Şimdi Ara

Apple, fabrikalardaki liseli işçi iddialarını araştırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Apple, parça tedarik ettiği firmalardan birinin, yasa dışı olarak çocuk işçileri montaj hattında kullandığı söylentilerini araştırıyor. Hong Kong merkezli insan hakları oluşumu Sacom, Tayvanlı üretici Quanta Computer'ın Apple Watch 4 serisi akıllı saatlerini üretmek için çocuk işçi çalıştırdığını öne sürdü.

Financial Times'a göre Sacom, Çin'in Chongqing şehrindeki fabrikada çalışan yaklaşık 30 lise öğrencisi ile görüştü ve birçoğunun montaj hattında çalıştığı bilgisini aldı. Bir lise, fabrikada yaklaşık 120 öğrencinin çalıştığını ve aynı işlemleri bir robot gibi tekrar tekrar gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Bir grup öğrenci, çalışma koşullarının Çin'dek işçi yasalarına aykırı olduğunu belirtti. Lise öğrencilerinin fabrikalara öğretmenler tarafından yönlendirildikleri ve stajı tamamlamadıkları takdirde mezun olamayacaklarının söylendiği öne sürüldü. Apple, Quanta Computer'ın çocuk çalıştırmasıyla ilgili ciddi iddiaları araştırıyor. Fakat bu, Apple'ın tedarik zincirindeki ilk sorun değil. Geçen yıl, Apple'ın bir diğer tedarikçisi olan Foxconn'da, öğrencilerin günde 11 saatten fazla çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı. 

• Bunlar birşey mi bizdeki işçiler birleşmiş milletler gibi
    Sözde yasalar var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Financinal Times önce kendi adını düzeltsin böyle çoluk çocuk işleri ile uğraşacağına

• Çocuk işçi çalıştıranları Allah ıslah etsin.Çocukların yeri okul.Durumu olmayan ailelere de devletler yardım etmeli.Siyasiler kendi ceplerini doldurmasını biliyorlar.

Ayrıca Apple ı tebrik ediyorum gösterdiği duyarlılıktan dolayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-37A42C87E -- 29 Ekim 2018; 23:40:03 >
  • Oda bir şey mi.. Bizde de meslek liseliler sigortasız, asgari ücretin dörtte biri fiyatını çalıştırılıyor..

• Bu liseliler her yerde sorun

• Yani diyor ki epıl benim hiç haberim yok ama insan düşünüyor ki bu markanın orada hiç mi iş takip eden elemanı yok diye. Meclis araştırması gibi bir durum.

• la apple ondanda kar edicen

• Apple'ın çok da umurunda olduğunu sanmıyorum, olay basına yansıyınca üzerine giderler PR gereği tabiki. Çin'deki çalışma koşullarından az çok haberleri vardır ama bilmezlikten gelirler.

• Hangi duyarlılık!

Bu kaçıncı vaka!

İşin komik yani hiç bir şeyden haberi yok

Hep araştırıyoruz diyor

Bizim mecliste de hep birşeyler araştırılıyor öyle değil mi

Fason takipçisi yok galiba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yapmayanı yokki hepsine kes adam akıllı ceza o zaman bak bakalım bir daha çalıştırıyorlar mı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.