Şimdi Ara

Çin’de üretilen Apple ürünlerine Trump vergisi geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Çin ve ABD arasında bir süredir devam eden ticaret savaşları teknoloji dünyasını derinden etkilemeye devam ediyor. En başından bu yana kendisini bu savaşın dışında tutmaya çalışan Apple ise Trump vergilerinden kurtulamadı.

En düşük yüzde 10

İlerleyen günlerde ABD devlet başkanı Donald Trump ve Çin devlet başkanı Xi Jinping arasında bir görüşme gerçekleşecek. Ticaret savaşının ele alınacağı görüşmede eğer bir sonuç çıkmazsa Trump Çin’de üretilen ithal ürünlere vergi getirmeyi planlıyor.

Aslında Jinping’in yaklaşık 267 milyar dolar civarındaki Çin üretimi ürünlere ek vergi koymaması için Trump’tan ricacı olduğu ve Trump’un bunu kabul etmediği biliniyor. Bu bakımdan G20 zirvesinde de bir sonuç çıkmayacağı tahmin ediliyor. Yani 1 Ocak itibariyle bu vergiler uygulanacak.

Ayrıca Bkz.Cherry’den hızlı yazanlara üst seviye mekanik klavye

Çin’den ithal edilen ve bugüne kadar vergi uygulanmayan tüm mallarda ABD hükümeti yüzde 10-25 arasında vergi uygulamayı planlıyor. iPhone, iPad, MacBook gibi ürünler ön planda olsa da Çin’de üretim yaptıran Dell, HP, Samsung gibi pek çok markanın cihazlarına da vergi uygulanacak.

Trump yaptığı açıklamada teknolojik ürünlere kesinlikle vergi uygulanacağını ve yüzde 10 oranın da halkın alım gücünü zorlamayacağını ifade etti. Bununla birlikte henüz kesin vergi oranı belli değil. İşler çıkmaza girerse Trump yüzde 25 seviyesinde de karar kılabilir.

Trump’ın bu vergilerdeki amacı aslında ABD’li şirketlerin üretimi kendi ülkesine kaydırması. Böylece ülkede işsizliğin önemli oranda düşmesi bekleniyor. ABD’li üreticiler ise kâr marjının etkilenmemesi için çok ucuz maliyetlere üretim yaptırdıkları Çin’den çekilme niyetinde değil.

• Apple’a soylemisti uretimi memlekete tasi diye, neyse bu gidisle iphone 20bin tl yi bulur ulkemde, 6, 6s, 7 lerinize iyi sahip cikin..

• Ayfonlarınıza gözünüz gibi bakın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • WB kullanıcısına yanıt
    K_Spartakus K kullanıcısına yanıt
    Haberi okumadınız mı yoksa okuyup da anlamadınız mı? Amerikanlar için bu vergi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay Robot -- 27 Kasım 2018; 21:20:59 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Eee sömürgecilik eskide kaldı, kaynaklar da bitince...

• Eee birazda Amerikalılar afyonları pahalıya alsın

• Kendimiz bir şey üretmedikçe o bu farketmez para yurtdışına gidiyor. Bizim yine zararımıza ucuza satıp pazar arama telaşından fiyatları dibe çekiyorlar. Yerli üretici rekabet edemez durumda kalıyor.

• Bay Robot kullanıcısına yanıt
    Verginin kimin için olduğunun bir önemi yok, adamlar zararı karşılamak için fiyat artışını globale de yansıtacaklardır mutlaka.

• iPhone telefona vergi caizdir. Vergi gelecekse ülkemiz böyle güzel uygulamalarda Amerikanya'dan eksik kalmamalı ve böyle bir konuda Trumph örnek alınıp, devletimiz bu konunun daha üst düzeyde uygulayıcısı olmalı. Biz Amerikadan daha mı az akıllıyız ki aypon vergisini kademe kademe ve nabız ölçe ölçe artırmayalım?

Amerikan özentisi olmak, böyle konularda iyidir.
  • Yahu bu Çin'in elinde bu kadar yüksek potansiyel var, fakat adamlar inanılmaz pısırık, çok ilginç gerçekten.

Kapitalist dünya düzeni ve Apple'ın fiyatlandırmasını azıcık bilen biri bu vergi artışı karşısında Apple'ın tüm ürünlerine zam yapacağını ve bu zammın da sadece Amerika değil tüm dünyaya yansıyacağını öngörebilir.

• Tasarım deseniz yok
    ergonomi deseniz yok
    sorun deseniz her telefonda var.hiç biri mükemmel değil.
    yenilik deseniz yok
    ios zaten başlı başına kısıtlanmış bir işletim sistemi (3g zamanlarında JB yapılırdı hey gidi günler be)
    iphone un yapıpta diğer telefonların yapamadığı bir şey ben göremiyorum.aksine androidte yapılabilen ama ios ta yapılamayan bir sürü şey sayabilirim.

o yüzden boşverin ille de iphone kullanmayı.oppo find vivo nex gibi markalar bile daha yenilikçi iken kim takar iphone u

• incicibin kullanıcısına yanıt
    Ne zararı kardeşim?

