Şimdi Ara

NOKIA N95 INCELEMEM [PAYLASIM,SORULAR,SORUNLAR,FW UPDATE]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5.502
Cevap
6
Favori
364.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    17.05.2007 - Birkac yeni resim daha eklendi.
    10.05.2007 - Gece cekim resimler ve video eklendi.
    22.04.2007 - Yeni resimler eklendi ve GPS kullanimi hakkinda kisa bir inceleme yazildi.
    15.04.2007 - Videolu tanitimlar eklendi. (N95 uzerinden youtube videolari nasil izlenir.)
    14.04.2007 - Yeni resim ve videolar eklendi,incelemenin en altinda bulabilirsiniz.

Nokia N95 alanlarin cogalmasi uzerine bircok arkadas N95 hakkinda daha cok soru sormaya basladi ve resimlerini gormek istedi. Bende burada kisa bir on inceleme yaparak kafalardaki soru isaretlerini kaldirmak istedim. Oncelikle cihazin beklentilerimin oldukca uzerinde oldugunu soyleyebilirim ve incelemeye once cihazin kendi resimleri ile baslamak istiyorum.

TASARIM ve SES:

Tasarim ve ergonomi olarak oldukca basarili. Boyutlari hemen hemen Nokia N80'e benziyor ama kiyaslandiginda ona gore birkac mm uzun ve ince.

Agirligi ise bekledigimin cok altinda(120gr) hafif diyebilirim. (N80 134gr idi.) Telefonda N73'den bildigimiz 3D hoparlorlere yine yer verilmis, telefonun sol ve sag yanina konumlandirilmis iki adet kucuk hoparloru goruyoruz. Bu hoparlorlerin ses kalitesine gelince oldukca iyi, muzik dinlerken sesi sonuna kadar actigimda seste patlamalar olmadi ve tatmin edecek kadar yuksekti.

Cihazin sol yan tarafinda N91'de oldugu gibi 3.5 mm'lik audio ses cikisi var. Kizilotesi ile hafiza karti yuvasi mevcut. Hafiza karti olarak MICRO SD kullaniyor ve bildigim kadari ile 4gb'a kadar destekliyor. (Bu arada kutusundan herhangi bir hafiza karti cikmadi ben 1Gb kart ile kullaniyorum, ama bazi arkadaslar icinden 1Gb ciktigini soyluyor. Ulkeden ulkeye kutu icerikleri degisiklik gosterebilir bunu unutmamak lazim.)

Cihazin sol yan tarafinda ise sesi arttirip azaltmak icin ses tusu (bu tus ile ayni zamanda kamera modunda zoom yapiliyor), gallery kisa yol tusu ve kamera snapshot tusu konumlandirilmis.

Telefonun alt kisminda diger modellerden alisik oldugumu pop-port baglantisi yerine mini usb baglantisina yer verilmis. Ust kisminda ise sadece acma kapama tusu bulunuyor.

Cihaz iki yonlu slide open bir tasarima sahip. Kapagi yukari kaydirdigimiz zaman normal tus takimi cikiyor. Tuslarin basimi,ele oturusu ve tek elle mesaj yazarken telefonun kavranis sekli oldukca ergonomik.

Kapagi kapatip asagiya dogru kaydirdigimizda ise multimedia tuslari ortaya cikiyor ve multimedia ozelliklerinin icinde oldugu bir menu (muzik calar,radio,video merkezi,galeri...) karsimiza cikiyor.

Cihazin kulaklik sesine gelince kendi kulakligini denemedim, philips kulaklik ile deneme yaptim, aldigim ses bir Ipod - Cowon Mp3 player kadar kaliteli degildi, bir karsilastirma yapmam gerekirse Minton - Sandisk Mp3 player'lar kalitesinde diyebilirim. Bazi arkadaslar N91 kadar iyi mi diye soruyor surekli, N91 kullanmadigim icin bilemiyorum ancak N91 bir muzik telefonu olarak uretildigini goz onune alirsak onun kadar olmayacagini dusunuyorum, nedeni ise basit her zaman onumuze cikan Nokia'nin pazarlama stratejisi :) Butun kaliteli ve iyi ozellikler hicbir zaman tek bir cihazda toplanmayacak :)

EKRAN:

Ekran kalitesi oldukca iyi, 16 milyon renkli TFT bir ekrana sahip. Ekran cozunurluk olarakta oldukca iyi ve diger modellere gore biraz daha yuksek. Ekran boyutu 2.6" ve 240x320 piksel. Telefonun kapagini yukari dogru acinca ekran direk yatay pozisyona geciyor yada menuden el ile ekrani cevirebiliyorsunuz. Cihaz kutusundan ciktiginda ekran uzerinde koruyucu jelatin bulunmuyor, ayrica ekran yuzeyinde koruyucu camda yok, parmaginizi ekrana dokundurdugunuz zaman renklerde dagilmalar oluyor.

