Şimdi Ara

Activision Blizzard yaklaşık 800 kişiyi işten çıkarıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Son dönemde yaşadığı mali sıkıntılar ve Bungie ile ayrılık Activision’u ciddi bir yapılanmaya zorluyor. Geçen yılı gelir anlamında rekor büyüme ile kapatan Activision bu yıl ise yoğun bir rekabet bekliyor.

Kaynak ayırmak zorunda

Gelen bilgilere göre firma geçen yılın son çeyreğinde 2.3 milyar dolar gelir elde etti ve yüzde 20 civarında bir büyüme yaşandı. Faaliyet karı ise 1 milyar dolar civarında oldu ve düşüş yaşandı. Gelirin yüzde 70'i dijital satışlardan geldi.

Ayrıca Bkz.Fortnite yeni sezon Battle Pass hediye ediyor

Geçen yılın genelinde ise 7.5 milyar dolar gelir elde edildi ve yüzde 8 civarında artış yaşandı. Faaliyet karı ise 1.8 milyar dolar ile yüzde 15 civarında bir kayıp gördü. Çeyrek dönem ve yıllık hisse fiyatı artışları da beklentilerin üzerinde oldu.

Activison bununla birlikte bu yıl satışlarda düşüş bekliyor. Özellikle Bungie’nin gidişi ile 400 milyon dolar civarında bir kayıp yaşanacağı tahmin ediliyor. Bu bakımdan iş gücünün yüzde 8’i kesilecek.

Activision global çapta 9600 çalışana sahip ve işten çıkarma operasyonu yaklaşık 800 kişiyi kapsıyor. İşten çıkarma oyun geliştirme bölümleri haricinde yapılacak. İnsan kaynakları, test laboratuvarları gibi bölümler bunlar arasında.

Activision, çalışanların tatmin edici bir tazminat ile yollarını ayırdıklarını ifade ediyor. Operasyon sonrasında oluşacak olan nakit birikim ise mevcut ve yeni duyurulan oyun projelerinin geliştirilmesi için kullanılacak.

• Devletlerin, ticaret hukukunda dünya çapında düzenlemeye gitmesi gerekli artık. Şirketleri kısmi denetim altına alıp, şirket sahiplerinin gider ve harcamalarını insan/çalışan hakları adı altında belli bir düzeyde denetim mekanizmasına bağlamalı. Çok zor olmasa gerek. Yani, ben patronum ve her istediğimi yaparım, kişisel harcamaları ı istediğim gibi yaparım'ı kısmi de olsa çalıştırdığı işçinin lehine olmayacak şekilde sınırlandırabilir. Neden? Çünkü şirketi patron/yöneticiler ile birlikte işçiler var eder. İşçi olmazsa o şirket ne var olabilir ve ne de o insanlar kazanç sağlayabilir. O halde, kazançta adil bir ortaklık mevcuttur veya olduğu fark edilmelidir. Bu insan/çalışan hakları için gereklidir. Bu örnekte de gördüğümüz gibi işçiler, zarar etmemek için çok kolay bir şekilde işten çıkarıldılar. Fakat patron ve yöneticiler kişisel harcamalarından eminim ki hiç ödün vermediler ve vermeyecekler. Ve hatta kişisel konforları bozulmasın diye uğraşıyorlar zaten. E peki işçilerin kişisel hayatları? Sonuç? İnsan hakları!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizbay1 -- 15 Şubat 2019; 13:34:4 >

• Türkiyedeki kriz blizzardı da vurdu

• quote:

Orijinalden alıntı: denizbay1

Devletlerin, ticaret hukukunda dünya çapında düzenlemeye gitmesi gerekli artık. Şirketleri kısmi denetim altına alıp, şirket sahiplerinin gider ve harcamalarını insan/çalışan hakları adı altında belli bir düzeyde denetim mekanizmasına bağlamalı. Çok zor olmasa gerek. Yani, ben patronum ve her istediğimi yaparım, kişisel harcamaları ı istediğim gibi yaparım'ı kısmi de olsa çalıştırdığı işçinin lehine olmayacak şekilde sınırlandırabilir. Neden? Çünkü şirketi patron/yöneticiler ile birlikte işçiler var eder. İşçi olmazsa o şirket ne var olabilir ve ne de o insanlar kazanç sağlayabilir. O halde, kazançta adil bir ortaklık mevcuttur veya olduğu fark edilmelidir. Bu insan/çalışan hakları için gereklidir. Bu örnekte de gördüğümüz gibi işçiler, zarar etmemek için çok kolay bir şekilde işten çıkarıldılar. Fakat patron ve yöneticiler kişisel harcamalarından eminim ki hiç ödün vermediler ve vermeyecekler. Ve hatta kişisel konforları bozulmasın diye uğraşıyorlar zaten. E peki işçilerin kişisel hayatları? Sonuç? İnsan hakları!
    Bunun için kanun var zaten; İşci tazminatı. Onun harici özel işyerlerine hiçbir devlet karışamaz.

• hey maşallah ordu besliyormuş.

• 800 kişi geliştirici olmayan ekipten cıkartıyor yani espor sunucu vs gibi işler. Aynı sunumda da butun oyu ngeliştirici ekipler %20 büyütülecek deniyor yani %8 çıkarttı ama %20 de geliştirici ekipte büyüme var.

