Şimdi Ara

Toshiba 3.5 inçlik HDD serilerine 12TB ve 14TB seçenekleri ekledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz günlerde 2.5 inçlik Canvio HDD serisini 4TB seviyesine yükselten Toshiba şimdi de 3.5 inçlik 300 serisi HDD serisini 14TB seviyesine yükseltiyor. Toshiba N300 ve X300 serileri hem 14TB hem de 12TB seçeneğe sahip oldu.

12TB ve 14TB takviyesi

7200 RPM değerine sahip olan 12TB kapasiteli seçenek 253MB/s, 14TB kapasiteli seçenek ise 260MB/s veri aktarım hızına ulaşabiliyor. Disklerin veri tampon alanı ise 256MB kapasiteye sahip.

Ayrıca Bkz.GDDR5X bellekli GTX 1070 ortaya çıktı

Toshiba N300 serisi daha çok NAS cihazlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Titreşim sensörleri ile hataların önüne geçen seri çoklu RAID sistemlerinde 8 diske kadar destek veriyor. Sabit plaka teknolojisi ise veri aktarımı esnasında motor şaftını dengeleyerek titreşimi en aza indiriyor.

Toshiba X300 serisi ise performansa yönelik modeller barındırıyor. Yine sabit plaka teknolojisi mevcut. Henüz 12TB ve 14TB kapasiteli seçeneklerin fiyatları açıklanmadı. Satışlar ay içerisinde başlayacak.

• 25 veya 26-TB civarı manyetik HDD'lerin üretimlerinin artık sonlandırılacağını düşünüyorum, çünkü ticari açıdan bunun üzeri kapasitelerde üretim üretim sayısını ciddi bir şekilde aşağı çekecektir.

nedenine gelince genelde bellekler aynı alana yüzlerce defa yaz sil yaz sil yüzünden tariş olup kullanım ömürleri biter ama bu donanımlar kapasite olarak ebatları o kadar fazla ki ! veri yazdıktan sonra yer yok diye veri silme ihtiyaçı çok çok düşeceği için genel anlamda bu kapasiteler üreticinin beklediği ticari karı sağlamayacaktır.

• ilk 30gb diskimi aldığımda o kadar büyüktü ki, bilgisayarcı ups olmadan satmam demişti. Merak etme 100 TB ları görecek diskler. Yeni teknolojiler hazır ve veri boyutları da artıyor. Belki yavaşlama olur ama durmaz.

• serafon kullanıcısına yanıt
    İyi güzel de hem tükettiği enerji hem erişim hızı hem okuma/yazma hızları ile nand tabanlı saklama birimleri çok daha iyi bir tercih olma yolunda aslında. Yani 100tb depolama birimlerinin genele yayılmasından önce nand tabanlı depolama birimleri bu konuda atak yapabilir. Üstelik daha güvenli geliyor. Mekanik yapı olmadığından darbe ve dış etkenlere de daha dayanıklı sonuçta. Veri boyutları büyüyüp depolama alanı artsa da bu verilere hızlı erişmek, hızlı okumak da önem kazanan bir şey. Tabii buradaki aletlerin de hızı güzel ama 100TB diski bu hızlarda okumak ya da doldurmak (dolduracak verilerin boyutunu düşünürsek) uzun bir iş.

• St Batuhan kullanıcısına yanıt
    nand ın avantajları var şüphesiz ama kapasite ve dayanıklılık açısından hala manyetiklerin yerini alamıyor. manyetikte de kapasite anlamında sıçrama yapacak teknolojiler geliştiriliyor. Durum ne gösterecek bilemiyoruz. Bununla birlikte işlemcilerde cmos un sınırlarını aşmak için yine manyetik üzerinde çalışmalar var. Bellek için de sanırım benzer durumlar var. Yani olay daha da farklı boyutlara evrilebilir. Eğer nand lar bu ilerleme performasını korur ve dayanıklılığı artırabilirse manyetiği bitirebilir ama bence 100tb ler yine de görülecek, sebebi de o alanda da sıçrama olacağını düşünüyorum yani 10-12-14-18-20-25TB diye değil de bir noktada 20-30-50-80 TB diye gidebilir manyetik diskler.
  • Dönem ssd dönemi. Aradakaşın dediği gibi yaz sil, yaz sil çok hızlı bir şekilde ömrü kısalıyor.

