Şimdi Ara

7 nm Navi ilk testlerde beklenenden daha iyi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
2.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 7 nm Navi ilk testlerde beklenenden daha iyi

Ryzen 2 işlemcileriyle işlemci pazarındaki hakimiyetini daha arttıran AMD, maalesef ki GPU pazarında o kadar güçlü değil. Buna karşın son zamanlarda firmadan gelen olumlu haberler de ilerleyen dönemde pazarda rekabetin kızışıp donanım severlerin yüzünün güleceğine işaret ediyor.

Ayrıca Bkz.Windows 10 sorunları kendisi tespit edip düzeltecek 

Polaris yerini Navi'ye bırakacak

Test sonuçları paylaşılmasa da teknoloji devi AMD’den yapılan açıklamaya göre Navi GPU’su ile yapılan testlerde tahmin edilenden daha iyi sonuçlar elde edilmiş. Bilindiği üzere Navi mimarisi hali hazırdaki Polaris’in yerini alacak yani yeni GPU’lar orta kulvarda at koşturacak. 

Ne zaman geliyor? 

Diğer taraftan Navi GPU’larının zaman darlığından ötürü Vega mimarisinden sonradan çıkarılan yapay zeka birimlerine de ev sahipliği yapacağını belirtelim. 

Önümüzdeki yıl CES fuarında tanıtımı yapılacak yeni nesil kartların en erken yine 2019’un 2. yarısı gibi raflardaki yerini alacağını söyleyebiliriz. Son olarak 7 nm üretim sürecinden geçecek olan Navi'den kısa bir süre sonra ki bu 2020 yılı içinde görünüyor, 7 nm+ sürecinin kullanılacağı ''next gen'' mimarisinin geleceğini aktaralım.

Kaynak:https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/damien-cox/sources-claim-amds-7nm-navi-gpu-looks-better-than-expected/

• AMD VEGA64 için NGG ve Primitive shader özelliklerini donanımsal olarak var oyun yapımcısına bırakıyoruz gibisinden bir açıklama ile geçiştirdiği ve sürücü desteğini çektiği çalışan bir uygulama gösteremediği ve GFX10 (navi) de çalışacak anca diyerek üstünü kapattığı ama sitelerindeki vega architecture pdf dosyasından kaldırmadığı görülüyor.
    https://radeon.com/_downloads/vega-whitepaper-11.6.17.pdf

Buda soran bir kullanıcıya cevapları :

Bu kabul edilmesi kolay bir durum değil .. Sen bu şekilde tanıtıp sattığın kartta nvidia 3.5gb muhabetti gibi bir muhabette giriyorsun .. Ozaman kaldır veya not düş ancak destek kesildi bazı özelliklere programcı ulaşabilir şeklinde.

Bunun dışında vega kartların 1650mhz i geçmediği durumlarda hala güç tüketim ve perfomans dengesi herşeye rağmen iyi görünüyor ..Workstation bazlı perfomansta ise tek kelimeyle Vega64 sınıfının üstünde perfomans sunuyor.

Kısacası uygun düşerse vega alınır olmadı 2.el 1080ti yada Rtx2070-2080..

Navi nin en azından RTX 2080 Seviyesinde olması lazım ki kullanıcı heyecanlansın.

Onun dışında yeni mimari ARCTURUS a kadar amd de pc kullanıcısı için heyecanlandırıcı bir kart öngörmüyor.

Compute yetenekleri biraz kullanıldığında 2070 bile 1080ti seviyesine zıplıyorki 499 dolara bulunan bu kart taş gibi kart.http://www.legitreviews.com/evga-geforce-rtx-2070-xc-gaming-graphics-card-review_208403/14
  • Bomboş bir içerik.

• vegayı neden 2 kartla geçiştirip paspas çektiler üzerine anlamadım
  • Yemin ediyorum aynısını yazacaktım gerek kalmadı. Hiçbir şey yok.
    2019 da gelecek. Polaris, yerini Navi ye bırakacak. Bla bla bla...

• Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    Konsol için çıkarılan bir mimariydi. Polaris ile önsürüm yapıldı, Vega ile RPM özelliği çalışır hale geldi. Şimdi konsolların Playstation 5'inde olmak üzere beklendiği has pazarında konumlanacak.
  • 7nm Turing'ler çok yakında çıkar. 12nm (16nm+ temelde) üretim verimliliği epey düşük, hele 2080 ti'ların. 7nm üretim konusunda Nvidia'ya nefes aldıracaktır (ama rekabet olmadan fiyatta indirim beklememek lazım, belki Turing satışları iyi olmazsa, düşünebilirler. Ama aksine bu şekilde de satıyorlarsa, yolmaya aynen devam)

Vega 20 7nm bir ara lütfedip oyunculara çıkarsalar bile, oyun için mimarisini optimize edeceklerinden pek ümitli değilim. Sicilleri o açıdan iyi değil AMD'nin. Ha daha önceki haberlerde Vega 20'nin, önceki Vega'nın basit nm küçültmesi olmaktan öte, micro-macro mimari geliştirmeler alacağını okumuştum. Ama dediğim gibi, öncelik Vega instict (mi ne) sonra PS için Navi... lütfedip oyunculara Vega 20 optimize ederler mi, şüpheliyim.

Next gen mimari geçen aylarda aldıkları patentte geçen super simd mimarisi olsa gerek;
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8hu0be/amds_new_patent_supersimd_for_gpu_computing/

Çok vaadleri olan bir mimari. Kağıt üzerinde iyi görünüyor. (gerçiği vega da çıkmadan evvel iyi görünüyordu ama hiç de vaad ettikleri gibi çıkmadı, en başta öncül motorda iki katı geometri motoru olacak gibi bir resim paylaşıp sonradan değiştirdiler. Fiji mimarisiyle aynı çıktı die resmi. Teknolojileri oyun programcılarına bırakıldığı için çoğu zaman da devrede olmadığından, öyle topal topal anca çalışıyor )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 25 Ekim 2018; 0:24:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Yemin ediyorum aynısını yazacaktım gerek kalmadı. Hiçbir şey yok.
    2019 da gelecek. Polaris, yerini Navi ye bırakacak. Bla bla bla...
    Aklın yolu bir hocam :)
  • bir ara midrange hitap edecek vega 32 ve 28 falan gelecek haberleri vardı aslı çıkmadı yada iptal oldu heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rogue Agent -- 25 Ekim 2018; 0:20:37 >
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    AMD, Nvidia ile farklı geliştirmelerde bulunuyor. Nvidia, komut paketi birleştirme ve bellek neticelendirme hızlandırmaları taraflarında çalışırken, AMD bu yönlerde temkinli kalırken, bellek kontrolcüdeki komut sayısı(üçgen başına gölge komut işlemi) tarafında atılımlar peşinde.
    Nvidia ile farklar var, Nvidia 32 bit okuma yazmalarda hızlandırma ararken, AMD ise RPM ile 64 bit paketleri 256-512 bit halindeki sıralı yazımlara birleştirmeye gayret ediyor. HBM için birim paket büyüklüğü zaten 1024-bit.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Aynen, dün diğer konuda 32 vs 64 wavefront konusunu yazmıştım. 32 komut sayısı alan bir nvidia mimarisi çoktan işleme başladığında, amd halen komut sayısını doldurmakla beklemede olabilir veya ani bir context switching durumunda, bütün belleği sil baştan dolurması gerekebilir. Hiç şüphem yok, nvidia bu konuda böyle durumların ortaya çıkması için ortaklaştığı oyun yapımcılarla ekstra bir çabaya giriyordur( unity engine baş şüphelim).

Şahsi fikrim AMD'nin yaklaşımı kağıt üstünde daha başarılı olması gerekiyor.

Bir de, Turing mimarisi hakkında ne düşünüyorsun Mete merak ediyorum ?

Bellek hızlandırma ve yönetiminde hiç ummadığım kadar başarılı geliştirmeler yaptılar. Titan V'nin independent thread sheduling ve unified memory özelliklerini bir oyuncu karta aktarabileceklerine hiç ihtimal vermiyordum. Çok fazla üretici-oyun yapımcı ince müdahalesi gerektirir diye düşünüyordum. Nvidia, sürücülerde yine bir "magic" yaratmış.

