Şimdi Ara

Hubble, yaşayan fosil bir galaksiyi yanlışlıkla keşfetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzaydaki yaşlı gözümüz Hubble Uzay Teleskobu, adına Bedin 1 denilen ve NASA’nın yaşayan bir fosil olarak adlandırdığı bir galaksi keşfetti.

Küreye benzeyen şekliyle oldukça küçük ve soluk olan galaksinin 13 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor. Cüce galaksi, Samanyolu galaksisinin 30'da 1’i kadar genişliğe sahip.

Samanyolu galaksisinin halesine 13,000 ışık yılı uzaklıktaki NGC 6752 adlı küresel yıldız kümesini görüntülerken yakalanan galaksi, Hubble'ın son zamanlarında gerçekleştirdiği çalışmalar sırasında keşfedilmiş.

NASA’ya göre çok eski bir galaksi olan Bedin 1, aynı zamanda izole kalmayı başarabilmiş. Yaklaşık 3,000 ışık yılı genişliğe sahip ve Samanyolundan 1,000 kat daha sönük olan galaksi, diğer galaksilerle çok az etkileşime girdiği için ise evrenin ilk zamanlarındaki yaşayan fosillere benzetiliyor.

Etrafındaki evren kadar yaşlı olan galaksinin bize olan uzaklığı sadece 30 milyon ışık yılı. Bu sebeple Bedin 1, NASA’ya göre dünyamızın kozmik avlusu içinde yer alıyor.

• Tengri'nin mucizesi

• Haber doğru gençler. Benim bu galakside yaşayan arkadaşlarım var. Şimdi mesaj attım. Yanlışlıkla yaşıyoruz dedi.

• Bir editör olarak anlatım bozukluğuna biraz dikkat edin lütfen. Başlıktan gezegenin yanlışlıkla yaşadığı anlaşılıyor.

• haber için teşekkürler..

birazdan gelecek olan fosil beyinlilerin saçma yorumlarını dikkate almayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 2 Şubat 2019; 23:23:39 >
  • Keşif mi yanlışlıkla yoksa galaksinin yaşaması mı?

• "Sadece 30 milyon ışık yılı " ne var ki bizim köy daha uzak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • galaksinin yanlışlıkla yaşadığına nasa mı karar vermiş?

• Zaten evrenin yaşını 13-14 Milyar yıl olarak düşünmüyor muyuz? O zaman Evren’de oluşan ilk yıldızlar bunlar ve Evren orada oluşmaya başlamış olmalı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fosil bir galaksi yanlışlıkla yaşıyomuş demek... Aynı biz Türkler gibi, şansa yaşıyoruz bizler de. 😐

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shkoksal -- 2 Şubat 2019; 23:48:26 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • yeni keşfedilmiş bir galaksinin adını Bedin 1 diye adlandırmak farkında olmadan yapılmış bir hata mı yoksa ilerde Bedin 2 diye bir başka galaksi keşfedileceğinin bir habercisi mi? Bilim dünyası galaksi, gezegen göktaşı vs evrenle ilgili her şeye isim koyma konusunda yine çuvallamış. Vazgeçin şu gök ünitelerine sayılarla isim vermeyi. Sayılardam isim olamaz.Sayılardan isim türetme işi yalnıza yapay zeka mahluklarına hastır. Yapaylaşmış ruhunuzda yerleşmiş robotumsu uzuvlarınızdan türeyen İsim verme acziyetini bu kadar belli etmeyin bilimin ahmak insanları!...

• Editör konuyu açıp direk gidiyor herhalde kaç kişi yazmış bir editör de düzeltmedi mi? Başlık ve yorumların komikliğinden içeriği okuyamadım.

• Yanlışlıkla bu şekilde keşif olmaz. Bu haberdeki mantığa göre tüm gezegenlerin galaksilerin gök cisimlerinin vs keşfi yanlışlıkla olmuş oluyor.

• Yanlışlıkla yaşayan galaksi de, ne biliyim
  • AirSupport kullanıcısına yanıt
    Evrenin yaşına 13.7 milyar yıl diyorlar. Yani bu fosil, evren 700 milyon yaşındayken ortaya çıkmış. Ve bu arkadaş bizden sadece 30 milyon ışık yılı uzaklıkta. Evrene göre çok da fazla uzak sayılmaz. Evrenin başlangıcına yakınız demek yanlış bir tabir olmaz herhalde ama yine de bilen biri aydınlatırsa çok daha iyi olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bakıyorum ne güzel yıldızlar diyorum adamlar bakıyor galaksinin fosilini görüyor.

• Yanlışlıkla keşifi de ilk defa duydum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • olmaz, mesaj 13000 yılda gider.

• 30.000 IŞIK YILI CANIM, İETTYE BİNİP GİDİYON NE VAR BUNDA

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.