Şimdi Ara

5000TL bütçeli, FHD oyuncu kasası 'DH-A1 incelemesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
3.569
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Topladığımız kasayı İtopya üzerinden satın almak isterseniz; DH-A1

İtopya çeşitli bilgisayar donanımlarını teker teker de temin edebileceğiniz veyahut etlisine sütlüsüne karışmadan hazır oyuncu kasaları da alabileceğiniz bir yer, bir site. İster Acıbadem’deki mağazalarından yetkili arkadaşlara danışıp görüp alın, ister sitesinden.

Elimizdeki oyuncu kasası DH-A1 koduyla geçen, daha çok bütçe odaklı ama görünümden de çok kırpmadığımız, FHD oyunculuğu hedeflediğimiz bir kasa. Şimdi detaylarına inmeye başlayalım.

Kasamız Sharkoon TG5. ATX boyutunda, önü ve sol paneli 4mm kalınlığında temperli camlarla sarılı bir kasa. Önünde kasayla beraber gelen kırmızı LED’li üç tane, bir tane de arkada egzos 12CM’lik fan var, sabit devirle çalışıyorlar, gürültülü değiller. Kenarları ve üstü filtreli, çıkarılabilir yapıdalar, tozu yüksek oranda tutuyorlar. Yukarıya isterseniz 3 tane daha 12cm veya 2 tane 14cm fan takabiliyorsunuz.

Üstünde 2 USB 2.0 ve 2 tane de USB 3.0 portu yanısıra kulaklık ve mikrofon jackları da var.

Anakart demişken, anakart MSI’ın B450M PRO M2 kodlu anakartı. B450 yongasetli, AM4 soketli anakartta 2 RAM slotu var, 3466MHz’e ve 32GB’a kadar destekli. Stok soğutucuyla hızaşırtma yapmadık ama anakart, işlemci buna açık. M.2 slotu var, SSD yükseltmesi yaparken kullanabilirsiniz. Dört tane USB 3.1 birinci jenerasyon, 2 tane de USB 2.0 portu var, giriş çıkışlar gayet yeterli. Ses çıkışı da 7.1 destekli.

RAM olarak ADATA XPG Spectrix D41 8GB 3000MHz’lik RAM’i seçtik, CL16 zamanlamalı, RGB aydınlatmalı. Renk geçişleri, akışkanlığı gayet hoş, yazılım arayüzünden istediğiniz rengi ve efekti atayabiliyorsunuz.

En önemli ikili, işlemci ve ekran kartı. İşlemcimiz AMD’nin Zen+ ve 12nm üretim mimarili, 6 çekirdek 12 izlekli Ryzen 5 2600’ü. 6 çekirdek için 3.8GHz’de çalışabiliyor. Bir oyuncunun Fiyat/Performans odaklı olarak tercih edebileceği en iyi işlemcilerden. Soğutucusu kutusundan çıkan Wraith Stealth soğutucu.

Ekran kartı MSI Armor OC RX580, standart RX580’e göre GPU’su 26MHz hızaşırtmalı. 14nm mimarili yongasına 8GB GDDR5 bellek eşlik ediyor, 256GB/saniye bant genişliğine sahip. Siyah-beyaz temalı bir gövdesi var, MSI’ın çift TORX fanları ekran kartı boştayken duruyor, gürültü üretmiyor.

Depolama için Seagate’in 3.5 inç 1TB’lık 64MB önbellekli 7200RPM HDD’sini kullandık, genel olarak pek ses çıkarmayan, oyun depolamak için yeterince hızlı bir HDD, sistem elbette SSD’li bir sistem kadar atik değil.

Tüm sisteme güç vermesi için Sharkoon’un 80+ Bronze sertifikalı 550W’lık Power Supply’ını seçtik. Kabloları sabit, 12CM fanlı, gürültüsüz, bobin zırıltısız bir Power Supply.

Genel olarak derli toplu görünen, siyah ağırlıklı olsa da varlık gösterebilecek bir kasa, isterseniz sonradan bir LED şerit takabilirsiniz, anakartın üzerinde buna uygun bir çıkış var. Donanım altyapısı da Ryzen 5 2600 ile ileriki ekran kartı yükseltmelerine uygun, RX580 ile FHD hedefli bir sistem gördüğünüz üzere.