Hatırlarsan Pascal ve Maxwell mimarilerinde, aynı Tflop'a getirildiğinde performansda hiç fark kalmıyor, asıl farkı nm gelişimi ve mhz artışı sağlıyor. Ama Turing yeni teknolojilerle çok daha az geçikmeyle işlemi yapıyor (yani daha hızlı Tflop bazında). Eşzamanlı integer ve fp hesaplamalarla Compute hızları da artık AMD kartlarına yetişti. Çok başarılı bir mimari bence (ama fiyat sayesinde yolma makinası aynı zamanda).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 25 Ekim 2018; 1:3:40 >

AMD veri paketlerini yavaşlatarak belleği derliyor, Nvidia ise veri paketlerini birleştirerek. Hem Nvidia'nın beklediği warp komut parça sayısı 32, hem de arta kalanları bir araya toplayabiliyor. İki halde de AMD'nin kullanamadığı bantgenişliği, Nvidia'nın da hızlandıramadığı bellek yazımı söz konusu.
  • Detaylar haberde deyip, hiçbir detay vermeyerek milliyet vari habercilik seviyesine yükselmişsiniz. Tebrik ederim.

Nvidia yine pazarlama jargonu yaratmak için bilinmezleri oynuyor. Daha Pascal'daki voltaj pompalarının bile ortaya çıkarıldığını tam düşünmüyorum, yoksa 0.6v'de 2GHz'te çalışacak gpu mimarisini kimse bana açıklayamaz Buildzoid'ten başka.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt

Kendisi de pek anlam veremedi ki.
  • Hocam şimdi bu yeni amd'nin çekirdekleri

düz 64

yerine

1+1+2+4+8+16+32

şeklinde mi? Eğer ikincisi gibiyse tüm zamanların en iyi işlemcisi olur. Hatta nvidia bunun için cuda 3.5 telif haklarını bile satar.

• AMD VEGA64 için NGG ve Primitive shader özelliklerini donanımsal olarak var oyun yapımcısına bırakıyoruz gibisinden bir açıklama ile geçiştirdiği ve sürücü desteğini çektiği çalışan bir uygulama gösteremediği ve GFX10 (navi) de çalışacak anca diyerek üstünü kapattığı ama sitelerindeki vega architecture pdf dosyasından kaldırmadığı görülüyor.
    https://radeon.com/_downloads/vega-whitepaper-11.6.17.pdf

Buda soran bir kullanıcıya cevapları :

Bu kabul edilmesi kolay bir durum değil .. Sen bu şekilde tanıtıp sattığın kartta nvidia 3.5gb muhabetti gibi bir muhabette giriyorsun .. Ozaman kaldır veya not düş ancak destek kesildi bazı özelliklere programcı ulaşabilir şeklinde.

Bunun dışında vega kartların 1650mhz i geçmediği durumlarda hala güç tüketim ve perfomans dengesi herşeye rağmen iyi görünüyor ..Workstation bazlı perfomansta ise tek kelimeyle Vega64 sınıfının üstünde perfomans sunuyor.

Kısacası uygun düşerse vega alınır olmadı 2.el 1080ti yada Rtx2070-2080..

Navi nin en azından RTX 2080 Seviyesinde olması lazım ki kullanıcı heyecanlansın.

Onun dışında yeni mimari ARCTURUS a kadar amd de pc kullanıcısı için heyecanlandırıcı bir kart öngörmüyor.

Compute yetenekleri biraz kullanıldığında 2070 bile 1080ti seviyesine zıplıyorki 499 dolara bulunan bu kart taş gibi kart.http://www.legitreviews.com/evga-geforce-rtx-2070-xc-gaming-graphics-card-review_208403/14

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 25 Ekim 2018; 8:32:3 >

• Haber içeriğinden daha çok bilgi vermişsiniz teşekkür ederim....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Navi tahminim 2070 e yakın performans sunacak,iyi overclock olup 2070 2080 arası performans verecek. Ps5 dede bu gpu kullanilacak. 280 usd civarı satın alabilecegimizi dusunuyorum. Umarım öyle olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haber nerede ?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.