Şimdi Ara

Asus' tan nForce 4 tabanlı ilk SLI anakart - SLI Deluxe

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
7.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nForce4 tabanlı ilk SLI (Scalable Link Interface), çift PCI Express ekran kartının aynı anda kullanılmasına izin veren ilk AMD anakartını, anakart dünyasının önde gelen anakart üreticilerinden ASUS tarafından duyuruldu. Socket 939 standardının en çok beklenen çipseti olan nForce4 e sahip olan anakart standart tasarımın dışında bir çok yeni özellik ile geliyor.

Tasarım olarak ilk göze çarpan şey, iki PCI Express x16 slotunun ortasında boşluk bulunması, ve tam ortada takıldığı yöne göre SLI modunu belirleyen bir aparat bulunması. Kasa içinde çok önemli olan hava akışı için ise pozitif yönde katkı yapan bu tasarım, daha büyük soğutucu kullanımına izin verdiği gibi, zaten bir tanesi bile gereğinden fazla ısı yayan gelişmiş ekran kartlarının 2 tanesinin ortasında bir koridor oluşturarak hava akışına yardımcı olarak genel sistem sıkcalığının düşmesini, sesin azalmasını ve daha yüksek hızlara ulaşılmasını sağlıyor.

Tabi 2 adet gelişmiş ekran kartı demek, daha yüksek güç gereksinimi demek. AGP ekran kartlarında gittikçe sorun olmaya başlayan güç gereksinimi son zamanlarına doğru çift moleks girişli kartlarla doruklara çıkmıştı. Yapısı gereği daha yüksek güç sağlayabilen PCI Ekspress kartlarda, şimdilik tek güç girişi yeterli geliyor. Bu kadar çok güç ihtiyacını düzgün bir şekilde karşlamak elbette zor olsa gerek. Asus bu konuyada kendi yöntemleriyle bir çözüm getirmiş ve sadece ekran kartlarına güç besleyen "EZ Plug" ünitesini anakartına entegre etmiş.

Sistemde ısı yayan diğer bir parçada tabiki işlemci. Özellikle overclock durumlarında daha da fazla ısı açığa çıkaran işlemciler için, diğer dinamik overclocking mekanizmalarının aksine sıcaklık ile değil gerçek zamanlı güç ihtiyacına doğru orantılı olarak işlemciyi hızlarındıran "AI NOS" teknolojisi sıcaklığın fazla artmamasına yardımcı oluyor. Anakartta kullanılan diğer önemli ve yeni teknolojilerden biride "AI NET2". Ağ problemlerinin başında gelen en büyük sorun kablo hatalarıdır. 100 metreye kadar kablodaki arızaları maksimum 1 metre yanılma payı ile saptayabilen bu teknoloji ağ kullanıcılarının çok işine yarayacak.

2 adet gbit lan ve raid de bulunan anakart, Önümüzdeki günlerde raflarda yerini alacak ve socket 939 için "eniyiyi" arayanların göz önünde bulundurması gereken bir seçenek.

Sayfanın Linki : http://www.asus.com/news/2004/20041117.htm

• quote:

Pata portu bulunmayan anakartta 8 adet sata portu bulunuyor. İllede pata kullanmak zorunda olanlar, çevirici kullanmak zorundalar.

Resimdeki kart ile haberdeki kart aynı ise güç konnektörünün yanındakiler PATA bağlantısı değilmi?

Heyecanla çıkmasını beklediğimiz Nforce4 lü anakartlarda bakalım nforce2 gibi efsane olabilecekmi?
  • sli yi sorunsuz kullanabilmek için min 550w psu gerekecektir. Ekran kartları hava siklasyonunu engellememesi için kasanın epey büyük olması gerekir. Ekran kartları sistemi ikiye bölüyor.Artık sistem için 2 sensör koyarlar.

Ayrıca resimde 2 adet ide portu mevcut.Yani pata var
  • Kartta PATA var Nebiforever arkadaşımızın sanırım gözünden kaçmış.

http://usa.asus.com/prog/spec.asp?m=A8N-SLI%20Deluxe&langs=09

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 19 Kasım 2004, 10:09:12 >
  • yukarıdaki resim elimize sonradan ulaştığı için o nota gözümden kaçmış sanırım. düzeltildi...
  • Walla SLI sistem düşünüyom bende 550watt ANtec pSu bilem aldım...

Tek soruun şimdi bunların fiyatlarının düşmesi...Ocak başı gibi toplarım bitane...

Umarım fiyatlar biraz makul sewiyelere Düşerler.....
  • nforce4 ve asus.
    en fazla ne kadar ram takılabiliyormuş?
  • şu resmideki alet bende olacak duvara asarım valla görüntüye bak. seni bekliyorum nf4
  • sli sistemler için güzel bir kart ama yanında birde su yada gaz sogutma sistemi ister aşağısı kurtarmaz bence
    ama ben deluxe ver. beklemekten yanayım
  • pardon ultra diyecektim ultra sli çok iyi olur bence
  • Tam beklediğim kart yürrrüü bee 939 + nf4 ikilisiii
  • süper bide amd64 4000+ takçan
  • Ucuzlayana kadar almamam. Çünkü bunu gibi çoook güzel kartlar çıkıyor. Her yeni ürün böyle oluyor. İkincil teknolojiler satın almak daima daha iyi.
  • Abi ben su sisteme aşık oldum galiba Şöyle 2GB Ram ve AMD 4000 ile kimse tutamaz beni Şöyle 20 lik siyah bir LCD monitör de tamamlar kreasyonu valla, lokum gibi
  • Ehe kart'a geyik bakışı yaparsam cok hos gorunuyor tepeden :) ayrıca 2xvga destegi cok iyi :)
  • Fiyatı 300$ civarında olacak diyorlar.
  • para var huzur var. gerisi yalan.
  • walla 250 kdv dahıl werırım bu karta.dahada cıkmas benden
  • Overclockers.uk dan asus ve msi ın kartları vardı msi ınki 260$ civarındaydı asus daha da pahalı. Bir de kdvsi var 300$ a gelir, keşki biraz daha ucuz olsaymış...
  • ne zaman gelecek bu pcı amd anakartları valla böyle giderse intel lga ya geçecem adamı hasta ettilie 2 aydır pc toplamıyorum bekliyorum böylede olmazki canım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.