Şimdi Ara

Japonya'nın göktaşına iniş yapan uzay aracından inanılmaz fotoğraflar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
0
Favori
7.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz hafta Ryugu asteroitinin yüzeyine gözlem araçları indirerek çok önemli bir ilke imza atan JAXA, inanılmaz fotoğraflar yayınlamaya devam ediyor. Uzay ajansının bugün yayınladığı karelerde Ryugu'nun yüzeyini çok detaylı bir şekilde görme fırsatı yakalıyoruz.

Minerva-II1A ve Minerva-II1B isimli gözlem araçları 21 Eylül'de göktaşının yüzeyine iniş yapmıştı. Yörüngedeki Hayabusa 2'den ayrılan araçlar, kusursuz bir iniş gerçekleştirmiş ve çekilen ilk fotoğraflar da kısa süre sonra Dünya'ya ulaşmıştı. Ancak JAXA'nın bugün paylaştığı görseller çok daha net ve çok daha etkileyici bir yapıya sahip.

Fotoğraflar haricinde Twitter üzerinden bir de video yayınlayan JAXA,"Lütfen biraz zaman ayırın ve bir asteroitin yüzeyinde 'durmanın' keyfini çıkarın." ifadelerini kullanıyor. Toplam 15 kareden oluşan video 23 Eylül'de TSİ 04.34-05.48 saatleri arasında çekilmiş. Videoda Güneş'in gökyüzündeki hareketini ve kayalar üzerinde oluşturduğu yansımaları görebiliyoruz.

Yalnızca 1 kilogram ağırlığında olan Minerva-II1A ve Minerva-II1B, herhangi bir tekerleğe sahip değil. Gözlem araçları göktaşının yüzeyinde hareket etmek için JAXA tarafından tasarlanan bir 'sıçrama' sistemini kullanıyor. Bu şekilde tek bir sıçramayla yatay olarak 15 metre kadar mesafe kat edilebiliyor. Ryugu'nun çok zayıf bir kütleçekime sahip olması nedeniyle ayrıca bir sıçramanın tamamlanması 15 dakika sürüyor.

Ryugu'dan Dünya'ya örnekler getirilecek

JAXA, şu anda yüzeyde bulunan iki robotla birlikte Ryugu'yu bir süre daha incelemek istiyor. Sonrasında ise önümüzdeki ay daha büyük bir araç yine Hayabusa'dan ayrılıp göktaşının yüzeyine indirilecek. Uzay ajansı bu araçla birlikte çok enteresan bir işe imza atıp bazı patlayıcılar yardımıyla Ryugu'nun yüzeyinde bir krater oluşturmaya çalışacak. JAXA, böylece asteroit yüzeyinin altından taze örnekler çıkarıp bu örnekleri Dünya'ya getirmek istiyor.

Bu süreci anlatan temisli video:

Hayabusa'nın Ryugu'daki örnek toplama görevinin 15 ay daha sürmesi bekleniyor. Uzay aracı bu süreç boyunca toplam 3 kez örnek toplama girişiminde bulunacak. Görevin tamamlanmasının ardından ise Hayabusa 2019 yılında Yeryüzü'ne doğru harekete geçecek. Hayabusa'nın topladığı örneklerle beraber 2020'de Dünya'ya ulaşması bekleniyor.

Yaklaşık 6 milyar yaşında olan Ryugu'nun Güneş Sistemindeki yaşamın yapı taşları olan organik materyaller içerdiği düşünülüyor. Japon bilim insanları, Ryugu'dan getirilecek örneklerin Güneş Sistemi'nin oluşumuna ve evrimine dair çok önemli bilgiler verebileceğini düşünüyor.

• Bu tür bilimsel şeylere ne kadar uzak olduğumuzu sırf bu haberin altına yapılan yorumlardan bile anlamak mümkün. Bakınız yazılanların özetleri.

Ah biz de yapsak. Hep engelliyorlar ile başlayan.
    Bizden adam olmaz biz kötüyüz diye kötümseyen
    Önce açları doyuralım sonra uzay diye hayıflanan.
    Önce açları doyuralım diyenlere yandaş diye saydıran.
    Sgk ya gittim öyle oldu böyle oldu diye devlet dairelerine saran.
    4K da nerede izlenebilir acep, kota aşar mı diye hayıflanan.
    Japonlar yapar onlar çok kitap okuyor diye kendini ezikleyen
    .

Bu tür mesajlar ile kafamızın neye bastığı bilim ile nasıl ilgilendiğimiz belli.
    Acı ama şüphelendiğiniz tüm o kalemlerin gerçekten namussuz olma olasılığı, para ya da tanıdık, güç vs için görevlerini kötüye kullanmış olma olasılıkları yüksek. Ülkenin yarısından çoğu resmen yepyeni bir din mensubu. Adı da "paraya müslümanlık". Bunlara kafir de denir. Zira sorsan sade müslümanlık kisvesi altına sığınırlar. Hatta ateistim diyenlerin bile genelde bu din mensubu olduğu ortaya çıkar. Putperestliğin gelişmiş halidir. Para denilen kağıtlara bayağı ciddi ciddi tapınırlar. Bunun için de her şeyi yaparlar.
  • işte bunlar gerçek uğraşlar.keşke imkanımız olsa da bizde böyle girişimlerde bulunup bilime katkıda bulunabilsek...

