Şimdi Ara

Örümcek ipinin çelikten sağlam olmasının nedeni araştırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
2.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Örümcekler yuva kurmak, yavrularını korumak ya da avlanmak için ağ örerler. Bu ağların oluşumunda oldukça ince bir o kadar da kopmak bilmeyen kendilerine has ürettikleri bir ip kullanırlar. Örümcek ipeği de denen bu yapı maruz kaldığı sayısız testten başarıyla geçmiş ve çelikten daha sağlam olduğunu ortaya koymuştur.

Örümcek ipinin sağlamlığının kaynağını öğrenmek isteyen bilim adamaları atomsal kuvvet mikroskobu altında zehirli kahverengi keşiş örümceğinin ipini incelemişler. İnsan saçından kat be kat güçlü olan her bir ipin, çapı milimetrenin 20 milyonda biri olan binlerce nano ipten oluştuğunu görmüşler.

Bilim adamları gözlemlerinde her bir örümcek fiberinin, aynı elektrik kablosunda olduğu gibi, uzunluğu 1 mikron olan çok sayıda paralel ipten meydana geldiğini tespit etmişler. 1 mikron çok kısa gibi görünebilir ancak çapının en az 50 katı uzunluğunda olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Üstelik bilim adamları bu fiberlerin daha da esneyebileceğini düşünüyor.

Ayrıca Bkz.Resimlerdeki renk sapmasını azaltacak yeni bir yöntem bulundu

Çalışmada zehirli kahverengi keşiş örümceğinin tercih edilmesinin bir sebebi var. Her örümceğin ipi benzer özellikler taşımıyor. Keşiş örümceğinin ipleri düz bir yapıya sahip. Böylece bilim adamları mikroskop altında bu örümceğin iplerini incelemenin daha kolay olacağını düşünmüşler. Bazı örümceklerin ipleri ise üç boyutlu yapıdalar.

Bu çalışma ve diğer örümcek ipleri üzerinde yapılacak çalışmalar başta mühendislik ve tıp alanında kullanılmak üzere kullanışlı, ince ve sağlam malzemeler üretilmesinin önünü açabilir. Öte yandan bilim adamları, yapay örümcek ipi üretmenin oldukça zor olduğunun altını çiziyor.

• Birileri örümcek ağının nasıl oluştuğunu ve kimyasal bileşimini araştırıyor. Belki çok uzun sürmeyecek tıpta ve birçok alanda kullanım alanı bulacak. Birileri de anlayamadığı herşeyi hemen Allah'a bağlıyor. Maalesef onlar başaracak biz de büyük maliyetlerle bu teknolojiden yararlanmak zorunda kalacağız. İran bile evrimin bulgularından yararlanarak genetik biliminde büyük mesafeler kaydetti. İşimiz zor.
  • zor yapılıyor günümüzde imkansız zaman alıyor, imkansız mı kaldı, filmlerde görüğümüz şeyleri 10 yıl sonra görebiliyoruz

• Ben orumcegin yaptigi isin muhendisliginden haberi oldugunu pek dusunmuyorum..

Madem amac evrimleserek hem yuva yapmak hem de sinek yakalamakti neden bu kadar kompleks bir ozellik gelistirmis olsun? Daha basit bir malzeme de isini gorebilirdi.. Ayni zamanda belki de milyonlarca yildir bu isi yapan orumceklerin teknolojilerini dunyanin en zeki varligi olarak nitelendirilen biz insanlar henuz anlayabiliyoruz, ancak halen de yapamayiz diyoruz..

Insan kendini tum bu cok ileri muhendislik harikalarinin bulunmasi icin bir gucun onlari oraya koydugunu dusunmekten kendini alamiyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WB -- 25 Kasım 2018; 22:14:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dropzone

zor yapılıyor günümüzde imkansız zaman alıyor, imkansız mı kaldı, filmlerde görüğümüz şeyleri 10 yıl sonra görebiliyoruz
    Evet mesela Bruce Willis'i 10 yıl sonra sokakta görebiliyoruz.
  • Ve daha da önemlisi bunu farklı amaçlar icin farklı ağlar üreterek yapıyor olması. Sanırım şuanda kevlar buna yakın ..

• Allahın mucizelerinden biri daha...

• Yine Allaha bağlamışız konuyu çok şükür...

• O python'un gücü (anaconda spyder splash screen)

• Yine Allah’a veya bir yaratıcıya bağladık 👏🏻

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaciRomantik

Yine Allaha bağlamışız konuyu çok şükür...
    İnkar edilemeyecek gerçekler...
  • Birileri örümcek ağının nasıl oluştuğunu ve kimyasal bileşimini araştırıyor. Belki çok uzun sürmeyecek tıpta ve birçok alanda kullanım alanı bulacak. Birileri de anlayamadığı herşeyi hemen Allah'a bağlıyor. Maalesef onlar başaracak biz de büyük maliyetlerle bu teknolojiden yararlanmak zorunda kalacağız. İran bile evrimin bulgularından yararlanarak genetik biliminde büyük mesafeler kaydetti. İşimiz zor.

• Ben şunu merak ediyorum;

Örümcek ağının çelikten sağlam olduğunu kim neye göre, neye dayanarak söylüyor. Elinle hafif dokunuyorsun dağılıp gidiyor. O boyuttaki canlılar içinse eğer bu, bizim için çelikten sağlam demek mantıklı mı anlamıyorum. Bilen varsa anlatsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 津波 -- 26 Kasım 2018; 17:5:33 >
  • Biraz diyalektik yapalım.

Bunu Allah hikmeti sayanlara soruyorum , ne olsaydı Allah hikmeti sayılmazdı ?

• Tanrı nın mucizelerinden biri daha...
  • HattiHitit kullanıcısına yanıt
    Allah'a bağlamak başka, Allah'a bağlayıp durmak başka. Hem inanmak hemde bilimde ilerlemek varken neden sadece bilimde ilerleyelim ? Ya da neden sadece Allah'a bağlayalım.

• Manhunt Three kullanıcısına yanıt
    Bilimde ilerlemenin inançla ne ilgisi var. Bir insan ister inanır ister inanmaz bu onun kişisel tercihidir. İnanan da, inanmayan da bilimsel bir uğraş içinde olabilir. Bu konuyu çok karmaşık bir konu ve bir mucize imiş gibi Allah"a bağlayanları eleştirdim. Doğada var olan herşey kusursuz değil ki. Kim bilir kaç örümcek türü değişen koşullara adaptasyon sağlayanarak yok oldu. Herşey kusursuz işleseydi hiçbir canlı türü yok olmazdı.

• İlgilenenlere bu güzel belgeseli izlemesini öneririm
    örümcek kısmı 42:00 - 51:16 arası

• quote:

Orijinalden alıntı: 津波

Ben şunu merak ediyorum;

Örümcek ağının çelikten sağlam olduğunu kim neye göre, neye dayanarak söylüyor. Elinle hafif dokunuyorsun dağılıp gidiyor. O boyuttaki canlılar içinse eğer bu, bizim için çelikten sağlam demek mantıklı mı anlamıyorum. Bilen varsa anlatsın.
    aynı kalınlığa getirip esnemesine, kopma eşiğine bakıyorlardır
  • WB kullanıcısına yanıt
    quote:

neden bu kadar kompleks bir ozellik gelistirmis olsun? Daha basit bir malzeme de isini gorebilirdi..

Daha zayıf olsaydı belkide örümceklerin fırlattığı ağ tuzaklı yuvasını, kendisini ve avını taşıyabilecek kadar güçlü olmayacaktı.

25 metre uzağa ağ fırlatabilen örümcek

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.