Şimdi Ara

Hubble'ın “annesi” hayata gözlerini yumdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  

25 Aralık 2018 tarihi astronomi için kara günlerden biri olarak tarihe geçti. Hubble teleskobunun hayata geçmesinde büyük emekleri olduğu bilim çevrelerince kabul edilen ve teleskobun “annesi” olarak tanımlanan Nancy Grace Roman 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Roman hayatı boyunca büyük başarılara imza attı. Bunların en büyüğü belki de Hubble Teleskobu. Ancak Roman'ın başarıları bununla da sınırlı değil. Roman, NASA’nın ilk Uzay Bilimleri Şefi olarak kayıtlara geçti. Kendisi ayrıca NASA’nın ilk kadın yöneticisiydi. 1962 yılında NASA’nın ilk başarılı astronomi görevini yürüten ekibin başında yine Nancy Roman vardı. Bu başarılarına atıfla kendisi adına bir de LEGO seti tasarlanmış durumda.

Ayrıca Bkz.Hubble, 160 bin ışık yılı uzaklıktaki dev 'yıldız kümesini' görüntüledi

Yalnızca astronomi görevlerinde imzası olmayan Roman, dünyamızın haritalandırılmasında kullanılan yörünge uydularının ve diğer gözlem uydularının geliştirilmesinde yer aldı. Kadınları astronomi alanında teşvik eden Roman, onları hayatı boyunca matematik ve bilime teşvik etti. Nancy Grace Roman, bilim ve astronomi dünyasına kattıklarıyla tarihin sayfalarında kendi yerini en güzel şekliyle almış oldu.

• Şuna bak arkadaş şurayı iki satır bilimle alakalı bişeyler okuyup öğreneyim diye kullanıyorum hiç alakası olmadığı halde dine saldıranlar oluyor ona saldırana saldıranlar.Bu nasıl zihin karmaşasıdır arkadaş ben kendimi iyi hissedemiyorum bu ülkede böyle insanlar yüzünden.Ya azıcık oturun bi düşünün ya birbirimizi bi sevemedik anasını satayım ya.Üzülüyorum arkadaş üzülüyorum sizin için üzülüyorum.Ya şimdi ne alakası var zikirle alimle bu konunun.Kirletmediğiniz hangi platform kaldı acaba.Yok mu benim halimden anlayan biri ya abi çok bunaldım ben ya.Anlam bütünlüğü bozulmuş insanımızın.Neyse ya üzülüyorum çok üzülüyorum.
  • Requiescat in Pace...

• bizdeki alimlerin yanında halt etmiş bizim din alimlerine sorsalarmış uzayda hayat varmı yokmu söylerlerdi paralarıda ceplerinde kalırdı

• Rip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şuna bak arkadaş şurayı iki satır bilimle alakalı bişeyler okuyup öğreneyim diye kullanıyorum hiç alakası olmadığı halde dine saldıranlar oluyor ona saldırana saldıranlar.Bu nasıl zihin karmaşasıdır arkadaş ben kendimi iyi hissedemiyorum bu ülkede böyle insanlar yüzünden.Ya azıcık oturun bi düşünün ya birbirimizi bi sevemedik anasını satayım ya.Üzülüyorum arkadaş üzülüyorum sizin için üzülüyorum.Ya şimdi ne alakası var zikirle alimle bu konunun.Kirletmediğiniz hangi platform kaldı acaba.Yok mu benim halimden anlayan biri ya abi çok bunaldım ben ya.Anlam bütünlüğü bozulmuş insanımızın.Neyse ya üzülüyorum çok üzülüyorum.

• WarSaw kullanıcısına yanıt
    gavur dünya düz derken bin yıl önceki Bursa ulu camideki mimber de güneş sistemin kabartılı motifleri vardı sen bizim alimleri hor görme istersen Osmanlı Tarihindeki bilim insanlarımızın çalışmalarını gavur çalıp kendileri bulmuş gibi Dünyaya lanse edildi

• biz cahilsek siz beyz türk aydınlar hayatınızda kac atom parcalayıp gezegen güneş si,stemi keşvetmiş sanki biz ellinizden almışız gibi konuşuyorsun bay elit aydın kişi :)

• 5 vakit namazdan önemli bir şey yok Müslüman için senin can sesine karışıyormuyuz biz

• hiç kimse dine saldırmıyor. sen o pamuk gibi kalbini ferah tut
  • Allah rahmet eylesin.. Bilime ve düşünceye katkı sunan herkese saygılar..

• Seyrim kullanıcısına yanıt
    Çok bilmiş deme ama İslam dinine inanmayana Allah rahmet etmez,ben de bu üzülürüm tabi de hükmü veren Allah.

• bu da çürüdü hahahaha...https://www.kozmikanafor.com/ulucami-minberi/

• Toprağı Bol olsun Teyzemin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.