Şimdi Ara

Yükselen döviz kurları güneş enerjisi sektörünü de etkiledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu yıl mart ayında Resmi Gazete'de yayımlanan 7103 sayılı kanun ile pek çok alanda vergi teşviği getirilirken konutlarında veya iş yerlerinde kendi elektriğini üretmek isteyen kullanıcılar da teşvik kapsamında tutulmuştu. Kanuna göre kiraladıkları konutların çatı veya cephelerinde kurulu gücü azami 10 kW’a kadar olan güneş panellerinden elde edilecek elektrik ve fazla elektriğin dağıtım şirketlerine satılması konusunda vatandaşlar esnaf muaflığından faydalanabiliyor. Bu hükümle bireysel anlamda güneş enerjisi kullanımı teşvik edilse de son dönemde yükselen döviz kuru nedeniyle parçalarının büyük bir kısmı yurt dışından ithal edilen güneş panelleri pahalı hale gelerek sektörü etkilemiş durumda.

Çin, Türkiye için avantaj sağlayabilir 

Konuyla ilgili Hürriyet'e açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Filiz Katman, kurun güneş paneli fiyatlarını etkilemesine karşın Çin'in bu alanda ABD'nin önüne geçmesinin Türkiye için avantaj yaratabileceğini belirtiyor. ''Dolar kurunda yaşanan aşırı değerlenme olumsuz yansıdı.'' ifadesini kullanan Katman, Çin'in maliyet olarak uygun fiyatlara güneş panelleri sunmasına ve gelişen Türkiye-Çin ilişkilerine dikkat çekti. Katman'a göre yükselen kura karşılık Çin gibi farklı alternatifler göz önünde bulundurulmalı.

Filiz Katman, yükselen kura karşılık yerli güneş panellerine yönelik teşviklerin sağlanması halinde de önemli fırsatlar yaratılabileceğini düşünüyor. "Yerli üreticinin ürettiği güneş panellerini kullanan yatırımcılara ayrı bir teşvik paketi değerlendirilebilir.'' diyen Katman, piyasanın da böyle bir beklenti içinde olduğunu ekledi. Almanya'da güneş enerjisinin yüzde 70'inin çatı üzerindeki güneş panelleri ile sağlandığını vurgulayan Katman, Türkiye'nin bu alanda halen çok yolu olduğunu açıkladı.

Yüksek kur nedeniyle ortaya çıkan olumsuz tabloya karşılık çatılara kurulan güneş panelleri bireylere kazanç sağlayabileceği gibi ülke ekonomisine de katkı sunabilir. Filiz Katman'a göre bireyler aylık 200-300 lira arasında elektrik faturası öderken, çatısına kurduğu güneş paneli sayesinde 800 lira gelir elde edip 500 lira kâr elde edebilir. Bu sayede dış ticaret açığının temel kaynaklarından olan ithal enerji harcamalarının da azalması mümkün. 

• Demekki yerli marka yerli algi ile yerli olunmuyormus! ...

• Elektrik fiyatları da kurdan etkileniyor. Malum doğal gaz, ithal kömür vs döviz üzerinden alınıyor. O nedenle panelden üretilen elektrik de pahalıya satılacaktır.

• Kriz mriz yok kardeşim, Manipülasyon var ^^

• VATAN HAİNLERİ bizim YERLİ MİLLİ' mize hakaret edeyorcular damlar akşama doğru.

• bir yandan gunes enerjisine tesvik verip ote yandanda gunes panellerine ekstra gumruk vergisi koymak nasil bir kafadir cozemedim. karakoyde panel ithalatcilariyla konustum. panellere konan ekstra vergiden gunes enerjisinin maliyet avantaji kalmadigini satmadigini soyluyorlardi. bu konusmayi yaptigim sirada daha kurlar ziplamamisti ustelik.

• Kriz yok, ama masasını kuruyorlar. Bu millet hangi ara bu kadar ahmak oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

bir yandan gunes enerjisine tesvik verip ote yandanda gunes panellerine ekstra gumruk vergisi koymak nasil bir kafadir cozemedim. karakoyde panel ithalatcilariyla konustum. panellere konan ekstra vergiden gunes enerjisinin maliyet avantaji kalmadigini satmadigini soyluyorlardi. bu konusmayi yaptigim sirada daha kurlar ziplamamisti ustelik.
    cari açığın fazla açılmaması için sadece enerjisi panellerinde değil, yurt dışından gelen çoğu ürünlerde gümrük vergisi alınıyor. Bu mantıklı bir şey.

