Şimdi Ara

Otomobil satışlarındaki kötü gidişat devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından paylaşılan veriler otomotiv sektöründeki daralmanın sürdüğünü ortaya koydu. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018’in 11 ayında geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 33.75 daralarak 543 bin 231 olarak gerçekleşti.

Satışlardaki gerileme sürüyor 

Bu yılın ilk 11 ayında 425 bin 478 olarak gerçekleşen otomobil satışları 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 31.71 azaldı. Düşüş oranının daha fazla olduğu hafif ticari araç satışları ise yüzde 40.19 düşüşle 117 bin 753 seviyesine geriledi.

ODD’nin verilerine göre sadece kasım ayında toplam pazarda 58 bin 204 araç satıldı. Geçen yılın kasım ayında 100 bin 859 olan bu rakam, otomobil ve hafif ticari araç pazarının yüzde 42.29 oranında gerilediğini ortaya koydu. Kasım ayındaki otomobil satışları yüzde 39.17 azalarak 46 bin 204’e, hafif ticari araç satışları da yüzde 51.81 gerileyerek 12 bine düştü.

Kasım ayı otomobil satışlarında Toyota lider 

Kasım ayı otomobil satışlarına bakıldığında, en çok satan markalar listesinin lideri değişmiş görünüyor. 5 bin 403 otomobil satan Toyota birinci, 5 bin 224 satış yapan Renault ise ikinci sırada bulunuyor. Üçüncülük koltuğunda ise 4 bin 557 araç satan Nissan oturuyor.

Otomobil özelinde liderliği elinden kaptıran Renault’nun Ocak-Kasım döneminde yerini koruduğu görülüyor. 11 aylık dönemde 74 bin 303 adet araç satan Fransız üreticiyi 58 bin 483 araç satan Volkswagen takip ediyor. 58 bin 212 araç satan Fiat ise satış sıralamasında üçüncü sırada bulunuyor.

• Sorun kurda yada otomobillerde değil derken artan fiyatlarında değil öylemi?Otomobili üreten firmanın maliyet fiyatı kadar vergi alan devlet de vergi toplayamıyorsa artık,af ile toplayamadıklarına saysın.

Bir kişi çelişir de iki satırda bukadar çelişemez.

Alım gücü kendi para biriminin diğer Ülke para birimleri karşısında ki değeri ile doğru orantılıdır.Bir de üstüne ekonomin,tüketimi nin çoğudışa bağlıysa,hangi alım gücünden bahsediyorsun sen?

Otomobili geçtim ,Migros da Çin marulu satılıyor senin haberin varmı?

Üreten bir toplum yerine,dışa bağımlı olduğun sürece ,paran pul olur,üstüne elektrik ,su,yakıta zam derken,marul yetiştirecek adam bulamazsın,buldukların da ithal uygun fiyatllı ürünle artan maliyetlerle rekabet edemez.Dışarıdan ithal ürün daha hesaplı gelir.

Vergi tahsilat sistemi zaten baştan kokuşmuş.Sen ben,O ,asgari ücretli ,verginin de vergisini,lüksünü peşin verir.

Birçoğu da ,hatırlı kişiler de derki aman ne vericem,nasıl olsa vergi affı gelicek.

Bu devran böyle gider.
    Arabam yok, alacak param da yok, arabaya karşı bir hevesim de yok, olsa da durduğu yerde masraf çıkarıyor. Vergisiydi, sigortasıydı, muayenesiydi, yok efenim kaskosuydu, yok kışlık lastiğiydi, servis bakımıydı, benziniydi, trafik cezasıydı, park sorunuydu. He kıytırıktan bir arabam vardı iyi kötü çalışıyordu 2015 yılında sattım kurtuldum Yılda 1,2 bin tl ona veremem. Bütün toplu taşımalar ve taksiler uberler benim arabam o yüzden hiç umrumda bile değil. Bunlar iyi günleriniz
  • Kredi faizleri düşmedikçe bu böyle devam eder vergi indirimi de buna çare olmayacak büyük ihtimalle...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu millet 10 sene önce highline passat alıyordu rahatça şimdi hava yastıksız polo. Özellikle Doğuş Grup ve Mercedes Tr kadar çakal pislik bir zihniyete rastlayamazsınız BETER OLUN !!!

