Şimdi Ara

Türkiye’nin ilk canlı 5G arama testi gerçekleştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
1.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünyada ve Türkiye’de 5G çalışmaları sürüyor. Turkcell ve Ericsson'un ortak çalışması sayesinde Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz bandı üzerinden uçtan uca uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu 5G arama testi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen test, Turkcell’in 4.5G şebekesi üzerinde 5G sistemleri kullanılarak yapıldı.

Türkiye’de bir ilk olan ve dünyada az sayıda operatörün gerçekleştirebildiği bu canlı bağlantıda Turkcell 5G test şebekesi üzerinde Ericsson’un radyo erişim çözümü, bulut çekirdek sistem çözümleri ve ekosistem iş ortakları tarafından sağlanan test cihazı kullanıldı.

2017 yılında Turkcell ve Erisccon işbirliği ile 15 GHz bandında Türkiye’nin ilk 5G testi yapılmış ve 24,7 Gbps indirme hızına ulaşılmıştı.

Ayrıca Bkz.Çinli akıllı telefon üreticileri 5G fiyat artışına karar verdi: 4G cihazlardan 74 dolar fazla olacak
    2018 yılının Kasım Turkcell’in Samsung ile birlikte gerçekleştirdiği testte 5G teknolojisi üzerinden görüntü ve veri aktarımı sağlanmıştı. Bu bağlantı ile kesintisiz bir şekilde 4K UHD görüntü iletimi sağlanmış ve bulut üzerinde düşük gecikme ile oyun oynanabiliyordu.

5G teknolojisine geçiş için kritik yıllara girdik. Türkiye’nin 2020 yılında 5G teknolojisine geçiş yapacağı tahmin ediliyor. Akıllı telefon üreticileri 5G’li modelleri piyasaya sunmaya başladı. Samsung’un önümüzdeki ay tanıtacağı Galaxy S10’un 5G’yi destekleyeceği tahmin ediliyor. Çinli üreticiler telefonlarına 5G uyumlu modem koyabilmek için rakipleri ile anlaşma yaptı.

Güney Kore 5G’ye geçiş yaptı

Güney Kore, 3GPP standartları ile uyumlu ilk 5G teknolojisini kullanıma sunan ilk ülke oldu. Koreli mobil operatörler, geçtiğimiz Aralık ayında kurumsal müşteriler için 5G şebekesini kullanıma sunmayı başardı. 10'u aşkın şehirde aktif bir şekilde 5G şebekesi kullanılıyor.

Daha önce ABD’li mobil operatör Verizon, dört şehirde 5G hizmeti sunduğunu duyurmuştu. 5G standartlarını belirleyen 3GPP kuruluşu ise Verizon’un şebekelerinin 5G hizmetine uyumlu olmadığına karar verdi. Böylece 3GPP’ye göre 5G’ye geçiş yapan ilk ülke Güney Kore oldu.

• 3500 Mhz sinyalin menzili ne kadar acaba? Her 1000 metrede bir baz istasyonu mu kurulacak_

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Utanin ya 5G degil ki bu. 4.5G uzerinden yapiliyor. Yani bilindik gecen yilin sonlarina dogru cikan 5G E ( 5g Evolution ) .

Tuketiciyi kandirmasin kimse . Gercek 5G ye gecis yoktur.

Yeni bir yatirim yoktur mevcut altyapiyi kullaniyorlar. Rezalet.

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Utanin ya 5G degil ki bu. 4.5G uzerinden yapiliyor. Yani bilindik gecen yilin sonlarina dogru cikan 5G E ( 5g Evolution ) .

Tuketiciyi kandirmasin kimse . Gercek 5G ye gecis yoktur.

Yeni bir yatirim yoktur mevcut altyapiyi kullaniyorlar. Rezalet.

5G çalışmaları yapılıyor 5G uyumlu baz istasyonlari üzerinden test ediyorlar. Azıcık açık olun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayaller 24.7 Gbps gerçekler 35-40 mbit

• Rachsuchtig kullanıcısına yanıt
    5G Evolution yazdim 5GE de yazdim... Daha nesi acik olsun ?