Burada alınan KDV+İletişim ücreti vergisi ve saireyi başka ülkelerden mi çıkarıyor apple sence?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Biliyorum ne için olduğunu, ve merak etme bizde de yeni Amerikan ürünlerine ek vergi olarak yansır çünkü senin hiç bir şeyden haberin yok çünkü Çin, Avrupa ve Amerika üzerinden dönen vergiler hepimizi etkiliyor ki en son bizde yapılan amerikan ürünleri için yapılan vergiler de bunun bir yansıması

Sen bence biraz geçmişe git, çok şey kaybetmezsin

Hadi canım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gurkanse kullanıcısına yanıt
    Hocam sen çok geçmişte kalmışsın ya 3g zamanı değil şimdi de jb yapılıyor. :) Saydığın çer çöp markalar her gün elimizden geçiyor. Tespih gibi cihazlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: gurkanse

Tasarım deseniz yok
    ergonomi deseniz yok
    sorun deseniz her telefonda var.hiç biri mükemmel değil.
    yenilik deseniz yok
    ios zaten başlı başına kısıtlanmış bir işletim sistemi (3g zamanlarında JB yapılırdı hey gidi günler be)
    iphone un yapıpta diğer telefonların yapamadığı bir şey ben göremiyorum.aksine androidte yapılabilen ama ios ta yapılamayan bir sürü şey sayabilirim.

o yüzden boşverin ille de iphone kullanmayı.oppo find vivo nex gibi markalar bile daha yenilikçi iken kim takar iphone u
    Apple'dan ozellikle Turkiye'deki fiyat politikasindan sonra sogumus ama hala Apple cihazlari kullanan birisi olarak o saydigin markalarin da cogunu kullandim... hepsi cop... bir ton sorun, yetersiz servis destegi, yetersiz yazilim ve guncelleme destegi, kalitesiz malzeme, guvenlik gibi bir seyin neredeyse olmamasi gibi bir cok sorunlari var... Android isletim sistemi olarak stabiliteyi bir anlamda yakaladi fakat guvenlik ve ozellikle piyasadaki tum markalarin farkli bir islemci kullanmasindan dolayi donanim uyumu konusunda hala cok buyuk sorunlari var... Android diyorsan Samsung, Huawei ya da Xiaomi gibi markalar var fakat saydigin markalar tamamen cop... almayin, aldirmayin, tavsiye etmeyin, sonra kulaginiz cinlamasin

• oppo yan markası oneplus kaliteli, uzun ömürlü cihazlardır.
    kullanıpta memnun olmayan oldukça azdır.

• İki liderin G20'de anlaşabileceğine pek ihtimal vermiyorum ben. Dolayısıyla da Trump yeni vergilere son sürat devam edecektir. Sonuçta bu ticaret savaşının içinde değiliz biz ama bütün dünya ekonomisine orta ve uzun vadede olumsuz sonuçlarının olacağını söylemek zor olmasa gerek..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

Apple'dan ozellikle Turkiye'deki fiyat politikasindan sonra sogumus ama hala Apple cihazlari kullanan birisi olarak o saydigin markalarin da cogunu kullandim... hepsi cop... bir ton sorun, yetersiz servis destegi, yetersiz yazilim ve guncelleme destegi, kalitesiz malzeme, guvenlik gibi bir seyin neredeyse olmamasi gibi bir cok sorunlari var... Android isletim sistemi olarak stabiliteyi bir anlamda yakaladi fakat guvenlik ve ozellikle piyasadaki tum markalarin farkli bir islemci kullanmasindan dolayi donanim uyumu konusunda hala cok buyuk sorunlari var... Android diyorsan Samsung, Huawei ya da Xiaomi gibi markalar var fakat saydigin markalar tamamen cop... almayin, aldirmayin, tavsiye etmeyin, sonra kulaginiz cinlamasin

Alıntıları Göster
    nokia 3210 dan beri kullanmadığım telefon kalmadı.iphone konusunda amerikadan 2g getirttim kullandım 3g-3gs-4-4s kullandım ve Jailbreak yaptım çoğuna,androidte kullandım çoğunu rootladım custom rom kurdum kernel attım vs vs yani yazılım konusunda da bilgim var çok şükür.iphone 5 çıktığından beri sadece 6 plus alıp kullandım 7-8 ay kadar.onun haricinde hep android ve samsung,lg,xiaomi,one plus gibi markaların telefonlarını kullandım.Güvenlikten bahsediyorsunuz ama daha herhangi bir banka vs bilgim çalınmadı android kullansam bile.icloud defalarca hacklendi ama google tarafında böyle bir şey duymadım.Apple kapalı ekosistemi bile hacklenebiliyorsa güvenlik konusuna çok ta takılmamak lazım.rootlu ve custom romlu mi 8 kullanıyorum ve bütün bankacılık işlemlerimi yapıyorum.hatta bankanın uygulaması root var diye uyarıyor ama gene de kullanmama rağmen hiç bir şey olmadı şu güne kadar çok şükür.

androidte telefondan telefona değişir yazılım konusu çünkü herkes kendi launcher'ını koyar stock android üzerine.ufak tefek bug lar bütün hepsinde var.bir tek bu konuda apple daha önde çünkü başkasının işletim sistemini kullanmıyor.kendi işletim sistemini kullandığı için daha stabil oluyor.Diğer telefon üreticileri sadece sattıkları cihazdan para kazandıkları için yazılım geliştirme konusunda gerekli özeni göstermiyorlar ama çok ta önemli değil senede 2 3 kere telefon değiştiriyorum.birini beğenmezsem ötekini alırım.

iphone konusunda şunu da ekleyeyim.iktisatta geçen bir konudur bu "planlı ürün eskitme" .tüketimi arttırabilmek için cihazlarını kasıtlı olarak güncellemeler ile yavaşlatıyor.siz aldığınızda jet gibi çalışan telefonunuz aynı işlemleri yapmanıza rağmen zamanla yavaşlıyor.Resmen benim yeni cihazımı al diye boğazınıza yapışmasından farksızdır ve tasarım olarak apple gerçekten çok kötü 6-6plus-7-7plus-8-8plus hepsi birbiri ile aynı.

konu uzadıkca uzar.kısacası teraziye koyduğunuzda size iphone ağır basıyorsa onu kullanırsınız

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.