bilmiyorduk :)

• fiyatını görünce videoyu kapattım .d

MSI GE75 RAIDER CORE İ7 8750H 2.2GHZ-32GB-256GB SSD+1TB-17.3"-RTX 2070 8GB-W10 + 18.125,99 TL

• Sarumsa kullanıcısına yanıt
    ge75 2060 olanına sahibim. ve fan sesi var.kulaklık kullanmak gerekli.(oyun oynarken)
  • Merhaba arkadaşlar..

Bir ay kadar önce bende MSI GE75 Raider 8SF (RTX2070 olan model) aldım. Bunun iki ayrı varyasyonu bulunmakta biri 16gb ram ve 128gb ssd'li model diğeri 32gb ram ve 512gb ssd ile gelen model.

Çok uzun zamandır araştırıyordum bu tür bir bilgisayar için ve hepsiburada.com'da 32gb olan modeli 14050 liraya yakalayınca aldım. Şuan güncel fiyatı 17.780 lira. Size tavsiyem bu tür pahalı cihazlar alırken acele etmemeniz. Linkleri atın tarayıcınıza ve indirim kovalayın. hepsiburada vatan gibi büyük mağazaların dönem dönem kdv indirimleri oluyor ve görüldüğü gibi fiyatlar arasında bu şekilde uçurumlar olabiliyor.

Almadan önce çok fazla bilgi alabileceğim bir yer yoktu (yeni bir pc olduğu için) o yüzden yardımcı olmak adına yazıyorum.

Yorumlara biraz göz gezdirdim, öncelikle ekran IPS değil. IPS-LEVEL dedikleri bir panel var bu IPS ile aynı şey değil, aslında açıları ve renk yelpazesi iyileştirilmiş TN panel bu. Daha mı Kaliteli yada daha az mı kaliteli gibi sorular da kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. IPS ekran daha geniş açılarla görüntüleme sağlar görüntüde bozulma olmadan. TN panellerde bu açı daha dardır ve renkler daha solgundur, özellikle beyaz dengesi. Ama TN panelin de 144 hz 'lere ulaşan yenileme hızları 3ms gibi tepki süresi (ne kadar düşükse o kadar iyi) avantajları vardır. Bu değerler tipik bir notebook için yapılmış IPS panelde maksimum 60hz ve 9ms civarındadır. Notebooklar doğası gereği ince bir ekran panel alanına sahip oldukları için teknoloji henüz daha iyi değerlere çıkmasına izin vermemektedir bu IPS panellerin. Ha gelelim IPS-LEVEL (aslında geliştirilmiş TN diyebiliriz)'e. Bilgisayarın ekranı gerçekten çok kaliteli. Evet belirli bir aralıkta doğru açıyla bakmanız gerekiyor ama bunu yaptığınızda renk doygunluğu farkı görmüyorsunuz normal bir IPS panelle. Eski bilgisayarımda da eski bir TN panel vardı renkleri soluktu parlaklık değeri tatmin edici değildi ve en önemlisi küçük bir açı farkında hemen ışık dengesini kaybediyordunuz. Bu öyle değil. IPS kadar geniş bir açı sunmasa da yinede iyi bir görüş aralığı var diyebilirim. Ki yenileme hızı ve tepki süresi oyun oynamak için çok önemli değerlerdir bu panelde bu değerler az önce de bahsettim üst seviyede. Cihazda G-SYNC yok ama 144hz yenileme hızında G-SYNC'ın olmayışının farkını görebilmeniz de zordur diye tahmin ediyorum ki 60hz IPS ve G-SYNC desteği olan bir ekrandan daha akıcı bir deneyim sağlayacaktır. 60 hz demek ekran kartınız herhangi bir oyunda 250fps bile alıyor olsa siz bunu 60fps gibi görüyorsunuz demek. 144 bu konuda daha avantajlıdır kesinlikle ki günümüzde daha hızlısı yok bildiğim kadarıyla. Başta da dediğim gibi ne amaçlı kullanacağınıza bağlı, oyun için bu panel daha avantajlı birçok açıdan (ki bu bir gamer notebook) ama örneğin ben iş amaçlı aldım (mühendisim) öye çok oyun oynayan da biri değilimdir. 2 tane nvme ssd yuvası oluşu (raid0 destekliyor yuvalarından birine 512gb samsung 970 pro diğerine 1tb 970 evo plus taktım raid0 ile sistem fast boot açıkken 3 snde açılıyor), killer ağ bağdaştırıcısı dragon center gibi sisteme hükmedebilen yazılıma sahip oluşu (eski bilgisayarım asustu power4gear kullanıyordu sistem kontrolü için, dragon center çok daha esnek), steelseries klavye (tek tek tuş ışıklarını programlayabiliyorsunuz ve uygulamaya özel profiller oluşturabiliyorsunuz, bu benim gibi farklı farklı birçok uygulama ile çalışan biri için uygulamalarda kısayol tuşlarını belirginleştirmek adına çok faydalı bir özellik) ve bu konfigürasyona göre cidden iyi bir fiyata almış olmam bu cihazın benim için artıları. İş amaçlı kullanacağım için bana sorsanız ben IPS paneli tercih ederdim. Ama bu bir oyun bilgisayarı ve üzerindeki panel oyun oynamak için kesinlikle çok daha avantajlı. Panel yüzünden vazgeçmeyin yani.

