Şimdi Ara

Quick Charge 5.0 geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Hızlı şarj teknolojilerinde Quick Charge markası ile sektöre öncülük eden firmalardan Qualcomm hali hazırda en yaygın kullanılan isim durumunda. Bununla birlikte enerji değeri açısından çok geri kaldı. Firma bunu değiştirmek istiyor.

QuickCharge 5.0 neler sunuyor?

Firmanın son teknolojisi olan QuickCharge 4+ ortalama olarak 18W enerji aktarımı yapıyor. Meizu mCharge 55W, Oppo SuperVOOC 50W, Huawei SuperCharge 40W seviyesine kadar çıkabiliyor. Yani arada uçurum ortaya çıkmış durumda.

Ayrıca Bkz.Honor Watch akıllı saat ve Honor Flypods kablosuz kulaklık detaylanıyor

Gelecek yıl kullanıma sunulacak QuickCharge 5.0 ise enerji değerini 32W seviyesine kadar çıkarıyor. Rakiplerine yetişebilecek kadar değil ancak yaygın kullanımı düşünüldüğünde amiral gemileri için önemli bir yükseliş olacak.

QuickCharge 5.0 ayrıca üçlü şarj sistemi ile enerji akışını sürekli takip ediyor ve en güvenli şarj sürecini sağlıyor. QuickCharge 4 ikili şarj sistemi barındırıyor ve cihazı 3 derece daha soğuk tutabiliyordu. QuickCharge 5.0 bu açıdan da avantaj sağlıyor. Yine kablosuz şarj enerji seviyesinin de 15W olduğu ifade ediliyor.

QuickCharge 5.0 muhtemelen ilk olarak Snapdragon 855 yonga setinde karşımıza çıkacak. Sonrasında Snapdragon 600 ve 700 serisine eklenecek yeni üyelerin de bu teknolojiyi sunması bekleniyor.

• Piller hâlâ bu kadar ufakken...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Telefonların biraz daha az zarif, biraz daha kalın ve yüksek pilli olmasını ben de tercih ederdim.

• MEİZU mCharge ı tecrübe edinmenizi dilerim beyler. Efso

• Quick Charge 4.0’ı gören var mı? Eğer yaygın kullanıma sunulmayacaksa isterseler 15.0’ı tanıtın ne fark eder...

• Konusu açılmışken,Quick Charge çok acil durumlar dışında,sürekli Quick charge adaptörü ile şarj etmek batarya ömrü,şarj döngüsü ,standby süreleri açısından stabil bir dolum sağlamıyor.

Özellikle standart iphone ve samsung şarj adaptörleri ile full şarj edilen batarya,Quick şarj adaptörü ile full şarj edilen batarya ya göre batarya daha stabil doluyor,daha stabil eskiyen şarj döngüsüne sahip oluyor bence.Aman aman bir fark olmasada fark edilir derece de batarya nın standby veya ekran kullanım süreleri arttığına bir çok kullanımlarım da,

Tecrübe ile sabittir.

Akşam veya Gece şarja mı takıyorsun, varsa tak normal şarj adaptörüne standart dolum da dolsun.

Gece şarja takmayı unuttun,sabah Quick şarja takarsın,işe gitmeden acil dolum yaparsın vb senaryolar da kullanırsın ayrı konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 29 Ekim 2018; 19:18:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MaSSive kullanıcısına yanıt
    Nokia 8 forumunda da bunu yazan bir arkadaşımız olmuştu. Bunu deneyeceğim.

Bu arada batarya'nın uzun ömürlü olması için yüzde %80'den fazla şarj edilmemesi yönünde de bir eğilim var.

Özellikle aşağıdaki videonun 2. dakikasındaki araba analojisi oldukça güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=AF2O4l1JprI

İdeal şarj miktarının %20 ile %80 arasında olduğu yönünde de bir görüş var yani.
  • Oooooo diyerek QC5 destekli telefon alırız, kutudan QC 3 yada 4 destekli şarj cihazı çıkar, bunu görmeyiz.

• Y-ZiyA kullanıcısına yanıt
    %80 den fazla şarj etmemeyi ilk defa duydum.Biraz saçma gibi geldi bana.

