Şimdi Ara

Yeni canavar Intel Core i9-9900K tanıtıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD’nin hamleleri ile iyice hareketlenen işlemci pazarındaki rekabete Intel’in de söyleyecekleri var. Firma bugün yaptığı etkinlik ile merakla beklenen yeni performans canavarı Intel Core i9-9900K işlemcisini duyurdu.

Intel Core i9-9900K özellikleri ve fiyatı

Aslında dokuzuncu nesil Core ailesi ile Intel’in 10nm üretim sürecine geçmesi bekleniyordu ancak halen çözülemeyen verimlilik problemleri nedeniyle en erken gelecek yılın sonlarında görebileceğiz.

Dokuzuncu nesil Core işlemci ailesi yine 14nm sürecinde üretiliyor ancak Apple’a modem tedariği nedeniyle üretimde yetersizlik söz konusu. Hatta bazı üreticilerin siparişleri AMD’ye kaydırdığı belirtiliyor. Intel artan eleştiriler karşısında 14nm üretim bantlarına 1 milyar dolar daha yatırım yapacağını ve performans odaklı Core işlemcilere odaklanacağını duyurmuştu. Bu bakımdan dokuzuncu nesil Core işlemcilerde mobil tarafın biraz gecikebileceği tahmin ediliyor.

Ayrıca Bkz.İlk 8 çekirdekli Core i7 işlemcisi duyuruldu

Dokuzuncu nesil işlemci ailesi özellikle yüksek çalışma frekansları ve daha fazla çekirdek sayısı ile öne çıkıyor. Yeni nesilde Intel’in en önemli kozu 8 çekirdekli Core i9-9900K işlemcisi olacak.

Üst seviye Core X serisini bir kenara bırakırsak ana akım Core işlemci ailesi içerisinde ilk 8 çekirdekli işlemci Intel Core i9-9900K diyebiliriz. AMD’nin 8 çekirdekli Ryzen 1800 ve 2700 serilerine karşı Intel cepheyi biraz daha güçlendirmiş oldu. Normalde bu modellerin karşısında 6 çekirdekli Intel Core i7-8700K yer alıyordu.

Intel’in en iyi oyuncu işlemcisi olarak lanse ettiği Core i9-9900K önceki mimariyi temel aldığı için IPC tarafında da büyük bir kazanım yok diyebiliriz. Bahsettiğimiz gibi yeni seride yüksek frekanslar ve çekirdek sayıları ön planda.

8 çekirdekli ve 16 izlek birimli olan Core i9-9900K işlemcisi 16MB Seviye 3 ön bellek ile geliyor. 3.6GHz taban frekansı olan işlemci, tek çekirdekte 5GHz seviyesine kadar çıkabiliyor. Tüm çekirdekler ise 4.7GHz sınırına yaklaşıyor.

Isıl tasarım gücü 95W olan işlemci çift kanal bellek kontrolcüsü ile DDR4 2666MHz destekliyor. Elbette hız aşırtma ile daha yüksek frekanstaki belleklerle de uyumlu olarak çalışacaktır. İşlemcinin 40 PCIe hattı bulunuyor.  

Diğer taraftan hız aşırtma tutkunlarına yönelik olarak STIM yani lehimli termal yüzey materyaline geçiş de önemli bir adım olarak görünüyor. Bugüne kadar zar ve ısı dağıtıcı arasında termal macun kullanmayı tercih eden firma yeni teknoloji ile daha iyi iletkenlik sağlayacak. Intel Core i9-9900K işlemcisi en iyi performansı Z390 anakartlar ile sunacak olsa da 300 serisi çipsetlerle de uyumlu. Yeni işlemci 499$ fiyat etiketi ile satılacak.