Oyun için kurduk, oyun oynadık, performans testleri uyguladık, şimdi test sonuçları konuşsun. 

(Diğer oyun ve performans testlerini görmek için videoyu izleyebilirsiniz :) 

Genel olarak FHD’de en yüksek detay ayarlarında 60 kare/saniye sularında kalabiliyor, Far Cry 5 ve Shadow of War gibi güncel oyunlarda bile böyle. Grafik ayarlarını bir tık düştüğünüzde daha rahat tabii. Rekabetçi oyunlarda yani nispeten hafif oyunlarda misal veriyorum 144Hz’lik FreeSync’li bir monitörü de doyurur.

Isı ve gürültü. İşlemci tam yük altında 73 derece, ekran kartı 74 dereceye kadar çıkıyor. Yalnız kasa biraz gürültülü, özellikle de RX580 gürültülü bir kart. Oyun sesiyle bastırmak bir çözüm olabilir, bastırır da ama sonuçta durum bu.

DH-A1. FHD odaklı bir sistem, yükseltmeye açık. İtopya’nın sitesindeki arayüzü de buna açık zaten, istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Mesela bu sisteme 1 tane daha 8GB modül eklenebilir veyahut daha uygun fiyatlı bir RAM seçilebilir, bir tane M.2 SSD eklenebilir, Ryzen 5 2600 biraz da hızaşırtmayla önü açık bir işlemci, ilerleyen zamanlarda ekran kartı güncellenebilir gibi gibi. Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla fiyatı 4800-5000TL civarında ama Dolar-TL dalgalı, güncel fiyatına mutlaka kendiniz bakın. Piyasaya göre fiyatı avantajlı, aynı donanımları farklı sitelerden, indirimlerle toplasanız bile toplam fiyat İtopya’da daha avantajlı olabiliyor, toplam bir fiyat üzerinden indirim uyguladıkları için böyle. Ayrıca kasayı kurmakla uğraşmıyorsunuz, bir sorun yaşadığınızda da İtopya ile muhattap olabiliyorsunuz, bu güzel bir şey. Özetle, DH-A1, AMD tabanlı, FHD oyunculuğa odaklandığımız, FHD oyunculukta üzmeyecek, tavsiye edebileceğimiz bir sistem oldu.

• Alternatif;

MSI B450M PRO-VDH AMD B450 DDR4 Soket AM4 mATX Anakart --- 570 TL
    AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 16MB Cache Soket AM4 İşlemci --- 1.255 TL
    CORSAIR VENGEANCE LPX 8GB DDR4 3000MHz CL16 Bellek X2 (16GB) --- 975 TL
    Sapphire Nitron+ Radeon RX580 4GB OC 256Bit Ekran Kartı --- 1.220 TL (8GB Msi RX580 1.750 TL civarı)
    CRUCIAL 250GB MX500 SSD Disk CT250MX500SSD1 --- 375 TL
    High Power 700W Simplicity 80+ Güç Kaynağı (HPG-700ST-H12S) --- 350 TL
    ZALMAN N3 Fan Kontrollü USB3.0 Pencereli 3x120mm Fanlı Kasa --- 325 TL

5.070 TL

Ram'i 8gb yapıp, ekran kartını 8gb olanı alınabilir.
  • FHD oyunculuk nedir?

• 5000 TL'ye MSI Armor soğutuculu, 2 ram slota sahip kıytırık anakartlı bir sistem. Temperli, led ışıklandırmalı fanlara sahip bir kasa da olunca efsane oluyor değil mi? Bunun yerine ikinci el bir kasa toplanır katça kaliteli ve performanslı bir sistem kurulur.
  • yaş Kaç
    ?

• Temperli falan anladık da bomboş lan kasanın içi neyi gösterecek?

• Rx580 gayet güzel bir kart. Ben 1 seneyi aşkındır kullanıyorum. Çoğu oyunu 2K da gayet rahat oynayabiliyorum. Render vs gibi işlerde de ortalama düzeyde yetiyor.