Turkiye LTE-A yi 4.5G diye uygulanmakta bakalim bu 5G E yi nasil isimlendirecek ?

Yedek telefonum cok eskilerden suan yok General Mobile 4G modeli yerli markadir ve ilginctir cihazdaki Snapdragon 410 4G destegi yani LTE varken neden bir guncelleme ile ve devaminda hep 4.5G ikonu koymustur bir dusunun .

Turkiye de kandirmaca her yerden her turlu ... Kapis ?
  • hamzasoph H kullanıcısına yanıt
    O bile iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ethernet kablosu bağlayınca 10G mi olacak !
    bırakın bu işleri !
    şu an sadece amerikan standartlarını dayatmalarının ortaya çıkardığı kavramları bize yedirme çabası tabi her lisanslı teknoloji 100 milyar $$$ değerinde olunca
    5G teknolojilerini kabul edenlere hayırlı olsun !

C64 8-bit hangi nesil teknolojiydi !
    Amiga500 16-bit hangi nesil teknolojiydi !?
    486 32-bit hangi nesil teknoloji
    64-bit e geçtik hala daha toplum anlamıyla
    psikoloji iyiye gitmiyor.

• 2 ile 5 ghz arası insan DNA sına etki eden aralık sınırlarıdır.
    iliminati iyi çalışıyor

• 5G umrumda değil cepte para yok hepsi para yok 5g li telefon al 5g uyumlu sim al 5g paket al 4g gelince mobil internet çok ucuzlayacak diyenlerden ses çıkmaz oldu artık zerre kadar umursamıyorum ulen telefon teknolojileri kadar milleti soyan bi başka sektör yok her hafta yeni bir model yeni bir teknoliji bi kökten değişiklik olduğu da yok milim milim ilerliyorlar yok 9 kameralıymış yok efendim işlemci turbo imiş hep para harcatıyorlar çıkan teknoloji için ben bıktım şahsen şimdi birde 5g belası geliyor zamlar kapıda yine bekliyor mobil internet için

• 1 gb kotalı cepten internetin satldığı ülkede 5g demek 5g yi açın ki o 1gb kota 1 saatte bitsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: strong mind strong body

1 gb kotalı cepten internetin satldığı ülkede 5g demek 5g yi açın ki o 1gb kota 1 saatte bitsin.
    :D neresinden tutup açıklasam diye düşündüm. Bir yol bulamadım :D .
  • Valla 5G 6G 7G gelsin gelmesinede bize hâla 1GB Kota’lı interneti 15₺’ye satacaklarsa...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cep telefonlarında kotayı kaldırırlar ise ev internetinde para kazanamazlar. Eğer kota kalkar ise ev internetinden daha pahalı olur. Burası Türkiye herkes birbirini gondikleme derdinde.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu paketlerle 3 g fazla bile :) hatta 4.5 g gectik ne oldu gene hiz 3g hizi adi degisti bir tek

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    5,5G 😂

• 5g falan boş iş, 4.5g neydi ki 5g ne olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arstechica'da 5G hakkında güzel bir eleştiri yazısı vardı. Editör, ilk 5G cihazların ancak tüketim çılgınlarına hitap edeceğini, güç tüketiminin ve fiyatının aşırı fazla olacağını yazıyor ve bilinçli teknoloji meraklılarının 1-2 yıl daha 5G telefonlardan uzak durmasını tavsiye ediyordu.

Gerçekten tüketicilerin % 99.99'u için LTE-A bile fazlasıyla yeterli. 300 Mbit hız ile internette yapılamayacak bir şeyi sıradan bir tüketici olarak bilmiyorum. Yeter ki operatörler adam gibi kota versinler.

• 4 GB pakete 35 tl isteyen operatörler olduğu sürece 10g gelse fıs

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    Tek Türkiye'de değil ki. ABD'de bile HSPA+'ı 4G diye sattılar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.