Şimdi Ara

Telefonu ele geçirerek sitelerde gezinti yapan şarj adaptörü tespit edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Güvenilir olmayan ve genelde Çin’de üretilen üçüncü taraf aksesuarların zararlı yazılım tarzında bazı kötü niyetli davranışlar sergilediği zaman zaman gündeme geliyor. Çinli bir kullanıcının yaşadığı ise olayın vehametini gözler önüne seriyor.

Gizemli olay

Üçüncü taraf bir şarj adaptörü tercih eden Çinli bir kullanıcı, şarja taktığı iPhone modelinde bazı garip davranışlar tespit etmiş. Kendi kendine 4G ağına geçiş yapan telefon, yüklü olan bir rezervasyon uygulamasına girerek pahalı bir süit oda kiralamış ve ödemeyi yapmak için de WeChat uygulamasına geçiş yapmış. Kullanıcı tam bu noktada şarj kablosunu çıkarmış ve hareketler yarıda kesilmiş. Telefon 2G ağına geri dönmüş.

Ayrıca Bkz.Honor 8C geliyor

Kullanıcı ikinci kez aynı şeyi denemiş ve telefonun bu kez bir tren bileti almaya çalıştığını görmüş. Bunu kayıt altına almak için ekran kaydediciyi çalıştırmış ancak gizemli yazılım bunu da kapatmış. Kullanıcı kesinlikle yalan söylemediğini ve telefonun jailbreak olmadığını belirtiyor. Şüpheli olan tek şey ise telefona taktığı üçüncü parti bir şarj adaptörü.

Dokunmatik akıllı telefonlar yaygınlaşmaya başladığı günden bu yana Hayalet Dokunuş adında bir problem zaman zaman ortaya çıkıyor. Ekran kontrolcüsünden veya ölü noktalardan kaynaklı bu sorun kullanıcının müdahalesi olmadan ekranda bazı noktaların dokunmuş gibi tepki vermesine yol açıyor.

Çinli kullanıcının yaşadığı buna benziyor olsa da kontrollü bir şekilde ve bir senaryo üzerinden hareket etmesi mantıklı gelmiyor. 2013 yılında Georgia Enstitüsü şarj adaptörleri üzerinden zararlı yazılım yüklenebileceğini ve telefonun kontrol edilebileceğini ortaya koymuştu. Yaşanan bu olay da zararlı yazılım ihtimalini arttırıyor.

• Başka bir cihaz ile video çekmek aklına gelmemiş mi? 🤔

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Telefonu ele geçiren koruyucu cam haberini de bekleriz
  • Arkadaş mağarada yaşıyor galiba, görüntülü kayıy yapabilen başka bir cihaz veya bunlardan birine sahip arkadaşı da mı yokmuş?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DBB76B0A9 -- 10 Ekim 2018; 16:3:46 >
  • Dışarıdan komut çalıştırabilmesi için cihazın debug modunda olması gerekli sanki.

Edit: Android telefon sandım, iPhone olduğu gözümden kaçmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 10 Ekim 2018; 18:59:14 >
  • Bana kolpa gibi geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haber kolpa en garibi bunun haber yapılması
  • Alo Muhittin? Telefonum şarj aleti tarafından ele geçirildi. Evet tarafından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeitgest -- 10 Ekim 2018; 19:36:6 >
  • Araştırmacılar tarafından yürütülen laboratuvar testlerinde, Apple Siri, Amazon Alexa ve Google Asistan’ın insan kulağı tarafından duyulamayan seviyede seslerle komut alabildikleri ortaya çıktı. Siber korsanlar bu yöntem sayesinde kolaylıkla akıllı kilitleri açabilir, kullanıcının banka hesaplarına girebilir ya da istediği tüm kişisel bilgilere erişebilir.

Küçücük prizi bile wifi üstünden kontrol edebiliyorsun şarj aletini inceletsinler içinde ne var ne yok

• İos oysaki kısıtlar böyle şeyleri hayret haberi android beklerken iphone çıktı

• İngilizlerin bilimsel buluşlarına benzemiş bu haberde.. :)

• Üçlü priz bilgisayarımı ele geçirdi. Bu mesajı da ben değil o yazdı şuan.
  • Ekrem bi sus parası neyse verelim.

• Haber mi şimdi bu ? Doğru olduğuna gönülden inanıyoruz çünkü çinli arkadaşımız öyle diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazywinner3 -- 10 Ekim 2018; 20:48:49 >
  • Kesin yaşanmıştır. Bizde inandık.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçen haftalarda ae’den TOPK mağazasından bi hızlı şarj adaptörü aldım. Önce adaptör ısındı. Sonra teli elime aldım. Ara sıra rastgele tıklama, uygulama açma vardı. Hiç sanmıyorum bu haberdeki gibi bişey olduğunu, haberdeki gibi sıralı komut olmasa da rastgele tıklamalar yaptı. Kullanmadım bi daha. Kenarda duruyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.