• Parçaların fiyatına bakınca ürünün fiyatı maalesef normal. 5000TL ye böyle bir sistem alınması oldukça üzücü ama TL yi şimdilik boşver. Fiyatlar dolar cinsinden de yüksek. Kasanın 1000$ a yakın bir fiyatı var. Eskiden 1000$ dediğin zaman daha istenen orta üst seviyeye yakın bir kasa yapılıyordu. 2 yıl önce tam bu zamanlar 1000$ civarına ne alınıyordu diye baktığında gtx 1060, i5-r5 işlemci, 16gb ram, ssd li sistem alındığını görürsün. 350$ civarına bulunan gtx 1070'in yeni nesil karşılığı rtx 2070 in fiyatı 550$. Ramler, ssd ler desen hepsi uçmuş durumda. Üstüne kur artışı gelince 5000TL ye alınan kasa böyle bomboş dandik bir şey oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 5 Kasım 2018; 21:39:37 >
  • Türkiye şartları bilgisayarlarına göre ürünleri sunumunuzu beğendim

Kasa o markaları sevmesem de bu iyi gibi

Güç kaynağının siyah kablolarını sevdim kasanın estetiğini bozmuyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • siz toplayın biz de alalım o zaman.

• erdlbbr kullanıcısına yanıt
    Sizin alacağınız kasayı ben niye topluyorum onu anlamadım? İnternetiniz yok mu araştırın biraz, hazıra konmayın.
  • Alternatif;

MSI B450M PRO-VDH AMD B450 DDR4 Soket AM4 mATX Anakart --- 570 TL
    AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 16MB Cache Soket AM4 İşlemci --- 1.255 TL
    CORSAIR VENGEANCE LPX 8GB DDR4 3000MHz CL16 Bellek X2 (16GB) --- 975 TL
    Sapphire Nitron+ Radeon RX580 4GB OC 256Bit Ekran Kartı --- 1.220 TL (8GB Msi RX580 1.750 TL civarı)
    CRUCIAL 250GB MX500 SSD Disk CT250MX500SSD1 --- 375 TL
    High Power 700W Simplicity 80+ Güç Kaynağı (HPG-700ST-H12S) --- 350 TL
    ZALMAN N3 Fan Kontrollü USB3.0 Pencereli 3x120mm Fanlı Kasa --- 325 TL

5.070 TL

Ram'i 8gb yapıp, ekran kartını 8gb olanı alınabilir.
  • itopya ile iletişm kurmak sıkıntılı yalnız onu söyleyeyim. İnternetten aldığım monitörün cayma hakkı için destek hattında veya site üzerindeki başvurudan hiçbir geri dönüş alamadım.

• ben zaten araştırıyorum kendi sistemimi de kurdum. kurun biraz daha düşmesini bekliyorum. kinaye yaptım. adam emek vermiş bir şey paylaşmış. ortaya laf atmakla olmuyor madem bir laf attınız devamını getirin derler. hadi buyur sen topla.

bir de şu güruh var "5000 mi ona neler alınır yeaa". dolar 3 tl iken deseniz anlarım da bitti o devir. eylül de alıp iade ettiğim sistemi şimdi alsam 800 tl daha ucuz. kur sadece 1 tl geriledi. 1060 3 gb 2600 tl'leri gördü daha 2 ay evvel. arkadaşın topladığı sistemi en ucuza tek tek zorlasan en baba 300 tl ucuza toplarsın.

• O değilde 5000€ ile yurt dışında neler alınır

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Rx580 gayet güzel bir kart. Ben 1 seneyi aşkındır kullanıyorum. Çoğu oyunu 2K da gayet rahat oynayabiliyorum. Render vs gibi işlerde de ortalama düzeyde yetiyor.

Hocam ben de rx470 4gb var 2k oynuyorum oyunları tabi öyle çok oyun hastası değilim. Bf1 ultra ayarda 2k 60fps alıyorum bu da bana yetiyor. Rx580 de güzel kart

• sistem hazırlamakta sıkıntı çıkaracaklara güzel alternatif olmuş. laf ebelerinede salata malzemesi çıkmış. e güzel.

• niye ATX kasaya mATX anakart takılır ki? aralarında 100 tl fark var.
  • Anakart 2 slot olmasaymış keşke

• quote:

Orijinalden alıntı: Ekrem71.5

yaş Kaç
    ?
    Yau arkadaş cevabı vereceğin yere, ne alaka! Nedir FHD biliyorsan söyle bilmiyorsan sus.

Full HD mi nedir yani?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.