Şimdi Ara

Plastik israfımız o kadar çok ki gözümüzde canlandırmamız neredeyse imkânsız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kraliyet İstatistik Topluluğunun (Royal Statistical Society) her yıl seçtiği "Yılın Uluslararası İstatistiği" kapsamında, 2018 yılı için “geri dönüşüm yapılmamış plastik atık yüzdesi” sonuçları uygun görülmüş.

Yapılan değerlendirmeye 2017 yılında Science dergisinde yayınlanan “Üretim, tüketim ve imal edilen tüm plastiğin kaderi” adlı çalışma önderlik etmiş. Çalışmayı kaleme alanlar son 60 yılda 6,9 milyar ton plastik atık ortaya çıktığını ve miktarın %79’luk bölümünün katı atık sahalarına ile doğaya dağıldığını ve %12’lik bölümünün ise yakılarak imha edildiğini vurgulamışlar.

The conversation sitesinde yazan bir istatistikçi ise büyük boy bir market poşetine, 21 adet plastik şişe sığdırabildiğini ifade ettikten sonra ortaya çıkan poşet sayısının kabaca 7,2 trilyon adet olduğu hesaplamış. Popular Science dergisi da bu sayıları görsel hale getirerek ortaya çıkan kirliliğin ne anlama gelebileceğini daha anlaşılabilir kılmaya çalışmış.

Ülkemizde de 1 Ocak 2019 itibariyle paralı hale gelen market poşetlerinin kirliliği azaltmak adına ne kadar katkı sunacağını düşünerek, sizleri galerimizde bulabileceğiniz istatistikleri okumaya davet ediyoruz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    plastik atık
    plastik atık

• Aslında geri dönüşüm denilen şey bir hayli plastiği geri kazandırıyor. Mahalledeki çöp konteynırına bakın günde en az 25 defa toplayıcı gelip çöpü ayrıştırıp plastik ve kağıdı alıyorlar hatta aralarında rekabet var. Çünkü atık plastik, cam, kağıt ve demir bir hayli para eden bir şey. Memleketimizde çok fazla fakir ve işsiz olduğu için hepsi toplayıcı oldu. Bence evdeki birikmiş poşetleri topluca bir yere bıraksak bu toplaycıcıların hem karnı doyar hem de ondan para kazanırlar alıp götürürler çöpe gitmez direkt. Evden çıkan plastik ambalajları da ayrı bir şekilde çöp konteynırlarını yanına dışarı bırakın ki direkt çöpe, doğaya gitmesin, toplayıcılar çöpe gitmeden onları alıyor.
  • Yerlere çöp atana ceza kesilsin

• Amaç çevreyi korumaksa avrupa ve diğer ülkeler gibi tek kullanımlık plastikler ve poşetler komple yasaklansın.

• Market poşetleri 3tl olsun.

• Bugün paralı olduğu için bir market poşeti değil de evdeki kocaman çöp poşetini kullandım çöpler için. Şimdilik 2 kat zarardayız plastik konusunda hadi bakalım.

• Poşet üretimi yasaklansın.. :)

• dur hocam karıştırma çöp poşeti falan. şimdi market poşeti kullanılmadığı için çöp poşetine zam yaparlar. :)

• Çare çuval
  • poşetide batı yaptı poşetide batı kaldırdı. Bizim devlet diye bir şey var mı? batının uzantısı çitlerle çevrili.. düşük maaşlı... kopya ithal editli kanunlar.. toplama kampı... dinciler gardiyanlarla bir takılıyor... hapisten bakalım nasıl çıkacağız... 1mayıs bile başka bir ülke de ölen olmasa burada olmuyor yani... cumhuriyet fransada millet kralı kesmese olmuyor... üretmek... bunlarda üretim.. biz ne üretiyoruz.. ? kulaktan kulağa kopya... yaşamadığın için ölmene üzülmene de gerek yok...

• maxe M kullanıcısına yanıt
    Çok mantıklı, çuval uygulamasına geçelim. Marketler 2 TL ye çuval satsın, sürekli kullanabiliriz.