• toshiba n ve x serileri muhteşem ötesi. raid 0 da canavar gibiler keza wd de öyle.. Ama allah seagate i olanlara yardım etsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

ilk 30gb diskimi aldığımda o kadar büyüktü ki, bilgisayarcı ups olmadan satmam demişti. Merak etme 100 TB ları görecek diskler. Yeni teknolojiler hazır ve veri boyutları da artıyor. Belki yavaşlama olur ama durmaz.
    evet bu işin sonu yok !
    ama bir noktada SSD leri yavaş yavaş piyasaya sürme noktasında
    ara geçiş noktaları olmalı bu açıdan olaya bakmak lazım,
    yoksa bu gidişle ssd'ler hiç bir zaman piyasada hak ettikleri noktaya gelemeyecekler
  • Çok ses çıkarıyorlar!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    X300 4tb var ve erişim sırasında çok ses çıkartıyor. En az 5 kere değişim için gönderdim ve hala aynı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Morichannnn

X300 4tb var ve erişim sırasında çok ses çıkartıyor. En az 5 kere değişim için gönderdim ve hala aynı.
    Seninkinde bir problem olabilir hocam,Bana gelenlerin hiç birine böyle bir sorun yaşamadım en azından x serisinden 30 n den ise 20 civarında kullandım.Aksine aşırı sessizler hatta Wd den bile sessizler.En başında bende Toshibaya karşı hep acaba mı diye yaklaştım ama öyle değilmiş...
  • quote:

ilk 30gb diskimi aldığımda o kadar büyüktü ki, bilgisayarcı ups olmadan satmam demişti. Merak etme 100 TB ları görecek diskler. Yeni teknolojiler hazır ve veri boyutları da artıyor. Belki yavaşlama olur ama durmaz.
    100 Tb ları göreceği doğrudur ama bu denli büyük bir kullanıma sıradan kullanıcılar 15 sene sonra bile ulaşamaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 15 sene çok büyük zaman. Şu an tek parça 10 tb disk kullanıyorum ben normal kullanıcı olarak ve 1000 1200₺ arası bir fiyata almıştım bir sene önce.

• quote:

15 sene çok büyük zaman. Şu an tek parça 10 tb disk kullanıyorum ben normal kullanıcı olarak ve 1000 1200₺ arası bir fiyata almıştım bir sene önce.
    sinema filmi filan mı kayıt ediyorsunuz yok sa resim mi? 10tb epey büyük kapasite.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evandevan5a1 -- 12 Aralık 2018; 16:27:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: evandevan5a1

sinema filmi filan mı kayıt ediyorsunuz yok sa resim mi? 10tb epey büyük kapasite.

Alıntıları Göster
    Bana büyük kapasitede diskler almak hiçbir zaman mantikli gelmiyor. Eğer disk giderse güm 10 tb. Maksimum 2tb alinmalı benim fikrimce.

• Normal kullanıcı 100 tb diski ne yapacak? İnternet hızı ve streaming servisleri arttıkça depolama alanına olan ihtiyaç da azalıyor. Zaten 10 seneye kadar cloud gaming de iyice yerleşecek. Elimizdeki telefonlardan tüm ihtiyaçlarımızı görür duruma geleceğiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: David Attenborough

Normal kullanıcı 100 tb diski ne yapacak? İnternet hızı ve streaming servisleri arttıkça depolama alanına olan ihtiyaç da azalıyor. Zaten 10 seneye kadar cloud gaming de iyice yerleşecek. Elimizdeki telefonlardan tüm ihtiyaçlarımızı görür duruma geleceğiz.
    Oyunların boyutu her 10 senede 1, 10 katına çıkıyor. bugün ortalama 40 gb olan oyunlar büyük ihtimalle 10 sene sonra 400 gb seviyelerini görecektir. Çünkü oyunlarda gerçekçilik arttıkça boyut inanılmaz şekilde artıyor. Ben gelecekte standart bir harddiskin 10 Tb seviyelerine çıkabileceğini düşünüyorum.

Video ve fotoğraf boyutları da devrimsel bir sıkıştırma biçimi ortaya çıkmaz ise artarak devam edecektir. Telefonlara bile 512 gb, 1tb gibi seçeneklerin çıktığı şu günlerde depolama ihtiyacı kesinlikle artacak gibi gözüküyor.

• 2TB da dev kapasite idi bir zamanlar. Önemli bilgileri yedeklerim tek disk kullanmam. Depo olarak kullanılanlara program vb kurmam ki yıpranmaları az olsun.

• evandevan5a1 E kullanıcısına yanıt
    İşten eğlenceye kadar çok amaçlı kullanıyorum. Büyük alan rahat hareket sağlıyor. Şu an için çoğu boş ama gitgide kullanım oranı artıyor.

• ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    Gerçekten çok ilginç.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.