Şimdi Ara

Huawei kendi mobil işletim sistemini geliştirdiğini doğruladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
2.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz seneden bu yana Çinli markalar Huawei ve ZTE’ye baskı kurmaya devam ediyor. ABD hükümeti, müttefik ülkelerinden bu markaları kullanmayanlara maddi teşvik verme düzeyine kadar ilerledi. Bazı Amerika kökenli firmaların da Çinli üreticilere ürün veya hizmet sağlaması engellenmeye çalışılıyor. Haliyle bir başka Amerikalı şirket Google’un Android işletim sistemini kullanan Huawei, ileri tarihlerde gelebilecek bir yasağın endişesini taşıyor.

Android’in yerini alacak yeni bir işletim sistemi, KirinOS

Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirdiği hakkında birçok kez duyumlar alınmıştı. Ancak bu sefer projenin KirinOS adı altında geliştirildiği resmi olarak doğrulandı. Bu ismin değişikliğe uğrama ihtimali tabii ki mevcut. Huawei başkan vekili Bruce Lee, Çinli sosyal paylaşım sitesi Weibo üzerindeki gönderisiyle bu doğrulamayı yapmış.

Ayrıca Bkz.Huawei, Honor Play üzerinde Google’ın Fuchsia isimli yeni işletim sistemini test ediyor

Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin, Google’a ait yeni işletim sistemi FuchsiaOS üstünde testler yaptığı haberini paylaşmıştık. Yani firma Google ile olan bağlantısını koparmak istemiyor olsa da her ihtimale karşı kendi işletim sistemini geliştirme işine hız kazandırmış gibi.

• Huawei kendi sonunu hazırlıyo anlaşılan

• Hani yok öyle bir şey demişlerdi...?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 30 Kasım 2018; 17:1:47 >
  • Bence her marka kendi sistemini üretmeli. Eskiden uygulama yokluğu gibi bir problem vardı ama artık kimse öyle yüzlerce uygulama yükleyip durmuyor by hız azaldı. Google Play ile yarış edilemese de bence kendi uygulama mağazalarıyla kendi sistemleriyle android karşısına çıkabilirler.

• Benim anlamadığım çinde Google play yok yani çinli firmaların kendi uygulama firmaları var çin sınırları içinde kendi işletim sistemlerini kullanabilirler aslında

• bunu Huawei den başka bir marka başaramaz zaten

• işlemcilerini de kendileri üretiyorlar hadi bakalım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Batarlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • FuchsiaOS programında öncü olmaları acaba kirin uyumlu yeni temeller ile oluşturulan yeni işletim sistemlerin'de google tecrübelerini daha fazla gözlemlemek için miydi?

Aklımda deli sorular.

• Koca yazılım devi Microsoft bu işi başaramadı. Daha önce Samsung tizen ile bunu başaramadı. Bakalım siz yapabilecek misiniz! Kim ne derse desin market işi çok önemli. Apple ilk olmanın ekmeğini yedi, yiyor. Ne diyelim yolları açık olsun...

• Kernel vb. olarak kendileri yazabilirler (yine Linux temelli bir şey) üzerine .apk paketlerini çalıştıracak JVM atarlar alın size mağaza. Android de neticesinde java uygulamaları bir JVM'de koşan işletim sistemi.

• Burda bazı arkadaşlar yapamaz edemez vs demişler ama şunu unutuyorlar Huawei Çinli bir firma ve Çin'de yaptırım yapmayı seven bir ülke firma kendi işlemcisini vs de ürettiği için Apple misali bir müddet sonra muhakkak iş yapan bir ekosistem ortaya çıkacaktır ve bence bu rekabet açısından çok iyi birşey

• Bence dışa bağımlılıktan kurtularak kendi için doğru olanı yapıyor...

• Android tabanlı mı?

• interwap kullanıcısına yanıt
    Android, Google'ın Linux ve Java tabanlı işletim sisteminin ismi. Sanırım sen Linux tabanlı mı olacak demek istiyorsun. Bence %100 öyle olacak :) Sıfırdan işletim sistemi yazmak, tekerleği yeniden icat etmek gibi gereksiz birşey, açık kaynak kodlu Linux gibi bir işletim sistemi varken.

• quote:

Orijinalden alıntı: aktorun

Android, Google'ın Linux ve Java tabanlı işletim sisteminin ismi. Sanırım sen Linux tabanlı mı olacak demek istiyorsun. Bence %100 öyle olacak :) Sıfırdan işletim sistemi yazmak, tekerleği yeniden icat etmek gibi gereksiz birşey, açık kaynak kodlu Linux gibi bir işletim sistemi varken.
    Tam olarak Android tabanlı demek istedim. Amerika'yı yeniden keşfetmesine gerek yok. Çatallama ile kendi yolundan ggider. Amaç yazılım uyumluluğunu kaybetmemek. Yoksa çok daha iyi bir işletim sistemi ortya çıkarıp boş uygulama marketiyle bir şey yapamaz.
  • interwap kullanıcısına yanıt
    Android Google'a ait bir işletim sistemi. O nedenle Huawei Google'a lisans/kira vs ödemeden izinsiz kullanamaz. Sanırım Amazon Kindle için benzer bir lisanslama yapmıştı.

Yani Huawei'in amacı Google'a başka bir değişle Amerika'ya bağımlılığı ortadan kaldırmak ise Android'den uzak durmak zorunda. Bu Çin pazarına satacakları telefonlar için o kadar da zor birşey değil. Ama Global pazar için kendi çıkaracakları OS i pazarlamaları bu saatten sonra zor olur, özellikle Amiral Gemisi modellerde.

• quote:

Orijinalden alıntı: aktorun

Android Google'a ait bir işletim sistemi. O nedenle Huawei Google'a lisans/kira vs ödemeden izinsiz kullanamaz. Sanırım Amazon Kindle için benzer bir lisanslama yapmıştı.

Yani Huawei'in amacı Google'a başka bir değişle Amerika'ya bağımlılığı ortadan kaldırmak ise Android'den uzak durmak zorunda. Bu Çin pazarına satacakları telefonlar için o kadar da zor birşey değil. Ama Global pazar için kendi çıkaracakları OS i pazarlamaları bu saatten sonra zor olur, özellikle Amiral Gemisi modellerde.
    Android açık kaynak ve özgür bir yazılım. GNU GPL v2 lisansı ile korunuyor. Kodların büyük kısmı açık. Küçük ama önemli kısmı kapalı ve Google ın elinde. Üreticilerinde kapalı ve açık kodları mevcut. Mesela Mediatek kodları kapalı olabiliyor. Ama Qualcomm açık paylaşabiliyor.

Mesela Android tabanlı Remix OS vardı. Gelişimi durdu. Windows benzeri pencere yapısı mevcuttu. Tablet ve dizüstü kullanımı için uygundu.

Sizde Android tabanlı sisteminizi yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interwap -- 30 Kasım 2018; 22:44:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mobil işletim sisteminde rekabet etmek çok zor ve daha önce çeşitli denemeler de oldu malum "tizen" gibi. Ama sonuç pek de iç açıcı değildi. Huawei bu işi başarabilir mi? Göreceğiz..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.