Şimdi Ara

Film yapımcıları ile sinema salonları arasında 'mısır' kavgası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
4.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye’deki sinema salonlarının çok büyük bölümünü Cinemaximum markasıyla Mars Cinema Group işletiyor. Cinemaximum’un patlamış mısır ve içecek promosyonu ile birlikte promosyon bilet uygulaması, film yapımcılarının tepkisini çekiyor. Film yapımcıları, Cinemaximum’un bu uygulaması nedeniyle filmlerin gösterim tarihini erteliyor.

Türkiye’de 74 lokasyonda 848 salonu işleten Cinemaximum, Türkiye’nin toplam gişe hasılatında yüzde 50’lik pazar payına sahip. Cinemaximum, bilet satarken müşteriye patlamış mısır ve içecek seçeneği promosyonu sunarak yapımcıya ödediği bilet payını düşük tutuyor. Müşterinin satın aldığı biletin büyük bölümünü patlamış mısır ve içecek ücreti oluşturuyor. Üstelik bazı salonlarda sinema bileti almak istediğinizde patlamış mısır ve içecek almanın zorunlu olduğu ifade ediliyor.

Film yapımcıları her geçen gün bilet fiyatının arttığını ancak patlamış mısır promosyonu ile yapımcıya düşük pay ödendiğine vurgu yapıyor. Salon işletmecisi, yapımcıdan izin almadan patlamış mısır ve içecek promosyonlu bilet satışı yapıyor. Yapımcılar, sinema bilet fiyatlarının sürekli artmasına rağmen promosyonlu bilet uygulamaları ile bilet başına düşen yapımcı payının yıllardır 5TL'de kaldığının altını çiziyor.

Organize rötar

Mars Cinema Group’un patlamış mısır ve içecekli bilet uygulamasın ilk tepkiyi BKM verdi. Normalde 1 Ocak tarihinde vizyona girecek olan 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı' filminin vizyon tarihini belirsiz bir tarihe erteledi.

Film yapımcıları bugün kendi aralarında bir toplantı yapacak ve promosyonlu bilet uygulaması hakkında nasıl yoz izleyecekleri konusunda karar alacak. Toplantıda, büyük yapımlar da dahil olmak üzere önümüzdeki dönem vizyona girecek filmlerin gösterim tarihini erteleme kararının alınması bekleniyor. Yapımcılar, promosyonlu bilet uygulamasının düzenlenmesi için yeni sinema yasasını bekliyor.

Film yasası teklifi meclise sunuldu

Sinema ve diziler ile ilgili çeşitli değişiklikleri içeren yasa teklifi geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yasa teklifinde promosyonlu bilet uygulaması ile ilgili düzenleme yer alıyor. Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde bir film için promosyonlu bilet uygulamasının olup olmayacağını yapımcı belirleyecek.

Yasa teklifi aynı zamanda reklam süreleri ile ilgili değişiklik de içeriyor. Teklifin kabul edilmesi halinde sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10 dakika olacak. Fragman gösterim süresi ise en az 3, en fazla 5 dakika olacak.

• Sinemalarda çok fazla reklam var, altyazı ve görüntü kalitesi düşük, birçok salonda, içecek ve yiyecekler zaten çok yüksek hiç elleşmiyoruz. Bu nedenle uzun zamandır ailecek gitmiyoruz, Zaten salonlar da genelde boş, filmler kalabalık kişilerle izlenince zevkli oluyor. O seçenek de yok. Bir arada herkese gözlükleri kakaladılar. Şimdi bunlar ne yapacakalarını şaşırmış. Yapımcı kazansın, artist kazansın, hal olayına dönmesin bu da.

Evde çok net gösteren tv'im ve sinema kanallarım ve Blueray bilgisayarım varken, niye onca kalitesiz ve gereksiz şeye para vereyim.

Görüntü kalitelerini ve fiyatları düzenlesinler gideriz. Oranın ortamı da farklı işte..
    Sinemada film izlemenin zevki baskadir. 4DX veya IMAX sinema ile evdeki dandik 5+1 ve LED TV de film izlemenin deneyimi kesinlikle ayni degil. Ayrica filmi ciktigi gibi yuksek kalitede izlemek var, bir de aylar hatta yillar sonra evde izlemek var.

Imkani olan sinemayi bir de yurtdisinda gorsun. Reklam var ama film baslama saatine kadar. 16:00 da baslamasi gereken film 16:30 a kadar reklamli gitmez. Ayrica film arasi yok.
  • Bi filme gidiyoruz en az 15 dakika reklam, zaten parasını ödediğim şey için neden 15 dakika reklam izliyorum?

• Maliyeti ortalama 50 kruş olan mısırı 15 liraya iteliyorlar
  • Cinemaximum denen iğrenç yerin Allah belasını versin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • cinema pink akar, cinemaximum kosede batabilir
  • Sinemalarda çok fazla reklam var, altyazı ve görüntü kalitesi düşük, birçok salonda, içecek ve yiyecekler zaten çok yüksek hiç elleşmiyoruz. Bu nedenle uzun zamandır ailecek gitmiyoruz, Zaten salonlar da genelde boş, filmler kalabalık kişilerle izlenince zevkli oluyor. O seçenek de yok. Bir arada herkese gözlükleri kakaladılar. Şimdi bunlar ne yapacakalarını şaşırmış. Yapımcı kazansın, artist kazansın, hal olayına dönmesin bu da.

Evde çok net gösteren tv'im ve sinema kanallarım ve Blueray bilgisayarım varken, niye onca kalitesiz ve gereksiz şeye para vereyim.

Görüntü kalitelerini ve fiyatları düzenlesinler gideriz. Oranın ortamı da farklı işte..

• Filmden önce fragman görmek yerine reklam görüyoruz.