• Özellikle bayiler beter olsun...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • güzel haber dersem banlanmam umarım, maalesef bu fiyatlara bu ülkede araba satamayın yüzbinlerce değil mi? normal olan bu yada biz başka memlekette yaşıyoruz, alt ve orta seviye dişe dokunur hangi aracı alabilir şu ortamda?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Döviz kuru yetmezmiş gibi,üstüne neredeyse otomobili üretenin maliyeti kadar vergi alınırsa ne bekliyorsunuz ki.

Kötü gidişat sadece otomobil satışlarında mı.Herşey zincirleme.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorun arabalarda yada kurda değil. Alım gücü düşünce vergi tahsilat sistemi sıkıştı. Kökten yenilenmesi gerekecek sanıyorum.
  • Dışarıdan bir serum($) daha takarlar... ölüm ile yaşam arasında ölüm tarafına yakın uçta yaşatacak şekilde.... Piramitin uç tepesi hep paralı zaten... aracı satıcı emredersiniz efendim hesabı... tepemizdekilerde dış ülkelerin devlet nişanlarını alır kredilerinin faizlerini millete ödettikleri için... böyle gider sen dur diyip araştırıp anlayıncaya kadar.. geriye dönük 40yıl böyle geçti... sabrında bir sonu olması gerekiyor birileri ne oluyor diye sormalı... bekliyoruz... bekleyen kesimi...

• quote:

Orijinalden alıntı: BF033

Sorun arabalarda yada kurda değil. Alım gücü düşünce vergi tahsilat sistemi sıkıştı. Kökten yenilenmesi gerekecek sanıyorum.
    Sorun kurda yada otomobillerde değil derken artan fiyatlarında değil öylemi?Otomobili üreten firmanın maliyet fiyatı kadar vergi alan devlet de vergi toplayamıyorsa artık,af ile toplayamadıklarına saysın.

Bir kişi çelişir de iki satırda bukadar çelişemez.

Alım gücü kendi para biriminin diğer Ülke para birimleri karşısında ki değeri ile doğru orantılıdır.Bir de üstüne ekonomin,tüketimi nin çoğudışa bağlıysa,hangi alım gücünden bahsediyorsun sen?

Otomobili geçtim ,Migros da Çin marulu satılıyor senin haberin varmı?

Üreten bir toplum yerine,dışa bağımlı olduğun sürece ,paran pul olur,üstüne elektrik ,su,yakıta zam derken,marul yetiştirecek adam bulamazsın,buldukların da ithal uygun fiyatllı ürünle artan maliyetlerle rekabet edemez.Dışarıdan ithal ürün daha hesaplı gelir.

Vergi tahsilat sistemi zaten baştan kokuşmuş.Sen ben,O ,asgari ücretli ,verginin de vergisini,lüksünü peşin verir.

Birçoğu da ,hatırlı kişiler de derki aman ne vericem,nasıl olsa vergi affı gelicek.

Bu devran böyle gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 5 Aralık 2018; 0:7:30 >

• Hani kapış kapış gidiyordu ? Kaç haftadır haber sitelerinde algı yapıyorlar ama yemezler. Zaten kapış kapış satılsa reklam yapmazlar.

• Arkadaşlar bayiler satıştan para kazanmıyor bakımlardan götürüyolar malı satış olsun diye ondan istiyolar araba satılması pekte umurlarında değil bakmayın siz. Garanti bozulcak ayağına millette götürüyor bunlarda işçilik ve yedek parçadan milyonlar goturuyolar deli gibi bizzat istanbulda ünlü bir markanın genel koordinatörü arkadaşım anlatıyor bunları.

