Şimdi Ara

Tesla artık günde 1.000 adet Model 3 üretiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
5.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elon Musk, Tesla çalışanlarına, işçilerin şu anda her gün yaklaşık 1.000 adet Model 3 ürettiklerini bildiren bir e-posta göndererek bu muhteşem başarı için herkesi tebrik etti.

Ayrıca Bkz.BMW M340i xDrive tanıtıldı
    Musk, Kasım ayının başlarında Tesla'nın 27 veya 28 Kasım'a kadar günde 1.000 Model 3 üretebilecek seviyeye ulaşma yolunda ilerlediğini söylemişti. Deneyimli yönetici haklı çıkmış gibi görünüyor.

35.000 dolarlık Model 3 daha yakın

InsideEV adlı internet sitesinin haberinde, Musk'ın işçileri üretimi yüksek tutmaya devam etmeleri için teşvik ettiği de belirtiliyor. Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Model 3'ün şu anda 38.000 dolar maliyetle üretilmesi.

Bir başka deyişle şirket üretim maliyetlerini düşürmeyi başarmış durumda. Yani bu da Tesla'nın söz verdiği gibi 35.000 dolar fiyat etiketi taşıyan Model 3 sunmaya çok yakın olduğunu gösteriyor. Elektrikli otomobilin şu anki başlangıç fiyatı 46.000 dolar.

• Aktif bir iş hayatim varsa ve sürekli şehir içi ve şehir dışı yolculuk yapıyorsam beni arabanin motor gücü, sesi vs. Değil en çok konforu ve kabiliyeti cezbeder. Tesla da gerek oto pilotla gerek rahatlığıyla bu konforu sağlıyor.

Kusura bakmayin ama yorumunuzdan ne kadar vizyonsuz olduğunuz belli, bir tuşla trafikte direksiyonu tutmadan sürüş keyfi varken neden amele gibi direksiyon tutmayi isteyeyim ki?

Fakat gösteriş için hem Tesla hemde güzel bir araç alırım o ayri konu fakat sadece ulaşım aracı alicaksam tesla gerek cazibezi gerekse sürüş konforu ile öne çıkarmış durumda kendisini..
    Ahahah :) son cümleniz beni çok güldürdü ilahi adam ne komiksin

Tesla ile mercedes, bmw tarihini mi kiyaslicaksiniz, Tesla 15 senedir hizmet veren bir kuruluş, 15 senede o kadar olumsuzluguna karşı, petrol devlerine karşı bu kadar köklü bir kuruluş haline geldiyse bu büyük bir başarıdır. Küçümsemeniz ne kadar vizyonsuz birisi olduğunuzu kanıtlamış oldunuz..

Son 2-3 yılda bu kadar elektrikli araç yayginlastiysa bu bir başarıdır, hem çevreye faydalı hem ekonomik üstüne sizinde inanmak istemediğiniz gibi konforlu, hem cebe, hem bedene, bu başarıyla devam ettikleri sürece 10 yıl içinde o gördüğünüz benzin istasyonlarında elektrik kısmı da olucak, bazi istasyonlarda çalışmalar var bile inanmak istemeseniz bile..

Otonom da 10 yıl içinde iyice gelistirilip şerit e gerek kalmicak şekilde de egitilecektir (sizin takıldığınız nokta). 10 yıl içinde yoktan var olduysa bunlar 10 yıl sonrasını düşünemiyorum bile.. Siz asil kapitalizmi desteklemeye, petrol devlerini desteklemeye devam edin, ben bu şirketi sonuna kadar savunacagim, bunlar öyle kolay kuruluş değil, bu kadar zamanda bu kadar yol kat ettiyse devami umarim gelir hepimizin iyiliği için..

Elon Musk in biyografisi olan kitabi okumanizi tavsiye ederim, azıcık sizi vizyon sahibi birisi yapar :)
    Deutsche Welle kanalında bir belgesel program vardı; batarya üretiminde kullanılan hammaddelerin nerelerden ve nasıl elde edildiği hakkında. Bilhassa otomotiv sektörünün kullanım için.

