Şimdi Ara

Libre La Frite, 5$ fiyatı ile Raspberry Pi’ye rakip olmaya geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Eğitim amaçlı başladığı yolculuğunda dünyanın en ucuz bilgisayarı haline gelen ve yeni bir dönemin kapılarını açan Raspberry Pi platformuna rakipler artıyor. Çinli Libre daha hızlı ve sadece 5$ fiyat etiketine sahip bir devre kartı geliştirdi.

Libre La Frite özellikleri ve fiyatı

Geliştirici kartları konusunda uzman olan Libre bugüne kadar farklı konfigürasyonlarda kartlar piyasaya sürmüştü ancak La Frite fiyatı açısından öne taşıyor. Ayrıca Kickstarter üzerinde destek arıyor.

Ayrıca Bkz.Elektrik faturaları üçe bölünüyor

6.4 x 5.5 cm boyutlara sahip olan La Frite 4 adet Cortex-A53 çekirdeği barındıran Amlogic S805X yonga setinden gücünü alıyor. 1GB DDR4 SDRAM destekli kart H.265/H.264/VP9 kodeklerine uyumlu ve Full HD video çıkışı verebiliyor. Ayrıca Ubuntu ve Android gibi dağıtımları da çalıştırabiliyor.

Bir adet 40-pinli genişleme kafası, iki USB 2.0 portu, HDMI 2.0 girişi, 100Mb Ethernet yuvası ve kızıl ötesi alıcı barındıran kartın entegre SPI ROM ile sistem açılışında bootloader yazmak yerine yazılımı bünyesinde tutabildiği belirtiliyor.

Kartın 512MB RAM barındıran versiyonu için 5$ bağış isteniyor. 1GB RAM barındıran versiyon ise 10$ seviyesinden destek buluyor. Kartın dağıtımları Kasım ayında başlayacak.

• 5$ a raspberry alabilen arkadas var mi acaba?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Güzel gelişmeler.

Ucuza fpga da var diyorlar ama kandırmaca mı bilmiyorum:https://shop.trenz-electronic.de/en/Products/Trenz-Electronic/MAX1000-Intel-MAX10/

• quote:

Orijinalden alıntı: hardtracker

5$ a raspberry alabilen arkadas var mi acaba?
    amerikada bir cok yer raspi zero'lari $5ten satiyor
    ben aldim, hala kullanma sansim olmadi - mini hdmi kablosu elimde yok ve "bilgisayar"dan daha pahaliya gelecekti...
  • Rasbian'ı düzgün portlayıp sunarlarsa iş yapar.

• @hardtracker 5 dolara Raspberry yok zaten.

• hardtracker H kullanıcısına yanıt
    abd'de zero satın almıştım. orada kişi başına bir adet satıyorlar. 2.sini isterseniz fiyat 15 dolar oluyordu.

• ben 2 sene once 80 TL ye almıstım

• Donanım boş iş. Bütün gizem yazılım işinde. 8 çekirdekli 4k oynatabilen aygıt uygun kodek olmadığı için 4k video oynatamıyor. Güç var ama yazılım çaresiz. 4k'yı sorunsuz oynatabilen bir alet henüz bulamadım. Ben mi yapamıyorum bilmem. En güçlü Windows bilgisayar bile oynatamıyor.

• fthkn F kullanıcısına yanıt
    Shield var apple tv 4k var amazon cube var ama amazon cube çok zayıf kabul ama iş görüyor. 8K da özellikle windows için haklısınız ama 4k da bence çok büyük bir sorun yok. 8k da özellikle cpu kullanımı 60-70 leri buluyor 4çekirdek 8 izlekte bile

• Raspberry kadar iyi yazılım ve inanılmaz geniş community desteği olmadıktan sonra en fazla Orange pi a rakip olur.Tabi shipping dahil 5$ alabilirsek mükemmel olur

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.