Ayrıca teşvikler çoğunlukla sizi yerli üreticiye yönlendiriyor. (yabancı alımlarda %60, yerli alımlarda %70 destek gibi) Türkiye'de cell (ışığı elektriğe döndüren) kısmı hariç tümüyle yerli üretim güneş paneli imalatçıları var. Hatta invertor (çevirici), şarz kontrol cihazları ve diğer devre elemanlarını da imal ediyorlar.

Cell kısmı prototip üretim yapan bazı üniversiteler var fakat seri üretime geçilmedi. Hem zaman hem de çok büyük bir yatırım gerektiriyor. Yakın zamanda ülkemizde de imalatına başlarlar inş.

Ayrıca depolama için bataryanın da prototip üretimi ile ilgili çalışmalar var. İnşallah sonuca ulaşırlar.

• Aynen kriz yok İNCİR AĞACI diktiler sadece ülkemizin ocağına. Ulan 6 ayda ne halt yedinizde 3 tl olan dolar 6.50 ve üzerlerini gördü diye sorarlar adama yalakalığında bir limiti vardır ama artık yalakalık ARAP YAĞI BOLBULUNCA durumunu sembolize eder oldunuz iyice. Üretim yok adam akıllı DENİZLİ HOROZU gibi HOROZLANIYORSUNUZ her şeye.
  • "Dolar kurunda yaşanan aşırı değerlenme..."

Bayılıyorum şu kafaya, belki zimbabve dolarına kadar dünyanın tüm para birimleri TL karşısında değer kazanıyorsa, elma armut yağ süt alayının fiyatı yükseliyorsa yükselen dolar değil de çakılan TL olabilir mi? Yok canım. Kriz mriz yok teğet geçiyyi...
  • Evren bir simülasyon, döviz kurları yükselmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hanahmet

cari açığın fazla açılmaması için sadece enerjisi panellerinde değil, yurt dışından gelen çoğu ürünlerde gümrük vergisi alınıyor. Bu mantıklı bir şey.

Ayrıca teşvikler çoğunlukla sizi yerli üreticiye yönlendiriyor. (yabancı alımlarda %60, yerli alımlarda %70 destek gibi) Türkiye'de cell (ışığı elektriğe döndüren) kısmı hariç tümüyle yerli üretim güneş paneli imalatçıları var. Hatta invertor (çevirici), şarz kontrol cihazları ve diğer devre elemanlarını da imal ediyorlar.

Cell kısmı prototip üretim yapan bazı üniversiteler var fakat seri üretime geçilmedi. Hem zaman hem de çok büyük bir yatırım gerektiriyor. Yakın zamanda ülkemizde de imalatına başlarlar inş.

Ayrıca depolama için bataryanın da prototip üretimi ile ilgili çalışmalar var. İnşallah sonuca ulaşırlar.

Alıntıları Göster
    konya bir panel ureticisi var biliyorum. gumruk vergilerini koydurtanda o. ama piyasada kimse urunlerin memnun degil, istenen performansi sunmuyor. ayrica turkiyede silikonu saflastirip kristalize edip, doplayacak bir tesis varmi o konudada ciddi suphelerim var. buyuk ihtimal diger "yerli" ve "milli" urunlerdeki gibi parcalari cinden getirtip burda montajini yapiyorlar. ne yapiyorlarsa yapiyorlar sonucunda ulkede uygun fiyata istenen performansda paneller olmadigi icin gunes enerjisine yatirim yayginlasmiyor. enerji kaynaklari kisitli olan, enerji ithaline cok buyuk paralar harcayan bir ulke olarak birilerinin ticari cikarina yonelik kanunlar cikarilmasi bence vatana ihanetten baska bir sey degildir.