Dünya çapında Lityum kaynağı Güney Amerika kıtasında Şili’den sağlanıyor. Burada kısıtlı olan su kaynaklarının kullanım haklarını devlet lokal köylülerden alıp, maden şirketlerine vermiş. Sonuç olarak mahvolan doğa, telef olan hayvanlar, sefalet içinde yaşayan insanlar. Asırlardır o yörede yaşayan halk, temel yaşam kaynağı olan su kaynaklarından mahrum edilmiş durumda. Lityum yer altındaki mineralli toprakta ve elde etmek için çok kısıtlı su kaynakları olan kurak topraklarda çok yüksek miktarlarda su kullanımı gerekiyor.

Araç bataryaların üretiminde kullanılan hammaddeler aşağıda:

Lityum kullanımından kaçış yok; bugünkü batarya teknolojisi ile. Bir diğer hammadde de kobalt. Gerçi kobalt maddesini içermeyen bataryalar yapmak mümkün fakat mevcut maliyetler ve üretim talepleri açısından kobalt kullanımından vazgeçmek şimdilik pek olası gözükmüyor. Kobalt hammaddesi ihtiyacının yarıdan fazlasını dünya çapında Demokratik Kongo Cumhuriyeti sağlıyor, Afrika kıtasında. Adı demokratik fakat kendisi pek öyle değil. Devlet kobalt madenlerinin işletme yetkisini Çinli bir firmaya vermiş. Halk ise, yasal yol kalmaması sebebiyle, kaçak bir şekilde en iptidai yöntemlerle kazdığı kuyularda, çıplak ayak kafada fener havalandırma sisteminin bile olmadığı karanlık kuyularda yerin onlarca metre altında küreklerle ve hatta tırnaklarıyla topraktan kazıdıkları kobaltı ufak çuvallara doldurup iplerle yüzeye çıkarmaya çalışıyor. Çoğu kaçak işçi bir daha gün yüzünü göremiyor, kazalar sebebiyle. Gün yüzünü görenler de akciğerlerine çektikleri zehir zıkkım kobalt tozuyla yaşam sürelerini oldukça kısaltmış oluyorlar. Bu arada yakındaki şehirde etraf çöplük halinde; kanalizasyon sistemi yok. Halk sefalet içinde, hayatta kalmaya çalışıyor.

Program yapımcıları Volkswagen AG firması ile irtibata geçmek istiyorlar; batarya hammaddelerinin nerelerden ve hangi koşullar altında sağlandığı konusunda. Talepleri reddediliyor. BMW AG ile irtibata geçiyorlar. BMW yetkilileri talebe olumlu yanıt veriyorlar fakat hammaddelerin tedarikçileri ve elde edilme koşulları ile ilgili olarak “ticari rekabet sebebiyle bu konuda detaylı bilgiler verebilmemiz mümkün değil” demekle yetiniyorlar.

Bu sadece işin batarya tarafı...

Deutche Welle programı için link:

https://www.google.com.tr/amp/s/amp.dw.com/en/id-theft-the-criminal-trade-in-biometric-data/av-46457917

Şili’de lityum “tarlaları”; madenleri:

Su kaynaklarından mahrum edilen Şilili çiftçi:

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kobalt için ölüm çukuruna inen insanlar:

Evet, daha çok batarya lazım. Hammadde lazım. Nasıl elde edildiği önemli mi? Hangi bedellerin ödendiği önemli mi?
    Cevabı sizlerde.
    Tesla ya sahtekar diyen mi ararsın, batacak diyen mi ararsın, çöp diyen mi ararsın .

Bu kadar vizyonsuz ve sabit görüşlü insanların bulunduğu tek yer Türkiye sanırım.Tesla geleceğin en büyük otomotiv markası olma yönünde büyük adımlarla ilerliyor.

Fosil yakıtli otomobiller 20 yıl sonra üretilmeyecek bile yüksek ihtimalle.20 yıl önce cep telefonu yoktu ortalıkta doğru düzgün daha dikkatinizi çekerim.Bu süreler çok kısa ve inanılmaz hızla dönüşüm gerçekleşiyor şu an.5 yıla kalmaz pil teknolojisi ucuzlarr, kolaylaşır, menzilleri artar.

Hobi olarak bizim nesillerimiz 5.9 Magnum motorlu bir Grand Cherokee yi kullanmayı sürdürebilir ama ileride ya hibrid ya da Elektrikli araçlar ortalıkta olacak.Ki olmalı da, bu dönüşüm yasanmali ve çok kısa sürede yaşanacak.
  • Ford bunu beğenmedi...

• quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.
    Aktif bir iş hayatim varsa ve sürekli şehir içi ve şehir dışı yolculuk yapıyorsam beni arabanin motor gücü, sesi vs. Değil en çok konforu ve kabiliyeti cezbeder. Tesla da gerek oto pilotla gerek rahatlığıyla bu konforu sağlıyor.

Kusura bakmayin ama yorumunuzdan ne kadar vizyonsuz olduğunuz belli, bir tuşla trafikte direksiyonu tutmadan sürüş keyfi varken neden amele gibi direksiyon tutmayi isteyeyim ki?

Fakat gösteriş için hem Tesla hemde güzel bir araç alırım o ayri konu fakat sadece ulaşım aracı alicaksam tesla gerek cazibezi gerekse sürüş konforu ile öne çıkarmış durumda kendisini..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Yilda ortalama 60bin km yapiyorum, yollarımız evet kötü, ABD için konuşuyorduk sanirim. O yollar otonom araçlar icin gayet ideal ve otonom dediğimiz araçlar tesla için konusacak olursam seritin bittigi noktada uyari verip, yolun enlem olarak ölçüsüne gore hareket edebilir araçlardır.

Otonom araçlarla ilgili bir sürü kaza engelleme videosu var, yolda gece vakti sizin görmediğiniz engelleri bile görüp ona göre önlem alabilecek derece de eğitilmiş bir yapay zekaya sahiptirler küçümseyici rol ustleneceginize daha iyisi için sizde destek vermeniz mantikli olmaz mi?

Mercedese, bmw ye o kadar para yatiracaginiza tesla alip daha iyi gelişmiş bir otonom için adamlara destek de bulabilirsiniz bunun kapitalizm ile alakasi yok, adamlar size iyi hizmet sunuyor fakat siz markaya para öderim diyorsunuz, asil kapitalizm tuzagina dusen sizsiniz..

Siz segmentte para ödersiniz, ben hizmete.. saygılar size de :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9FiestaM6 -- 1 Aralık 2018; 18:12:19 >

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Ahahah :) son cümleniz beni çok güldürdü ilahi adam ne komiksin

Tesla ile mercedes, bmw tarihini mi kiyaslicaksiniz, Tesla 15 senedir hizmet veren bir kuruluş, 15 senede o kadar olumsuzluguna karşı, petrol devlerine karşı bu kadar köklü bir kuruluş haline geldiyse bu büyük bir başarıdır. Küçümsemeniz ne kadar vizyonsuz birisi olduğunuzu kanıtlamış oldunuz..

Son 2-3 yılda bu kadar elektrikli araç yayginlastiysa bu bir başarıdır, hem çevreye faydalı hem ekonomik üstüne sizinde inanmak istemediğiniz gibi konforlu, hem cebe, hem bedene, bu başarıyla devam ettikleri sürece 10 yıl içinde o gördüğünüz benzin istasyonlarında elektrik kısmı da olucak, bazi istasyonlarda çalışmalar var bile inanmak istemeseniz bile..

Otonom da 10 yıl içinde iyice gelistirilip şerit e gerek kalmicak şekilde de egitilecektir (sizin takıldığınız nokta). 10 yıl içinde yoktan var olduysa bunlar 10 yıl sonrasını düşünemiyorum bile.. Siz asil kapitalizmi desteklemeye, petrol devlerini desteklemeye devam edin, ben bu şirketi sonuna kadar savunacagim, bunlar öyle kolay kuruluş değil, bu kadar zamanda bu kadar yol kat ettiyse devami umarim gelir hepimizin iyiliği için..

Elon Musk in biyografisi olan kitabi okumanizi tavsiye ederim, azıcık sizi vizyon sahibi birisi yapar :)

• Kimbilir nasil kalite problemleri var

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Hahahahahahaah ya arkadas bahaaahhaahahha

• 9FiestaM6 kullanıcısına yanıt
    Bahsettigin otonom ozellikerin alayi mercedes ve bmw de var. Hatta teslanin sunmadigi seviye 3 otonom audide var. Otonom 10 yilda yoktan var olmadi. Temellerini mercedes atmaya basladi 1986 yilinda. 1999 da arac takip sistemi distronic cikti mesela. Teslanin icat ettigi bir sey yok ama siz oyle saniyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haberelectro -- 1 Aralık 2018; 18:40:34 >
  • zotacing kullanıcısına yanıt
    Tesla model 3 fena satiyor suan abd de. Mercedes ve bmw nin toplam sattigi araba kadar satiyor.