• denizbay1 D kullanıcısına yanıt
    ABD'de severance pay var.

• Zamanında World of Warcraft'dan mütevellit sırtı yere gelmez, Blizzard'a bir şey olmaz diyenler şimdi deve kuşu modundalar. Sanki başlarını toprağın altına sokunca dün söyledikleri şeyleri millet unutacak. Darısı Epic Games ve "Epic Games"'cilerin başına...

• quote:

Orijinalden alıntı: denizbay1

Devletlerin, ticaret hukukunda dünya çapında düzenlemeye gitmesi gerekli artık. Şirketleri kısmi denetim altına alıp, şirket sahiplerinin gider ve harcamalarını insan/çalışan hakları adı altında belli bir düzeyde denetim mekanizmasına bağlamalı. Çok zor olmasa gerek. Yani, ben patronum ve her istediğimi yaparım, kişisel harcamaları ı istediğim gibi yaparım'ı kısmi de olsa çalıştırdığı işçinin lehine olmayacak şekilde sınırlandırabilir. Neden? Çünkü şirketi patron/yöneticiler ile birlikte işçiler var eder. İşçi olmazsa o şirket ne var olabilir ve ne de o insanlar kazanç sağlayabilir. O halde, kazançta adil bir ortaklık mevcuttur veya olduğu fark edilmelidir. Bu insan/çalışan hakları için gereklidir. Bu örnekte de gördüğümüz gibi işçiler, zarar etmemek için çok kolay bir şekilde işten çıkarıldılar. Fakat patron ve yöneticiler kişisel harcamalarından eminim ki hiç ödün vermediler ve vermeyecekler. Ve hatta kişisel konforları bozulmasın diye uğraşıyorlar zaten. E peki işçilerin kişisel hayatları? Sonuç? İnsan hakları!
    O dediğini ticaret hukuku değil iş hukuku yapıyor zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: al-ozaria

Zamanında World of Warcraft'dan mütevellit sırtı yere gelmez, Blizzard'a bir şey olmaz diyenler şimdi deve kuşu modundalar. Sanki başlarını toprağın altına sokunca dün söyledikleri şeyleri millet unutacak. Darısı Epic Games ve "Epic Games"'cilerin başına...
    Kendi motorunu geliştirmeden indie, AA,AAA oyun yapmanın UE4'ten daha iyi alternatifini söyle de bilelim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • al-ozaria kullanıcısına yanıt
    Valla blizzard in zarar görmesini isterim. Activision la birlestikten sonra en sevdigim firmadan en nefret ettigim firmalardan birine dönüstü (Sadece parayi düsünen bir firma oldu). Ama 2018 yilinda tarihinin en büyük gelirini elde etti sirket. Yani sirtinin yere geldigi falan yok henüz.

Bu isten cikarmalarda da yatirimlarin rolü oldugu söyleniyor. Onlarda daha fazla kazanma derdinde dogal olarak.

Yani sirket kücülmeye gitmiyor. Daha fazla kazanmak icin adim atiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Lanaya- -- 17 Şubat 2019; 9:55:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Lanaya-

Valla blizzard in zarar görmesini isterim. Activision la birlestikten sonra en sevdigim firmadan en nefret ettigim firmalardan birine dönüstü (Sadece parayi düsünen bir firma oldu). Ama 2018 yilinda tarihinin en büyük gelirini elde etti sirket. Yani sirtinin yere geldigi falan yok henüz.

Bu isten cikarmalarda da yatirimlarin rolü oldugu söyleniyor. Onlarda daha fazla kazanma derdinde dogal olarak.

Yani sirket kücülmeye gitmiyor. Daha fazla kazanmak icin adim atiyor.
    blizzard, activision ile birlesmedi. blizzard , vivendi games a aitti. vivendi ve activision birlesti. daha sonra activision yeterince paraya sahip olunca kendisini vivendi den satın aldı ve isimlerini Activision-Blizzard olarak degistirdi.

Ayrıca blizzard hiç bir zaman bagımsız bir sirket degildi. Isten cıkarmalara gelince, e-sport, community managers vb. gibi oyun yapımı ile alakası olmayan kisiler cıkarıldı. toplamda 800 kisi 3 farklı sirketden (activision, blizzard ve King( candy crush).

son olarak blizzard 200 kisilik oyun yapımcısı ilanı actı. adamlar dedi zaten devoloper sayısı %20 artacak diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Onvious

blizzard, activision ile birlesmedi. blizzard , vivendi games a aitti. vivendi ve activision birlesti. daha sonra activision yeterince paraya sahip olunca kendisini vivendi den satın aldı ve isimlerini Activision-Blizzard olarak degistirdi.

Ayrıca blizzard hiç bir zaman bagımsız bir sirket degildi. Isten cıkarmalara gelince, e-sport, community managers vb. gibi oyun yapımı ile alakası olmayan kisiler cıkarıldı. toplamda 800 kisi 3 farklı sirketden (activision, blizzard ve King( candy crush).

son olarak blizzard 200 kisilik oyun yapımcısı ilanı actı. adamlar dedi zaten devoloper sayısı %20 artacak diye.

Alıntıları Göster
    Bunlarin hepsini biliyorum zaten. Uzun uzadiya aciklama yapmamak icin birlesti dedim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.