Şimdi Ara

Türkkuşu T 19-A, TEKNOFEST'in ilgi odağı oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde ürünlerini tanıtanlar arsında Türk Hava Kurumu (THK) da bulunuyor. Kurumun standında sergilenen Türkkuşu T 19-A uçağı festivalin ilgi odağı oldu. Anadolu Ajansı'na konuşan THK tepe yöneticisi Bekir Hocaoğlu sportif amatör havacılık için bütün dünyada kullanılan bir uçak ürettiklerini ifade etti.

Ayrıca Bkz.Peugeot 504 Coupe elektriki ve otonom olarak geri geldi: Karşınızda e-Legend
    T 19-A'nın menzili 1.500 kilometre ve hızı saatte 340 kilometreye ulaşıyor. Ayrıca 100 kilometrede 8.1 litre yakıt tüketimi olduğunu belirtelim. Hocaoğlu dünya genelinde bu tip uçaları üreten 16 firmanın olduğunu belirterek "Bunlar içerisinde en iyi durumda olan bizim uçağımız" dedi. T 19-A iniş kalkış için 120 metrelik bir piste ihtiyaç duyuyor.

Fiyat etiketi 750-800 bin lira

Deneyimli yönetici projeye başlarken "Türkiye'de bir uçak üretebiliriz" mesajı vermeyi hedeflediklerini bunu da başardıklarını söyledi. Çok kolay bir işlemle insansız hava aracına dönüştürülebilen Türkkuşu T 19-A keşif, gözetleme, ilaçlama gibi çok değişik alanlarda kullanılabilecek.

Ankara Etimesgut'ta çok modern bir tesiste inşa edilen uçaktan şu an yılda 20 adet üretilebiliyor. Ancak ileriye yönelik planlamada bu üretim kapasitesini artırmak var. Ayrıca uçağın 4 kişilik versiyonuna ilişkin çalışmalar da yürütülüyor. Türkkuşu T 19-A'nın satış fiyatı ise 750-800 bin lira olarak belirlenmiş durumda.

• 100 km de 8.1 lt bir çok lüks araçtan iyi.

• Yürü be(uç be) ülkem seni kim tutar :)

• motoru yerli değil...

• Benima arabadan daha az yakıyor. Uçak mı alsam acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: AqRaMa

motoru yerli değil...

Çift zamanlı düz motor yerli olsa neye yarar. Yüksek teknoloji ürünü değil 150 yıllık teknoloji
  • Çok iyi yakıyor diyen arkadaşlar sizin o adi 95 oktan yakıtınızdan yakmıyor bu meret bi daha düşünün...

• buraxus kullanıcısına yanıt
    Ucak yakıtı arac yakıtlarından ucuz. Ücte biri kadar. Otobüsler ucuz oldugu için bir ikidefa kullandı sonra yolda yandı. Haberlere bile cıktı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1BilimAdamı

quote:

motoru yerli değil...

Çift zamanlı düz motor yerli olsa neye yarar. Yüksek teknoloji ürünü değil 150 yıllık teknoloji
    150 yıl geriden gelince (yanlışım varsa biri düzeltsin ama Cumhuriyet'in ilk yılları üretilen uçakların -K 14 ve NuD 36- motorları yabancı olması lazım) başlangıç için üretmek gerekiyor ki üzerine birşeyler konulabilsin. Ayrıca TAİ'nin ürettiği İHA'lar için Eskişehir'de yerli pırpırlı motor üretimi çalışmaları yapılmakta. Tabii bu yerli motor ne kadar yerlidir, yine bir Saab tasarımı satın alınarak mı millileştirilmiştir! orasını bilemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: biziz

150 yıl geriden gelince (yanlışım varsa biri düzeltsin ama Cumhuriyet'in ilk yılları üretilen uçakların -K 14 ve NuD 36- motorları yabancı olması lazım) başlangıç için üretmek gerekiyor ki üzerine birşeyler konulabilsin. Ayrıca TAİ'nin ürettiği İHA'lar için Eskişehir'de yerli pırpırlı motor üretimi çalışmaları yapılmakta. Tabii bu yerli motor ne kadar yerlidir, yine bir Saab tasarımı satın alınarak mı millileştirilmiştir! orasını bilemem.

Alıntıları Göster
    Eskişehir tei yine tai ve ge ortaklaşmalı bir şirket ve jet, turbofan motorları üretiyor. Bu eğitim uçaklarında ise yanlış değilsem 100 yıl önce wright kardeşlerin icat ettiği pervaneli 2 zaamanlı motor tipi kullanılıyor. Bu motor olayının patenti olduğu için yeni bir motor sistemi icat edilmediği sürece milli üretim yapılamayacağını düşünüyorum anca lisansı alınarak yetkili üretim yapılabilir

• quote:

Eskişehir tei yine tai ve ge ortaklaşmalı bir şirket ve jet, turbofan motorları üretiyor. Bu eğitim uçaklarında ise yanlış değilsem 100 yıl önce wright kardeşlerin icat ettiği pervaneli 2 zaamanlı motor tipi kullanılıyor. Bu motor olayının patenti olduğu için yeni bir motor sistemi icat edilmediği sürece milli üretim yapılamayacağını düşünüyorum anca lisansı alınarak yetkili üretim yapılabilir

Alıntıları Göster
    Wright kardeşler motoru icat etmedi diye biliyorum ama sanırım bu tartışma ile alakasız bir bilgi, yazdığım gibi içten yanmalı motorlar çok uzun zamandır var olan bir teknoloji. Lisanslama konusunda da çok fazla bilgim olmamakla beraber lisansların belli bir süresi var diye biliyorum ve muhtemelen içten yanmalı motorlar için de o süre geçmiştir. Hani bu mantıkla araba, uçak ve birçok elektronik üründe hala ilk buluş sahibine lisans ücreti ödemek gerekir ki hiçbiri de her kim üretiyorsa o ülke menşei sayılmaz. Ayrıca yeni motor sistemleri icadı da mümkün ha Eskişehir'de bunu yapcaklar demek değil bu tabii. Fakat demek istediğiniz Eskişehir'de sadece jet motoru üretimi yapıldığı ve pırpırlı motor üretimi yapılmayacağı yönünde ise haberini bir yerlerden bulabilirim hatta haberi TAİ sitesinde görmüş olsam gerek.

• Ossuruktan teyyereye benziyor.
    Bu uçağın p40-e ile farkı ne şimdi.p40 1938 yapımı

• İsmide SpeedFire mış ehehehe Spitfire koyamamışlar ehehehe
  • quote:

quote:

motoru yerli değil...

Çift vuruşlu motor Karl Benz'in icatı değil miydi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HİBİDİHUBLA1

Ossuruktan teyyereye benziyor.
    Bu uçağın p40-e ile farkı ne şimdi.p40 1938 yapımı

Neyi benziyor la rahatsız mısın. Diğer uçaklarda kanat var diye bunlar kanatsız mı yapsın sen beğen diye??

• Üst resimde speedfire mi yazıyor ne

• buraxus kullanıcısına yanıt
    gaz yagı yakıyor ahım şahım bişey sanmayaın ucak yakıtını

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.