Şimdi Ara

Yerli üretim zırhlı askeri araç Pusat 2019'da TSK envanterine girecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
2.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Türkiye'nin ilk yerli traktör üreticisi olan, aynı zamanda son yıllarda savunma sanayi alanında başarılı çalışmalara imza atan TÜMOSAN, yerli üretim zırhlı askeri aracı Pusat'ı bu yıl 17.si düzenlenen MÜSIAD EXPO'da görücüye çıkarttı. Fuarın en çok dikkat isimlerinden Pusat'ın tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilmiş olması pek çok ziyaretçinin takdirini ve beğenisini topladı.

Ayrıca Bkz.Türkiye'nin ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı görücüye çıktı
    TÜMOSAN Proje Yönetim Müdür Vekili Volkan Gün, basın mensuplarına yaptığı açıklamada aracın Türk savunma sanayinin ilk özgün ve herhangi bir lisans kısıtlaması olmaksızın hizmet verecek bağımsız, yerli ve milli bir savunma sanayi ürünü olacağını belirtti. Gün, Pusat'ın 2019'da tüm testleri tamamlamış durumda olacağını ve savunma sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden donatılmış haliyle hazır TSK envanterine girmeye hazır hale geleceğini açıkladı.

Volkan Gün, Pusat’ın motor, transmisyon ve güç aktarma organlarının fuarda sergilemelerindeki amaçlarını da açıkladı. Gün, “Buradaki amacınız özellikle alt sistem ve güç grubunu sergilemek. Çünkü TÜMOSAN bu anlamda Türkiye’de yerli motor, transmisyon ve aktarma organları üretimi yapan tek firma. Bu kabiliyetimizi sergilemek adına fuara Pusat aracının yürür platformu ile katıldık” açıklamalarında bulundu. 

8 silindirli motor projesi için de sona yaklaşılıyor

Şirketin güç ve aktarma organları alanındaki geldiği seviyeden de bahseden Gün, 8 silindirli motor projelerinde detay tasarım aşamasına gelindiğini açıkladı. Fuarda 360 beygir, 4 silindirli dizel motorun sergilendiğini ifade eden Gün, “6 silindirli 450 ve 500 beygir üzeri motorların kullanımı için bir savunma sanayi firması ile görüşme halinde olunduğunu ekledi. 8 silindirli motor tasarımında da detay tasarım ve prototipleme aşamasına geldik. Tasarım sürecinin %60’lık kısmı tamamlandı. TÜMOSAN 1976 yılından bu yana kabiliyetini askeri araçlara da yansıtıyor” diye konuştu.

• Ejder yalçın daha şekil şukul bro.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TSK envanterine gireceği yönünde bir emare yok. TSK sözleşme imzalamadı. Kullanıma hazır hale gelecek sadece. Zaten Cobra, Cobra II, Ejder Yalçın envanterde şimdi de Katmerciler Hızır ve BMC Vuran giriyor. Bu da envantere girsin iyice çorba olsun. Bunun lojistiği var bakımı var uğraş dur. TÜMOSAN geliştirdiği alt sistemleri diğer firmalara satarsa daha çok ekmek yer. Bizde yeterli araç üreticisi var, artık alt sistem üreticisi lazım. Otokar'ın ve Nurol'un yeterli siparişleri var TÜMOSAN'ı besler. Zaten ürettikleri motoru FNSS kullanacak.

• Hoşaf yazanlar nerede?

Neyse.

İtfaiye hortumu mevzusu.

• quote:

Orijinalden alıntı: İstiklalFMK

TSK envanterine gireceği yönünde bir emare yok. TSK sözleşme imzalamadı. Kullanıma hazır hale gelecek sadece. Zaten Cobra, Cobra II, Ejder Yalçın envanterde şimdi de Katmerciler Hızır ve BMC Vuran giriyor. Bu da envantere girsin iyice çorba olsun. Bunun lojistiği var bakımı var uğraş dur. TÜMOSAN geliştirdiği alt sistemleri diğer firmalara satarsa daha çok ekmek yer. Bizde yeterli araç üreticisi var, artık alt sistem üreticisi lazım. Otokar'ın ve Nurol'un yeterli siparişleri var TÜMOSAN'ı besler. Zaten ürettikleri motoru FNSS kullanacak.
    envantere girmeyecek de ne olacak? Biri devletin şirketi diğeri ordusu.Böyle bir şey şimdiye kadar olmuş mu?
  • Araç yapacaklarına motor ve aktarım organlarında gelişmelerine daha çok kaynak ayırsalar daha iyi olurdu. Zaten araç üreten çok firma var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mounted kule israil , moto sanirim GM, sase GM, bir cok urun amerikan mali.

neyse ... sonra dolar yukselince "neden pahalenoyor yahu, domatus patatus Turkiyede yetosmeyor mu"... evet istemeyuzcuyuk... her koydugun parca abd mali ve dolar ...

en son yerli dediginiz amerikan bombalarinin kitlerini amerika satmayi kesti diye atarlaniyorduk...
  • bluedevil866 B kullanıcısına yanıt
    Kule işi kolay Aselsan'dan ukss alırlar. Önemli olan kuledeki kameranın alt sistemlerini ülke içinde üretmek.

