Şimdi Ara

Android 10 yaşında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
2
Favori
1.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akıllı telefon pazarının tartışmasız hâkimi konumundaki Android işletim sistemi bugün itibariyle 10 yılı geride bıraktı. Sıfırdan başladığı pazarda Symbian ve BlackBerry gibi devler artık tarihe karışmış durumda.

Neye niyet neye kısmet

Android işletim sistemi aslında çok farklı bir amaç için geliştirilmişti. Dijital kameralara yönelik işlevsel bir yazılım geliştirmek isteyen Andy Rubin, 2000’li yıllarında başlarında Linux temelinde Android işletim sistemini ortaya çıkardı. Android adında bir de girişim kuran Rubin, belli başlı kamera üreticileri ile ortaklık yaparak yaygınlaşma niyetindeydi.

O dönem artık ayyuka çıkmış iPhone söylentileri karşısında akıllı telefon pazarında kendi çizgisini izlemek isteyen çiçeği burnunda Google ise arayış içerisindeydi. Andy Rubin’in yazılımından çok etkilenince hiç vakit kaybetmeden kapısını çaldı. Android girişimi 2005 yılında 50 milyon dolar karşılığında Google çatısı altına girdi. Andy Rubin de şirkette başkan yardımcısı olarak göreve başladı.

Ayrıca Bkz.Cube Escape: Paradox indirmeye sunuldu

Android işletim sisteminin ilk sürümü şu anki halinden çok uzaktı. Kameralar için geliştirilmiş bu yazılımı akıllı telefonlara adapte edebilmek uzun zaman aldı. Andy Rubin ve ekibi o dönemin popüler BlackBerry gibi PDA tarzındaki cihazlarında deneme yapmaya başlamıştı.

Zaman geçtikçe işletim sistemine uygun bileşenler ortaya çıktı ve prototip cihazlara geçiş yapıldı. 2007 Kasım ayında ise ilk Android açık beta sürümü dağıtıma çıktı. Google geliştiriciler için o dönem 10 milyon dolarlık bir ödül programı da başlatmıştı.

Google o dönem doğrudan pazara adım atma riskine girmek istemediği için T-Mobile operatörü ile bir anlaşma imzalandı ve HTC Dream olarak da bildiğimiz ilk Android akıllı telefonu T-Mobile G1 adıyla Eylül 2008 tarihinde piyasaya çıktı. Platforma ilgi çok yüksek olunca orijinal model HTC Dream de 2009 başlarında piyasaya sürülmüştü.

Durmayan yükseliş

İlk piyasaya çıktığında sanal klavye, yerleşik video oynatıcısı, uygulama mağazası gibi pek çok özellikten yoksun olan Android işletim sistemi 1.5 Cupcake sürümü ile bu eksikliklerini gidermeye başladı. Özelleştirilebilir olması o dönem iPhone OS karşısında önemli bir artı olmuştu.

T-Mobile G1 ve HTC Dream modellerinin ardından Verizon ile Motorola ortaklığında 2009 yılında DROID serisi başladı. Android platformunun o dönem en popüler serisi haline gelen DROID, Motorola’yı da ön plana çıkardı.

Sonrasında Nexus One ile Nexus programı başladı. Samsung Galaxy S gibi pek çok model ve üretici ardı ardına ekosisteme katılmaya başladı. Android işletim sisteminin bölünmüşlüğü de yine bu döneme denk gelir.

2009 yılında Android işletim sisteminin pazar payı yüzde 3.5 iken lider Symbian yüzde 44.6 seviyesindeydi. BlackBerry ise yüzde 20.7 ile ikinci sıradaydı. Apple da yüzde 14.4 ile üçüncüydü.

2010 yılında patlamasını yapan Android işletim sistemi yüzde 22 civarına kadar pazar payını yükseltti. Symbian yüzde 35 seviyesine gerilerken Apple da yüzde 16 civarındaydı. BlackBerry ise yüzde 16 ile gerilemesine devam ediyordu. Bu dönemde Motorola Atrix ve Galaxy S2 amiral gemilerinin yıldızlaştığı görüldü.

2011 yılında Android 3.1 Honeycomb işletim sistemi tabletlerin büyük ekranlarına yönelik bazı optimizasyonlarla kendisini ana akımdan ayırdı. Android 4.0 Ice Cream ise akıllı telefonlara yönelik olarak piyasaya çıktı. Bölünmüşlüğü iyice arttıran bu strateji bir yıl sonra iptal edildi ve Android 4.1 Jelly Bean tüm cihazları bünyesinde topladı. Sonrasında hiç durmadan büyümeye devam etti.

Aradan geçen 10 yıl içerisinde Symbian ve BlackBerry işletim sistemlerinin tarihe karıştığını gördük. Hem Nokia markası hem de BlackBerry markası bugün Android ekosistemine katılmış durumda. Android ise yüzde 88 gibi devasa bir pazar payına ulaşmış durumda.