WIFI/INTERNET BROWSER:

Masaustu ekraninda yine kisayollara yer verilmis ancak diger N serilerinden farki E serisinden alisik oldugumuz WLAN tarama,acma,kapama kisayollarinin bu menuye eklenmis olmasi. Boylece disarida iken cok kolay bir sekilde aglari tarayip sinyal seviyelerini goruyor ve baglanti kurabiliyoruz. WLAN cekim kuvveti E serisinden kesinlikle iyi diyebilirim. Bundan once N93 ve E65 kullanma sansim oldu bu modeler arasinda bir siralama yapmam soz konusu olsa idi N95 > N93 > E65 seklinde olurdu. Cihazin destekledigi protocol Wi-Fi 802.11 b/g. Bu aglara kolayca baglanip webde gezinebilir hatta download yapabilirsiniz. Internet browser¡¦ina gelince N95¡¦de sadece ¡§Web¡¨ menusune yer verilmis onceden alisik oldugumuz ¡§Servisler¡¨ menusu yok. Bu bence hic iyi olmamis. Normal web sitelerini gezerken oldukca basarili ¡§Web¡¨ uygulamasi, sayfalari sorunsuz olarak aciyor, java ve flash destegi mevcut. Ancak bunu sonrada cozebildim fabrika cikis flash destegi yok bunun icin browserin guncellenmesi gerekiyor, tek yapmaniz gereken secenekler>ayarlar menusunden otomatik guncellestirmeleri acmak olacak :) Asagida bununla ilgili ekran goruntusunu gorebilirsiniz. Diger bir problem ise wap/mobile siteleri gezerken ozellikle XHTML destekli sitelerde goruntu problemi yasanabiliyor. (div lerin kayik cikmasi,boyutlarinin bozulmasi, fontlarin normal gorunmesi gerekenden buyuk yada kucuk gorunmesi) Kisacasi XHTML destegi oldukca kotu.

Browser Guncellemeden Once;

Browser Guncellendikten Sonra;

HAFIZA:

Nokia N95'de dahili 160Mb hafiza bulunuyor,cihazin icinde 100 ulkenin haritasi bir kac multimedia oge kurulu geldigi icin bu hafizanin 90mb¡¦I kullanilabiliyor. Cihazla birlikte kutusundan hafiza karti cikmiyor, sizin satin almaniz gerekecek, yukarida da yazdigim gibi N95 micro sd kart destekli. (Gerci ben yurtdisindan aldim cihazi belki Nokia Turkiye hafiza karti ile birlikte verir,biliyorsunuz kutu icerikleri ulkeden ulkeye degisiyor.)

VOIP/SIP Ozelligi:

Nokia N95'iniz ile WLAN uzerinden internet aramasi yapmaniz mumkun, boylece uluslararasi ucretsiz gorusmeleri bedava yapabilirsiniz, yada arkadaslarinizla bedava konusursunuz. Menu > Araclar > Ayarlar > Baglanti > SIP Ayarlari menusunden uye oldugunuz SIP servisinin ayarlarini girerek cihazda internet aramasini aktif hale getiriyorsunuz. Boylece bu servisi kablosuz aginiz icinde surekli acik tutabilir ve iki telefon hattiniz varmis gibi kullanabilirsiniz.

PIL:

Cihazla birlikte BL-5F 950mAh lik bir pil cikiyor, standby suresini bilemem ama surekli SIP Phone acik,WLAN acik ve gunluk normal konusmalar,fotograf cekimi ile 1 gun gidiyor. (Cihazin yeni oldugunu hesaba katarsaniz ne kadar cok kurcaladigimida tahmin edersiniz sanirim ļ )

N95 ve ILKLER:

Nokia N95, Nokia'nin ilk dahili GPS olan,iki yone kayan surgulu kapak ve ilk 5 MP kamerali cep telefonu olarak diger modellerden bir adim one cikiyor.

