Şimdi Ara

Asus, HDR destekli ROG Strix XG oyuncu monitörlerini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
686
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • CES 2019 fuarı kapsamında yapılan etkinlikte Asus yeni oyuncu monitörlerini tanıttı. Republic of Gamers ürün grubu altındaki bu monitörler dev boyutları, DisplayHDR sertifikaları ve FreeSync 2 desteğiyle dikkat çekiyorlar.

3 farklı boyutta ROG Strix XG monitör

ROG Strix XG adını alan 3 farklı monitör bulunuyor. Bunlardan 43 inç boyutunda panele sahip XG438Q, 4K çözünürlük, 120Hz tazeleme hızı ve DisplayHDR 600 desteği gibi özellikler sunuyor. Ayrıca monitörün içerisinde iki adet 10 watt stereo hoparlör de bulunuyor. 32:9 en-boy oranlı, 49 inç boyutundaki ultra geniş XG49VQ ise 3840 x 1080 çözünürlüğünde. Bu çözünürlük iki 1080p monitörün yan yana eklenmesiyle aynı değere sahip olduğu için Samsung ve Dell gibi markaların 1440p monitör seçeneklerine karşı piksel yoğunluğu konusunda geride kalıyor. Bu modelde DisplayHDR 400 desteği bulunuyor. Son olarak 31.5 inç boyutundaki XG32VQR, 144Hz tazeleme hızına sahip, 16:9 en-boy oranlı ve 1440p çözünürlüklü panel ile birlikte geliyor. Ultra geniş monitörde olduğu gibi XG32VQR isimli model de DisplayHDR 400 desteğine sahip.

Ayrıca Bkz.Tam 43-inç boyutunda | Asus'un dev oyuncu monitörünü kullandık

XG49VQ ve XG32VQR bu ayın sonundan itibaren satışa sunulacak. XG438Q’nun ise 2019 yılının bahar aylarında piyasaya çıkması bekleniyor. Asus yeni monitörlerin fiyatları hakkında bir bilgi vermedi. 43 inç boyutundaki XG438Q modelinin Erdi Özüağ tarafından incelendiği videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

• HDR8 dir :/ ...

• 2K 144 HZ olan tam bana göre imiş. Ama fiyatlar en az 600 Euro'dan başlıyacak gibi gözüküyor.

• HDR de bir standart var mı?HDR 600,400 HDR10,8 tam olarak ne oluyor hangisi tercih edilmeli.

• ya ben parasından değil de 27'' bile oyun için bana fazla geliyor. 24'' ideal bence.

• 24 yeterli aşiriya kaçmamak lazim tatmin edicek boyutta ama fiyatlar ucuk 6-7 bin tl fiyattan başlar sanirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 27 '' ile oynamayanlar 24 en iyisi diyor bi oynayın uzun süre alışın öyle karar verin.

• Samsung T260 25 inch 1080P 16:10 formatın da monitor kullanıyorum. 16:10 formatı ve monitörün büyüklüğü oyunlarda gözlerimi yorduğu için, windows ayarlarından formatı 16:9 a düşürdüm, yani üstten ve alttan siyah bant oldu. Alttan üstten siyah bantı siz bir kayıp olarak görebilirsiniz, ama kesinlikle gözlerimi yormuyor, baş ağrısı yapmıyor. Oyunlar otomatik olarak artık 16:9 u görüyor. Ayrıca monitörle aramda 1 metre mesafe var. Şimdi daha iyi oldu, gözlerim yorulmuyor.
    Demem o ki,
    Asus' un bu 43 ve 49 inch lik monitörleri, eğer masa başında kullanacaksanız bence çok büyük, gözünüzü yoracaktır. TV seyreder gibi uzaktan kullanacaksanız o zaman olur.
    oyunlar için monitör alınacaksa ve masa başında kullanılacaksa 16:9 formatında 24-25 inch, 32:9 formatında 27 inch bana göre maksimum değer olarak idealdir.
    16:10 formatın da monitör almamanızı tavsiye ediyorum, oyunlar da gözleri yoruyor. Zaten artık pek satılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Ocak 2019; 23:4:5 >
  • bu 24 yeterli diyenler bi 27 inc 2k ve 144 + ustu bi monitorde oyun oynasın bakalım bidaha başka monitore bakmak istiyeceklermi?
  • 27 inch 24 inch isterlerse 100inch olsun bir işe yaramaz bir oyuncu için yenile hızı ve tepkime süresi önemlidir 240hz 1ms bir monitör ile 17inch bile olsa hepsinden daha kalitelidir sen 27inch monitöre koy 240hz 1ms yenileme hızı o zaman oyuncu monitörü yaptım de

