Şimdi Ara

Özel tasarım RX 590 modelleri 1680 MHz’e kadar tırmanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ABD’li yarı iletken üreticisi AMD’nin ekran kartı kanadında orta segmenti hedefleyeceği Polaris 30 GPU’lu çözümü RX 590’ı tanıtmasına oldukça az bir zaman kaldı. Haliyle de modele dair detaylar iyice netleşmiş durumda. Son gelen haberlerde ise özel tasarım 2 RX 590’ın eriştiği boost frekanslara yer verildi.

Öncelikle RX 590’ın teknik detaylarına hızlıca bir göz atalım dilerseniz. 12 nm sürecinden geçen Polaris 30 GPU’sunun yer alacağı RX 590 aslına bakarsak RX 580 ile aynı detaylara sahip ancak rafine edilmiş mimarisi ve ulaştığı yüksek frekanslarla halefine göre daha iyi bir seçenek olacağı gerçek.

2304 adet işlem biriminin yer aldığı yongada 144 doku ünitesi ve 32 ROP birimi yer almakta. VRAM tarafında ise 8 GB kapasiteli GDDR5 tip bellekler 256 bit bellek veri yolu desteğine sahip ve 800 Mhz’lik frekansta görev yapacak.

3. parti iş ortaklarının elinden çıkan özelleştirilmiş modellerde alışılmış olduğu üzere fabrika çıkışı hız aşırtma mevcut olacak ki açığa çıkan çözümlerden PowerColor imzasını taşıyan Radeon RX 590 Red Devil 1576 MHz taban ve 1645 MHz tepe frekanslarda görev yapacak.

1680 MHz'de 7350 puan  

XFX’in çözümü Radeon RX 590 Fatboy ise 1580 Mhz’den 1680 Mhz’e tırmanabiliyor. XFX’in modelinin adından da anlaşılacağı üzere soğutma bloğunun biraz daha kalın olduğu göze çarpıyor, kart 2.2 slot gibi bir alan işgal edecek.

3DMark Firestrike Extreme’de 7350 puan elde eden model bu rakama göre GTX 1060 6 GB’ın önünde. Hatta RX 590 bu haliyle AMD’nin daha bir kaç yıl önce tepe modeli olan R9 Fury X’inden bile hızlı konumda. Fiyatlar henüz netlik kazanmış değil ancak 250-300 dolar arası bir rakamdan söz edilmekte. Sizleri gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz.

• GTX 1060 6 GB’ın önünde. demişsiniz ama zaten bir çok bench te rx 580 gtx 1060 ın önünde. Bir tek ilk çıktığı bir kaç ay hafif gerideydi. Sonra driverlar ile aslında ciddi önüne geçti. Hatta artık 1060 lar rx570 ler ile kıyaslanıyor çoğu yerde. Çoğu site nvidia'nın hediye, sponsorlukları etkisi altında. Siz gerçek kullanıcıların bench skorlarına, fps skorlarına bakın. Bizim Türkiye'deki doktorların ilaç firmaları tarafından bolca hediyelere, bedava lüks otellere seyahatler ettirilmesi ve sonrasında o doktorların dillerinden o firmaların düşmemesi gibi, çoğu sitede gelen hediyelerden sonra nvidia ya ve intele ekstra torpil geçer, bunu herkes bilir. Hatta toms hardware bile ilk ryzenler çıktığında, intel tamamen gafil avlanmışken çok büyük rezalete adım atıp hiç bir kategorideki işlemci tavsiyesinde amd lafını geçirmemişti. 10 senelik intel işlemcisini dahi koymuştu :D sözde ryzendan iyi hesabı. Bir anda bir ton mesajlara boğulunca ve takipçi kaybedince, 180 geri basmak zorunda kalmışlardı.

4gb lık rx 580, 3gb lık 1060 tan wreckfest, Tom Clancy's Rainbow Six, Far Cry 5, Warhammer Vermintide 2, dirt 4, hitman vs. bir çok oyunda daha iyi performans veriyor.

Bana gerçekçi olun. Deyin ki rx 570 ya da 580 zaten daha iyi ama enerji tüketiminde biri 250 yakarken diğeri 300 yakıyor. Orası doğru. Ama hala bu devirde Rx 590 1060 ı geçiyomuuuş, saçma oluyo, Rx 570 bile geçiyorken.
  • bugün bir kedi gördüm ağaca tırmanmıştı ::)

• 250 dolardan verirlerse hoş olabilir hafif de 1070 e yaklaşsa şöyle F/P olarak gider

• AMD, çekirdek başına performansı GPU tarafında da arttırmak niyetinde. Ryzene benzer bir atlama gelebilir. Sıkı tututun, uçabilirsiniz.

