Şimdi Ara

RX 590, RX 580’in yerini almaya geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

GCN sonrası ilk mimari olacak Navi mimarisi öncesi bu yıl orta segmenti Nvidia’ya kaptırmamakta kararlı olan AMD fiyatına kıyasla sunduğu performansıyla bütçe odaklı sistem kurrmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği Polaris mimarili kartlarını güncellemeye devam ediyor.

12 nm sürecinden geçecek 

Polaris 30 GPU’sunun yer alacağı RX 590 önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde gün yüzüne çıkacak. Performans kanadında Polaris 20’ye geçişte olduğu gibi büyük bir performans artışı yaşanmayacağı düşünülen Polaris 30’da benzer şekilde iyileştirilmiş güç tüketimi ve saat hızlarını göreceğiz.

14 nm’den 12 nm üretim sürecine geçiş yapılacak GPU’nin halefine kıyasla %1 ile %5 arasında daha hızlı olması bekleniyor. GPU’ya ev sahipliği yapacak kart RX 590 olacak ki model sızan testlere göre GTX 1060’ı geride bırakıyor, RX 580’in ise bir hayli önünde. Ek olarak RX 580’in senaryoya göre GTX 1060’ın önüne geçebildiğini de belirtelim.

Teknik detaylarda RX 580’e göre saat hızları dışında farklılığın beklenmediği RX 590’da GPU yine 2304 adet işlem birimine sahip olacak. Bellek tarafında ise 8 GB kapasiteli GDDR5 tip bellekler tercih edilecek.

14 nm üretim bandından geçecek yeni kart Nvidia’nın önümüzdeki aralık ayında lanse edeceği GTX 2060’ın çıkışına kadar orta segmentte AMD’nin elini güçlendirebilir ki GTX 2060’ın muhtemel fiyatını da düşündüğümüzde kırmızı takımın yüzü güleceğe benziyor.

• vega 64ü mü geçmiş ben mi yanlış görüyorum
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    O yanılmıyorsam Final Fantasy skorları. Oyun ağır gimpswork içerdiğinden Amd kartları saçma etkileniyorlar. Sıralamada vega 56'nın önde olması, muhtemel bir mhz farkından kaynaklı. Bula bula bu oyunu mu bulmuşlar benchmark için, insan hayret ediyor.
  • Şu anda bütün oyuncu kartları çöp konumunda, nedeni ise özelliklede mining olayının bitmesinden dolayı şu anda bir çok ithalatçı ve toptancı firma elindeki yüksek maliyetli (veya düşük maliyetli ve fırsatçılık yapıp piyasadaki temin zorluğu nedeni ile fahiş fiyata sattıklar kartlarda diyebiliriz) malı bir an önce satabilme ve stoğu eritme kaygısına düşmüş durumdalar, çünkü artık "rx 580 8 gb" bundan 3 ay önceki gibi 2500-2750 liraya satılamıyor, hatta garantili bir kaç aylık ikinci eller şu anda bile 1000 lira civarına kadar düştü, bu günlerde piyasada haddinden fazla kart bulunabilecek, bu özellikle oyuncu kesime çok yarayacak, kartsızlıkdan dolayı 1050 ye 1500 tl veren (vermek zorunda kalan)oyuncular artık rahatlıkla makul fiyata kart bulabilecek, durum bu haldeyken çıkan kartların bir önceki nesli zorlaması ve kendi sınıfına bariz fark atabilmesi gerekmektedir, aksı taktirde sadece kart çıkarmak için kart çıkarırsa kimse kusura bakmasın amma aylarca önceki piyasa yok ki rahatça satabilsin. şahsen ben Rx590 ı Rx580 e göre bariz bir performans farkı göstermezse almayı bırak satmam bile, çünkü 480-580 i daha rahat ve ucuza aynı performans yaklaşımı ile satabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polat333 -- 7 Kasım 2018; 23:33:11 >
  • Benim merak ettiğim TDP değerleri. Malum 580 bi hayli ısınan, AMD'nin kalorifer peteği namını devam ettiren bir kart. Aynı kafa devam etmeseler bari.