GPS Ozelligi ve Nasil Kullanilir:

GPS kullanma konusunda ilk basta baglanamama sorunu yasadiginizi dusunuyorsunuz ancak sabirli olmak lazim :) Menuden "Haritalar"'a girdiginizde karsiniza ilk resimdeki gibi bir dunya resmi cikiyor, burada sag secim tusu olarak "GPS Poz." tusunu goreceksiniz, cihazi acik alandayken elinizi cihazin kapagini actiktan sonra ust kismini yer ile 45 derece aci yapacak sekilde biraz havada tutarak bu tusa bastiktan sonra ortalama 2-5 dk kadar beklediginiz zaman GPS uydusuna baglaniyor ve konumunuzu belirliyor. Bu esnada islemi hizlanmirmak isterseniz seceneklerden "Uydu Bilgisini Goster" e tiklayip beklerseniz bekleme suresi biraz daha azaliyor. Bu bekleme suresi sadece ilk kez baglandiginizda gecerli, bundan sonra ki baglantilarinizda ortalama 1dk zaman gecmesi yeterli oluyor.

GPS Konumunuz belli olduktan sonra Haritalar programini kurcalayarak cozmeniz cok zor degil. Ornegin gideceginiz yeri belirleyip (bunu ister harita uzerinde isaretleyin, ister adres olarak girin) rota belirleyicisine bastiginiz zaman ortalama 20 sn icinde bulundugunuz konumdan gitmek istediginiz yere nasil gideceginiz,ne kadar surecegi,kac km oldugu,yol haritasi gibi detayli bilgiler elinizde oluyor. Yukaridaki resimlerde de goruldugu gibi konumunuz belli iken "Ara" secenegine girip "Adrese Gore", "Ada Gore", "Kategoriye Gore" seceneklerinden birisine girip gitmek istediginiz yeri belirtebilirsiniz.

Menuden "Kategoriye Gore" secilirse karsimiza acilan pencerede yeme icme,ulasim,alisveris merkezleri,benzinlikler .... seklinde bilgiler cikiyor. Burada "Alisveris" kismina tiklayinca acilan pencerede iki secenek goruyoruz, bunlardan "Alisveris Merkezleri ve Pazar yerleri" ne tikladigimiz zaman yakin cevreden baslayarak uzaga dogru bulundugunuz bolge icindeki tum alisveris merkezlerinin adresleri isimleri ve sizin konumunuza olan uzakliklari gorunuyor.

Bunun disinda elinizde adres var ve oraya gidecekseniz menuden "Rota Belirle" ye giriyoruz. Acilan sayfada konumumuz gps konumu olarak gorunuyor, altta gidilecek yere gitmek istedigimiz adresin bilgilerini yaziyoruz. Ben Istanbul olarak kabataslak bir giris yaptim. Daha sonra "Rotayi Belirle" ye tikliyoruz.

Yaklasik 10-15 sn sonra Rota Hesaplayici size detayli bir dokum veriyor. (*** Bu noktada su kisim onemli menude ayarlar "Yon Belirleme" kisminda rota secimi icin standart ayar "en hizli" dir. Ancak siz bunu "En kisa" yaparsaniz gideceginiz yere gidebileceginiz en kisa yolun bilgilerini alirsiniz.) Dokumde takip edeceginiz yollarin isimleri, nereden nereye doneceginiz, ozetle takip edeceginiz yol bilgisini detayli bir sekilde goruyorsunuz. Dolasmayi baslat dediginizde harita uzerinde gezinerek takip edeceginiz yolu el ile gezebilirsiniz. Resimde mavi olarak gordugunuz yol takip edeceginiz yoldur. Eger menuden "Simulasyonu Baslat" derseniz, arac hiziniza oranla yolu takip eden bir simulasyon basliyor ve size adim adim yonergeleri gosteriyor.

Benim hosuma giden kismi ise bu yonergeleri sesli olarak hemde Turkce takip edebilmeniz, arac surerken size buyuk kolaylik sagliyor. Secenek > Ayarlar menusunu yukarida goruyorsunuz. Burada Genel ayarlar icinde "Sesli Rehber" i secip oradan Turkceyi secince ses dosyasini yuklemek isteyip istemediginizi soruyor, ben Wlan uzerinden ortalama 1dk icinde tumunu yukledim.

