Şimdi Ara

Petrol fiyatları 2020’li yıllarda zirve yapabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz Ekim ayında yayınladığı küresel ısınma raporu ve alınması gereken önlemlere ilişkin raporuna karşın, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) yeni yayınladığı “Dünya Enerji Görünümü 2018” raporunda, 2020’li yıllarda petrol talebinin rekor düzeyde artacağı ve yeni üretim sahaları açılmaması halinde fiyatların zirve yapacağı belirtiliyor.

Raporda ayrıca, artan enerji ihtiyacı nedeniyle günümüzde karbon dioksit salınımlarını azaltmaya çalışan ülkelerin bile politikalarında değişikliğe gideceğini, bu nedenle 2040 yılına kadar salınımların artacağı kaydedilmiş. Salınımlarda en büyük artışın, enerji ihtiyacının iki katına çıkacağı Hindistan’da olacağı düşünülüyor. Talep artışı küçük değerlerde kalacak olsa da Çin en yüksek oranda petrolü kullanmaya devam edecek.

Rapor, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin de gerçekleştirilemeyeceğini öngörüyor. 2030 yılında hala 650 milyon insanın elektriğe erişimi olmazken, 2 milyar insan katı yakıtlarla yemek pişiriyor olacak, çok kişi de hava kirliliğinden hayatını kaybetmeye devam edecek.

Ayrıca Bkz.Birleşmiş Milletler: İklim değişikliğinden korunmak için 12 yılımız kaldı

Küresel çapta internete bağlı cihaz ve nesnelerin sayısındaki ciddi artış elektrik ihtiyacını da büyük ölçüde arttıracak. Etkisinin ne kadar olacağı kestirilemese de raporda, bitcoin madenciliği ve elektrikli araçların da enerji ihtiyacına ciddi katkı yapabileceği kaydedilmiş.

Tüm bu veriler ışığında petrol talebinin giderek artacağı ve yeni üretim planları hayata geçirilmediği takdirde fiyatların 2020’li yıllarda zirve yapacağı öngörülmüş.

Raporda yenilenebilir enerji gelişmelerinin göz ardı edildiği yönündeki eleştirilere cevap veren IEA, raporun amacının mevcut ve öngörülen politikaların bizi nereye götüreceğini göstermek ve böylece hükümetlerin gerekli önlemleri almasını sağlamak olduğunu belirtmiş.

• Dünya nüfusunun azalması gerekiyor.

• 2021 de benzin 10 tl desene

• Dünya nüfusunun 2050 ye kadar 9 milyar civarına kadar artması ve bu tarihten sonra da azalması bekleniyor.

Türkiye de ise nüfusun aynı dönemde 90 milyona çıkması bekleniyordu (Suriyelilerden önce).

Dolayısı ile nüfusa dayalı enerji tüketimi zaten azalacak. Ama bir yandan organik enerji kaynakları da giderek sınırlarına yaklaşıyor bu da maliyetleri arttırıyor tabi.
  • Beni ilgilendirmiyor. Ben hep 50 liralık alıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arabam yok :D

• _GRKM_ kullanıcısına yanıt
    2018 ağustosta bu rakamı gördük zaten ÖTV indirimi olduğu için fiyat pompaya yansımadı. Bizim gibi ülkelerde döviz artışı fiyatlarda daha etkili.

• beni çok ilgilendirmiyor. Bisiklet forever. (sadece ulaşım ksımı).

• 2019 da zirveyi 3 e katlarız gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hep 50 liralık aldığım için sorun yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • En kötü senaryoyu düşünerek şunu söylüyorum o zamana kadar %100 yerli milli bir o kadar elektrikli arabayı yapmış oluruz. Güneş panellerinden rüzgar enerjisinden geçilmez olur Türkiye. özetle bu haber bizi pek ilgilendirmiyor. 2023 te Uzayın hakimi biziz gençler müsterih olun.

• Omisis046 kullanıcısına yanıt
    Ben yazacaktım.

• Sonumuz yakın desene

• desenize diğer dünya ülkelerine göre daha şimdiden 2020 li yılları yaşıyoruz.

• Sıkıntı yok Türkiye'de hep zirve.. Dünyanın en pahalı petrolü bizde..

• İspanyol gribi tarzı bir şey çıkartacaklar,büyük devletler,büyük şirketler aracılığıyla.ortadoğu ve afrikadaki nüfusun çoğu yok olacak.Hem de çok yakın bi zamanda.

• araç sahiplerinin gözünün dalıp gittiği haber

• Bu gidişle Elektrikli araçlar daha hızlı yaygılaşacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.