Şimdi Ara

Rekabet Kurulu, Google'a 93 milyon TL para cezası verdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.878
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Google, mobil işletim sistemi pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanıp haksız rekabet ortamı yarattığı için geçtiğimiz aylarda Avrupa Komisyonu tarafından 5 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Aynı sebepten ötürü Türkiye'de, Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturmada nihai karar verildi. Rekabet Kurulu'nun oybirliği ile aldığı karara göre Google 93 milyon TL para cezası ödeyecek. 

Hakim durumu kötüye kullandı 

Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ekonomik bütünlüğüne yönelik yürütülen soruşturmada 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ihlal edilip edilmediği mercek altına alındı. Google'ın lisanslanabilir mobil işletim pazarında hakim durumda olduğunu tespit eden Rekabet Kurulu, ''Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması'' başlıklı 6.maddenin ihlal edildiğine karar verdi.

Google'ın, cihaz üreticileri ile yaptığı Android işletim sistemini kullanmalarına yönelik Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerini inceleyen Kurul, bu sözleşmelerin 4054 sayılı kanuna aykırı olduğunu belirtiyor. Bu sözleşmeler uyarınca üreticiler; Google aramayı sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atarken Google arama parçacığının(tarayıcı) ana ekranda konumlandırılmasını da kabul etmek zorunda kalıyor. Buna ek olarak Google Webview bileşeni de cihazlarda varsayılan ve tek bileşen olarak konumlandırılıyor. 

Ayrıca başta Gelir Paylaşımı Sözleşmesi olmak üzere Google ile cihaz üreticileri arasında yapılan sözleşmelerde ''Google aramanın rakiplerinin cihazlara önyüklenemeyeceğine'' ve ''cihaz üreticilerinin cihazlardaki arama noktalarının herhangi birinde Google aramaya rakip ürünleri kullanamayacaklarına'' yönelik hükümler yer alıyor. 

Sözleşmelerdeki dayatmalar kaldırılacak 

Google ile rekabet içinde olan tarayıcı geliştiren diğer şirketler aleyhine haksız rekabete neden olan bu sözleşmeler; tüketicilerin ve cihaz üreticilerinin de cihazlarındaki tercihlerini kısıtlıyor. Bu duruma dikkat çeken Rekabet Kurulu para cezasına ek olarak Google'ın, sözleşmelerdeki dayatmaların da ortadan kaldırmasını istiyor. 

Kurul gerekli değişikliklerin yapılması için Google'a 6 aylık süre tanıdı. Google'ın para cezasına veya karardaki farklı bir noktaya 60 gün içinde itiraz edebileceği de karar metninde bildirildi. 

• Bu ülkede yaşayan gençler neden kendilerini aşağılık, işe yaramaz psikolojisi içerisinde görüyorlar anlamıyorum. Dünya üzerinde her şeyin mükemmel yürüdüğü bir ülke zaten yok kaldı ki bizim gibi tüketici, üretim seviyesi düşük, verimliliği düşük, okumuş cahillerin çok olduğu, insanların siyasi düşüncelerinden dolayı birbirleriyle kavga ettiği, birbirlerinin kıyafet,, giyim ve kusamları uğraştığı, enerjisini lüzumsuz işlerle ve kavga dövüşe harcayan

bir ülkede bu kadar bile gelisebilmek fena sayılmaz. Kendinizi küçük görmeyin gençler çalışın çalışın çalışın. Ama iPhone almak için degil, karı kızla gezip para ezmek, ortam yapmak için değil ülkemiz için insanlık için çalışın. Bu ülkede yaşanan insanlar Amerika da yaşayanlardan zeka olarak geride değil veya Japonlar dan da. Ayrıca pek çoğunun dediği gibi tembel bir toplum da değiliz.
  • google ye ceza kese kese ulkeyi kalkindirma cabalari
  • Google: Bakalım 93 milyon türk lirası ne kadar yapıyor, 14.957.059,80 dolarmış. Şunu düz hesap 15 miyon yap ta sadakamız olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • AB, Çin kesince sorun yok, Türkiye kesince "sadakamız olsun."