• Aslında geri dönüşüm denilen şey bir hayli plastiği geri kazandırıyor. Mahalledeki çöp konteynırına bakın günde en az 25 defa toplayıcı gelip çöpü ayrıştırıp plastik ve kağıdı alıyorlar hatta aralarında rekabet var. Çünkü atık plastik, cam, kağıt ve demir bir hayli para eden bir şey. Memleketimizde çok fazla fakir ve işsiz olduğu için hepsi toplayıcı oldu. Bence evdeki birikmiş poşetleri topluca bir yere bıraksak bu toplaycıcıların hem karnı doyar hem de ondan para kazanırlar alıp götürürler çöpe gitmez direkt. Evden çıkan plastik ambalajları da ayrı bir şekilde çöp konteynırlarını yanına dışarı bırakın ki direkt çöpe, doğaya gitmesin, toplayıcılar çöpe gitmeden onları alıyor.

• ceo-tr kullanıcısına yanıt
    10 luk bir çöp poşeti en ucuz yerde 5 TL.
    10/5 = 0,5 TL eder.
    Bence çöp poşetine hiç bulaşmayın.

• Geçen avm de bir menü yiyorum orada da dikkatimi çekti bir sürü kağıt, plastik vs var tepside.

• paralı poşeti aklama haberi mi bu?

• Trt Belgesel de, 2-3 gün önce denk gelen Plastik belgeselinin finalinde denek arkadaş bu konudaki uzman profesör kadına giderek, birkaç zamandır özel çocuk şampuanı da dahil, kullandığı kimyasal şampuan, krem, hazır gıda ve poşetli gıda kullanım sonuç raporunu yorumlamasını isteyince, değerli kontrol eden bilim kadını aynen şu yorumu yaptı; Vücudundaki ve kanında plastik ve kimyasal oranı %110 oranında artmış. Adam bu kez; Peki, eşim şu an hamile, o da aynı ürünleri kullanıyor ve bu değerler gebe bir kadının karnındaki çocuğa nasıl bir etki yapar? Diye sorduğunda ise asıl dehşet ortaya çıktı. Bilim kadını adama, "eğer erkek çocuk bekliyorsanız cinsiyeti kararsız bir hal alabilir ve kadın hormonlarına sahip olabilir!" Yani özetle, çocukların cinsiyetlerini bozup, çift cinsiyetli veya erkek doğmuş ama kadın gibi hisseden ya da tam tersi kadın doğmuş ama kendini erkek gibi hisseden çocuklar dünyaya geliyor! Ve o an, bu konu da hiçbir ciddi araştırma ve yaptırımın olmadığını da fark edince, şirketlerin bu olayı nasıl baskıyla gizleyebilecekleri, hatta belki de araştırma ekiplerini engelleyecekleri hissine kapıldım.

• zaten yerlere çöp atmanında cezası var fakat işlem yapıldığını görmedim

• Market poşetinin ücretli yapılması çok fayda etmeyecektir bence daha ileri gidip daha sıkı bir önlem alınmalı. Şuanki iş daha çok marketlere yaradı. Ama daha sıkı bir adım gelirse bu adımları destekleriz. Plastik her şekliyle zararlı ve karşıyız.

• Poşet paralı olunca çevreye zarar vermiyor demek ki?

Plastik israfımız o kadar çok ki gözümüzde canlandırmamız neredeyse imkânsız
  • Küçük boy al. Ayrıca senin böyle yapman herkes için geçerli değil. Evdeki çöpe poşet takması gerekmeyen bir çocuğu düşün. Aldığı poşeti kullanıp çöpe ya da dışarı attığını düşün. Artık almayacak o kişiler. Ya da aldığın her poşeti istisnasız bir şekilde çöp poşeti mi yaptın bugüne kadar? Bence boş yapıyorsunuz. Yapılan işi yalnızca hükümet ne yaptıysa kötüdür felsefesinden yola çıkarak kötülüyorsunuz. Olan bu başka Bi şey değil. Ha istersen çok ucuza o market poşetlerinden satılıyor git onlardan al çöp poşetinden daha ucuza bile gelebilir. O kadar saçma Bir fikrin var ki nereden baksam mantıklı bulamıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.