Şimdi Ara

AMD Ryzen 7 3700U APU sızdırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Zen mimarisini temel alan ilk APU’larını geçen yılın sonları ve bu yılın başlarında piyasaya süren AMD’nin sonraki nesil APU modelleri merakla bekleniyor. Ryzen 3 serisine dahil olacak yeni serinin ilk modeli sızdırıldı.

Daha iyi performans

Bilindiği üzere Ryzen APU’ları masaüstü versiyonlara göre bir nesil geriden geliyor. Yani hali hazırda 12nm sürecindeki Ryzen 2 işlemciler piyasaya çıkmış iken APU tarafında ilk nesil 14nm Zen mimarisi mevcut.

Bu bakımdan Ryzen 3 işlemciler 7nm sürecinde Zen 2 mimarisini temel alırken yıl sonuna doğru piyasada olması beklenen yeni nesil Ryzen APU’larında 12nm Zen+ mimarisi kullanılacak.

Ayrıca Bkz.Intel işlemci üretim sıkıntısı yaz aylarına kadar devam edecek

ZM370SC4T4MFG_38/22_Y kod adıyla sızdırılan Ryzen 7 3700U APU modeli 4 çekirdekli ve 8 izlek birimli. Taban hız 2.2GHz iken turbo ile 3.8GHz seviyesine kadar çıkabiliyor. Grafik tarafında ise testlerde Picasso olarak tanımlanan bir Vega 10 birimi mevcut.

Yeni nesil APU’ların Zen tabanlı olanlara göre yüzde 10-15 civarında bir performans artışı göstereceği tahmin ediliyor. Grafik birimi ise önceki nesil ile benzer özellikler taşıdığı için büyük bir fark beklenmiyor.

Bazı kaynaklar yeni APU’ların 7nm üretim sürecini temel alacağını iddia etse de bunun gerçekleşmesi bile en erken gelecek yıl sonlarını bulacaktır zira henüz Zen 2 işlemciler sadece sunucu tarafında yer alıyor ve Vega 20 mimarisi de oyunculara sunulmayacak. En erken Navi mimarisi ile birlikte bu gerçekleşebilir.

• Artık mobile de ryzen işlemciler gelsin. Bıktık Intel'in önümüze sürdüğü zayıf işlemcilerden ve onların zayıf igpularından. Vega 10 en azından 720p'de iş görür.

• Beyler ryzen 2700x'in devamı mı bu işlemciler ?

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

Beyler ryzen 2700x'in devamı mı bu işlemciler ?
    hayir. cpu+ekran karti olan Apu serisi
  • ryzen apu lu güçlü işlemciler gelsin ilk işim intel nvidia çöpü pc mi satıp amd almak olacak. İntel'in i3 e çeviren güncellemeleri nvidia nın saçma sürücüleri experience yazılımı hele ki bezdirdi artık. Amd sistem dizdim 0 sıkıntı, sıra laptop ta. Yanlış anlaşılmasın pc eski değil, gtx1000 + intel 7000 serisi hq işlemci var. Parayla rezil oluyoruz iyimi.

• quote:

Orijinalden alıntı: MDV

hayir. cpu+ekran karti olan Apu serisi

Alıntıları Göster
    Teşekkur ederım hocam. Peki 2700x'in devamı yenisi serisi ne zaman piyasaya cıkacak ?
  • ekrem71 E kullanıcısına yanıt
    Mobile seri mi bu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • gerçekten AMD'nın 1 yıl geriden gelmesi çok saçma :( Zen 2 kullanmak varken Zen + nedir yahu. ben son kez masaüstü bilgisayar toplayacam oda Zen 2 olacak. ileride AMD'nin en gelişmiş Zen mimarili APU serisi gaming serisi laptop alırım o zamana kadar GPU'su belki gelişir yada batar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirDost9999 -- 8 Aralık 2018; 13:50:49 >
  • haberde bir yanlışlık olmalı, Ryzen-U serisi mobil platformlar içindir, haberde desktop olarak belirtilmiş

hali hazırda bulunan 2400g bile bu işlemciden daha iyi duruyor zaten..
  • F.@.T.İ.H kullanıcısına yanıt
    Daha piyasada olmadığı için yanlış sekmede gözükmüş olabilir. u serisi mobile serisi normalde Ryzen'de de Intel'de de

• mobil işlemcide intel grafikte amd tartışmasız en iyisi ama şuan ryzen 3 bize sürpriz yapabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • APU'lar nm olarak bir nesil geriden geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luke Neil -- 25 Ocak 2020; 1:20:4 >
  • ekran kartını değiştirince ne oluyor !?
    3d animasyon dataları 15 fps ye odaklı
    geride kalanı slow-motion efekli görüntüleri
    120 fps de görsen ne olacak ki !?

apu sistemlerde işlemci + gpu altın kaplama soket yuvaları olduğu için memletimin parası çöpe gitmiyor

ama takılabilir grafik kartlarında zaman içinde oluşan ısı çatlakları yüzünden
    her yıl binlerce oyuncu binlerce $ parası 3 yıl içinde çöp kutusun gidiyor.

sırf milli sermaye azalmasın en azından 2. el piyasası olsun diye ve 2. el alan bile uzun yıllar işini görmesi için APU mimarisi çok önemli

gpu anlamıyla ps4 1152: 72: 32 ref :https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_4_technical_specifications&prev=search

kullandığı ortadayken düz olsun yuvarlak olsun 1080p için sitem bu

aynı şekilde ps4 pro 4K içinde 2304: 144: 64 bunu kullanmışken

amd nin 640 stream processors kullanması resmen sakatlatılmış bir sistem gibi ortada ! 640 stream processors daha önceki apu'lara göre evet çıtayı bir tık yukarı çıkartıyor. ama tam anlamıyla zamanını ve zamanının ruhunu yakalayamamış bir sistem gibi ortada durduğu ortada !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 19 Kasım 2018; 8:42:9 >