• Etkilemediği sektör var mı ki? Markete gidiyoruz herşey zamlı. Nefes alıyorsan dolarla bir yerden ilişiğin var demektir.
    Evde lamba yaktığın zaman bile dolar yakıyorsun bir nevi, bu kadar basit.
  • umarım gelecek için şimdiden yatırımlarımız her türlü ithalatın minimize edilmesi için olur ve bizden sonraki nesiller bu tarz sıkıntılar yaşamaz.üzücü olaylar.

• Güneş paneli mantıklı bir şey.

• Günaş paneli de almıyorum ; güneş panelini de kendim yaparım, tamam kapatın konuyu(!)

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

konya bir panel ureticisi var biliyorum. gumruk vergilerini koydurtanda o. ama piyasada kimse urunlerin memnun degil, istenen performansi sunmuyor. ayrica turkiyede silikonu saflastirip kristalize edip, doplayacak bir tesis varmi o konudada ciddi suphelerim var. buyuk ihtimal diger "yerli" ve "milli" urunlerdeki gibi parcalari cinden getirtip burda montajini yapiyorlar. ne yapiyorlarsa yapiyorlar sonucunda ulkede uygun fiyata istenen performansda paneller olmadigi icin gunes enerjisine yatirim yayginlasmiyor. enerji kaynaklari kisitli olan, enerji ithaline cok buyuk paralar harcayan bir ulke olarak birilerinin ticari cikarina yonelik kanunlar cikarilmasi bence vatana ihanetten baska bir sey degildir.

Alıntıları Göster
    Çinden getirilen orta kalite güneş panellerin verimi %14 - %15 seviyesinde. Konya'da üretim yapan firmanın ürettiği panelin verimi %15 - %16 seviyesinde. Bu konu da en iyi ülkenin başında Almanya geliyor ve alman üretim panellerin verimi %16 - %17 arasında. Milyon dolarlık tesislerde bu %1 verim çok fark ediyor) Almanların laboratuvar aşamasında %19 - %20 verimle çalışan prototip ürünleri var ama üretim maliyeti çok yüksek olduğu için seri üretime geçmediler. Sonuçta yerli üretilen panellerin verimi ve kalitesi kötü değil.

Ayrıca Türkiye'de silikonu saflaştırıp kristalize edip, depolayacak bir tesis şu an yok ama laboratuvar aşamasında başarılı olmuş çalışmalarımız var. Üniversitelerin araştırma sonucu ürettiği Prototip ürünlerimiz var. Yakında tesisi de olur inşallah.

Başka bir konu. Eğer Türkiye'de yapılmayıp ithal edilen bir ürünü ben (veya sen) yapmış olsaydım inanın ben de devlete gidip diğer ithal ürünler için fazladan vergi getirilmesini isterdim. Bu normal hatta iyi bir şey. Bizim paramı biz de kalıyor. Bu sayede Türkiye'de çok kişi iş - güç sahibi oluyor, ekmek yiyor. Ayrıca yan ürünleri ile sanayi üretim çeşitliliği artıyor. Bunun nesine karşısınız.

Şu an bizim imal ettiğimiz ekstraktörler (ürüne zara vermeden basınç ve sıcaklıkla vitamin, yağ veya esansını alan makine) var. Bunu tamamlayıp istediğimiz kaliteye getirince biz devlete başvuracağız. "Bu ürünün ithalinde fazladan vergi alınsın" diye. Bu inanın kötü bir şey değil.

Amerika, çin mallarına ekstra vergi koyunca "vay be adamlara bak, kendi vatandaşını düşünüyor, kendi ülkesindeki üretimi düşünüyor" diyen adamlar aynı uygulamayı Türkiye amerikaya karşı yapınca "devlet bizden çok vergi aloyooor" diyorlar. "iphone fiyatları çok yükseldi" diyor. Yükselecek tabi. Yükselsin ki türkiyede üretim yapan veya yapmaya çalışan vestelin readerin önü açılsın. Bugün 100 paradan 80 tanesini yurt dışından getiriyordur. Yarın "pilini de biz yapalım" der, "bağlantı elemanlarını da bi yapalım" der. ilerde Bir bakmışız 100 parçanın 90 tanesi Türkiye'de üretilmeye başlar. Bunlar uzak şeyler değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.