• zotacing kullanıcısına yanıt
    Akaryakıt bedava da olsa elektrikli araç başka bir şey benzinli araç başka. İlk yorumda abd de kim alır derken, sonraki yorumda Türkiye'de yapay zeka işlemez demişsiniz. Abd'nin o düzgün uzun yolları için ise o beğenmediğiniz yapay zeka biçilmiş kaftan. Türkiye'de işlememesinin kabahatliside gerizekalı yapay zeka değil, bizde şehir planlamasını yapan gerizekalılardan tutun, daha sağa sola dönerken sinyal kullanmayı bilmeyen geri zekalı sözde şöferlerden de tutun, 20 kere arabayı istop ettiren geri zekalıya ehliyeti veren geri zekalı sınav gözetmeninden de tutun, geri zekalı yolda yürümesini bilmeyen insanına kadar çok GERİ ZEKALI sayabiliriz. Emin olun bunca geri zekalı arasında yapay zeka Einstein gibi kalır. Adını söyleyebilenin ehliyet aldığı ülkede normal zeka bile araba kullanmakta zorlanıyor. Artı Kalifornia gibi daha elit bölgelerde insanların bakış açıları bile bir başka. Sizin ki biraz abd'nin varoş detroit zihniyetine giriyor. Orada hatta hangi gerizekalı araba satın alır, çalmak varken de diyorlar. Bakış açısı işte. Kalifornia da ise genelde minimum hybrit aracınız yoksa size ozon delici gözüyle bakıyorlar. Adamlar daha doğayla iç içe.

Vizyonum kapitalizm teröründen başka deyip, kapitalist petrol devlerini desteklemeniz ise çok çelişkili. Elektriği en azından herkes her yerde üretebiliyor. Güneşten, rüzgardan vs. Bir laf atayım ortaya, teslaya düşmanlık taslayayım demişsiniz ama tutulacak mantıklı hiç bir tarafı yok. Eninde sonunda zaten diğer tüm firmalarda elektrikli araçlara dönecek, hatta zamanla evrimleşen dünyada bir süre sonra petrollü araçlar tümden yasaklanacak. Benimde favori markam mercedes'tir. Lakin elektrikli araç varken benzinliyi övmek saçma. Hangisinin insanlık adına iyi olduğu belli. Gider mercedes'in elektriklisini alabilirim o başka.

• 9FiestaM6 kullanıcısına yanıt
    Hocam siz neden arabalarla ilgileniyorsunuz ki otobüse binin uçağa binin, araba isine de karismayin.

Ben ve benim gibi dusunen insanlar arabalarini hissetmek ister, onlar bizim kankamiz, hayvanimiz hatta esimiz cocugumuz gibidir.

Sevdigim muzik esliginde direksiyona bas parmaklarimla tempo tutmanin bile keyfi paha bicilemez.

Haa arabalari sadece a noktasindan b noktasina goturen, bakim nedir bilmeyen, sadece makine olarak gorenler ve onlari sov amacli, bastirilmis egolarini trafikte ortaya cikaranlar, kurallara uymayanlar kullandigi icin tehlikeli hale geliyor.

Ayrica elektirikli arabalarla ilgili de sunu soylemek istiyorum. Su an talep az ama talep patlamasi yasaninca hepsi birer cevre felaketi haline gelecek ve insanlik dizeli mumla arayacak duzeye gelecek.

Su an bile elektirik uretimi tam anlamiyla dunyaya yetmedigi halde bu araclarda da talep patlamasi olunca petrol turevleri yine kullanilmaya devam edilcek ve hatta nukleer santraller daha fazla yapilmaya baslanilacak. Ruzgar ve gunes enerjisi kesinlikle tek basina yeterli olamayacak.

Arabanizin poposundan duman cikmayacak diye cevreci olmuyorsunuz !

Once ictiginiz suyun pet sisesini cope atma ya da yere atan dangalagin sisesini egilip alma tenezzulunu gosterin ki samimi olsun.

Edit: Batarya kimyasallarının çevreye vereceği zararı eklemeyi unutmuşum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 1 Aralık 2018; 18:49:12 >

• Yav şu yukarıdaki arkadaş teslaya öyle bir çemkirmiş ki hani tesla babasını öldürmüşte davalıymış gibi karşı çıkıyor gülüp geçiyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: khanstern

Hocam siz neden arabalarla ilgileniyorsunuz ki otobüse binin uçağa binin, araba isine de karismayin.