• Yil olmus 2018 olacak 2019 hala sinemaya giden var.tabii sevgiliyle falan gidiom derseniz film para umurunuzda olmaz zaten

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • zamunda.net sağolsun hiç sinema derdim olmuyor.Emeğimi düşünen diyen olursa ilk beni düşünsün sonra ben onu düşüneyim.

• T-E-K- kullanıcısına yanıt
    Sinemada film izlemenin zevki baskadir. 4DX veya IMAX sinema ile evdeki dandik 5+1 ve LED TV de film izlemenin deneyimi kesinlikle ayni degil. Ayrica filmi ciktigi gibi yuksek kalitede izlemek var, bir de aylar hatta yillar sonra evde izlemek var.

Imkani olan sinemayi bir de yurtdisinda gorsun. Reklam var ama film baslama saatine kadar. 16:00 da baslamasi gereken film 16:30 a kadar reklamli gitmez. Ayrica film arasi yok.
  • MrT4ngo kullanıcısına yanıt
    Hocam eskiden sinemalar da film fragmanları oynatılırdı ve çok güzeldi şuan herşey ticarete dönüştü ne yazıkki 30 dakka reklam

• Galatas4ray kullanıcısına yanıt
    Yıllardır o site kullanıyorum gerçek den efsane ya zaten tr dublaj film izlemem çekerim torrent den fhd film yapıştırırım tr altyazısını tmmdır

• quote:

Orijinalden alıntı: Deswaaa

Hocam eskiden sinemalar da film fragmanları oynatılırdı ve çok güzeldi şuan herşey ticarete dönüştü ne yazıkki 30 dakka reklam

Eskiden sadece vizyona girecek olan filmlerin reklamları yapılırdı o da en fazla 5 - 6 dakika falan.

10 - 15 yıl öncesinden bahsediyorum analog format döneminden

E tabi o dönemler filmler fizikseldi. Durum böyle olunca kusur olması da kaçınılmazdı yani. Görüntünün bazi yerleri çok çizik veya kadraj kayması olurdu.

Analog film izlemiş olanalar kadraj kaymasının ne olduğunu iyi bilir. Görüntü ortadan ikiye bölünmüş vaziyette ilerler "çok eğlenceli" Geçici olarak tabi makinist sorunu 10 - 15 saniyede çözerdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 25 Aralık 2018; 19:29:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C0609E675

Olumcul Makineleri Imax de akşam saatinde izledim. Millet film izlemeye degil misir ogutmeye geldigi icin her yerden catir cutur sesler geliyordu. Onu gectim bitirdigi kolanin tenekesiyle oynayip ses cikaranlar, filmin ortasinda telefonla konusanlar, bunlar eklenince ses sistemi ne kadar iyi olursa olsun evdeki film zevkinin yanina bile yaklasamiyor.

Onun haricinde Orumcek Adam Orumcek Evreninde filmine sabah saatinde 4dx gittim. Rezaletti. Bizim oldugumuz siradaki koku ve yuzumuze ufleyen seyler calismiyordu. Perdenin neredeyse yarisinda mavi noktalar vardi ve karanlik sahnelerde ekrani bildigin yildizlarla dolu gokyuzu manzarasina ceviriyordu. Bunlarda yetmezmiş gibi yazilar akarken filmi kestiler ve filmin sonundaki sahneyi goremedim. Gittim giseye anlattim bana şaka gibi eposta atin dedi, hayir gorevli ile gorusucem diyince yetkili geldi, sorunlari not aldi ozur icin hediye bilet verdi. Son sahne icin de seans aralari sıkışık oldugu icin isterseniz bir dahaki seansin sonunda gelip sahneye bakip gidebilirsiniz dedi.

Onun disinda daha onnce de gitmistim 4dx e ve ruzgar makinesi oldugu icin milletin copleri ucusuyordu salonda Ben koltuga zor tutu uyorum millet yemek yiyor valla anlamiyorum ya

Reklam konusunda ise seans saatinde basliyor, premium sinema ise fragmanlarla beraber 15 dk degilse 45dk ya kadar cikiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keremec -- 25 Aralık 2018; 19:45:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sinema salonuna sudan başka gıda sokulması yasak olmalı.filme mi odaklanacağım yoksa yanımdaki filin, yağlı yağlı mısırları şapurdatarak yemesine mi?
  • keremec kullanıcısına yanıt
    Turkiye'de yasayan insanlarin genel karakteri dediginiz gibi ne yazikki. Sinema techisati konusunda da adam gibi denetim yapilmasi lazim. Ben SW: Force Awakens ve SW: The Last Jedi'i 4DX 3D sinemada izledim, cidden bambaska bir duyguydu. Ama Turkiye'de degil Polonya'da izledim. Gittigim saatler aksam seanslariydi ve tika basa doluydu, o durumda bile rahatsiz edecek derece de ses yoktu. Reklam konusunda da onceki mesajimdaki gibi, film tam saatinde basladi hep, ara verilmedi, film bittikten sonra ve diger film baslayana kadar olan surede reklam verdiler.
    Dostum gözlerimden yaş gelerek okudum yazdıklarını 😂 ağlanacak halimize gülüyoruz bu ülkede . Sonuna kadar haklısın yazdıklarında.

• Hocam genelleme yapmak yanlis olur bence. Ben en az 10-15 tane kucuk cocugun oldugu salonda Coco yu izledim ve bir tane cocuk bile çıt cikarmadi. Tabi o siralar Enes Baturun filmi de vizyondaydi belki onun etkisi de olmuş olabilir ama sonuçta olunca da oluyor yani.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Eskiden Kadikoy'de Sureyye Sinemasi vardi. Yuzuklerin Efendisi'ni izlerken film sonunda millet alkislamaya baslamisti :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.