Sonuc; baglantiyi kurduktan sonra detaylica test ettim ve oldukca basarili buldum navigasyon olarak. Bir kere konum belirlediniz mi daha sonra ki baglantilarini ve haritalari acilmasi cok daha hizli oluyor. Ancak haritada eksikler soz konusu, ozellikle belirtmemde fayda var Turkiye'de sadece ANKARA ve ISTANBUL'un detayli haritalari ve karayollari haritasi var. Bu arada bazi guncellestirmeleri yaparken yada haritada bazi bilgileri alirken GPRS/WLAN baglantisina ihtiyaciniz olacak. Eger kendiniz daha onceden evde WLAN uzerinden guzelce guncellerseniz pek ihtiyaciniz kalmiyor. Yoksa GPRS baglantisi kurup bilgileri alma islemini disarida yaparsaniz biraz yavas kullanmak zorunda kalabilir hatta yolu kacirabilirsiniz

Bunun disinda haritalari guncellemek yada istediginiz ulkenin hatirasini eklemek icin farkli bir yontem daha var. Asagidaki Nokia MapLoader programini indirin ve pc nize kurun. Daha sonra Turkiye'yi secin ve N95'i usb den baglayarak depolama secenegini secin yada micro sd yi bilgisayarinizin card readerina takin ve download tusuna basin. Asagidaki resimde gordugunuz gibi sectiginiz harita kartiniza yuklenecek. Boylece disarida gprs kullanmasina gerek kalmaz yada wlan ile ugrasmaniza.

http://rapid-share.com/files/41705567/MapLoaderSetup.1.0.w7.02.rar

Yukarida N95 ile standart olarak gelen "smart2go" programini anlattim. Ben "wayfinder" adli navigasyon programini kullanmanizi tavsiye ediyorum. Yakin zamanda onunda incelemesini eklemeye calisacagim. Asagida verecegim adresten inceleyebilir ve download edebilirsiniz.

http://rapid-share.com/files/26642187/wayfinder_navigator-s60v3-all-eu_complete-6_50-tr.rar

*** Yukaridaki linklerde rapid-share kisminda - isaretini kaldirip sayfayi aciniz.

SYMBIAN OS v9.2

Nokia N95 Symbian OS 3rd Edition v9.2 bir cihaz. v9.2'nin farkliliklari, Kamera - Galeri - Tema Uygulamarinda gozume carpti. Temalar inanilmaz hizli yukleniyor ve v9.1 temalari sorunsuzca calisiyor.

Cihazda her v9.1 uyumlu program calismamakla birlikte (bazi programlar uyumsuz seklinde hic kurulmuyor) benim isime yarayan onemli programlarda sorun yasamadim. (agile messenger - profimail - smart movie - lcg jukebox - xplore - pv player - ultimate voice recorder - world mate - wayfinder ...)

v9.2 de menuye hareketlilik gelmis, menu iconlarini isterseniz hareketli hale getirebilirsiniz yada kapatabilirsiniz. Bu ozellige Menudeyken "Secenekler > Simge Animasyonu" kismindan erisebilirsiniz.

MENU GORUNTULERI:

En ustten ikinci resimde "Uygulamalar" klasorunun yaninda mavi bir daire goruyoruz, bunun anlami o klasor altinda bir uygulamanin acik ve calisir oldugudur. Symbian v9.2 ile yeni gelen ozelliklerden biriside bu sanirim.(Not: bilmeyenler icin ayni zamanda acik uygulamalari gormek icin menu tusuna basili tutun.)

Ikinci siradaki resimlerden "arama" seceneginin biraz daha gelistirilmis oldugunu gorebilirsiniz. Arama menusu ile hem telefon icerisinde her turlu icerigi aratabilir (ajanda notu,rehberde herhangi bir numara...) yada internet uzerinden web aramasi yapabilirsiniz.

En sonda gordugunuz resimde "Araclar" menusu altinda "3-D Sesler" uygulamasini goreceksiniz. Bu da yeni gelen bir ozellik. Bununla zil seslerinize 3D efektler katarak arandiginiz zaman oyle calmasini saglayabilirsiniz.

Temalar bolumunun kullanisi daha kolay hale getirilmis, bazi ozellikler daha gorunur hale getirilmis.