• Yok artık daha neler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galatas4ray

27 '' ile oynamayanlar 24 en iyisi diyor bi oynayın uzun süre alışın öyle karar verin.
    pixel aralığı, ppi oranı 24" monitörlerde en ideal şekildedir 27" monitörde 1080p de pixel saymaya başlarsınız. 2k 27" görüntü açısından güzeldir ancak bu sefer de senede 1 ekran kartı değiştirmek zorunda kalırsınız bu sebeple 24" 1080p en ideal oyun monitörüdür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oLgan

pixel aralığı, ppi oranı 24" monitörlerde en ideal şekildedir 27" monitörde 1080p de pixel saymaya başlarsınız. 2k 27" görüntü açısından güzeldir ancak bu sefer de senede 1 ekran kartı değiştirmek zorunda kalırsınız bu sebeple 24" 1080p en ideal oyun monitörüdür.

Alıntıları Göster
    İyi bir sistemim var hiç pixel saymadım 24" monitörü olan bir adamın karşımda hiçbir üstünlüğüde olmadı buzamana kadar.Bana sorarsanız tamamen satış stratejisi tıpkı herşeyin başına gamer kelimesi gelince fiyatların tavan yapması gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galatas4ray

İyi bir sistemim var hiç pixel saymadım 24" monitörü olan bir adamın karşımda hiçbir üstünlüğüde olmadı buzamana kadar.Bana sorarsanız tamamen satış stratejisi tıpkı herşeyin başına gamer kelimesi gelince fiyatların tavan yapması gibi.

Alıntıları Göster
    İmzanızda kullandığınız monitöre göre bakarsak;

27"
    + 81 ppi
    + 0.311mm pixel aralığı
    https://www.displayspecifications.com/en/model/5c1f7cb

23"
    + 95 ppi
    + 0.265mm pixel aralığı
    https://www.displayspecifications.com/en/model/bfbef0d

Standart monitör çözünürlük ppi değerleri genelde şöyledir zaten;
    23" 1920x1080p ppi = 95.78
    24" 1920x1080p ppi = 91.79
    27" 1920x1080p ppi = 81.59
    27" 2560x1440p ppi = 108.79

bu "gamer" etiketi gibi birşey değil.

24" Küçük ekran, daha çok pixel, daha az pixel aralığı = kaliteli, keskin, temiz görüntü
    27" Büyük ekran, daha az pixel, daha çok pixel aralığı = standart, kumlu, pixelleri belli olan görüntü

Gözünüz alıştığı için bir fark yok, üstünlük yok diyebilirsiniz veya monitöre uzak duruyorsunuz bu nedenle 27" size 24" gibi görünüyor olabilir ancak aynı model 27" ve 24" monitörü yan yana koyup aynı uzaklıktan baktığınızda yazılarda, filmlerde pixel kalite farkını bariz şekilde görürsünüz. Oyunlarda bir fark yaratmayabilir anlık görüntüler oyuna kaptırıp gidince görüntüyü umursamıyoruz çünkü ancak dünyada kabul edilmiş bir standarttır artık 1080p için en kaliteli görüntü 24" veya daha altıdır. 27" ve üzeri 2k, 4k şeklinde gitmelidir. Yani 27" tercih edilecekse 2k 27" daha uygun olacaktır ancak bu da hem monitör için +fiyat hem de 2k oyun oynatacak ekran kartı için +fiyat anlamına gelir.

ppi nedir ne işe yarar örnek bir resim; https://techbuf.com/wp-content/uploads/2017/06/Pixels.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oLgan -- 10 Ocak 2019; 17:34:27 >
  • Yıl olmuş 2019 hala 2k yı lüks olarak görenler var :) 1920x1080 adınada üst segmentte 1080p miadını dolduralı çok oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda505 -- 10 Ocak 2019; 18:12:39 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.