Ben ve benim gibi dusunen insanlar arabalarini hissetmek ister, onlar bizim kankamiz, hayvanimiz hatta esimiz cocugumuz gibidir.

Sevdigim muzik esliginde direksiyona bas parmaklarimla tempo tutmanin bile keyfi paha bicilemez.

Haa arabalari sadece a noktasindan b noktasina goturen, bakim nedir bilmeyen, sadece makine olarak gorenler ve onlari sov amacli, bastirilmis egolarini trafikte ortaya cikaranlar, kurallara uymayanlar kullandigi icin tehlikeli hale geliyor.

Ayrica elektirikli arabalarla ilgili de sunu soylemek istiyorum. Su an talep az ama talep patlamasi yasaninca hepsi birer cevre felaketi haline gelecek ve insanlik dizeli mumla arayacak duzeye gelecek.

Su an bile elektirik uretimi tam anlamiyla dunyaya yetmedigi halde bu araclarda da talep patlamasi olunca petrol turevleri yine kullanilmaya devam edilcek ve hatta nukleer santraller daha fazla yapilmaya baslanilacak. Ruzgar ve gunes enerjisi kesinlikle tek basina yeterli olamayacak.

Arabanizin poposundan duman cikmayacak diye cevreci olmuyorsunuz !

Once ictiginiz suyun pet sisesini cope atma ya da yere atan dangalagin sisesini egilip alma tenezzulunu gosterin ki samimi olsun.

Edit: Batarya kimyasallarının çevreye vereceği zararı eklemeyi unutmuşum.
    Çok guzel fantezi kurarak anlatmissiniz fakat ilerde bu yazınızı torununuz da okuyacak. Okurken de bunu yapmaktan zevk aliyorum dediğinizi görecek, fakat bu petrol turevli yakıtlar yüzünden en çok etkilenen de onlar olucak.. İleriyi dusunmeyip sadece kendinizin suanki halini dusunuyorsunuz, bencillik yapiyorsunuz.

Pet şişe demissiniz, haklısınız. Lakin ben poşet kullanmayi geçin kagit poset bile kullanmaya karşıyım, ağaçlar tüketiliyor o poşetler için, en iyisi sepet kullanmak sürekli size de tavsiyemdir.

Elektrik yenilenebilir bir enerji kaynağı olup dünyaya zararı biz gene insanların yüzünden vardır, fakat buna göre de adım atılabilir, örnek vermem gerekirse afyonda bir kaç dönüp yere kurulan Güneş panelleri..

Elon Musk bu panellerin çöllere kurularak, oradaki nem oranını arttirip, bu sayede yağmur getirtip çölleri kuraklığına karşı mücadele ile ilgili bir makalesi de patenti de mevcuttur.

Siz bu adamlar küçümsüyorsunuz fakat onlar sizin neslinizi düşünüyor, ben buna üzülüyorum en çok da, ne diyebilirim ki??

Torunlariniz için, kendi sağlığınız için, hatta insanlik için tek bir ağızdan - hissiyatli, bol egzoz dumanli sürüşler.

• Yaygınlaşırsa çoğu kişi işini kaybedecek ondan bu ağlamaları.
    Bunlar matbaaya da karşı çıkan güruh bunlar istemezükçüler.
  • Arkadaşım hiç teslanın yapay zekasını mahvederler diye küçümsediğin sisteminin nasıl çalıştığını izledin mi?
    Sadece şerit çizgisine göre gidemez diyerek zaten dünyadan bir haber olduğunu ortaya koymuşsun.
    Karşıdan karşıya geçen insan veya hayvanlarıda senin mantığınla görmesinin imkanı yok.
    Hadi konforu, otonom sürüşü vs. geçtim de yakıt olayını nasıl bir açıklama getireceksin?

Çok övdüğün bmw ve mercedes için alttaki haberleri oku biraz zihnin açılsın.
    https://www.haberler.com/almanya-ekonomi-bakani-ne-zaman-tesla-kadar-seksi-11453047-haberi/
    https://tr.motor1.com/news/264969/tesla-model-3-bmw-satis/
    https://www.haberturk.com/mercedes-ve-bmw-yi-tahtindan-indirdi-1856151-ekonomi

Avrupalıların hepsi mal olmalı ki bmw ve mercedes yerine gerizekalı gibi tesla almışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turkforce -- 1 Aralık 2018; 19:17:51 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.