Şimdi Ara

SSD fiyatları GB başına 10 cente kadar indi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bir dönem SSD sektörünün önündeki en büyük engel olarak görülen yüksek maliyetler bugün geride kalmak üzere. Özellikle QLC NAND bellek teknolojisinin de etkisiyle SSD fiyatlarının GB başı 10 cent altına inmesi bekleniyor.

Düşüş istikrar kazandı

Geçmiş yıllarda yapılan analizler SSD sektöründe TB başına 100$ civarında bir maliyet ön görüsü yapmıştı. Bu maliyetin 2020 yılında yakalanması tahmin edilirken sektör bir yıl önceden ön görülen rakamı yakalamış durumda.

Ayrıca Bkz.Kripto para temalı saatler geliyor

Elbette sektör genelinde bir düşüş söz konusu değil ancak bazı modeller bu baraja ulaşmış durumda. Örneğin 2TB Crucial MX500 SSD modeli 209$ fiyat etiketine sahip. Yani GB başına 10 cent dolayında bir maliyeti yakaladı.

Diğer taraftan QLC NAND bellek ürünlerinin sektöre dahil olmasıyla yeni rekorların gelebileceği tahmin ediliyor. Bazı analizler gelecek yıl GB başına maliyetin 0.08$ olabileceğini düşünüyor. Yani yukarıdaki Crucial modelinin 160$ civarında olması söz konusu.

HDD tarafında ise 0.02$ seviyelerine yaklaşıldı ancak analizler düşüşün artık durduğunu düşünüyor. Bu bakımdan gelecek yıllarda SSD ve HDD arasında GB başına maliyet kapanacak gibi görünüyor.

• 10 senedir foruma uyeyim ilk kez bi bilgisayar donaniminin fiyatinin dusecegine dair bi haber okudum.

• şimdi gb başına 8 cent desek 250gb ssd o zaman sekiz kere iki yüz elliden 2000 yapıyor 100 cent 1 dolar desek 250gb ssd 20 dolar oluyor o zaman biz niye hala 100 dolar veriyoruz ikide bir bu haberleri görüyorum fiyatlar hala seneler öncesinin aynısı

• Xiaomiseverim X kullanıcısına yanıt
    Aslında düştü gibide dolar arttı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir sel çıkar tekrar yüksellir.

Hocam şaka mı yapıyorsunuz? Hatırlamıyorsunuz herhalde eskiyi. Dolar 3'ken dahi SSD'ler TL cinsinden daha pahalıydı. 299 TL'ye 480 GB SU650 SSD satıldı BF'de. 500'lük EVO 860'lar yine 450 TL dolaylarında. Hiç böyle fiyatlar görmemiştim ben. 1TB SSD'ler 1500 Lira falandı dolar çok düşükken dahi, şu anda 1000 Lira civarına bulunabiliyor.
  • Gün gelecek çocuklarımız evdeki eski HDD'lere bakıp tıpkı bugün Floppy disklere baktıkları gibi "bu ne" diyecekler. Yaşayacakları şokun şiddetini daha da arttırmak için Quantum BigFoot'u hala saklıyorum

Şaka bir yana, haberler güzel de fiyatların eşitlenmesi için önümüzde daha 4-5 sene var. O zamana kadar arşiv için klasik HDD'lere devam...
  • Marka SSDlerin fiyatları bir bizde düşmüyor.
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Yahu 65 dolara 850 Evo vardı bundan 3-4 sene önce aldım şimdi 860evo 55 dolar bu mu inanılmaz ucuzlamış ssd?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    850 EVO 250GB en düşük fiyat olarak Amazonda 70 USD görmüş, şu anda 73 USD'ye 500 GB var yine Amazon'da. Nasıl düşmemiş fiyat?
  • Bu tabloya göre ps5 hdd ile gelir gibi gözüküyor.

• şakamı bu
  • Bi ssd çakmanın vakti geliyo

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar 2 sene önce Toshiba çeyrek Petabyte SSD üretti, peşinden başka firmalar da ürettiklerini duyurdular, o günden sonra yapılan haber ve üretimlerin tamamı kapitalist uygulamaların eseridir. Aynı sorun diğer bilgisayar bileşenlerinin de başına bela. Paşa gönülleri ne zaman isterse fiyatlar o zaman düşer.

• biz de kesin artar yeni bir vergi ekleriz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İyi güzel de şu Apple SSD farkları neden bu şekilde abartılı onu anlamıyorum. Resmen SSD kapasitesini arttırdığında, bir makina parası daha isiyor. Apple' ın ya umrunda değil, ya Türkiye Apple' da bir problem var, yada Türkiye için özel bir politika uyguluyorlar satmamak için.

• Hyperchondriac kullanıcısına yanıt
    Hocam yalnız dolar bazında düşüş var. Bizi etkilemiyor.
  • Dehşetengiz kullanıcısına yanıt
    Az vergi alınıyorsa tabiki yükseltilecek norveç mi burası ?
  • Yahu tamam, maliyet düşmüş iyi de, QLC ler çıktı diye düşüyor. Maliyet düşüyor ama diskin ömrü de kısalıyor. Ömründen kısmadan TLC haliyle düşeydi çok iyiydi..

samsung 840 evo cikali bir yil olmamisti 130eu satis fiyati vardi efsane cuma gunu (2014) 90eu ya yurtdisindan satin almistim buradaki fiyatla arada baya fark vardi. Simdi bu efsane cumada 500gb samsung 860 evo 69eu dan satildi. Evet ucuzlamis.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.