Şimdi Ara

Intel ‘’K’’ ve ‘’F’’ uzantılı 9. nesil işlemcilerini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şu günlerde gerçekleşen CES 2019 fuarıyla birlikte bir çok yeni donanım tanıtılmakta. Onlardan şüphesiz en çok heyecanla beklenenlerse Intel’in tanıtacağı işlemciler. Geçtiğimiz günlerde yeni ''F'' son ekli 9. nesil yongalarının tanıtımını yapan Intel sunu esnasında modellerin teknik detaylarını paylaşmamıştı. Nihayet Intel cephesinden beklenen doküman paylaşıldı.

Modellere baktığımızda ‘’K’’ ve ‘’F’’ adlandırmalarına sahip olduklarını görüyoruz ki bulardan ‘’K’’ alışık olduğumuz üzere yonganın çarpan kilidinin açık olduğunu ifade ediyor. ‘’F’’ ise modelin entegre GPU’ya sahip olmadığı manasına geliyor. Teknik detay tarafında örneğin Core i9-9900KF’e bakalım, Core i9-9900K ile tampon belleğinden tutun çalışma frekansına kadar aynı dolayısıyla aradaki en büyük fark entegre GPU ve yeni modellerin maksimumu bellek desteğinin 128 GB’dan 64 GB’a düşürülmüş olması.

iGPU'suz yongaların sebebi 

Peki Intel neden piyasaya iGPU’suz çözümler sunacak? Zira firma yıllardır tüm modellerinde entegre GPU’ya yer veriyor. Sorunun cevabı Intel’e sorulmuş ancak henüz cevap yok. Biz yine bazı tahminleri aktaralım. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda Intel’in 14 nm üretim bandlarında üretim sıkıntısı yaşadığı haberleri duyulmuştu.

Meydana gelen bu üretim kısıtı nedeniyle Intel entegre GPU kısmı defektli işlemcilerini satışa sunmama seçeneği yerine bunları ‘’F’’ serisi olarak piyasaya sürmek istemiş olabilir ki oldukça da mantıklı bir hareket, böylelikle piyasadaki stok sıkıntısı bir nebze hafifletilmiş olur. Şu an için en mantıklı tahmin bu zira firmanın yeniden iGPU’suz modeller tasarlaması biraz mantıksız kalıyor.

Bu işlemcileri alan çoğu kullanıcının entegre grafik birimini kullanmadığını düşünecek olursak önemli bir kayıp değil aslında hatta henüz fiyatlar açıklanmadı ancak diğer 9. nesil işlemcilere göre bir tık aşağı fiyatlandırma ile satışa sunulurlarsa oldukça cazip bir seçenek olur.

Daha iyi hız aşırtma performansı 

Ek olarak ‘’Dark Silicon’’ olarak tabir edilen işlemcinin yanında ölü bir silikon alanının olması asıl yonganın ürettiği ısının emilebileceği bir alan manasına da geldiği için ‘’F’’ adlandırmalı işlemcilerin hız aşırtma esnasında daha uzun süre tepe frekansta tutunabilmesi de olası.Bu nedenle uç seviye hız aşırtma işlemlerinde bu durum modellere avantaj sağlayabilir. Son olarak fiyat bilgisi paylaşılmayan yeni işlemcilerin içinde bulunduğumuz çeyrek içerisinde satışa sunulacağını belirtelim.

• Bu bilgiler ışığında hayatımda ilk kez amd işlemci kullanmak için can atıyorum :) Ryzen 3x serisi bunların yanında harika duruyor yahu. Hem daha işlemcilerin %10 - %20 adım adım güncellemelerle güç kaybettirildiği kazığını unutmadım. Özellikle 3700x 12/24 ve 5ghz hızıyla 329$'a muhteşem gibi. 3600X ise 8/16 ve 4.8ghz hızı ve 229$ lık fiyatı ile 9600K yerine çok çok daha iyi bir tercih olur gibi duruyor. Intelin nm küçültememesi, işlemcilerdeki güvenli açıkları, senelerin verdiği kolayca %5-10 güçlendirmeye, yeni anakartla beraber işlemci satma rahatlığı falan baya gerilemesine sebep olmuş. Önümüzdeki bir kaç yıl baya Amd nin belirgin önde geçireceği yıllara benziyor. 25 yıldır pc sahibi birisi olarak 2019 yılı ilk amd işlemci alacağım yıl olacak :)
    Birçok sitede iGpu'nun (işlemciye dahili ekran kartının) çıkarılması ile Intel'in amacının fiyatı düşürüp AMD ile yarışmak olduğu yazılmış, burada ise 14 nm sürecini rahatlatarak stok probleminin çözülmesi istendiği, Intel'i tanıyorsam sebep bunların ikisi de değil, 2 tane durumu incelersek Intel'in politikasını anlayabiliriz;

1-) Bildiğiniz üzere Intel yakında kendi harici ekran kartlarını piyasaya sürecek.

2-) Intel geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde dahili ekran kartlarıyla, kârın oldukça yüksek olduğu giriş seviyesi ekran kartı sektörünü neredeyse yok etti.

Şimdi Intel yeniden dahili ekran kartlarını kaldırıp kendi markasını taşıyan giriş seviyesi uygun fiyatlı harici ekran kartlarını piyasaya sürerek yüksek kâr elde etmeyi planlıyor. Nvidia ve AMD duruma uyanıp giriş seviyesi ekran kartlarını yeniden piyasaya sürene kadar Intel paraya para demeyecektir...

Çakal Intel...
  • Bana söylesinler 8/8 i9 ile bir i7'den farkı nedir?

