Şimdi Ara

Orta sınıfa yeni aday - 6600GT AGP

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her zaman belirttiğimiz gibi NV4x mimarisini çok güzel tasarlayan nVidia, son dönemlerde Ati' ye kaptırdığı performans ve piyasa liderliğini yavaş yavaş geri alıyor. 6xxx serisinin en çok merak edilen ürünü ise orta seviyeye hitap eden 6600 lerdi. İlk çıkan PCIe versiyonları Ati' nin bu segmentteki X700 lerine karşı, performansı ile çok tatmin edici olmuş, hatta bir anda Ati 9800 ve nVidia 5900 kartlarının değerlerinin çok düşmesine sebep olmuştu.

Henüz tam olarak oturmayan PCIe standardı, bir çok kullanıcının anakartında bulunmuyor. En yeni kartlar önce PCIe olarak çıkıyor fakat sonradan ek köprüler vasıtası ile ya da tekrar dizayn edilerek AGP ye uygun hale getiriliyor. 6600GT de bu şekilde oldu ve AGP versiyonu ile tekrar karşımızda (düz versiyon 6600 ler için şimdilik açıklanan birşey yok). nVidia tarafından kullanılan bu çevirici köprü, zamanında Ati tarafından çok eleştirilmiş ve performans kaybı olacağı iddia edilmişti. Ati hem doğal AGP hemde doğal PCIe kartlar üretmeyi tercih ettiğini açıklamıştı fakat zamanla iki ayrı yapıda kartı üretmenin zor olduğu ve piyasada hala AGP versiyon X700 lerin bulunmadığını Ati yeni fark etmiş olacak ki kendisi de ara köprü çözümünü kabullenmiş durumda. Tabii geç alınan bu karar Ati ye biraz pahalıya patlayacak çünkü AGP köprülü X700 lerin piyasaya sunulması 2005 i bulacak. Bu arada, bu hafta piyasaya sunulan AGP köprülü 6600GT ler ile nVidia orta segment AGP pazarından en büyük payı kapacak tabii.

İlk olarak 6600GT' nin AGP versiyonunu çıkaran nVidia, GPU hızını değiştirmezken (500 MHZ), hafıza hızlarını 900 MHZ' ye çekerek ( PCIe versiyonunda 1000MHZ) köprü yonganın getirdiği ek maliyeti bir nebze hafifletmek istemiş olabilir. PCIe versiyonunda ek güç girişi bulunmayan 6600GT, AGP portuna geçince bir adet molex güç kablosuna ihtiyaç duyar hale gelmiş. Bu çok normal, çünkü PCIe portunda ekran kartına aktarılabilen güç 75watt iken, AGP portunda bu değer sadece 45watt.

Köprü yonganın getirdiği belirgin bir performans kaybı gözükmezken, AGP versiyon ile orta segmente damgasını vuracak olan bu kart şimdilik rakipsiz. Karta rakip olarak 9800Pro ve 5900XT var fakat eski oyunlarda biraz 6600GT ye yaklaşabilen bu kartlar yeni oyunlarda çok gerideler. nVidia yanlış bir hareket yapmayıp 300MHZ den 600MHZ ye kadar overclock olabilen düz version 6600 lerinde AGP versiyonunu çıkartırsa, 200-300 dolar aralığındaki fiyatları ile, bu kartlar için yeni GeForce4 Ti 4200 ler diyebiliriz.

Sayfanın Linki : http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/nv6600gtagp/

• görüntüsü ve saat hızları çok hoş ama fiyatı buraya gelişini de hesaplarsak 300$+KDV aşagı satışa sunulacagını inşallah yanılırım
    (Linki Kopyala/yapıştır olarak çalıştırın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cold -- 20 Kasım 2004, 20:41:48 >
  • fiyatı ne kadar (yazıda varsa göremedim)

250$ civarı ise kesin alıcam
  • quote:

Orjinalden alıntı: vectorman

görüntüsü ve saat hızları çok hoş ama fiyatı buraya gelişini de hesaplarsak 300$+KDV aşagı satışa sunulacagını inşallah yanılırım
    (Linki Kopyala/yapıştır olarak çalıştırın)

280$ DAN ASSA OLUR CUNKU BUNLARIN PCI E LERİ TR DE 280$
  • 200 250$ aralıgın da AGP8X versiyonu cıkarsa cok tutar... ayrıca Sogutucu da guzele benzior ustundeki

