Şimdi Ara

Canon’un yeni tam kare aynasız makinesi EOS RP duyuruldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Canon’nun tam kare aynasız fotoğraf makinesi EOS R için daha kompakt bir versiyon hazırladığı bir süredir dile getiriliyordu. Bu hafta Canon EOS RP tanıtılarak iddialar doğrulanmış oldu. Canon EOS RP abisine göre biraz daha düşük fiyata satılacak.

Canon EOS RP özellikleri ve fiyatı

Daha küçük 26.2MP çözünürlüğünde tam kare CMOS sensör barındıran Canon EOS RP, abisi ile aynı Digic 8 görüntü işlemcisinden gücünü alıyor. Sadece gövde olarak 485 gram ağırlığa sahip olan makine yine abisinden daha hafif.

Ayrıca Bkz.Sony Xperia 10 serisi detaylanıyor

4K videoyu 24 kare saniyede destekleyen makinenin tam sensör okuması mevcut değil zira firma aşırı ısınmadan kaçınmaya çalışmış. ISO aralığı 100-40000 arasında iken 50-102000 olarak genişletilebiliyor. Sensör Dual Pixel otomatik odaklama odaklama ile desteklenmiş.

WiFi ve Bluetooth ile uzaktan kontrol edilebilen makine USB Tip-C girişi, UHS II SD kart slotu, HDMI, 3.5mm kulaklık ve mikrofon girişlerine sahip. Elektronik vizör 2.36 milyon noktalı iken 3 inçlik arka ekran ise dokunmatik.

Canon EOS RP için sadece gövde olarak 1200$ fiyat etiketi belirlenmiş. 24-105mm RF lens ile birlikte 2399$ seviyesine ulaşıyor. Satışlar Mart ayında başlıyor. Firma ayrıca yıl sonuna kadar EOS R ve EOS RP için 5 farklı RF lensini daha piyasaya sürecek.

• İyi ki 5d, 7d ve 1d serisinde 4 yılda bir cihaz çıkartıyor.

• Fiyatlarla ilgili bir düzeltme yapalım:

- Gövde + EF-EOS R adaptörü (99$) + Extension Grip (79$) = 1.299$
    - Gövde + EF-EOS R adaptörü (99$) + Extension Grip (79$) + Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM Lens = 1.699$
    - Gövde + EF-EOS R adaptörü (99$) + Extension Grip (79$) + Canon RF 24-105mm F4 L IS Lens = 2.199$
  • Uzak durun....6d2 nin aynasızı...belki memleketim dışında fiyatlandırma bandında alıcı bulabilir ama yurdum şartlarında çok gereksiz faydasız amaçsız bir cihaz...gerçi niyeti olan da varmıdır bilmem ama ben uyarımı yapayım...

• daha önce de yazmıştım şimdi de yazıyım. Canon aynasızlar için özel olarak lens çıkartmadığı sürece aynasız almanın fazla mantığı yok. Adaptörle eski lensler takılıyor ancak o zaman da makine çok büyümüş oluyor.

• Fenomenon kullanıcısına yanıt
    Aynasızlar için sürüyle özel lensi var:) EF-M mount ve RF mount olarak arayın.
    Halihzırdaki RF bayonet için çıkarılmış olan

-RF 50mm f/1.2L USM
    -RF 35mm f/1.8 IS Macro STM
    -RF 24-105mm f/4L IS USM
    -RF 28-70mm f/2L USM

yanında şu lensler de yakında satışa sunulacakmış:

-RF 85mm F1.2 L USM
    -RF 85mm F1.2 L USM DS
    -RF 24-70mm F2.8 L IS USM
    -RF 15-35mm F2.8 L IS USM
    -RF 70-200mm F2.8 L IS USM
    -RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

Şimdiden güzel bir lens çeşitliliği bence hazırlanmış durumda.
    DSLR makineler varken şahsen bunlara para vermek mantıksızlıktan başka bir şey değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ism72

Aynasızlar için sürüyle özel lensi var:) EF-M mount ve RF mount olarak arayın.
    lenslere baktım hocam. evt lensler var. beklediğimden fazlaymış. ama hala az olduğunu düşünüyorum.
    ef-m için mesela 50mm yok. 32mm f1.4 var ama o da yeni çıkmış galiba türkiye'de satılmıyor gibi, fiyat bulamadım.
    geniş lens olarak 11-22 f/4-5.6 var. tamam güzel gibi ama başka alternatif yok.
    15-45 f/3.5-6.3 bence güzel bir lens olabilir
    macro lens var, tele lens var.
    aslında herkes için yeterli gibi ama 50mm f/1.8 veya f/1.4 olmaması büyük eksiklik.
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkürler hocam.
    tabi tam kare lens alanlar zaten fiyatları göze alıyordur ama bu L lensler biraz tuzlu olacaktır.
    Yine de bu yazdığın lensler tanıtıldığında ve türkiye'de kolayca bulunabilir hale geldiğinde canon aynasızlar düşünülebilir.
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    hocam gelecek aynasızda
    aynasız makinelerin tek sorunu batarya
    hal böyle iken firmalar doğru düzgün aynasız çıkarsa aynasız varken dslr almak mantıksızlık olurdu.
    ama gelgörki sony dışında aynasıza odaklanan yok. fuji, olympus falan da fiyatları tuzlu
    Aynasızın olayı nedir? DSLR’den daha mı güzel çekiyor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    ef-m için lensler yetersiz. rf için bir sürü zoom çıkardılar, ef-m de bir tane sabit diyaframlı zoom yok. Son çıkan 32mm 1.4 oldukça kaliteliymiş onda da IS yok. IS gereksizse 15-35 f2.8 de neden IS var? 17-50 f2.8 IS benzeri bir lens çıkması lazım.
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen slr ın baba modeli olan 5d modeli 5. Versiyonu da çıkar 6 yı goremez...çünkü arkadasin pil dedigi handikap aslında handikap değil a7r3 ile bir nebze cozuldu ki slr pili koymak istememeleri ağırlık dolayısıyla (ha slr ın hala yanina yaklasamaz pil konusunda ama çozülur...pro adam zaten 3 pille cozuyor isi) esas handikap fps hizi idi iste o cozuldu yeni nesillerle birlikte mekanik shutter elektronik shutter sorunu vardi cozuldu...en onemlisi lag sorunu idi çoktan cozuldu su an olmasa da bir sonraki jenerasyon slr ın aynasiz slr a evrimlesecegi son evre...ben hep eksik arayan hep en son kabullenen sonuna kadar sorgulayan kım kım adamım...3 filmli,4 5 dijital, sayisiz slr 3 aynasiz elden gecirmis adam olarak öngörüm canonun 1d si bile evrim icinde aynasiza evrilecek...slr kullanmanin mantigi kalmayacak...

https://youtu.be/UNejzPxk6Zg bunu sessiz de yapabiliyor isin ilginci...gerci su an kırılma sorunu oluyor sessiz modda o da cozulur...

https://youtu.be/1R7fJpEc-vM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancanax -- 20 Şubat 2019; 10:41:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.