Burası önemli, satın aldıktan sonra ekranı ışık sızması'na karşı (IPS için IPS Glow) mutlaka test edin. Bu durum iki panel türü için de ortaya çıkabilen kronik bir problem ve msi asus dell marka ayırt etmeksizin hepsinde olabiliyor. Aralık ayında GTX 1070'li GE73 Raideri bu sebeple iade etmiştim hepsiburadaya. Daha sonra bunu aldım zaten. Neyseki bunda öyle bir sorun yok. Işık sızması ve IPS Glow'un detayları için googlelayın.

Bunların dışında iş için aldım dediysem de hevesle birkaç oyun test ettim Ray Tracing desteği olan Metro gibi. Yani kıyaslayamayacağım daha önce hiç gamer notebook yada desktop kullanmadım ama denediğim hiçbir oyunda ultra ayarlarda bir donma kasma yaşamadım.

Dezavantaj olarak gürültüden bahsedebilirim. Sistem boştayken yada internette gezmek film izlemek gibi basit tasklar koşarken çok sessiz ama oyun yada ağır bir uygulama ile çalışırken inanın saç kurutma makinasının bir level altı. Cidden çok gürültülü çalışıyor. İnce kasanın bir dezavantajı bu aslında ama uzun süreli kullanımda rahatsız edici olabiliyor. Siz oyun oynarken kulaklık takarsınız ama bu kez de çevrenizdekileri rahatsız ediyor. Dragon center ile fan ayarı yapabiliyorsunuz ama çok yavaşlatmayı önermiyorum zira kasa çok ince ve bu gpu ve cpu güçlü bileşenler dolayısı ile çok ısınıyor, soğutmadan ödün vermemek gerekiyor. Isı demişken eğer fanların doğal çalışma ayarlarına müdahale etmezseniz sistemin ısı değerleri gayet iyi (öyle anlık testlerle şu kadar ısındı falan demem AIDA64 ile kendime göre bir sensör paneli oluşturdum ve tüm pc lerimde sürekli sıcaklık güç tüketimi multiplier gibi değerleri hep izlerim). Ekstradan fan boost tuşu var ve ısındığını düşündüğünüzde çalıştırıp bir süre fanları maksimum rpm'de döndürebiliyorsunuz, ben hiç ihtiyaç duymadım.

Ses kalitesi bir laptopa göre iyi diyebilirim kendi subwoofer'ı var ve sesteki doygunluğu hissedebiliyorsunuz.

USB Gen3.1 yuvası var bir adet (tercih sebeplerimden biri) ve bu özellikle geleceğe dönük bir ayrıntı olmuş.

SSD ve mekanik diski değiştirmek için kasayı açtım, biraz zor açılıyor ama kasa içi dizaynı gayet iyi. Çok sağlam bir izlenim verdi diyemem ama kötü dersem de haksızlık etmiş olurum.

Sadece dragon center değil sistemin diğer bileşenleri için de yazılım desteği gayet iyi (nahimic, killer control center, msi app player gibi). Bir tek touchpad için ekstra bir yazılım yapmamışlar windows kontrol ediyor onu farklı bir arayüz yok bu hoşuma gitmedi gerisi gayet iyi.

Eski asusumda ekranı kapatmak için bir kısayol tuşu vardı kullandığım bir fonksiyondu msi'da mevcut değil. Bu da bir dezavantaj benim için.

Umarım bir miktar yardımcı olmuşumdur, iş yoktu müsaitken yazayım dedim :)

Cihazla ilgili ayrıntılı incelemeyi şu adreste bulabilirsiniz: https://www.notebookcheck.net/MSI-GE75-Raider-8SF-i7-8750H-RTX-2070-Laptop-Review.411539.0.html

Herhangi bir bilgisayar alırken de notebookcheck'de incelemesi varsa mutlaka bakın derim, faydalı bir sitedir.

Hepinize sevgiler...

• aydin_taysi87 A kullanıcısına yanıt
    Merhaba, ben de bu bilgisayarı(32gb) alalı 1 ay oldu çokça araştırmama rağmen yeni bir ürün olduğu için yeterli veri elde edemememe rağmen özelliklerinden dolayı tercih ettim. Mimarım, oyun için değil ama 3d çizim programlarında kolaylık sağlar diye tercih ettim fakat autocad programında bile bazen 5-6 dk açılma sürelerini buluyor ve kullanım esnasında sık sık cooler boost seviyesinde fan devreye giriyor. Intel ve nvıdıa yüksek performans ayarlarında. Bu bilgisayarı daha verimli kullanabileceğim ayarlar varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

• senaulger S kullanıcısına yanıt
    mesajınızı yeni gördüm, hala yardıma ihtiyacınız varsa yardım edebilirim.
  • Işık sizmasi durumu nasıl acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.