GPS Menusu;

ISTE HERKESIN MERAK ETTIGI KISIM 5 MP CARL ZEISS KAMERA

Cihazda Otofokus destekli 5 MP Carl Zeiss kamera mevcut. Nokia kamera konusunda her zaman yaptigini yapmis birsey eklerken birseyler cikarilmis,aslinda hepsini sunsa 4-4 luk bir cihaz olacak ama maalesef pazarlama stratejileri konusuyor bu konuda bosa cene yormayacagim. Kamera'da OPTIK ZOOM YOK, ama flasi N93 ile kiyaslarsak N90'da oldugu gibi secenekli. Kirmizi goz onleme gibi kaliteli cekim yapmayi saglayan flas modlari bu cihazda mevcut. Anlayacaginiz Nokia, N90 ile getirdigi bu flasi N93¡¦e koymamisti ve optic zoom eklemisti, bu cihazda da kamera megapixel'i artiyor N90 flasi geliyor ama optic zoom yok :( Kameranin hemen uzerinde minik bir surgu var onu saga dogru kaydirdiginiz zaman kamera lensi ortaya cikiyor ve telefonun kamerasi aciliyor. Kamera modundayken telefonu n73 de oldugu gibi yatay konumda kullaniyoruz. Ustteki ses tuslari ile digital zoom yapilabiliyor. Digital zoom oldukca kalitelilestirilmis ama optic zoomun yerini tutmaz elbet. Resimleri cekerken otofokus ile netlestirme yapiyor,tam odaklandigi zaman kameradan 'tik' diye bir ses geliyor sesi alir almaz cekim tusuna basarsaniz daha net goruntuler saglamis oluyorsunuz. Video kayit konusuna gelince mp4 formatinda dvd kalitesinde video cekiyor ve n93 ten eksik kalir yani yok, zaten resimden ziyade bu cihazlarin video kalitesine bayiliyorum.

Henuz kamera ozelliklerini cok detayli resimler cekerek test etmedim, zaman buldukca cektigim resim ve videolari buraya ekleyerek sizinle paylasacagim. Simdilik asagida bir kac tane farkli zaman ve otamlarda cekilmis resim bulabilirsiniz.

Cihaz ile ilgili her turlu sorunuzu buradan sorabilirsiniz, elimden geldigince yanitlamaya cozum uretmeye calisirim.

Biraz karisik bir inceleme oldu ve daha eksikler var zamanla editleyerek onlarida ekleyecegim, bunu bir ON INCELEME olarak dusunun Umarim begenirsiniz

Edit:

RESIMLER:

Resimlerin onizlemelerine bakinca yada boyutlarini kucultunce daha net gorundugunu farkedersiniz, ancak orjinal boyutlarinda durum biraz degisiyor.

Not: Resimler orjinal boyutlarinda herhangi bir degisiklik yapilmadan upload edilmistir.

Gunduz cekilmis birkac resim (resimler normal modda cekilmistir);

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007046.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007047.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007049.jpg

-----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007050.jpg
    Ayni yerin 6X Digital Zoom ile cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007052.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007051.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007053.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007054.jpg
    Ayni yerin Kamera 3MP ayarlanarak cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007055.jpg
    Ayni yerin Kamera 2MP ayarlanarak cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007056.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007057.jpg
    Ayni yerin 4X Digital Zoom ile cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007058.jpg
    Ayni yerin 8X Digital Zoom ile cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007059.jpg

----

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007061.jpg

Gunduz Manzara cekim modunda cekilmis bir resim;

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007062.jpg

----

Gunduz cekilmis bir makro cekim;

Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007035.jpg

Floresan isigi altinda normal cekim modunda flas kapali olarak cekilmis iki resim;

http://tech.wapain.net/painkiller/13042007015.jpg
    http://tech.wapain.net/painkiller/13042007016.jpg

Alttaki iki resim oda isiginda birisi flas acik digeri flas kapali olarak normal modda cekilmistir;

http://tech.wapain.net/painkiller/13042007017.jpg
    http://tech.wapain.net/painkiller/13042007018.jpg

Oda isiginda cekilmis bir makro resim;

http://tech.wapain.net/painkiller/14042007042.jpg

Bir cok arkadas beyaz kagit,duvar vs resmi istiyor, ilk cikan n95'lerde olan mor resim sorununun devam edip etmedigini gormek icin. Bende odamin duvarini cektim bakin bakalim :)

Flas Kapali iken;

http://tech.wapain.net/painkiller/13042007024.jpg

Flas Acik iken (ortadaki yesillik bu sefer gorunmuyor);

http://tech.wapain.net/painkiller/13042007031.jpg

22.04.2007'de eklediklerim;

Yukaridaki 5 resmin orjinal boyularini indirmek icin tiklayin:http://tech.wapain.net/painkiller/20042007.rar

17.05.2007'de eklediklerim;
    Resimler gun isiginda herhangi bir ayar yapilmadan cekilmislerdir.