• 15fps olayını biraz acar mısın ilk defa duydum. Öğrenmek istiyorum. Ben animasyonların alınan fps ye göre oluşturulduğunu düşünüyordum. Mesela 1 saniyede 60 farklı frame oluşturup tamamladığı hareket 144 fpsde 0.4kusur saniyede değil gene 1 saniyede tamamlanması lazım. Yani 1 saniyede 144 farklı frame üretiyor olması lazım. Yanlış mı düşünüyorum beni bi aydınlatın ahali.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • U serisi dizüstü apularını biraz zorlayınca frekanstan kısıyor istediğin performansı alamıyorsun. Bize 35w tdp li dizüstü Apu lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrekaya413

15fps olayını biraz acar mısın ilk defa duydum. Öğrenmek istiyorum. Ben animasyonların alınan fps ye göre oluşturulduğunu düşünüyordum. Mesela 1 saniyede 60 farklı frame oluşturup tamamladığı hareket 144 fpsde 0.4kusur saniyede değil gene 1 saniyede tamamlanması lazım. Yani 1 saniyede 144 farklı frame üretiyor olması lazım. Yanlış mı düşünüyorum beni bi aydınlatın ahali.
    basitin basiti anlamıyla şöyle özetleyeyim !

8-bit NES'te mario oynuyorsunuz !
    PAL sistem 50 hz veriyor !
    ama oyunda saniyede 50 kare yok !
    ama ekran 50 hz olduğu için insan gözü ekranı titriyor şeklinde görüyor ve bu gözü yorabiliyor !
    ekran tazeleme oranı ile ekrana bağlanan görüntü aynı değildir.

3d oyunlara gelirsek
    oyun içinde animasyonlar 60 fps değildir.

q3a zamanında 120 fps ekranla tanıtılmıştı
    ama oyunun açık kaynak kodunu inceleyenler bilirler ki !
    karakter animasyonları 15 fps dir. aradaki boşlukları
    sinemalarda perdeleme için kullanılan

slow-motion hareket izi tekniği ile çözülür
    zaten 15 fps animasyonu 60 fps ye çıkarman 4 kat işlem yükü ortaya çıkarır.

he burada 120 fps animasyonlar var mı var ama 120 fps animasyon sistem gereksinimleri
    100 $ lık ekran kartı yerine 1000 $ lık ekran kartı almanızı sağlar !

bu yüzden bazı oyunlar bazı makinelerde harbi harbi kasar
    özetle bu bir piyasa pazarlamasıdır.

bu arada genele konuşuyorum ;
    120 fps oyun görsen ne olacak
    matrix filmindeki gibi oyunlarda kurşunlardan kaçacağımızı falan mı sanıyor insanlar !?

benim evdeki plazma tv 800 hz !? ama izlediğim yayın 24 fps !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 19 Kasım 2018; 9:50:51 >

• Yaaaa ekran kartlarında 7nm kartlar bile gözükmüşken, yeni çıkacak olan RyZen APU'larda 12nm+ kullanılması bana saçma geliyor. 7nm nereee, 12nm nere. Amma geriden geliyor. Hiç olmazsa 10nm falan olmalıydı...

• senin dediğin daha çok video efekti gibi geldi bana ve ya sadece 2boyutlu oyunlarda kullanılıyordur. 3d oyunlarda iskelet animasyonu kullanılıyor diye biliyorum. iskelet animasyonu sayesinde frame üretebiliyorsun. yani şöyle göstereyim link bu videoda "float dt = (1.0f / 60.0f );" kısmında olayı görebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrekaya413

senin dediğin daha çok video efekti gibi geldi bana ve ya sadece 2boyutlu oyunlarda kullanılıyordur. 3d oyunlarda iskelet animasyonu kullanılıyor diye biliyorum. iskelet animasyonu sayesinde frame üretebiliyorsun. yani şöyle göstereyim link bu videoda "float dt = (1.0f / 60.0f );" kısmında olayı görebilirsin.
    animasyon sanat stüdyolarında 3d izleme sensörleriyle yapılıyor !
    pc ve diğer konsollarda 15 fps baz alınıyor ! 60 olsa ne fark eder

ana konu işlemci yanında gelen işlemci soketine ek gpu olayı
    donanım olarak altın kaplama soketler içerdiği için
    düşük kalite leyimlerde oluşan ısı çatlakları bundan ortaya çıkmaz
    özetle konu bu ! yinede 640 işlemci yerine 1000 tane olsaydı güzel olurdu !

• nasıl fark etmiyor ? bak şöyle anlatim bir tane küp olsun ekranda o küp 1 saniye içinde 100,100,100 konumundan sadece X hareketi yapsın ve 200,100,100 konumuna gelsin. bu 1 saniye içinde X degeri = 100 den 200 e gelmiş oldu. 200-100=100 birim hareket etti diyelim. eğer bilgisayarın 60fps gösterebiliyorsa 100/60 = 1.667 ilerleme yapıcak pürüzsüz ilerliyor kabul edelim. iyi bir değer 1.667. Amma bilgisayarımız 15 fps veriyor diyelim bu sefer 100/15 = 6.667 ile baya atlaya atlaya gidicek ve farkedicez. tabi monitör hz alınan fpsden fazla ya da eşit olmalı bizim farketmemiz için ve ne kadarını fark edebiliriz o da bir etken şahsen ben 60fpsden sonrasını pek anlayamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrekaya413 -- 20 Kasım 2018; 17:9:45 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.