• İntel kadar dolandırıcı bir marka tanımadım adamlar bildiğin çiftlikbankın bir tık üstü. i9 dediğin işlemci iki yıl öncesinin i7 si işte makyajlayıp satıyorlar. Ah şu amd frekans olayını bir çözse nasıl yapar nasıl eder bilmiyorum şu 5Ghzleri 5.5ları turboda bir görsek harika olacak ama hem ht hemde yüksek çekirdekten dolayı kolay olmuyor galiba. Son olarak performans düşüşlerini yayınlamak yasak diye bir haber vardı o daha komikti hem haksız rekabet et hemde şikayet et.
    Tabi ki olur, benim AMD konusundaki çekincem de zaten birçok oyunun halen 2-4 çekirdekte ısrar ediyor oluşu.
    Çoklu thread benchmarklarında aynı fiyattaki bir Inteli geçtiğine göre oyunlar bu thread'lerin hepsini engine seviyesinde
    dengeli kullanabilirse AMD ciddi fark atar. Sıkıntı işlemcide değil, işlem yükünü tüm çekirdeklere dağıtamayan yazılımda aslında.
    En basitinden 6700k-8700k arasındaki FPS farkının az olmasının temel sebebi de bu, yoksa 8700k'nın 6/12 ile dağıtması lazım 6700k'yı.
  • Türkiye şartlarında Fiyat olarakda canavar olacapı kesin.

• Zen 2 çıkınca kararımı vereceğim.
    İntel bana pek güvenli gelmiyor artık.
    Son açıklardan sonra soğudum resmen..

• Ne Ryzen 1800 ne de Ryzen 2700 e rakip arada fiyat olarak UÇURUM var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • (10 yıl sonra)

intel: "dünyanın en hızlı 10 çekirdekli masaüstü işlemcisi, oyun canavarı" (5000 cinebench puanı)

amd: "dünyanın ilk 128 çekirdekli masaüstü işlemcisi, eh işte oyun oynatır" (25000 cinebench puanı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 8 Ekim 2018; 19:11:51 >
  • Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt

insanlar yine de intel alacak diyorsun?yok o körü körüne intel sevdası bitti.amd dediğin gibi 32 64 gidiyor mimariyi buldular tabi.intel de yeni mimari ile gelecez dalından girip balından çıkacaz demek yerine hala geliştirilmiş core mimarisi yapacaz diyorlar böyle iş olmaz.core'yi geliştirsen daha nereye geliştireceksin nm de düşemiyorsun?16/32 hayalleri kuruyorlarsa apartman merkezi sistemi bireysele çevirecem ben gerek yok gaz yakmaya.bu sefer lehim de kurtarmaz.bu mimarinin amd karşısında bittiğini kabul etmeleri böyle zorlama işlemciler çıkarmamaları lazım.çok çekirdeğe uygun az yakan çok kaçan jim emmiyi niye aldılar ama adama işini yaptırmayıp core'yi adam et derlerse işleri yaş çünkü çok çekirdeğe uygun değil bu mimari.bunu ben görüyorum 8700k kullanıcıları görüyor bu adamlar neyin derdinde?p4 fiyaskosu gibi olur yeni mimari biz p3'ten gidelim tik tok zaten çok muhafazakarız falan diyorlar herhalde?ne alaka diyeceksiniz ama ben amd'yi tebrik ediyorum fx faciasından sonra jim emmiye tükkan senin yap yenisini dediler ve adam çok güzel bir şey yapmış yenilik iyidir.bu kadar da katı olunmaz marka satacaz diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 8 Ekim 2018; 19:34:19 >

• İntel kadar dolandırıcı bir marka tanımadım adamlar bildiğin çiftlikbankın bir tık üstü. i9 dediğin işlemci iki yıl öncesinin i7 si işte makyajlayıp satıyorlar. Ah şu amd frekans olayını bir çözse nasıl yapar nasıl eder bilmiyorum şu 5Ghzleri 5.5ları turboda bir görsek harika olacak ama hem ht hemde yüksek çekirdekten dolayı kolay olmuyor galiba. Son olarak performans düşüşlerini yayınlamak yasak diye bir haber vardı o daha komikti hem haksız rekabet et hemde şikayet et.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Cüzdan canavarı herhalde tüm parayı silip süpürüyor. Şakası bir yana bu işlemci AMD ile aynı fiyata yakın çıksa harika olabilir. PCI hattı olsun boost olsun multi gpu kullanacak ya da nvme vb kullanıcılar için büyük nimet ama işte İntel Ryzen 2 gelmeden önce son kazığını atmak istiyor.
  • intel cok lavubali oladu. zeten dalga gecer gibi fiyat politikasi vardi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

