Şimdi Ara

Tutankamon'un mezarı, 9 yıllık çalışma sonucunda restore edildi ve ziyarete açıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Getty koruma enstitüsü (GCI) ve Mısır Antik Eserler Bakanlığı, Luxor yakınlarındaki Krallar Vadisinde bulunan Mısır firavunu Kral Tutankamon’un (bazı kaynaklarda Tutanhamon) mezarındaki restorasyonu tamamladı. Neredeyse 10 yıldır devam eden hummalı bir çalışma sonucunda mezar, MÖ 1283 yılında mühürlenmesinin ardından gördüğü en iyi hale getirilmiş oldu.

Bir zamanlar sahip olduğu hazinenin sadece küçük bir miktarını barındıran mezar, aslında en önemli hazinesine hâlâ ev sahipliği yapıyor. Firavunun mumyalanmış kalıntıları halen mezarda bulunuyor. Klima kontrollü cam bir fanusun içinde tutulan mumyanın baş ve ayak kısımları ise açık kalacak şekilde sergileniyor.

Turistlerin ziyaretine açılacak mezarda ayrıca kuvarzit bir lahit ve altın yaldızlı ahşap bir tabut da görülebilecek. Tabutun tasarımı ve renginin ziyaretçilere Kral Tutankamon’un meşhur ölüm maskesini hatırlatacağı ifade ediliyor. 

Çocuk firavun olarak da adlandırılan Kral Tutankamon’un dokuz yaşında tahta geçtiğine inanılıyor. 180 cm boyuyla yaşadığı döneme göre oldukça uzun sayılan firavunun birçok sağlık sorunu olduğu biliniyor. Birbirine kaynamış olan boyun omurları sebebiyle başını oynatamayan Tutankamon’un, ayrıca sıtma taşıyan sivrisinekler tarafından ısırıldığı ve skolyoz problemi olduğu ortaya çıkarılmış. Sol ayağında bulunan şekil bozukluğu sebebiyle de baston ile yürümek durumundaymış. Mezarı 1922 yılında bulunduğunda, içinden birçok baston da çıkmış.

• bir yazıda okumuştum. fravunlar arasında eneset ilişki çok yaygınmış. bu yüzden doğan çocuklarda çok fazla problem ortaya çıkıyormuş. tutankamon'un da ensest ilişkki nedeniyle vücudunda bozukluklar varmış.
    bu arada tutemstein adında bir çizgi film vardı. yeniden canlanan çocuk firavunu anlatıyordu. benim en çok sevdiğim çizgi filmlerden biriydi.
  • bir yazıda okumuştum. fravunlar arasında eneset ilişki çok yaygınmış. bu yüzden doğan çocuklarda çok fazla problem ortaya çıkıyormuş. tutankamon'un da ensest ilişkki nedeniyle vücudunda bozukluklar varmış.
    bu arada tutemstein adında bir çizgi film vardı. yeniden canlanan çocuk firavunu anlatıyordu. benim en çok sevdiğim çizgi filmlerden biriydi.

• Lanetli değilmiydi bunun mezarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Redunay kullanıcısına yanıt
    Çok film izlemenin zararları

• Fenomenon kullanıcısına yanıt
    Evet kardeşleriyle evlenirlerdi. Annesi ve babası kardeş. Eşide kardeş. Bir dönem öyleymiş.

• Mısıra gidip pramitleri görmeyi çok istiyorum.

• Tutenstein duymasın şşş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bizde olsa mumyayı alçıyla kaplayıp restore ederlerdi büyük ihtimal. Restore mi? Yap bi alçı.

• Tutankamon survivor taner değil miydi ya 😂

• quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

Çok film izlemenin zararları
    Filmle ne alakası var belgesellerde izledim, mezarı ilk açan kişiler çeşitli nedenlerle peşpeşe öldüler. Belgesel izlemenin zaraları heralde sizde biraz izleyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Howard Carter'a selamlar.

• Tutankamoon ismini görünce "come oon beybii" demekten kendimi alamıyorum ben ya...
  • Acıların çocuğu olarak doğmuş ve öyle de ölmüş. Attan düşüp dizini kırıyor enfeksiyon kapıp yatağa düşüp ölüyor.

• infom@n kullanıcısına yanıt
    Haklılık payı olabilir ama üzerinden uzun yıllar geçtiği için tam hatırlamıyorum da mezar odası radyoaktif miydi neydi bir şey vardı o yüzden ilk girenlerde ilerde sorunlar çıktığı ve bazıları öldüğü için lanetli dendi (tam hatırlamıyorum radyoaktivite yerine başka bir şey de olabilir ama radyoaktif diye aklımda kalmış)

• Fenomenon kullanıcısına yanıt
    Sadece firavunlar arası değil asil kanı/soyu bozmamak için pek çok 'medeniyet' kullanmıştır bunu. Her ne kadar günümüzde genel olarak ahlak dışı olarak algılansa da araştırılmaya değer bir konu esasen
  • pimapen takmamışlar mı ?
  • Tutankamon a darbe yapilmis

Kendi generali horemheb serefsizi darbeyi yapmis
    Ustune de karisiyla evlenmis

Cok aci

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Firavun da olsan sağlık olmayınca oluyorsun boş kavun.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Türk pasaportuyla şu an biraz sıkıntı çıkabilir hocam. yoksa benim de görmek istediğim yerlerin ilk sıralarında.

• 2008 de gidip görmüştüm, hem mumyasını hem de muhteşem hazinesini, duyduğuma göre Mısır’daki Arap baharı olaylarında çok sayıdaki hazinesindeki çalınmış..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.