Şimdi Ara

SOM füzesinden güzel haber: Seri üretim başlıyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tasarım ve geliştirme çalışmaları Tübitak SAGE tarafından yürütülen milli seyir füzesi SOM için Roketsan tarafından yaklaşık 9 ay önce 7 adetlik üretim yapılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmişti. SOM-B1 modelinin henüz seri üretim olmayan bu miktardaki teslimatı deneysel amaçlar taşıyordu. 250 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan ve alça irtifada yüksek hızlarda görev yaparak düşman hava savunma radarlarları tarafından tespiti oldukça zor olan SOM füzeleri, 4 metre uzunluğunda ve 600kg ağırlığında.

Savaş uçakları tarafından hedefe atılan SOM seyir füzeleri, neredeyse hatasız vuruş yetenekleri ile öne çıkıyordu ve dünya çapında da ses getirmişti. Seri üretim kararı merakla beklenen füzeler için sonunda güzel haber Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan geldi.

F-35'lere SOM-J için özel entegrasyon yapıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve Tübitak yetkililerinin katıldığı bir toplantıda açıklanan sözleşmeye göre Roketsan A.Ş. mühimmatların seri üretimini gerçekleştirecek. Geliştirme ve diğer çalışmalar ise TÜBİTAK SAGE tarafından yürütülmeye devam edecek.

Microturbo TRI 40 jet motorundan gücünü alan SOM füzeleri sahip olduğu mühimmat ölçeğinde 400-600kg ağırlığında olabiliyor. Bu ağırlığın 230 kilogramı zırh delici etkiye sahip başlık. SOM füzelerinin SOM-J versiyonu F-35’lerden de atılabilecek. (Bu modelin menzili için 185km+ deniliyor) Bu noktada F-35’ler SOM-J füzelerini kullanabilmek adına özel entegrasyona sahip. Bu uçaklara sahip olan ülkeler Türkiye’den SOM-J füzelerinden satın alarak kullanma imkanı bulacak.

• Seçim Yaklaşıyor. (!!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memotunc -- 27 Ekim 2018; 21:22:5 >
  • Yakında x kadar terörist öldürüldü haberleri ve saire başlar sonra bir de bakmışız fetöcülerin yaptırdığı gibi TSK’ya dağı taşı bombalatmışlar falan...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • memotunc M kullanıcısına yanıt
    eee? roket üretiyoruz diye x partisine oy mu verecez? seçimlerle ne alaka

• İnşallah Kale'nin yaptığı motor yetişirde yerli Turbo motoru ile uçar. Som projesi başarılı gördüğüm bir proje.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bay Robot kullanıcısına yanıt
    Dağ taş bombalansa, suriyede operasyon yapamazsın.
    https://www.youtube.com/watch?v=YvQFigdUUE4
  • quote:

Orijinalden alıntı: memotunc

Seçim Yaklaşıyor. !!

Şu arkadaşları banlayın artık her seçim aynı muhabbet. Yeter artık. Başlayacam siyasetinize. Sadece bu konularda düzenli haber yapan editörleri var hala ömö seçim yöklöştö.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vatandas is as gecinme derdinde bu haberle kendilerine ne tur istihdam veya gelir elde edecekler .

Bu haberi secim odakli olmadigini da ifade etmek gerekir sonucta bu gelisme ile insanlar oyunu belirlemeyecektir . Belki de tersine de tepebilir yani AKP in elindeki devlet onceligini uretimi destelemeyen alanlara yatirim yapiyorsa vatandas ters tepki de verebilir sandikta ...

AKP devrinde devlet kurumlarinda neleri artirdigi neleri azalttigi gerci kabak gibi ortada ...

Fuze uretimi ici kendi bagimsiz uydu konumlandirma sistemi olmali en populerlerinde

GPS Amerika
    GLONASS Rusya
    Galileo Avrupa Birligi
    BeiDou Cin
    Japonya QZSS

ve dahasi da ...

http://www.wikizeroo.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2F0ZWxsaXRlX25hdmlnYXRpb24

Turkiye kendi sistemi olmadan istedigi kadar fuze veya fuze sistem kursn pek bir anlami yoktur.

Ayrica uretecegi silahlar NATO basta olmak uzere dengeleri de gozetmek zorundadir Turkiye gerek kullanma gerek satmada ...