Motor Tümosan'ın kendi çalışması kimden destek aldıklarını bilmiyorum bence çok önemli değil

Eskiden motor parası tamamen yurtdışına çıkardı şimdi yarısı Tümosan'a girse iyi olur.

Şanzıman da keza Tümosan

Süspansiyon ara transfer kutusu da Tümosan.

Buradan sonra otobüs, minibüs kamyon, marine motorları, iş makineleri, jeneratör, tarım makinaları gibi envai çeşite saldırmaları gerekir.

Şaseleri de yerli diye hatırlıyorum bu sorunu çözebilmek için bir tane Pick Up ve jip üreticisi şart bu ülkeye.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tümosan ın motor, şanzıman ve aktarma organları işine girmesi gerçekten iyi oldu. Bu alanda çok büyük bir eksiklik vardı ülkemizde.

• javaprof kullanıcısına yanıt
    Şimdiye kadar çeşitli projelerde oldu. Bunda da olabilir. Resmi olarak imzalanmış sözleşme yok ortada. İmzalanırsa alım olur. Ki belirttim bu alanda araç çeşitliliği normalin çok üstünde. TÜMOSAN'ın alt sistem tedariğine odaklanması gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: javaprof

envantere girmeyecek de ne olacak? Biri devletin şirketi diğeri ordusu.Böyle bir şey şimdiye kadar olmuş mu?

Alıntıları Göster
    Büyük ihtimal Azerbaycan, Malezya gidi ülkelere satarlar.
  • Yerli ve milli lafı geçti mi o işte bir hilekarlık seziyorum bu araç ne yerli ne milli.
  • onubiraz modifiye yapıp sivile neden satmıyorsun? al sana yerli... mesela.. hummer gibi bişi..

• Yerli ve milli diyorlar ama rulmanları türk malımı değilse olmaz

• en yakışıklısı zpt "ejder yalçın". Nurol'un yeni çıkardığı yörükte çok iyi. Kobra 2 çıkmıştı noldu envanterde yok galiba?

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Yerli ve milli lafı geçti mi o işte bir hilekarlık seziyorum bu araç ne yerli ne milli.
    Yerli ve milli lafı geçen her projeyi itibarsızlaştırmak için kılıf bulup kötüleleyenlerde büyük bir hilekarlık görüyorum. Bu düşünce ne yerli ne milli!

iphone Türkiye'nin olsa, bu zihniyet, telefonun şu parcası işlemcisi falan filan kısmı yerli ve milli değil deyip eleştirirdi. "iPhone ne yerli ne milli" sloganını atar dururdu.

Bu zihniyetin bu tezime karşı savunması şu şekilde olacaktır. İkisi aynı şey mi? Bir aracın en önemli parçaları yerli olmasa o araç yerli olmaz. Bir telefon için işlemciden daha önemli parça mı olur desen ona da bir kılıf bulur yine savunmaya geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 24 Kasım 2018; 23:41:32 >
  • Forumun %85'i, bunu beğendi!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

Yerli ve milli lafı geçen her projeyi itibarsızlaştırmak için kılıf bulup kötüleleyenlerde büyük bir hilekarlık görüyorum. Bu düşünce ne yerli ne milli!

iphone Türkiye'nin olsa, bu zihniyet, telefonun şu parcası işlemcisi falan filan kısmı yerli ve milli değil deyip eleştirirdi. "iPhone ne yerli ne milli" sloganını atar dururdu.

Bu zihniyetin bu tezime karşı savunması şu şekilde olacaktır. İkisi aynı şey mi? Bir aracın en önemli parçaları yerli olmasa o araç yerli olmaz. Bir telefon için işlemciden daha önemli parça mı olur desen ona da bir kılıf bulur yine savunmaya geçer.

Alıntıları Göster
    akpli gibisin.

• quote:

akpli gibisin.

Alıntıları Göster
    Bu mantığa göre, bugün iktidarda Chp olsaydı, projeyi savundum diye "chpli gibisin" diye mesaj yazacaktın, dimi yaa!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 24 Kasım 2018; 23:48:51 >
  • quote:

akpli gibisin.

Alıntıları Göster
    Türkiye de savunma sanayi için motor veya bir araç üretilirse ve buna sevinirsek direk akp li oluyoruz yani? Allah Allah
    Hiç bir şey yapılmasın mı yani ne demek istiyorsunuz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.