TR piyasasına nezmn gelir acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 20 Kasım 2004, 21:37:00 >
  • valla fiyat uygunsa bende alıcam güzel kart
  • nasil bu kart icin ti 4200 benzetmesi yapilirki. ti 4200 u oc ile birebir ti 4600 seviyesine cikartiyordukki buda o zamanin en hizli kartinin hizlariydi, ama bunu ne kadar oc yaparsan yap bir 6800 ultra olamazki. ti 4200 benzetmesi yapilacak bir kart varsa oda 6800 gt dir
  • hoş kart 300$'ın altında olursa alınır.
  • 4200 fiyatında bişi arıyorsanız benzetme bu hatta düz 6600 bile denilebilir çünkü oc değerleri inanılmaz çıkmaya başladı yalnız tüm üst seviye kartların iyileri 300$'dan aşağı değil. Fiyatı iki firmada yukarı çekiyor o yüzden en çok satacak kart olarak 6600'e bu benzetmeyi uygun gördü arkadaş.
  • evet ya 6800@gt 335+kdv ise 6600gt max. 250+kdv falan olmalı ki alalım...
  • Yalnız olayı hala tam anlatamadık sanırım. Şu anda 6600 GT'ler 178$'dan satılmakta yurt dışında AGP versiyonuda pek farklı olmayacaktır. Ülkemizde ise klasik 220$'dan giriş yapacağı düşünülebilir. Çünkü aynı şey 5700 Ultra ve, Ti 4200 'de de oldu. Bu durumda bile aradaki fiyat farkı 115+KDV= 135$ olacaktır. Ama yinede zamanla üretim kalitesinin artacağı ve tüm ürünlerin pipeline'larının açılabileceği düşünülürse üst seviye daha çekici tabii ki ama fiyat farkıda var.

Nvidia dediğim gibi kartların fiyatını nasıl zamanında 100$'dan 200$'a çekiyse şimdide 300$ seviyesine çekmeye çalışıyor.
  • Süper
  • quote:

Orjinalden alıntı: gun

Yalnız olayı hala tam anlatamadık sanırım. Şu anda 6600 GT'ler 178$'dan satılmakta yurt dışında AGP versiyonuda pek farklı olmayacaktır. Ülkemizde ise klasik 220$'dan giriş yapacağı düşünülebilir. Çünkü aynı şey 5700 Ultra ve, Ti 4200 'de de oldu. Bu durumda bile aradaki fiyat farkı 115+KDV= 135$ olacaktır. Ama yinede zamanla üretim kalitesinin artacağı ve tüm ürünlerin pipeline'larının açılabileceği düşünülürse üst seviye daha çekici tabii ki ama fiyat farkıda var.

Nvidia dediğim gibi kartların fiyatını nasıl zamanında 100$'dan 200$'a çekiyse şimdide 300$ seviyesine çekmeye çalışıyor.

ya bu bilgisayar üreticileri yok mu , adamı ..... için ellerinden geleni yaparlar .intel amd ,nvidia ,ati hepsi aynı mal.

• bu kartın agp li versiyonu olarak ben bunu bulabildim daaha ucuz bi şey bulailen war mı acaba..

http://www.gameve.com/gve/Store/ProductDetails.aspx?sku=VC-ALBA-036

yılbaşında tanıdık amerika ya gidecek ordan getirtmeyi düşünüyorum taliplisi warsa bi kaç tane de getirtebilirim..
  • GÜZEL KART PARAM OLURSA BENDE ALIRIM :)
  • ulan avrupada 200 den başladı bizde 270 allahım delirecem. herkez biribirine kim kimi tutarsa
  • Ben bu kartı aldım hemde 250 $ a filan.Henüz buna ek güç kablosu taktırmadım ama.Onun için şu an Far Cry
    1024-768 pikselde bütün detaylar low dayken bile süper hızda değil.Onun için mutlaka buna ek güç kablosu taktırmalıyım.Ayrıca bence agp lerin en iyi ekran kartlarından biri bu
  • **hocam sen ne diyon yav anlamadım..ne ek güç kablosu

quote:

Orjinalden alıntı: suleymansentosun

Ben bu kartı aldım hemde 250 $ a filan.Henüz buna ek güç kablosu taktırmadım ama.Onun için şu an Far Cry
    1024-768 pikselde bütün detaylar low dayken bile süper hızda değil.Onun için mutlaka buna ek güç kablosu taktırmalıyım.Ayrıca bence agp lerin en iyi ekran kartlarından biri bu

• vay be 4 yıl önce ki kıral şimdi ne durumda
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.