• seçimle ne alakası var lan, seri üretim başlayacak diyor, başka bir konu olsa böyle demezsin, motoru yerli değil , seçim yaklaşıyor, klasik laflar

• quote:

Seçim Yaklaşıyor. (!!)
    Seçimle ilgisi yok yıllardır geliştiriliyor ve versiyon atlıyor. Muhalefetlik yapacağız diye herşeye barikat olmamalı.
  • Belediye seçimleri ile roketin ne alakası var. Sırf boş laf! Yapıcı eleştiriler yapın biraz arkadaşlar. Roket üretebiliyoruz diye millet Ak partiye mi oy verecek belediye seçimlerinde? Hem roketi üreten Roketsan 1988 de kuruldu. Ak parti genel seçimleri kaybetse roketsan bu som füzesini üretmeyecek mi yani? Her şeyi seçim yatırımı olarak görmekten vaz geçin artık!

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Vatandas is as gecinme derdinde bu haberle kendilerine ne tur istihdam veya gelir elde edecekler .

Bu haberi secim odakli olmadigini da ifade etmek gerekir sonucta bu gelisme ile insanlar oyunu belirlemeyecektir . Belki de tersine de tepebilir yani AKP in elindeki devlet onceligini uretimi destelemeyen alanlara yatirim yapiyorsa vatandas ters tepki de verebilir sandikta ...

AKP devrinde devlet kurumlarinda neleri artirdigi neleri azalttigi gerci kabak gibi ortada ...

Fuze uretimi ici kendi bagimsiz uydu konumlandirma sistemi olmali en populerlerinde

GPS Amerika
    GLONASS Rusya
    Galileo Avrupa Birligi
    BeiDou Cin
    Japonya QZSS

ve dahasi da ...

http://www.wikizeroo.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2F0ZWxsaXRlX25hdmlnYXRpb24

Turkiye kendi sistemi olmadan istedigi kadar fuze veya fuze sistem kursn pek bir anlami yoktur.

Ayrica uretecegi silahlar NATO basta olmak uzere dengeleri de gozetmek zorundadir Turkiye gerek kullanma gerek satmada ...
    Bak bu bizim aklimiza gelmemisti.

Telefon numarasini vereyin ara haber et.

Totonu koruyan bir Askeriyen yoksa o fuze totonda patlar gelmissin is as diyorsun.

• Baxa kullanıcısına yanıt
    Yazdiklarimi tam okumamissin. Kendi sistemimiz olmazsa yapilanlar bir hictir ...

Ornek hemen aklima gelen Ege Denizin dkei it dalasinda Kardak Krizi donemi Yunanistan daki ucaklar da Turkiye ye hedef alip kilitlemek istese de Amerikan altyapisi buna izin vermedi!

Anlatabildim mi ?

Ornekelri nicel olarak ta cogaltmak mumkundur ...
    Askeriye yoktur mu dedim bir daha oku. Akli sira demogoji ve carpitma!

O fuzeler elinde patlamasin aman dikkat ( senin kullandigin denk uslup !)
  • orientem kullanıcısına yanıt
    Sevgili Kardeşim İroni yaptım.
  • Daha önce böyle yazdığımı gördün'mü ? İki tane ünlem koymuşum daha ne yapayım.
  • quote:

Sevgili Kardeşim İroni yaptım.
    Özür dilerim hocam.

Ama bence +layanlar da benim anladığım gibi anladı. Parantez kullansanız daha sağlıklı olabilir.

• memotunc M kullanıcısına yanıt
    anladım. parantez içinde koymuş olsaydın anlayabilirdik. aldığın +1 lerin bence hepsi benim gibi anladı. parantez içine koymadan doğru anlaşılmaz, Türkçe dil kuralında böyle çünkü
  • motor fransiz ama general motorsun dandirik eski projelerinden birinin lisanslanmasini bekliyorum

mercek ve goruntu algilayici islem bilesenleri ingiliz

gps vs bir cok sensor, iletici vs amerikan, hollanda.

yakit fransiz herhalde.

kitler amerikan

yazilim kodlari nato standarti yani amerikan ...

SOM füzesinden güzel haber: Seri üretim başlıyor!
  • Hayaldi gerçek oldu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Seçim Yaklaşıyor. (!!)
    İki dakika rahat durun ya
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.