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Bende bunu soracaktım tam. Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu anda yeni oyunların çoğu 4-8 gb arası video belleği istediği için, eski 2 GB lık ekran kartımı ikinci el de satarak, fiyat-performans ürünü olan "AMD RX-570 8 GB" ekran kartını 1600 TL ye aldım. İndirimli fiyat olmasına rağmen bana pahalı geldi. Mecbur kalmasam almazdım. Neredeyse bir asgari ücret.
    RX-590 mı ? Yok, sizde kalsın, bir 4-5 sene daha ekran kartı almayı düşünmüyorum.
    Buna mukabil, RX 590' ın çıkmasının 570 ve 580 lerin fiyatını düşüreceğini zannediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Kasım 2018; 12:38:20 >
  • PS4 Pro fiyatına kart satıyor adamlar. Alın bir konsol ve iyi bir amoled tv kefinize bakın. Yok kartım eskidi yok ram yetmedi Yok soğutması.

• Ne kadar çok model o kadar düşük fiyat. Nvidia'da 1060'ın bir başka sürümünü getirecek iyi iyi artsın sayıları.

• 1060'ın çıkışından bu yana 2.5 seneden fazla bir zaman geçmiş. AMD hala GTX 1060'a rakip kart çıkarıyor. Radeon grubu içerisinde kimse çıkıp demiyor mu abi biz ne yapıyoruz diye?
  • DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    oyun beleşmi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

PS4 Pro fiyatına kart satıyor adamlar. Alın bir konsol ve iyi bir amoled tv kefinize bakın. Yok kartım eskidi yok ram yetmedi Yok soğutması.
    Oyunlar pahalı, 4k da verebileceği maksimum fps 30 çoğu zaman 25 vb..

• quote:

Orijinalden alıntı: Y-ZiyA

Oyunlar pahalı, 4k da verebileceği maksimum fps 30 çoğu zaman 25 vb..

Alıntıları Göster
    Gene de şu anki ekonomik durumda on kat daha mantıklı, malum yollardan ücretsiz de oynanabilir.
  • kayamtky K kullanıcısına yanıt
    RX 580 8GB 1600 tl civarına inmişti geçenlerde yüksek fiyata almışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: petitcoeur

RX 580 8GB 1600 tl civarına inmişti geçenlerde yüksek fiyata almışsınız.
    Şu anda da RX 570 ler 2100 ile 3000 TL arasında satılıyor.
    Neye göre pahalı ? Nasıl takip edeceğiz bu işi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 9 Kasım 2018; 0:28:33 >
  • kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Geçen hafta Hepsiburada'da 4GB 580 ler 1200 8GB 580 ler 1600 tl civarında idi. şu anda 1300-1800 tl olması lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: petitcoeur

Geçen hafta Hepsiburada'da 4GB 580 ler 1200 8GB 580 ler 1600 tl civarında idi. şu anda 1300-1800 tl olması lazım
    tamam anlıyorum ama ben 15 gün önce aldım. Ve almadan önce de 1 ay takip etmiştim. Sonra dan ineceğini nereden bileyim. ihtiyacım vardı aldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

PS4 Pro fiyatına kart satıyor adamlar. Alın bir konsol ve iyi bir amoled tv kefinize bakın. Yok kartım eskidi yok ram yetmedi Yok soğutması.
    Ps4 pro yu aldım pc de yüksek grafikte oynadığım witcher 3 oyunu ps4 de açtım o nasıl bir grafiktir nasıl bir rezalettir piksel piksel resmen grafiğe çok önem veren biri olarak ps4 proyu satıyorum.

Bu arada vega 64 ü geçemez bu kart, o benchmark zaten sıkıntılı doğru veriler olduğunu düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: kayamtky

tamam anlıyorum ama ben 15 gün önce aldım. Ve almadan önce de 1 ay takip etmiştim. Sonra dan ineceğini nereden bileyim. ihtiyacım vardı aldım.

Alıntıları Göster
    Kötü bir duygu sizi anlıyorum yakın zamanda bende 200 lira fazla ödedim ama ben biliyordum fiyatların düşeceğinide yinede dayanamadım işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wey-Yu

Kötü bir duygu sizi anlıyorum yakın zamanda bende 200 lira fazla ödedim ama ben biliyordum fiyatların düşeceğinide yinede dayanamadım işte.

Alıntıları Göster
    şu anda almaya çalışanlar yandı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.