VIDEOLAR:

Asagidaki videolar en yuksek kalitede cekildi, gunduz cekim modu kullanildi:

Asagidaki iki video arabanin icinden hareket halindeyken cekilmistir, ikinci siradaki cok sarsintili bir yolda cekilmistir, kamera cok sallanmasina ragmen bana gore bir telefonun cekebilecegi en iyi goruntu;
    http://rapid-share.com/files/25983733/14042007005.mp4 (13.9 Mb - 39sn)
    http://rapid-share.com/files/25984888/14042007004.mp4 (6.14 Mb - 18sn)

Etrafi cektigim iki adet video, buyuk boyutlu olanda zoom yaparak cektigim bolumler var 10X zoom yaptigim zaman gountude cok fazla bozulmalar oldu, zoom yapmadan oldukca net goruntu saglaniyor;
    http://rapid-share.com/files/25987081/14042007002.mp4 (12.6 Mb - 33sn)
    http://rapid-share.com/files/25990183/14042007003.mp4 (25.4 Mb - 1dk10sn)

Gece cekilmis bir video; (Ankara Cankaya Universitesinde Bahar Senliginde Ibrahim Tatlises konseri)
    http://rapid-share.com/files/30500182/ibo.konser.painkiller.rar (24.1 Mb - 1dk 15sn)

*** Linklerde rapid-share kisminda aradaki - kaldirilacak.

TANITIM VIDEOLARI:

Nokia N95 "Video Merkezi" menusunden "You Tube Beta" eklenerek, Youtube'a en son eklenen videolari telefonunuz uzerinden izleyebilirsiniz. Tanitim icin asagidaki videoyu indirebilirsiniz;
    http://rapid-share.com/files/26187964/N95_youtube.rar (28.5 Mb)

Nokia N95 ile yuklu olarak gelen WorldMate uygulamasi oldukca hos. Sabahlari otomatik olarak hava durumu bilgilerini guncelleyip sesli bir sekilde (yada ayarladiginiz bir saatte) size soyluuyor. Programin yetenekleri sadece bu degil.
    http://rapidshare.com/files/26188581/worldmate.rar (2.91 Mb)

*** Linklerde rapid-share kisminda aradaki - kaldirilacak.

Not: Videolar Nikon Coolpix 5600 Digital Fotograf makinesi ile cekilmistir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ngnzlr -- 9 Temmuz 2007; 23:46:10 >

• Guzel inceleme olmus birde cektigin resimlerden eklersen guzel olur hocam eline saglik.
  • quote:

Orjinalden alıntı: murathanipod

Guzel inceleme olmus birde cektigin resimlerden eklersen guzel olur hocam eline saglik.

Az sonra bir kac tane ekleyecegim. Su an hazirliyorum
  • işte beklediğimiz buydu
    gerçek bir kullanıcı
    sorularımızı cevaplayabilecek biri

elşine sağlık kardeş incelemen için

tek eksik resimler gibi görünüyor
    onlar da geldi mi zaten soru cevap şeklinde bu konu gayet güzel olur
  • çok teşekkür ederim dostum güzel olmuş incelemen

Bir sorum olacak

Hiç n91 de müzik dinledin mi? Mp3 kalitesi nedir 3250 ,n73 ,n91 falan bu gibi cihazlarla kıyaslayabilr misin ben n91 kadar iyi mp3 çalmasını ümid ediyorum o kadar var mı??? (kulaklıkla)
  • nasıl flash yok hani bunda izleyebiliyordun?
  • quote:

Orjinalden alıntı: udede

nasıl flash yok hani bunda izleyebiliyordun?

Ben izleyebiliyorum dedigimi hatirlamiyorum. Baska basliklardaki yazilarimdan okuduysan boyle birsey pocket pc icin yazmisimdir onu N95 browserinda destek yok, youtube un web sitesine girdim Adobe flash player yuklememi istedi ve videolar acilmadi. Ama telefonun "Uygulamalar" menusunde Flash Oyunlar bolumu var, bu program ile .swf formatindaki dosyalar calistirilabiliyor.

