Şimdi Ara

Nokia N9 geri mi geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• HMD Global’in Nokia markasını satın aldıktan sonra geçmiş dönemin efsanelerini yeniden pazara sürmeye başladığına şahit oluyoruz. Nokia 3310 ve Nokia 8110 efsanelerinden sonra Nokia N9 efsanesi de geri dönebilir.

Nokia N9 geri mi dönüyor?

2011 yılında piyasaya sürülen Nokia N9 firmanın en gelecek vadeden projelerinden birisi olarak görülüyordu. O dönem artık eleştiri konusu olmaya başlayan Symbian işletim sisteminden uzaklaşan ancak Android platformuna da yaklaşmayan Nokia, MeeGo adında farklı bir açık kaynak işletim sistemi kullanmıştı.

Ayrıca Bkz.43000$’lık saat zamanı kendisi ayarlayabiliyor

Kullanıcılardan olumlu yorumlar alan ve işletim sistemi için gönüllü grupların oluşturulduğu Nokia N9 ne yazık ki tek kaldı. Microsoft ile ortaklık kuran Nokia bir devam modeli geliştirmeyeceğini açıkladı ve MeeGo projesini de rafa kaldırdı. Sonraki dönemde MeeGo projesinde yer alan Samsung, Tizen adında bir platform geliştirirken diğer çalışanlar da Sailfish OS girişimini kurdu.

CES 2019 fuarında sergilenen Google Asistan destekli telefon standı ümitlerin yeşermesine neden oldu. Stantta Nokia 8110 4G ve JioPhone modellerinin yanı sıra üçüncü bir telefon modeli daha yer alıyordu. Görsel tam net olmasa da telefonun Nokia N9 olduğu ifade ediliyor.

Google Asistan hali hazırda akıllı telefon işletim sistemlerinde mevcut. Standart işletim sistemli telefonlarda ise yer almıyor. Sadece Google’ın yatırım yaptığı ve akıllı telefon deneyimine yakın bir deneyim sunan KaiOS platformunda dijital asistan yer alıyor.

Bunun anlamı stanttaki Nokia N9 örneğinin KaiOS platformunda çalışıyor olması demek. Zira yakın zamanda HMD Global’in Android işletim sistemli bir Nokia N9 projesi yok. Bu bakımdan daha çok cep telefonu kategorisinde Nokia N9 yeniden karşımıza çıkabilir.

• Nokia N9 güzel bir cihazdı, işletim sistemi ile falan bütündü ama işletim sistemi Symbian mantığıyla geliştirilmişti. Yeni cihaz eğer Android'den başka bir işletim sistemi ile gelecekse fiyatta agresif davranmak zorundalar. İnsanlar telefon dokunmatik olduğunda çok fazla şey bekliyor artık cihazdan, özellikle 2000 ve üstü verdiğinde. Bu sebeple 2000 altı dokunmatik herhangi bir işletim sistemli cihazı satabilirler ancak gibi geliyor.
    Elop Nokia’nın başına geçti ilk işi MeeGo’yu iptal etmek oldu. Neymiş MeeGo’da gelecek görmüyormuş. Hadi ordan demiyordu ki MeeGo’lu cihaz varken millet bizim Wimdows telefonlara bakmaz. Çok yazık oldu. O ekip de artık yok. Ne N9 geri döner ne de MeeGo. Keşke yeniden başlasa her şey.. Bu adam yerine Nokia’nın başına Finli bir yönetici gelseydi şimdiye MeeGo bugünün Android’i olmuştu.
  • Erdi o fuarda değil mi? Yakından gidip baksa da merakımız giderilse :)

• Şahsen ben N9 adı altın da Android bir cihaz görmek istemem. Eğer HMD gerçekten birşeyler yapmak istiyorsa MeeGo'yu tekrar canlandırsın.

• Nokia N9 güzel bir cihazdı, işletim sistemi ile falan bütündü ama işletim sistemi Symbian mantığıyla geliştirilmişti. Yeni cihaz eğer Android'den başka bir işletim sistemi ile gelecekse fiyatta agresif davranmak zorundalar. İnsanlar telefon dokunmatik olduğunda çok fazla şey bekliyor artık cihazdan, özellikle 2000 ve üstü verdiğinde. Bu sebeple 2000 altı dokunmatik herhangi bir işletim sistemli cihazı satabilirler ancak gibi geliyor.

• N9 Meego'dan evvel, N900 Maemo reis vardı peh.

• yorumculuklar Y kullanıcısına yanıt
    Symbian mantığı derken neyi kastettiniz anlayamadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nokia yanlışı Microsoft'ta yaptı. Allah peygamber aşkına şu telefonu android'siz yapsınlar, almayan namerttir!

• HAYDİ NOKIA HAYDİ NOKIA HAYDİİİ...
    TAM ZAMANI TAM ZAMANI ŞİMDİİİ...

• Güzel girsin piyasaya fiyat performans olsun. O eski günleri yeniden canlansın, bizde ucuz telefon alalım.. :)

• N9 bir ukte olarak kalmıştı. Çok yanlış zamana denk gelmişti bence. Yoksa güzel cihazdı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Android ile gelecekse hiç gelmesin. MeeGo'yu yeniden geliştirip onunla piyasaya süreseler keşke. Symbian ve MeeGo geliştirilmeye devam etselerdi Android'den çok daha iyi işletim sistemleri olurlardı şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 15 Ocak 2019; 12:4:51 >
  • Elop Nokia’nın başına geçti ilk işi MeeGo’yu iptal etmek oldu. Neymiş MeeGo’da gelecek görmüyormuş. Hadi ordan demiyordu ki MeeGo’lu cihaz varken millet bizim Wimdows telefonlara bakmaz. Çok yazık oldu. O ekip de artık yok. Ne N9 geri döner ne de MeeGo. Keşke yeniden başlasa her şey.. Bu adam yerine Nokia’nın başına Finli bir yönetici gelseydi şimdiye MeeGo bugünün Android’i olmuştu.

• N9 ozamana göre sanki gelecekten gelmiş gibi bir telefondu. Nokia hala yaşayan bir firma olsaydı eski haliyle şu an ne telefon tasarımları görürdük acaba. hayal bile edemiyorum

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Kullanılan arayüz, görünüm ve tasarım mantığından kullanılan kütüphanelere kadar benzerler, altyapı olarak çekirdekte farkları varsa vardır.
  • Zamanında N9 kullanmıştım dandik kasalıydı ama sistem hoşuma gitmişti..
  • mert1907 kullanıcısına yanıt
    MeeGo hadi canlandı yazılım desteği ne olacak.

• yorumculuklar Y kullanıcısına yanıt
    Sadece uygulamalardaki simgeler aynıydı o yüzden Symbian mantığı zannetmiş olmalısınız. Gerek arayüzün (swipe) kullanım şekli gerekse kernel yapısı itibariyle Symbian ile uzaktan yakından alakası yoktu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 15 Ocak 2019; 15:6:29 >
  • Direk meego ya sosyal medya desteği getirin n900 bile mezarından kalkar :D

• sorma kardeş n900 efsane ötesiydi abartısız söylüyorum kullanmaktan en keyif aldığım telefondu yazık ettiler.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarıyla ikisi de Qt framework kullanıyordu, zaten kernel değiştiği için sistemin adı değişiyor yeni bir OS oluyor ama mantıklari aynıydı, tam demek istediğimi anlatamadım deyip konuyu kapatıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.