Aşağılık kompleksi sarmış dört bir yanımızı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Diğer ülkelerde açılan davalara emsal olacak yerinde bir karar olmuş bence. Anlamadığım nokta ise Google'ın yaptığı sözleşmeler küresel oyuncularla; Samsung, Huawei vesaire. Verilen 90 milyon TL'lik (ya da arkadaşın dediği gibi 15 milyon Dolarlık) ceza Google'ın bu büyük şirketlerle yaptığı sözleşmeleri değiştirmesine vesile olur mu bilemedim. Yanlış hatırlamıyorsam Avrupa'dan da bu konuda dava açılmıştı milyon dolar bandında. Damlaya damlaya göl olur dedi bizimkiler heralde.

• quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

AB, Çin kesince sorun yok, Türkiye kesince "sadakamız olsun."

Aşağılık kompleksi sarmış dört bir yanımızı.
    Eğer 4-5 milyar dolar gibi ciddi bir ceza kesseydik dediğin doğruydu, ama düz hesap 15 milyon dolarlık ceza Google'nin sadaka parası.

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Sizin gibiler Bir yaralı parmağa işemesine şaşardım zati.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakarboy -- 21 Eylül 2018; 8:54:19 >
  • sakarboy S kullanıcısına yanıt
    15 milyon dolar sence Google için ciddi bir paramı? Bu parayı eminim bir haftadan kısa sürede kazanıyorlardır.

• tostu kaça kıstırin kullanıcısına yanıt
    Google’a diye yazılır.

Kim neyi ne kadar kazandığı değil konu.
    Konu kendinizi küçük düşürüyor olmanız.
    Amerika (google) sempatizanlığı yapmanız.

• çok uzun zaman önce benzer konu mikropsoft a ie sebebi ile yaptırılmış ve amerikada ceza ödemiş idi

bu klasik bir durum.
    adam kendi geliştirdiği işletim sistemi içerisinde ister istemez yapıyor. ama tabiki kişilerin de seçim hakkına müdahele etmemesi gerekiyor

şahsen ben hala yandex gibi farklı arama motorlarına alışamadım...

çok çok daha eskiden yahoo dan yapar idik aramalarımızı..

daha da öncesi...

hasta la vista baby (ispanyolca ve ing nin karışımı ile ne olduğu belirsiz söz)

(edit sebebi .. isp kelimeyi tam yazmak... okunuşu asta la vista.. malum isp da h ler okunmuyor...)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosuntosun -- 21 Eylül 2018; 9:12:7 >
    Bunları 9 yaşında Atatürk bilinciyle Anıtkabir'e gitmiş birine söylüyorsun.

Murrica İsrail'den sonra en nefret ettiğim ikinci ülke, ama bu Google'ın 15 milyon doları adamdan bile saymayacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Atatürk bilinci ile olmaz bu işler.
    Daha çok pişmen lazım ama o günleri görmem ben.
    Neyse sen büyüksün reis.. saygılar..

• Google ödemezse icraya gidelim

• Adamlar için sakız parası bile değil.

• gcb1903 kullanıcısına yanıt
    Doğru söylüyorsun. Kesilse dert kesilmese dert şimdi de tutar az gelmiş kafa buluyor kendini bilmezler. 100milyon $ kesilse bu seferde baştaki parayı cebe indirecek derler.
  • gcb1903 kullanıcısına yanıt
    Boş ver hacı eminim google da çalışanlar bu kadar sevdalı değillerdir. Biraz aşırıya kaçmış bi sevda google cıların. Helal olsun demek yerine parayı beğenmiyorlar.

Dediğim gibi, 93 milyon TL komik bir rakam, isteseler daha fazlasını da yapabilirler ama niye yapmıyorlar acaba.

• 5 milyar dolar nerde 93 milyon TL nerde :D ÜLKEM ÇOĞ ĞÜSEL YAF , ÇOĞ SEFİOM ÜLĞEMİ

Kardeşim bu cezalar torbadan rakam çekerek belirlenmiyor. Belirli bir hesaplama yöntemi, sistemi var. Nasıl belirleniyor gerçekten merak ediyorsanız buyurun okuyun. Hukuk işlemeyince haklı olarak itiraz ediyoruz, işleyince niye mesele oluyor, onu anlamıyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.