• Arkadaş yok ya ben anlamıyorum illa bi çamur bi laf atma merakı var herkeste.

Windows pazarda tutunamadı bi çok yanlış hareket etti ve en sonunda projenin pili çekildi. Çok mu iyi oldu? Üçüncü bi alternatif fena mı olurdu?

Yada Android olmasa ortalık IOS hakimiyetine kalsa belki 1000 değil 3000 dolarları konuşuyor olurduk...

Çinli firmalar olmasa ucuz telefon hayal olurdu ve performans ayağına fiyat dayayıp dururlardı.

İyi ki doğdun IOS derim çünkü telefonlar çağ atladı. İyiki doğdun Android derim çünkü mükemmel bir alternatif var. Yazık oldu WP derim çünkü daha çok alternatif olsun isterdim (HTC 8x ve Nokia 1320 kullandım)...

Size tavsiyem fanatik olup ötekine çamur atmayın... Fanatikliğe her zaman karşıyım ve her daim F/P olanı över tavsiye ederim. Eski yorumlarıma bakanlarda bunu fark ederler zaten.
  • Kullandığım en kötü yazılım.

• quote:

Orijinalden alıntı: maximus8282

Kullandığım en kötü yazılım.
    en iyisi ne, çok merak ediyorum... dur, tahmin edeyim... ios mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaş yok ya ben anlamıyorum illa bi çamur bi laf atma merakı var herkeste.

Windows pazarda tutunamadı bi çok yanlış hareket etti ve en sonunda projenin pili çekildi. Çok mu iyi oldu? Üçüncü bi alternatif fena mı olurdu?

Yada Android olmasa ortalık IOS hakimiyetine kalsa belki 1000 değil 3000 dolarları konuşuyor olurduk...

Çinli firmalar olmasa ucuz telefon hayal olurdu ve performans ayağına fiyat dayayıp dururlardı.

İyi ki doğdun IOS derim çünkü telefonlar çağ atladı. İyiki doğdun Android derim çünkü mükemmel bir alternatif var. Yazık oldu WP derim çünkü daha çok alternatif olsun isterdim (HTC 8x ve Nokia 1320 kullandım)...

Size tavsiyem fanatik olup ötekine çamur atmayın... Fanatikliğe her zaman karşıyım ve her daim F/P olanı över tavsiye ederim. Eski yorumlarıma bakanlarda bunu fark ederler zaten.

• 10 sene geçmiş ortada kalite anlamında hala bir şey yok. Donanım anlamında harika olan telefonları batıran bir işletim sistemi.

• İyiki varsın Android sen olmasan özgürlüğümüz kısıtlanacaktı.

Mapushana duvarlarına bakarak hayat geçmezdi.

Nokia Symbianı batırmasaydı 3. Bir işletim sistemiyle de rekabet devam edecekti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • IOS'un çok gerisinde başlayıp onu geçmiş durumda Android.
    Artık apple Android'den özellik kopyalar oldu.
    Android'in ios'a göre tek kötü tarafı bellek yönetimi diyebiliriz, hala gerisinde ios'un.

• 10 yıldır takılıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • androlüx candır gerisi patlıcandır. pardon elmadır :D

• Hani amerikan mallarını boykot ediyorduk!! Yazılım dahil değil galiba?
    Andorid, İos, Google, Microsoft..

Adamlar resmen TEKEL, bizde de Tekel var ama; kafa yapıyor sadece :)))

• Tarihin gördüğü en büyük kişisel veri toplayıcısı, virüsü 10 yaşında.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10droid.

ONdroid.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 24 Eylül 2018; 14:50:10 >
  • google bi etkinliğinde candy crush oyununda milyarlarca şu patlatıldı şukadar zaman geçirildi diye vaaz vermişti :D
    ...
    sizce bunları nerden biliyorlar ?
    ...
    bu yüzden ios işte iphone 6 kullanıyorum para da var ama bi sonraki (ios12ye jb çıkmazsa) iphone 6s olcak :)

• Androidin en büyük sorunu ekosistemin aşırı derecede bölünmüşlüğüdür.

• Casus,açık kaynak yazılımların yüz karası ve veri hırsızı Google ın Android i 10 yaşında.

Symbian ve Blackberry OS 10 u rahmetle anıyoruz.

Apple,Microsoft ve Google gibi veri hırsızlarından olabildiğince erken kurtulma umuduyla.

• quote:

Orijinalden alıntı: CaSsErDoDo

10 sene geçmiş ortada kalite anlamında hala bir şey yok. Donanım anlamında harika olan telefonları batıran bir işletim sistemi.

En son ne zaman iyi bir Android telefon kullandın?
  • andorin bir işletim sistemi olmadığını
    ne zaman anlayacaksınız diye merak ediyorum !

• Mesela?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.