Şimdi Ara

Google Çeviri artık cinsiyete özel seçenekler sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hiç kuşku yok ki en başarılı çeviri hizmetlerinden biri olan Google Çeviri'ye bir takım yenilikler geldi. Geçtiğimiz günlerde yeni tasarımıyla kullanıcıların karşısına çıkan bu hizmet, artık çevirilerdeki cinsiyet hatalarını azaltmak için seçenekler sunacak.

O dillerden biri de Türkçe

Google son zamanlarda makine öğrenimindeki cinsiyet hatalarını azaltmak için tüm hizmetlerinde büyük bir çaba sarfediyor. Bunun son örneğini ise Google Çeviri hizmetinde görüyoruz. Şirket artık bu tip problemleri ortadan kaldırmak için, birkaç dilde yapılan çevirilerde, o çevirinin erkek ve kadın versiyonlarını da sunacak.

Google'ın bu özelliği aktif etmesine sebep olan dillerden biri de Türkçe. Artık örneğin "o bir doktor" gibi ucu açık bir çeviri yaparsanız, Google Çeviri size hem kadın, hem de erkek olmak üzere iki farklı çeviri seçeneği getirecek. Şirket ayrıca önümüzdeki dönemde bu tip hataların yaşandığı birkaç dile daha bu özelliği getireceğini açıkladı.

• Bu konuda gerçekten zulüm olan diller var. Çok iyi bir gelişme.

• O bir şey değil de, ben google'ın çevirisindeki sesli okuma bölümünü çok seviyorum. Keşke bunu kitap okuma olarak kullansalar. Buraya attığımız yazı, döküman veya kitap belgelerini istediğimiz ses seçeneği ile (kadın, erkek, çocuk, palyaço veya gerilim, veya tiyatral) ses ile ayarlayıp dileyebilsek. Bence şu an için en büyük eksiklik bu. Sesli metin okuma yardımı güzel olur. Bu haberi bile bir tuş ile sesli dinlemeyi çok isterim.

Düşünsenize camdan dışarı seyredip hahvenizi içerken istediğiniz tonda bir ses size kitabınızı googledan okuduğunu. Hatta gece yıldızları seyrederken kitap dinlediğinizi. Veya çocuğunuza uyku öncesi bir masal açıp masala uygun bir masalcı teyze veya bir sevimli ördek sesi ile masal okuyarak uyuttuğunuzu.

Nasıl böyle bir ihtiyacı yönelinmedi henüz anlamak güç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 7 Aralık 2018; 15:58:16 >
  • MonitörKertenkelesi kullanıcısına yanıt
    İlerde büyük ihtimal yaparlar.

Google play üzerinde satılan E-kitaplar için sesli okuma özelliği var. Yayıncı akıcı sayfa yapısına uygun yani epub olarak yüklemiş ise Google sesli okuma özelliğini açıyor.

Burada benim gördüğüm sıkıntı hale biraz robotsu bir ses var ve nefes boşlukları yok. Motor takmış gibi ilerliyor vurgular yok, noktalama işaretleri sonrası boşluklar yok. Buna bir çözüm gelirse mükemmel olacak sistemi kurmuşlar zaten.

edge de öyle bir özellik var köşe yazılarını falan iyi okuyor idare ediyor.

• [Hiç kuşku yok ki en başarılı çeviri hizmetlerinden biri olan Google Çeviri]

google çevirinin iyi olduğunu nasıl anlamışlar acaba? çoğunlukla çok aptal şeyler çeviriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DiazLou

[Hiç kuşku yok ki en başarılı çeviri hizmetlerinden biri olan Google Çeviri]

google çevirinin iyi olduğunu nasıl anlamışlar acaba? çoğunlukla çok aptal şeyler çeviriyor.
    Kötünün iyisi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bitsin yemek yicem

Kötünün iyisi

Alıntıları Göster
    kötünün iyisi yandex çeviri.ben telefonda da pc de de onu kullanıyorum
  • çeviri değil de yeni asistanı merak ediyorum.

• sosisvesalam S kullanıcısına yanıt
    Ben aylardır böyle bir ses asıstanı arıyordum hatta Youtube kanalında duymuştum ve bu ses asistanını nereden bulurum diye merak ediyordum, sayende kitaplarımı okutacağım asistanımı buldum. Valla ne kadar teşekkür etsem azdır, iyi ki söyledin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 8 Aralık 2018; 17:11:13 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.