Şimdi Ara

Marulun yapraklarını ayırabilen robot geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Robotları ve yapay zekayı  satış veya yönetim gibi daha gelişmiş işlerde kullanmak kadar basit el becerisi gerektiren işlerde kullanmak da son derece önemli. Özellikle tarım sektöründe halen yoğun insan gücüne ihtiyaç duyuluyor ve el becerisi kısıtlı olan robotların bu işleri üstlenmesi şu an için pek mümkün görünmüyor. Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacıların geliştirdiği robot ise tarım sektöründeki iş gücünün robotlara kaymasını sağlayabilir. Geliştirilen robot marul soymak gibi bir insan için oldukça basit bir görevi yerine getirse de teknolojinin tarımdaki uygulamalarına yönelik gelecek vadediyor.

Robotlar için bir ilk 

Hasattan sonra marulların dışındaki yaprakların ayıklanması gerekir. Günümüzde tarım işçilerinin yaptığı bu iş onlar için kolay olsa da çok sayıda işçinin, zamanının büyük bir bölümünü ayırdığı bu işi yerine getirecek bir robot bugüne kadar geliştirilmemişti. Bu durumun temel nedeni yaprak ayıklamanın hassas bir iş olması. En üst katmandaki yaprağı nazikçe ve bütünlüğüne zarar vermeden ayırmak mevcut robotlar için zor olsa da Dr Fumiya Iida öncülüğündeki ekip bilgisayarla görme ve yapay zekayı da kullanarak bu sorunu aşmayı başardı.

Ekibin geliştirdiği robot ilk olarak üzerinde bulunan kameralar vasıtasıyla marulu inceliyor ve marulun sapı ile merkezini tespit ediyor. İlk etapta bu tespit yapılamazsa tespit işlemi tamamlanan kadar robot kollarıyla marulu çeviriyor. Sonrasında ise marul, sap kısmı aşağıda kalacak şekilde çevriliyor. Uygun soyma pozisyonu sağlandıktan sonra robotun kollarının uç kısmında yer alan emme sistemi devreye giriyor ve bir süpürge gibi üst katmandaki yaprakları maruldan ayırıyor.

Toplamda 27 saniye süren soyma işlemi insanlara kıyasla hızlı olmasa da doktora öğrencisi Luca Scimera, marul soymanın önemli bir robotik problem olduğunu belirtiyor. ''Yapraklar yumuşak olduğundan kolayca yırtılabilir ve marul şeklini kaybedebilir.'' diyen Scimera, geliştirdiklerin çözümün lahana ve karnabahar gibi nispeten daha sert sebzelerde de kullanılabileceğini dile getirdi. 

• Bu gidişle robotlar insanların tüm işlerini ellerinden alacak gibi.

• Bir de marul yıkayanını yapsınlar.dibi hep toprak oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2EF209ABE

Bu gidişle robotlar insanların tüm işlerini ellerinden alacak gibi.
    Osmanlı'da bir dönem bu mantıkla hareket etmişti hatırlarsan, matbaa yaygınlaşmasın hattatlar işsiz kalacak diye. Aynı gerici mantık devam ediyor, bugün bilim ve teknoloji ekenlerin refah düzeyine bak bir de bizimkine, neden bir insan bütün gününü neden marul ayıklamakla geçirsin ki, bu işi yapan bireyden daha verimli şekilde yararlanılamaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 26 Eylül 2018; 16:45:57 >
  • Ev hanımları işsiz mi kalacak yoksa :D

• quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

Osmanlı'da bir dönem bu mantıkla hareket etmişti hatırlarsan, matbaa yaygınlaşmasın hattatlar işsiz kalacak diye. Aynı gerici mantık devam ediyor, bugün bilim ve teknoloji ekenlerin refah düzeyine bak bir de bizimkine, neden bir insan bütün gününü neden marul ayıklamakla geçirsin ki, bu işi yapan bireyden daha verimli şekilde yararlanılamaz mı?

Alıntıları Göster
    @tostumm Sanki hatırlar gibi oldum. Sene kaçtı?

• Derlerseki bir robot çıkmış galdirik turşusu kavuruyor işte o zaman derimki bu robot olmuş...

A.Aynştayn

• quote:

Orijinalden alıntı: CWaRRioR

@tostumm Sanki hatırlar gibi oldum. Sene kaçtı?

Alıntıları Göster
    Okuduğumuz tarihten söz ettiğimi hiç anlamadın değil mi? Bu anormal insanlar neden hep dh'de takılırlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 26 Eylül 2018; 17:46:57 >
  • tostumm kullanıcısına yanıt
    Anladım anlamasına da komik geldiği için takıldım zaten Ne günlerdi ama...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 26 Eylül 2018; 18:0:44 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • klozeti temizleyen robot yapın marulu ben soyarım eyy bilim adamları!!!!!

• yaprak dolması yapacak makina siparişi almıştım ciddi olarak. Katlama yuvarlama kısımları tamamdı fakat yaprakları ayırıp dizmeyi yaptıramadım. Onuda çözersem $$$

• Bu kadar gelişti ise hapı yuttuk. Biz hadi bir şekilde kurtarırız da bizden sonrakiler aç kalacak.

• Ne güzel,
  • gülmedim
  • BlindGuardianNN kullanıcısına yanıt
    üzgünüm. ama komik bir şey yazmamıştım zaten.

• <3
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.