• 85 milyonluk ulke icin senede 550 bin otomobil cok kotu. 2016 yilina kadar 700-750 bindi hep.

Almanya ile karsilastirilmaz tabii ki nufus neredeyse ayni ama onlarda sadece premium arac 1.2 milyon ve toplamda 3 milyona yakin otomobil satisi var. Nufusu bizden dusuk ulkeler bile senelik 1.2 milyon gorurken bizim 550 binde kalmamiz cok kotu.

Ama bunun boyle olacagi belliydi tabii ki neyse beni etkilemiyor arabasi olmayip da oy veren dusunsun arabasi olmayip oy vermeyen de kurunun yaninda yas da yaniyor ne yazik ki

Bak öyle Avm otoparkina bakip ulke gelisti diye bos yapmakla olmuyormus degil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 5 Aralık 2018; 2:0:17 >
  • Gecinme derdine düştü millet ne arabası

Ha etkilenmeyen kesim illaki var onlar ayrı.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Hiç sorma üstad b segment uygun araç arayışıyla kasım da 4 5 bayi gezdim hepsinde aynı tavır. Hiç arabaları kalmamış miş bunlar son araçlar miş, millet kapış kapış ötv indiriminden faydalanıyormuş. Şimdi tekrar gezip bumuydu kapış kapış ulan teres diyesim var

• Arabam yok, alacak param da yok, arabaya karşı bir hevesim de yok, olsa da durduğu yerde masraf çıkarıyor. Vergisiydi, sigortasıydı, muayenesiydi, yok efenim kaskosuydu, yok kışlık lastiğiydi, servis bakımıydı, benziniydi, trafik cezasıydı, park sorunuydu. He kıytırıktan bir arabam vardı iyi kötü çalışıyordu 2015 yılında sattım kurtuldum Yılda 1,2 bin tl ona veremem. Bütün toplu taşımalar ve taksiler uberler benim arabam o yüzden hiç umrumda bile değil. Bunlar iyi günleriniz

• Toyota 80 binden corolla verdi..bir ayda 4500 araba sattı..

Ey yönetenler, ey otomobil satan adamlar..Anlayın ulan şunu..arabayı olması gereken fiyattan satarsanız bu millet kapış kapış alacak..

Siz de sürümden kazanın arkadaş, bu bu kadar zor mu ya..

Türk halkının alım gücü 50 binle 100 bin arasıdır..c sınıfı bir araba 80-100 bin aralığında olursa türk halkı bunu alır..

100 binin üstü bir fiyat her zaman zorlamadır.

• TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    Bir senede o kadar araba satılırsa gidecek boş yol kalmaz hem trafik hem park açısından.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

85 milyonluk ulke icin senede 550 bin otomobil cok kotu. 2016 yilina kadar 700-750 bindi hep.

Almanya ile karsilastirilmaz tabii ki nufus neredeyse ayni ama onlarda sadece premium arac 1.2 milyon ve toplamda 3 milyona yakin otomobil satisi var. Nufusu bizden dusuk ulkeler bile senelik 1.2 milyon gorurken bizim 550 binde kalmamiz cok kotu.

Ama bunun boyle olacagi belliydi tabii ki neyse beni etkilemiyor arabasi olmayip da oy veren dusunsun arabasi olmayip oy vermeyen de kurunun yaninda yas da yaniyor ne yazik ki

Bak öyle Avm otoparkina bakip ulke gelisti diye bos yapmakla olmuyormus degil mi ?
    Geçen seneye kadar satışlar her şeye rağmen iyiydi. Bu sene satışların çok iyi olduğunu iddia etmedim zaten. Bu fiyatlara rağmen araba alanlar bar hala. Öyle ya da böyle karını kısarlar devam ederler yine. Ülkenin fakiri fakirse zengini de zengin.

• Neden acaba ??

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.