Şimdi Ara

Anakart, işlemci ve ekran kartı fiyatları artacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
2.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekran kartı fiyatlarını adeta uçuran ve karaborsaya düşüren kripto para madenciliği furyasının sona ermesi en çok oyuncuları sevindirdi. Bir süredir özellikle ekran kartı fiyatları normal seviyelere gerilemiş durumda. Ne var ki sevinçleri kursaklarında kalacak.

Her segmentte sıkıntılar başladı

Yılın başlarında kripto madenciliğin adeta patlama yapması ile pek çok segmentte önemli yatırımlar gördük. Standart ekran kartlarının yanında ekran çıkışı olmayan ekran kartları, 19 ekran kartına kadar destek sunan anakartlar birer birer piyasaya çıkmaya başladı.

Sonbahar aylarına kadar satışlar iyi gitti ve üreticiler furyanın devam edeceğini düşünerek üretimi artırdı. Ne var ki yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratan kripto para dünyasındaki ani düşüş üretici tarafında daha büyük zarara neden oldu.

Ayrıca Bkz.Asus’tan iş istasyonu kıvamında RTX 2080 ekran kartlı oyuncu bilgisayarı

Nvidia ve anakart üreticilerinin madencilik için ürettiği yongaların satılamadığı ve elde kaldığı ifade ediliyor. Nvidia örneğinde olduğu gibi fiyatlar ve satışlar düştüğü için mali tablolarda da hayal kırıklığı oluştu.

Asus ve Gigabyte gibi üreticiler de oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Elde kalan anakartları satmanın yolları aranırken gelecek yılın ortalarına kadar karı dengeleyebilmek için fiyatlarda artış olacağı ifade ediliyor. Nvidia da aynı şekilde ekran kartlarında fiyat artışı planlıyor.

Intel tarafına geçersek 14nm konusunda yaşanan üretim sıkıntıları çözülebilmiş değil ve 2019 ortalarına kadar stok sıkıntısı olacağı ifade ediliyor. Intel de aynı şekilde fiyatları arttırmak niyetinde.

Genel tabloya baktığımızda rüzgarların AMD tarafına doğru esmeye başladığını görüyoruz. Hem işlemci hem de grafik tarafında büyük bir hareket alanı bulacak firmanın hamleleri hayati önem arz ediyor.

• Ekran kartlarını anlayamıyorum. Çok satılıyor bulunamadığı için fiyat arttırıyorlar. Az satılıyor maliyeti çıkarmak için fiyat arttırıyorlar.

Bu fiyatlar ne zaman düşüyor?

• Ulan kripto para ortaya çıkar ekran kartı fiyatları yükselir, kripto paralar değer kaybeder gene fiyatlar yükselir. Ne lanet bir şey mi bu kripto paralar, tamamen yok olması ve unutulması dileğiyle.

• hiç sanmam elindeki stoklar kaldıysa piyasaya sürüp güzel indirmlerle stoğu temizler

• Benim bildiğim mal elde kalırsa fiyatı düşer, bunlar çıkacak diyor. Nasıl iş anlamadım.

• Bir önceki haberde nvidia yüksek fiyatlar yüzünden satışları beklenen gibi olmadı yazıyor, burdada fiyat yükseltcek. Beynim yandı :S

• Madencilere özel üretilen donanımlarsa (örneğin bir sürü ekran kartı takılabilen anakart) genel tüketiciye uymayacağı için ellerinde kalabilir ama diğer donanımlarda özel üretim olduğunu sanmıyorum. Biraz fırsatçılık, bahane de çok komik olmuş. Önümüzdeki Cuma'ya kadar artmasın fiyatlar da orta düzey bir laptopu rahatlıkla alalım

• Türkiye'yi ilgilendirmiyor zira zaten alamıyoruz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tylolhot06 kullanıcısına yanıt
    Satılmayan malların zararını satılan mallara yapacakları zamla kapatmaya çalısacaklar benim anladığım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • o kadar stok var evet rtx lerde fiyat zammı olacaktır ama depolar ağzına kadar gtx 1060 ile dolu durumda.gtx 1060 ları çöpe dökmeyeceklerine göre 800 900 tl den piyasada 1060 görmemiz lazım.Birde Ram ler depolar ağzına kadar dolu.Bence ddr4 ram üretimi duracak ddr5 e dönecekler.Kısaca orta segment oyuncular icin indirim üst segmentte ise zam var.İntele gelince ondaki sorun üretim sorunu amd ryzen 5 2600 le devam.

• Hadi ordan! Madencilik tavan yaptığında fiyatlar satılıyor stok kalmıyor diye uçmuştu, şimdi de elde kaldı diye mi uçuyor? Adam silkelemek bunların dertleri. Aklı olan elindekiyle yetinir bu dönemde.

• Kripto Paralarda bitti artık, Şimdi hangi bahane lazım fiyatları yükseltmek için? Hemen üretimi azaltmalıyız.

• O zaman konsola devam

• Satamayınca mecbur düşürecekler...

• Bastır AMD! Bu fırsat ele bitmez geçer.

• kripto para işi quantum bilgisayarlar devreye girince zaten etrafta istemediğiniz kadar ucuza 2. el üst seviye ekran kartı piyasasına dönecektir. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

kripto para işi quantum bilgisayarlar devreye girince zaten etrafta istemediğiniz kadar ucuza 2. el üst seviye ekran kartı piyasasına dönecektir. :)
    O zaman fabrikanın sel alma vakti gelmiş demektir.
  • İktisadın temel prensiplerine aykırı. Daha kötü bir sonuç elde ederler.

• sonuç olarak hiçbir şekilde ucuz donanım sahibi olamıyacağız

• Artırın, zaten alamıyordukm

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.