• sormanın zevki araştırmanın merakı ile o inançla ilerleyince zaten bilimin gelişiyor... bizde ise garip garip argo sözler var.. ne gelirse ya meraktan... falan filan gibi... adalet yok ki bu işler önce mahkemelerden başlar.. palyaço dolu... hemde indiregandiler var... ne hakiminde iş var ne yargıtayında alayı dandik... 2008-den 2018e gördüğüm.. yaşadığım.. kimi kime şikayet edeceğimi şaşırdım sgkya işyerini şikayet ettim.. iişyerine sgk el altından haber verdiğini düşünüyorum onu sgk müf. şikayet ettim oda yol gösterdi...mahkemeye uzattı onuda valiye şikayet ettim vali hakkında fezleke çıktı... sonra avukatımdan şüphelendim baroya yazı verdim... avukatım mahkemeye gitmemiş tazminat davam düşmüş...kaos yumağı oldu... iş yapmak problem değil... adaletsizlik problem... insan eşekleştirmenin önüne geçebilirsek eğer yapılır... hepsi dengede yani arapçası adalette bu bile Türkçe değil.. nasıl köke bölüp anlayayım ad-alet / ad-al-et köke varamayınca gerçek anlamı anlayamıyorsun. İşte bu her kalemde geçerli bilgisayar programlama dili gibi düşün... dilin bozuksa programında bozuk olur... buda çıktısı...

• MaşaALLAH

• Bela geliyor ....

• 15 kare video? Bende bunu anlamıyorum teknoloji bu konuma gelmişken neden 4k fotoğraf yada video çekilemiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    Ne alaka?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bat-Man kullanıcısına yanıt
    Turkcell Turkiyede iyi çekiyorum diyor, uzayda değil.

• firat_kilic kullanıcısına yanıt
    Acı ama şüphelendiğiniz tüm o kalemlerin gerçekten namussuz olma olasılığı, para ya da tanıdık, güç vs için görevlerini kötüye kullanmış olma olasılıkları yüksek. Ülkenin yarısından çoğu resmen yepyeni bir din mensubu. Adı da "paraya müslümanlık". Bunlara kafir de denir. Zira sorsan sade müslümanlık kisvesi altına sığınırlar. Hatta ateistim diyenlerin bile genelde bu din mensubu olduğu ortaya çıkar. Putperestliğin gelişmiş halidir. Para denilen kağıtlara bayağı ciddi ciddi tapınırlar. Bunun için de her şeyi yaparlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bat-Man

15 kare video? Bende bunu anlamıyorum teknoloji bu konuma gelmişken neden 4k fotoğraf yada video çekilemiyor
    O datayı göndermesi ve alması sorun oluyor. Çok zayıf radyo dalgaları ile yapılıyor data transferi.

Dünyaya geri döndüğünde kayıtları müthiş olur. (Dönecekse)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 28 Eylül 2018; 12:16:47 >
  • quote:

15 kare video? Bende bunu anlamıyorum teknoloji bu konuma gelmişken neden 4k fotoğraf yada video çekilemiyor
    hee adam milyon dolarlık yatırım yapacak, keşif ettiği her şeyi senle paylaşacak oldu canım !
    sen sanıyor musun NASA'nın yada diğerlerinin her keşfini direk paylaştını..
  • Bat-Man kullanıcısına yanıt
    Data transferi için gerekli olan alt yapı tam oturaklı değil sen daha evinde 4K düzgün izleyemiyorsun 4K yaygınlaşmamış ama adamlardan 4K fotoğraf bekliyorsun bunu gösterdiklerine şükret.

• cemsinan kullanıcısına yanıt
    xgny58x kullanıcısına yanıt
    kuzgun_ kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam. Saolun aydınlattığınız için ,mantıklı.

İşte etiketlenenlerde kendince ya laf sokmaya çalışmış yada kanıtlanmaya :). İnsan farkı

• quote:

Teşekkürler hocam. Saolun aydınlattığınız için ,mantıklı.

İşte etiketlenenlerde kendince ya laf sokmaya çalışmış yada kanıtlanmaya :). İnsan farkı
    Valla niyetim laf sokmak değildi... ama öyle olmuş galiba. sry man
  • işte RTX 2080 ti gücü

• kuzgun_ kullanıcısına yanıt
    Sorun değil bilgisizliğimden sordum zaten. Cemsinan aydınlattı

• nightdrive kullanıcısına yanıt
    Sadece bilime katkida bulunmuyor. Yeralti kaynaklarinida aliyor ve 100milyar dolar ile gelir sagliyor.

• Ümitlendim :)
    .
    "Önce şunu bunu yapalım", "şunlar dururken uzayla mı uğraşacaz", "açları doyuralım", "savaşları bitirelim", "uçak alalım" (dur bu olmadı!) falan diyen, hiç bir şeyi beğenmeyip her şeye bir kulp takan ekip henüz damlamamış!

• quote:

Orijinalden alıntı: kuzgun_

hee adam milyon dolarlık yatırım yapacak, keşif ettiği her şeyi senle paylaşacak oldu canım !
    sen sanıyor musun NASA'nın yada diğerlerinin her keşfini direk paylaştını..

Alıntıları Göster
    DONANIM HABER'DE KI BILIM INSANLARININ NACIZANE FIKIRLERINI ALMADAN NASA'NIN İŞ YAPMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR
  • Tam yatirimlik

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.