insanlar yine de intel alacak diyorsun?yok o körü körüne intel sevdası bitti.amd dediğin gibi 32 64 gidiyor mimariyi buldular tabi.intel de yeni mimari ile gelecez dalından girip balından çıkacaz demek yerine hala geliştirilmiş core mimarisi yapacaz diyorlar böyle iş olmaz.core'yi geliştirsen daha nereye geliştireceksin nm de düşemiyorsun?16/32 hayalleri kuruyorlarsa apartman merkezi sistemi bireysele çevirecem ben gerek yok gaz yakmaya.bu sefer lehim de kurtarmaz.bu mimarinin amd karşısında bittiğini kabul etmeleri böyle zorlama işlemciler çıkarmamaları lazım.çok çekirdeğe uygun az yakan çok kaçan jim emmiyi niye aldılar ama adama işini yaptırmayıp core'yi adam et derlerse işleri yaş çünkü çok çekirdeğe uygun değil bu mimari.bunu ben görüyorum 8700k kullanıcıları görüyor bu adamlar neyin derdinde?p4 fiyaskosu gibi olur yeni mimari biz p3'ten gidelim tik tok zaten çok muhafazakarız falan diyorlar herhalde?ne alaka diyeceksiniz ama ben amd'yi tebrik ediyorum fx faciasından sonra jim emmiye tükkan senin yap yenisini dediler ve adam çok güzel bir şey yapmış yenilik iyidir.bu kadar da katı olunmaz marka satacaz diye.
    Niye hocam xeonlar çekirdek bazında aynı mimari değil mi? 24 çekirdekli xeon e7 var, sorun yaşanıyor mu acaba.

• tostumm kullanıcısına yanıt
    o dediğin işlemci kaç para öncelikle?biz burada uygun fiyatlı oyun işlemcilerinden bahsediyoruz.frekansı ne ikinci sorum?yap bi 4.7 ghz görürsün sorun yaşanıyor mu?EPYC var ona kalırsa ama bunlar oyun işlemcileri değil keza xeon da değil öyle 24 çekirdek.hadi daha düşük eski olanlarını kullanıyorlar ayrı ama senin dediğinin hiç alakası yok.şimdi baktım 24 çekirdek 2.4 ghz 9900k çıkarsan 8900 dolar ülkemizde en az 65 bin lira kim alır?olay frekans yüksekken çekirdek arttırabiliyor musun gavurun bir yeri gibi ısınmadan?bu mimari ile olmaz sınırın sınırına geldiler benim demek istediğim bu.ha derlerse ki 16/32 core size 199999k ama ne yapacaksınız 4.7 ghz falan kirlenmek güzeldir 3 ghz takılın ona bir şey demem ama millet bir yeriyle güler.oyuncu işlemcisi önce bu konseptte bi anlaşalım.
  • 500 dolarsa fiyatı bunu yurt dışından almak en iyisi .. bize min 5-6.000 tl den başlar ki kimse almaz .. 10 nm intel mi yoksa amd mi .. buna daha sonra karar vereceğiz . artık performans odaklı bir oyuncu pcsi için 10.000 lirayı gözden çıkarmak lazım .. ama şöyle bir şey de var ki gidip bir iphone 6-7.000 lira vereceğime 10.000 liraya pc toplarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: System Lord

500 dolarsa fiyatı bunu yurt dışından almak en iyisi .. bize min 5-6.000 tl den başlar ki kimse almaz .. 10 nm intel mi yoksa amd mi .. buna daha sonra karar vereceğiz . artık performans odaklı bir oyuncu pcsi için 10.000 lirayı gözden çıkarmak lazım .. ama şöyle bir şey de var ki gidip bir iphone 6-7.000 lira vereceğime 10.000 liraya pc toplarım.
    10.000 liraya 1060lı pc anca toplanır
  • quote:

Orijinalden alıntı: mq1n

10.000 liraya 1060lı pc anca toplanır

Alıntıları Göster
    gtx 1060 6GB modeli şu an 2500 tl ortalama . ve 128 bit .. bende gtx 970 256 bit 4GB var hala taş gibi bazı oyunlarda kasıyor ama 1-2 tane . şimdlik kurtarıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkhandemirci

Bu mesaj silindi.
    evet burada yanlış bir şey var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

Single thread isteyen, piksellerin saniyede 200 kez değiştiğini görebilen insanlar tabiki intel alacaktır. Ben 10fps den sonrasını pek farkedemiyorum o yüzden amd :D

• Alacak olanlar psikolojik olarak kendilerini i7'ye alıştırsınlar. Nasıl olsa Intel açık bıraktığı için yamayınca i7 olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.