• Bu bilgiler ışığında hayatımda ilk kez amd işlemci kullanmak için can atıyorum :) Ryzen 3x serisi bunların yanında harika duruyor yahu. Hem daha işlemcilerin %10 - %20 adım adım güncellemelerle güç kaybettirildiği kazığını unutmadım. Özellikle 3700x 12/24 ve 5ghz hızıyla 329$'a muhteşem gibi. 3600X ise 8/16 ve 4.8ghz hızı ve 229$ lık fiyatı ile 9600K yerine çok çok daha iyi bir tercih olur gibi duruyor. Intelin nm küçültememesi, işlemcilerdeki güvenli açıkları, senelerin verdiği kolayca %5-10 güçlendirmeye, yeni anakartla beraber işlemci satma rahatlığı falan baya gerilemesine sebep olmuş. Önümüzdeki bir kaç yıl baya Amd nin belirgin önde geçireceği yıllara benziyor. 25 yıldır pc sahibi birisi olarak 2019 yılı ilk amd işlemci alacağım yıl olacak :)

• i3 9350 ne zaman piyasada olur ve yeni anakart mı gerekecek ??
  • darkcald kullanıcısına yanıt
    Yeni anakart derken ? 8000-9000 serisinin çalıştığı kartlarda çalışacak zaten.

370-390
  • quote:

Orijinalden alıntı: lterlemez

Bana söylesinler 8/8 i9 ile bir i7'den farkı nedir?
    Cache belleği fazladır belki kayda değer pek bir fark olmaz hyper treading yoksa.

Intel ‘’K’’ ve ‘’F’’ uzantılı 9. nesil işlemcilerini duyurdu
  • Amd zen2 inteli tutuşturmuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lterlemez

Bana söylesinler 8/8 i9 ile bir i7'den farkı nedir?
    O kısım yazım hatası gibi duruyor.

i7-9700K ve i7-9700KF yazılmak istenmiştir.
  • Birçok sitede iGpu'nun (işlemciye dahili ekran kartının) çıkarılması ile Intel'in amacının fiyatı düşürüp AMD ile yarışmak olduğu yazılmış, burada ise 14 nm sürecini rahatlatarak stok probleminin çözülmesi istendiği, Intel'i tanıyorsam sebep bunların ikisi de değil, 2 tane durumu incelersek Intel'in politikasını anlayabiliriz;

1-) Bildiğiniz üzere Intel yakında kendi harici ekran kartlarını piyasaya sürecek.

2-) Intel geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde dahili ekran kartlarıyla, kârın oldukça yüksek olduğu giriş seviyesi ekran kartı sektörünü neredeyse yok etti.

Şimdi Intel yeniden dahili ekran kartlarını kaldırıp kendi markasını taşıyan giriş seviyesi uygun fiyatlı harici ekran kartlarını piyasaya sürerek yüksek kâr elde etmeyi planlıyor. Nvidia ve AMD duruma uyanıp giriş seviyesi ekran kartlarını yeniden piyasaya sürene kadar Intel paraya para demeyecektir...

Çakal Intel...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 13 Ocak 2019; 19:2:19 >

• quote:

‘’K’’ alışık olduğumuz üzere yonganın çarpan kilidinin açık olduğunu ifade ediyor.

Bana hep Kelvin'in kısaltmasıymış gibi geliyor. Örneğin i5-9600K işlemcisini 9600 Kelvin sıcaklığında çalışıyormuş gibi algılıyorum.
  • F serisi hatırı sayılır fiyat avantajı sunarsa harika olur.. genellikle harici ekran kartı kullanıldığı için dahili GPU hiçbir işe yaramıyordu.. gereksiz maliyet.. 9700k işlemci alıpta dahili gpu kullanan yoktur heralde..

• "Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda Intel’in 14 nm üretim bandlarında üretim sıkıntısı yaşadığı haberleri duyulmuştu. Meydana gelen bu üretim kısıtı nedeniyle Intel entegre GPU kısmı defektli işlemcilerini satışa sunmama seçeneği yerine bunları ‘’F’’ serisi olarak piyasaya sürmek istemiş olabilir ki oldukça da mantıklı bir hareket"

Resmen bozuk işlemciler boşa gitmesin diye çıkarılmış bu F model işlemciler.

Yeni mimari yok bir şey yok aynı serinin aynı özellikte işlemcisi aynı cpu ve gpu yongasına sahip aynı üretim bantlarından çıkan 14 nm 9. revizyon/nesil işlemciler, niye durduk yere gpu yongasını kapatarak satsınlar? Açık şekilde gpu yongası bozuk işlemcileri 20 dolar indirip satacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 9 Ocak 2019; 23:50:48 >
  • Nesıller once yapılması gereken bır harekettı. İ7 işlemci alıp dahılı gpu sunu kullanan kac kışı var allah askına boşuna malıyet ve ıs gormemezlık kulannmama. fiyatları düşürsünler ıstenılen seviyeye yeterlıdır.
  • F serisini defekt işlemci varsayarak igpu açılabiliyor söylentisi millete eğlence çıkarır ve F işlemci satışını artırır. Çakal İntel.
  • 9400 ve 9300 lehimli mi geliyor? Bir bilgi var mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • işlemci fanı bile vermeyen intel acaba nerden kırpsak bu sefer demiş olabilir, 2700x in RGB işlemci fanı ile geldiğini hatırlatayım

• 3600x'i bekleyenlerdenim. Nedense bu işlemci bende heyecan uyandırdı
  • AMD sıkı işlemciler yaptıkça İntel işlemcileri de ucuza alıyoruz.Şu I9-9900K en az 1000 dolardı şimdi nerden baksan.
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Giriş seviyesi ekran kartları nasıl yüksek kar bırakıyor firmalara hocam bir açıklar mısınız?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.