Zira şuan kullandığımız bataryalar,akıllı ,hafızalı batarya olduklarından ve şarj döngüsü ,ömrü açısından,mümkün mertebe ,yine acil durumlar dışında % 20 nin altına düşmeden şarj edilmesine gayret gösterilmesinin de gerektiğini biliyorum.

Bilemiyorum,geriye kalan tüketim açısından, %60 lık daha stabil batarya performansı konusunda haklılık payı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 29 Ekim 2018; 19:29:40 >
  • MaSSive kullanıcısına yanıt
    Tabi bana da ilginç geldi en başta. Ama video da genel mantığını açıklıyor. Araba analojisi o yüzden güzel zaten.

Video yu izleme sabrı olmayanlar için kısaca anlatayım.

Bir arabaya ilk 4 kişi çok rahat oturuyor. Koltuk var çünkü. 5 Kişi biraz sıkışarak da olsa ortaya geçebiliyor. Bundan sonra her ilave kişinin girmesi git gide zorlaşıyor.

İşte bu da yüzde 80 limiti gibi düşünülebilir. Değişik bir bakış açısı ama şu an böyle bir bakış açısı var yabancı forumlarda. Linus'da malum alanında en uzun süredir çalışan bilgili youtuber lardan.
    Ki olay biraz da,biraz değil baya baya telefonda ki işlemci de bitiyor.

İphone nun ekran kapalı iken batarya tüketim stanby sürelerine ,snapdragon 845 kullanılan modellerin çok yaklaştığını ,neredeyse android e nazaran kafa kafaya bir performans verdiğini biliyorum.

İphone nun özellikle yeni modellerinin gece full şarj da bırakıp,sabah hâlâ %100 olduğu da bir gerçek.Bahsettiğim gibi,

Snapdragon 835-özellikle 845 işlemci kullanılan telefonlarda,batarya kullanımı açısından çok iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 29 Ekim 2018; 19:36:58 >
  • Firmalar 3'de takıldı nedense. Oysaki en iyi ve istenilen özelliklerden biri.Tabii uyumlu adaptör göndermek şartıyla...

• Sony kendi telefonlarinda akıllı dolum benzeri bir şey uyguluyor. Pilin uzun süreli ömründen kazanmak için prizden aldığı akımı yavaşlatarak gece boyu şarjı yavaş yapıp, sizin daha önceki dolumlarınızın ortalamasını alıp uyanmanıza yakın pili tam dolduruyor.

QC dışında bu tip şeyleri diğer firmalar bunu neden düşünmüyor.

Çoğunluk telefonu gece boyu şarja bırakıyor.

ben kendim 50-85 yapıyorum. lityum polimer piller için en ideal aralık 65-85'dir. araştırabilirsiniz.

• devrimdoga kullanıcısına yanıt
    Doğru olabilir. Bende ilk defa pil şarjını kontrol etmek için Accubattery diye bir program yüklemiştim, orada denk geldim bu konsepte.

Maalesef kullandığım Nokia 8 wireless charging desteklemiyor. Yoksa işyerinde arada masanın üzerinde bir şarj ünitesine koyarak şarjı belli bir aralıkta tutma fikri daha kolay olabilirdi.
  • mstcngny kullanıcısına yanıt
    Asus Zenfone 5'te de var bu özellik. Akıllı şarj özelliği ile pilin hangi saatler arasında şarj olmasını istiyorsanız ayarlayabiliyorsunuz.

• Elimde 11800 mAH batarya var Note 4'e takılı. Sayesinde aylar boyunca telefon bekleyebiliyor. Zaten eski batarya ile de standart dolum yapıyordum, hiç bir zaman hızlı dolum kullanmadım.
  • Mi 8 kullanıyorum şuan razer telefonunun şarj aleti hariç doğru dürüst piyasada 4.0 uyumlu şarj aleti yok oda 40 $

• Oppo SuperVOOC 50W
    35 dakikada full şarj.

• Nokia 8 kullanıyorum. 18W'lık adaptörü ile oldukça tatmin edici. Ama gönül isterki OPPO gibi 50W olsun.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.