Şimdi Ara

Türkiye’de üretilen ‘dolusavar’ seri üretime geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Türkiye’de üretilen ve gökyüzüne gönderilen ses dalgasıyla suyun kristalleşmesini engelleyerek dolunun yağmura dönüşmesini sağlayan ‘dolusavar’ cihazı yoğun ilgi görüyor. Çiftçilerin ürünlerini dolu yağışından koruyor.

İranlı girişimci Yadollah Nasrollahi’nin Van İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) projelendirdiği ‘dolusavar’ cihazının seri üretimine geçildi.

Dolusavar nasıl çalışıyor?

Yaklaşık bin dönüm alanda etkili olan cihaz, cep telefonu üzerinden kontrol ediliyor. Cihazın içerisinde asetilen gazın patlatılmasıyla oluşan ses dalgaları, baca marifetiyle yerden 10-12 kilometre yükseğe ulaştırılıyor. Burada oluşan kristallerin artı ve eksi kutuplarının, ses dalgası yardımıyla yapışması engelleniyor. Yeryüzüne dolu taneciği olarak değil, yağmur olarak inmesi sağlanıyor.

Tarım sektöründe yurtiçinde yoğun ilgi gören dolusavar cihazının ilk ihracatı Azerbaycan’a yapıldı. Yunanistan’dan sipariş alındı. Talep yoğun olduğu için seri üretime geçildi. Dört günde bir ürünün üretimi tamamlanıyor. Seri üretim hızı arttırılacak.

Dolu yağışı, tarım ürünlerini olumsuz olumsuz etkiliyor. Güneş panelleri ve otomotiv sektöründe büyük zararlara yol açabiliyor. ‘Dolusavar’, bu sektörlerdeki ekonomik kaybın önüne geçiyor. Hem sahibine hem de ülke ekonomisine olumlu katkı sağlıyor.

• Ses dalgası temiz. Hatta kuşların o bölgeden geçmesini engelleyip uçak motorlarına kaçmalarını bile engelleyebilir. Hatta belki teröristlerin dronlarına karşı ayar bile verebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 12 Aralık 2018; 19:57:14 >
  • Vay be..

• Doğanın dengesi ile oynarsanız doğada sizin dengeniz ile oynar
  • Haklısın. Ben mesela dolu yağınca ağzımı havaya dikip ağzımı doluduruyordum. Gelsin benim Volvo'mun camlarını da kırsın ne olacak. Var mı senin Volvo'n? Anlayabilir misin beni?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ohol Oula

Haklısın. Ben mesela dolu yağınca ağzımı havaya dikip ağzımı doluduruyordum. Gelsin benim Volvo'mun camlarını da kırsın ne olacak. Var mı senin Volvo'n? Anlayabilir misin beni?
    Sen de oyuncaklarını bahçede bırakma.

• webbie kullanıcısına yanıt
    Adres ver de evinin önünden geçerken oyuncağımı gör..

• quote:

Orijinalden alıntı: Ohol Oula

Adres ver de evinin önünden geçerken oyuncağımı gör..
    Hem saat geç oldu, hem de yarın okulun var. Cumartesi günü geçersin.

• webbie kullanıcısına yanıt
    Saatin geç olması seni ilgilendirir. Sütünü de iç öyle yat. Ödevlerini ihmal etme 0 veririm, yarın okulda görüşürüz.

• bu abartılacak bir iş değil kanımca
  • Beyin göçü almışız.

• Doganin dengesini yeterince bozduk dahada bozmak için uğraşıyorlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ohol Oula kullanıcısına yanıt
    benim arabam yok metro ile gelip gidiyorum zaruret olarak da görmüyorum arabayı gün gelir Allah c.c. büyüktür sana nimet diye verdiği 1 bardak temiz suyu içmeyi nasib etmez bu böbürlenmen dolayısı ile para pulla ölçülmeyecek ihtiyaçlar vardır dikkatli ol dediklerine büyüklük taslama volvo falan benden sana tavsiye
  • bende çiftçiyim ama bu tür teknolik cihazların kullanılmaya başlanmadan önce insan ve doğaya bir zararı olup olmadığının iyice araştırılması gerekir. bizi gene kobay yapacaklar.

• alfabrava kullanıcısına yanıt
    karbon salınımı ile karşılaştırıldığında doğaya etkisi muhtemelen sıfıra yakındır.

• Sen öyle diyorsan sıkıntı yok 👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Sen de oyuncaklarını bahçede bırakma.

Alıntıları Göster
    Güzel laf çakmışsın hocam.

• Bana uydurma bir cihaz gibi geldi. Yok yerden ses dalgası gonderıyormuş 12.000 metreye o da doluyu yağmur olarak ındırıyormuş. Boyle bır teknolojı olsa o zaman paratöner gıbı her yerde kullanılırdı yaygın olurdu.

Ayrıca bu nasıl bır ses dalgası ki yer yuzunden 12.000 metreye kadar yukselıyor ? Bu ses çevreyi olumsuz etkılemez mı ? Neyse yakında kokusu cıkar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C72FBB06E

Doğanın dengesi ile oynarsanız doğada sizin dengeniz ile oynar
    Çok doğru bir yorum. Önce ülkenin dengesini bozdular yetmedi şimdi sıra doğanın dengesini bozmaya geldi.
  • büyük buluş. 1000 dekardaki mandalina 5000 ton olsa meyvenin bahçe fiyatı 1 liradan hesap edin... 5.000.000 lira!!! tarım il/ilçe müdürlükleri bunlardan her köye 2-3 tane koymalı. ancak + - birleşmesini engelliyorsa ozon oluşmasını engelleyebilir. bunun denemesi yapılmalı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.