• Rx580 de 1060 ile kafa kafaya değil miydi zaten. Burada belirleyici olan 1- fiyat 2-tdp olacak. Şu bahsettikleri performansı makul bir fiyata 120-150 TDP bandında verebilseler keşke.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Y-ZiyA -- 11 Kasım 2018; 22:16:53 >
  • GPU tarafında 580'e göre yaklaşık %18'lik bir hız artışı var. Memory'de ise habere göre hızı 580 ile aynı kalmış. Böyle olursa totalde 10-15 arasında bir performans artışı görünüyor. Yani 480'den 580'e geçişteki kazanç %10 seviyesindeydi. 590'da benzer bir kazanç söz konusu. Ama ben memory tarafında daha çok gelişim bekliyordum. GDDR5X gibi.

• 1455 MHz çekirdek hızında çalışan GTX 980'im halihazırda 7150 civarında Graphic Score alıyor Fire Strike Extreme'de.

Yıllar sonra RX 580'in daha olgunlaşmış hali artan saat hızlarıyla birlikte anca 7350 puan mı alabiliyor? İstemsizce güldüm. Sakın buna iyi, süper, harika demeyin.
  • ne kadar ceyran tüketecek
  • Baholi kullanıcısına yanıt
    Sen zamanında GTX 980'i dolar bazında ne kadara aldın, bu kart kaç dolara satılacak?

• RX 480 = RX 580 (OC) = RX 590 (OC++)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fiyatı uygun gelirse direkt alacam bu kartı

• Amd şu grafik kartı bölümünü sat da işlemcilerine yoğunlaş tamamen.

Böyle iki arada bir derede insanlar eli şeyinde yani cebinde bekliyor.

Yapma etme.
  • GTX 1060 6 GB’ın önünde. demişsiniz ama zaten bir çok bench te rx 580 gtx 1060 ın önünde. Bir tek ilk çıktığı bir kaç ay hafif gerideydi. Sonra driverlar ile aslında ciddi önüne geçti. Hatta artık 1060 lar rx570 ler ile kıyaslanıyor çoğu yerde. Çoğu site nvidia'nın hediye, sponsorlukları etkisi altında. Siz gerçek kullanıcıların bench skorlarına, fps skorlarına bakın. Bizim Türkiye'deki doktorların ilaç firmaları tarafından bolca hediyelere, bedava lüks otellere seyahatler ettirilmesi ve sonrasında o doktorların dillerinden o firmaların düşmemesi gibi, çoğu sitede gelen hediyelerden sonra nvidia ya ve intele ekstra torpil geçer, bunu herkes bilir. Hatta toms hardware bile ilk ryzenler çıktığında, intel tamamen gafil avlanmışken çok büyük rezalete adım atıp hiç bir kategorideki işlemci tavsiyesinde amd lafını geçirmemişti. 10 senelik intel işlemcisini dahi koymuştu :D sözde ryzendan iyi hesabı. Bir anda bir ton mesajlara boğulunca ve takipçi kaybedince, 180 geri basmak zorunda kalmışlardı.

4gb lık rx 580, 3gb lık 1060 tan wreckfest, Tom Clancy's Rainbow Six, Far Cry 5, Warhammer Vermintide 2, dirt 4, hitman vs. bir çok oyunda daha iyi performans veriyor.

Bana gerçekçi olun. Deyin ki rx 570 ya da 580 zaten daha iyi ama enerji tüketiminde biri 250 yakarken diğeri 300 yakıyor. Orası doğru. Ama hala bu devirde Rx 590 1060 ı geçiyomuuuş, saçma oluyo, Rx 570 bile geçiyorken.

• 2,5 yıl sonra 12nmde 1700mhz'e anca çıkacak. Meh.

@berkayjan

Yalnız 980 sahibi adam 4 yıldır (hatta 4 yılı geçti) o performansa sahip. Uyandırmış olayım. Düşük güç tüketimi ve serin çalışan gpu ile bu performansa sahip olmak şuan 250 doları hakediyorsa, 4 yıl önce de 500 doları hakederdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 12 Kasım 2018; 9:47:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

Sen zamanında GTX 980'i dolar bazında ne kadara aldın, bu kart kaç dolara satılacak?
    3 hafta önce 1100 TL'ye aldım. Full kutu içeriğiyle, üzerinde jelatinleri bile duruyor. Sıfır gibi.
  • RX 580 8 GB 1550mhz çıkıyor zaten core voltajla

• Baholi kullanıcısına yanıt
    buna bakarsak bende 900 liraya gtx1070 aldım. hemde sıfır olarak.. Benim kart hepsinden f/p
  • hocam nerden nasıl temin ettiniz
  • gmyo31 G kullanıcısına yanıt
    Amazon Dan aldim hocam. Cok uygun fiyatliydi ve gonderdi ler ama baya bekleidm. Tabi sattik karti ama pişman oldum açikcasi. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kısmet hocam doların boyle olması can sıkıcı.sıfır gtx 1060 alınan fiyatlara gtx 1080 satılıyordu.bir bucuk senedir kartsız idare ediyorum bakalım ne olacak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.