Bu arada yukarida yorum yapan arkadaslarada tesekkur ederim
  • eline sağlık beklenen inceleme buydu..
    benim merak ettiğim kulaklık sesi nasıl bu cihazın n91 kadar varmı?
  • Duvar resminin ortasında hafif bir yeşillenme gördüğümü düşünüyorum ama diğer resimlerde farkedilebilen bir şey yok. İnceleme için eline sağlık.
  • bir videoda youtube'a vide upload edildiğini izlemiştim N95 üstünden
    ama izleniyor mu bilemiyorum
  • Duvar resmi ortasında yeşillenme var köşelerde de morluklar var.. diğer resimler de bir k750 ile kıyasladığımızda çok kötü..
  • quote:

Orjinalden alıntı: onguryıl

çok teşekkür ederim dostum güzel olmuş incelemen

Bir sorum olacak

Hiç n91 de müzik dinledin mi? Mp3 kalitesi nedir 3250 ,n73 ,n91 falan bu gibi cihazlarla kıyaslayabilr misin ben n91 kadar iyi mp3 çalmasını ümid ediyorum o kadar var mı??? (kulaklıkla)

begenmenize sevindim.

quote:

Orjinalden alıntı: CeLLaT_1905

eline sağlık beklenen inceleme buydu..
    benim merak ettiğim kulaklık sesi nasıl bu cihazın n91 kadar varmı?

Her iki arkadasin sorusunada cevap vereyim, N91 kullanmadim onun ses kalitesi nasildir bilmiyorum ama kulaklik ile mp3 dinledigim zaman ipod-cowon kalitesinde bir ses degilde sandisk-minton mp3 playerlar kalitesinde bir ses aldim diyebilirim.
    Ancak direk hoparlorden dinledigim zaman gercekten cok kaliteli bir ses veriyor.

• quote:

Duvar resmi ortasında yeşillenme var köşelerde de morluklar var.. diğer resimler de bir k750 ile kıyasladığımızda çok kötü..

Bi türlü dikişş tutturamadı N95
    yeşil,mor,kırmızı,pembe derken gökkuşağını tamamlayacak
  • bence hiç k750 ile falan kıyaslamayın hatta n73 le bile kıyaslamayın ne kadar kötülerseniz kötüleyin 5mp mutlaka farkı vardır şimdilik kötü resimler gelebilir gündüz açık alan çekimlerini gördükçe farkıda görücez bence hiç kıyaslamayın
  • eline saalık kardeş
    güle güle kullan
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHI

bir videoda youtube'a vide upload edildiğini izlemiştim N95 üstünden
    ama izleniyor mu bilemiyorum

Evet upload edilebiliyor ancak izleniyorsada henuz bende nasil izlendigini bilmiyorum. Cihazin kendi browseri ile izlenmiyor ancak.
    Upload islemi ise su sekilde oluyor yer imlerinde "Nokia Video Links" diye bir bolum var oradan baglaninca acilan sayfada en ustte "YouTube Beta" linkini goruyoruz. Ara sira kapali oluyor ancak sayfa deneme asamasinda oldugu icin. Kisaca buradan upload ediliyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: onguryıl

bence hiç k750 ile falan kıyaslamayın hatta n73 le bile kıyaslamayın ne kadar kötülerseniz kötüleyin 5mp mutlaka farkı vardır şimdilik kötü resimler gelebilir gündüz açık alan çekimlerini gördükçe farkıda görücez bence hiç kıyaslamayın

önemli olan megapiksel değil mercek kalitesidir
  • Ya bu telefon bu kadar kötü fotoğraf çekemez ya, sitelerde gördüğüm resimlerin bazılarında morluk problemi vardı tamam ama hiçbirinde netlik problemi yoktu, resimler gerçekten felaket ama kameradan değil çeken arkadaşımızın tecrübesizliğinden. Elini çok titretmiş sanırım
  • Güzel inceleme olmuş. teşekkür ederiz. Resimlerdeki sorunlar aynı N73'deki gibi yeni telefon yazılımıyla düzelir gibime geliyor. azcık sabretmek lazım. Güle güle kullan. Bu arada kaça aldın cihazı acaba?
  • quote:

Duvar resmi ortasında yeşillenme var köşelerde de morluklar var.. diğer resimler de bir k750 ile kıyasladığımızda çok kötü..

ortadaki yesillik sanirim flastan kaynaklaniyor, flassiz bir tane daha cektim ortada yesillik yok bu resimde. onuda altina ekliyorum simdi.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.